Jump to content
tengkuhaadi

Kereta Negara Kita X Bagus?

Recommended Posts

kita sebagai anak malaysia kenalah bangga dengan produk

negara kita....janganlah kita kutuk lebih -lebih lak... tak ke mana tu..

baik kita hantar komen kelemahan kereta tu kat proton dan minta org sana

beri tumpuan untuk kereta akan datang....

kalau Honda tu memanglah bagus...

tapi dia orang pun dulu banyak masalah jugak.....

sama jugak buatan us.... dulu pun tak bagus jugak...

kita pulak ... biasalah lama-lama ok lah tu...

kan negara kita baru 49 tahun merdeka...makan masa lah sikit.....

itu pun ada DEB...

emm ko org semua ingat tak sejarah moto kapcai ? masa memula bongsew bawak ke tanah melayu apa org melayu yg ..ko tau ko tiapa :) kutuk ..bandingkan dgn moto eropah ...

tu pemikiran melayu ....tapi lihat siapa pernah jadi antara org terkaya di malaysia ? moto kapcai yg dulu ada segelintir kutuk tak de kualiti berbanding dgn moto2 besar dari eropah kini apa jadi ?

emm ...no komen

nenek aku cina ...;) tapi aku masih berdarah melayu + cina ..:D pemikiran melayu tu kurang kot :P

tapi aku masih banga jadi org melayu dan org malaysia sebab aku bersyukur kerana aku dilahirkan sebagai islam .

......

bangga mmg bangga TAPI nak pakai blom dapat seru....proton penah ader sidang terbuka ker pasal masalah dalaman diorang?buat komen terbuka dari user2 proton ker?ader ke?

hmm...i'm wondering....skandal banyak laa tuh pn tak ter cover hehehe

Edit*

Tun penat jer suh kita pandang ke timur...tgk camne org jepun outbid org2 eropah dari segi pemikiran...

kalau org buat kereta 80 tahun baru leh dpt kereta yg berkualiti kenapa kene ikut org lain...

yes...sebelum berlari kene berjalan thats human nature but we are talking about technology not nature...org jepun berjaya sebab dier dapat cara "pintas" camne nk buat kereta (sbg cth la) and now they are one of the pioneer on robotic technology...

kalau org 'berjalan 80 thn' baru leh berlari agak2 kita nak tggu ker? cammon la world are moving faster than u think....and we as malaysian should too...

just my 2cent opinion about my beloved national cars :D

Edited by Slvrchair

http://media.proton.com/public/index.php

http://www.racerallyresearch.com/

Kalau betul ko nie nak beri komen yang baik dan iklas kat sini

http://www.proton.com/contact_us/index.php

aku baru je beli proton awal tahun nie ....lepas beli dia org call ..buat servey tentang kepuasan pelangan mengenai kereta proton ...3 kali dia call aku . Dan tanya masalah yang aku hadapi ...apa2 kelemahan .

aku rasa siapa yg beli proton baru mesti mcm aku gaks kan ;)

kecuali la kalau beli kereta terpakai ..yg mmg dah ada masalah . lepas tu nak kondem proton kata kereta tak bagus . Cuba pakai kereta baru ....

kalau ada masalah cth mcm gen 2 dan waja ...dia akan tarik balik dan ganti dgn yg tak ada masalah ...

bukan proton je buat mcm tu ..syarikat kereta lain pun ada ...

Edited by asklinux

tu yg bagus kalau ada perkhidmatan selepas jualan....

lepas beli kereta dia tanya apa masalah kita....

bukannya lepas beli dia buat senyap aje.......

patutnya pembekal/penjual kereta ni patut tahu sgt bhw aktiviti

lepas jualan kereta sgt ptg kpd pelanggan... barulah pelanggan tak lari..

Hahaha sukati kau la c-fu, kau nak kata aku ape pak kaduk ke, pak turut ke tp aku x kan ckp kau mcm tu. Klu aku ckp mcm tu kiranya aku ni setaraf la dgn kau c-fu hahaha…….

X pe la kali ni aku layan kau

since orang lain tak tau camner rasa naik kete merc. tetap tak mengubah point yang proton buat kete takde kualiti. so ape point ko?

Itu bukan kau compare merc gan proton ke?

sape yang melatah and compare proton ngan merc? nape tanak compare proton ngan cherry ke, ngan kia ke

Ape nak aku compare kan dah kualiti diaorang hamper sama. Kau tryla naik kete yg kau yg nak kau compare kan tu. Kau akan berasa nikmat yg x terkata selepas pembelian dan apabila kau nak jual balik kau akan memberikan keuntungan kepada yg nak membelinya

Jgn ckp jerk kau pakai dulu jgn hanya test drive kat center je

Aku rasa pada tahap ni proton ada sedikit kelebihan

pastu ade hati nak cakap pemikiran proton tak sama lak. macam proton tu orang je kan? :rolleyes: ye la tu. tu bukan kutuk orang melayu, orang mesia ke tu?

atau boleh ke ko nak explain ape maksud "pemikiran proton tak sama ngan pemikiran merc"?

Aku x ckp proton aku ckp negara membangun cuba kau fikir dgn lebih meluas

Pasal ‘pemikiran proton tak sama gan pemikiran merc’ aku rasa asklinux dah jawab

syarikat mana kat dunia nie tak de masalah dalaman ? semua ada kan ... bukan proton jee ..bukan org melayu je ...org cina , jepun , korea , us , uk dll lagi ........org yg tak tau isu semasa je yg cakap mcm tu :D

kalau nak kata bangsa lain berniaga tak pernag lingkup ? tipu kan . So hakikatnya semua bergantung pada pemikiran anda ..jika anda kata tak bagus maka walau apa pun perubahan yang dilakukan tetap pemikiran anda begitu sampai bila-bila

aku tengok kebanyakan yang komen dan lebuh2 adalah mereka yang tak gunakan kereta proton . Banyak dengar cakap2 orang je .

dan satu lagi hakikat , kereta proton direka adalah untuk kemampuan kebanyakan orang malaysia ...kalau buat cangih2 , power2 ...harga mahal , siapa nak beli kan :D

tak salah siapa yang mampu nak beli kereta import kalau mampu ...ia la kalau beli harga rm 100 k tapi bawak 1 tahun dah gegar tak logik laks kan :D

kepada yang tak gunakan proton , dok diam2 anda tiada hak nak kata sebab anda bukan pengguna proton . Jika pengguna proton mcm aku ni komen itu boleh diterima pakai sebab aku nie pengguna , dan aku ada hak sebagai pengguna dari apa yang aku beli .....

tambah lagi ..ahli2 korporat malaysia mmg kebanyakan tak tau pasal teknologi sebab dia org lahir dan di beri pendidikan lama ..era mak bapak aku , pegang pc pun takut :D

tapi insyah Allah ...anak-anak melayu sekarang bukan mcm tu lagi .... dan MARA pun skrg tak bagi pinjaman sebarangan dia akan ajar anak2 muda melayu sekurang2 nya mendapatkan diploma kemudian akan memberi bantuan perniagaan mengikut bidang masing2...

kita jangan ada sikap menunding jari menyalahkan orang lain ...sebaliknya kita kena muhasabah diri kita dulu. Dah cukup hebat ke kita nak mengatakan yang orang lain tak bagus ? siapa kita ? melayu ? kalau kita melayu maknanya kita mengatakan kita yang tak guna , sebab kita nie melayu ..bila kita kata melayu tak berguna dll lagi maka kita meletakkan diri kita pada kedudukan itu secara tak langsung . Bodoh kan ..bangsa lain akan ketawakan kita ..tengok dia memperbodohkan bangsa sendiri ..

Allah berikan pada semua bangsa semua sama ..ada akal , mata , tanggan , hati , perut dll lagi ...ada ke Allah bagi org jepun otak 10 ? tak kan ......sebab apa mereka maju ? kaji balik ...sebab mereka yakin pada bangsa mereka sendiri ...tengok sahaja dari segi bahasa , mereka tak pentingkan Bahasa ingeris ..tapi bahasa mereka tetap menjadi keutamaan ... mana mereka dapat ilmu ? dari bahasa ingeris kan tapi bahasa ibunda tetap di hati mereka ...tu contoh kecil jee

kalau kita rasa bangsa kita tak bagus kita ubah diri kita dulu ..kalau 100 orang melayu buat mcm tu ...dan yang lain ikut serta rasanya bangsa melayu akan menjadi bangsa berjaya .

cuma aku nak tambah sikit, pemikiran kite dtg dari pengalaman, lebih banyak pengalaman lebih tinggi pemikiran kite dan pengalaman memerlukan masa serta keadaan sekeliling nya .pengalaman merc aku rasa lebih byk dari proton yela dah 80tahun berkecimpung dlm bidang automotif sedangkan proton baru 20tahun, proton perlu byk lagi belajar dan memerlukan masa untuk stabil dlm bidang ini. Kau ingat senang2 je ke merc nak mencapai tahap skrg? Honda pun kena menunggu hampir 30 tahun untuk diterima di pasaran dunia

Aku nak tanya kau satu soalan

Kete dari jepun gan kete dari cina mana lebih berkualiti?

Dan nyatakan sebabnya sekali…….

p/s :Aku minta maaf la klu kau angin satu badan. Aku hormat kau c-fu. aku disini hanya hendak memberikan pendapat aku. Klu kau tersinggung aku minta maaf. bersama la kite menaikkan industri automotif negara

BMW nak jd setaraf seperti Mercedes Benz amik masa selama 50 thn.....

Lexus (toyota) dijangka akan setaraf dgn Mercedes Benz mengambil masa hanya 25 thn jer.....

pick up giler toyota....

*aku baca dlm buku kereta tp x ingat yg masa satu....

Ape nak aku compare kan dah kualiti diaorang hamper sama.

oh please. kalo ko nak kata flat six vs. mivec/campro sama, ko nak kata plastic murahan fitting vs. kevlar and german leather sama, ko nak kata handling m3 sama ngan handling r3 sama, then ako cakap fakta camner pon ko mane nak pecaya. what nonsense! try la cakap tu kat memane peminat dunia automotif kalo nak merasa kene gelak. ape ko cakap is absolute nonsense, wether ko nak percaya atau tidak. member ako kat eon, bapak member ako ex-director proton, member ako buat magazine kete get@car, famili ako sendiri dalam automotif bisnes. bukan nak berbangga, tapi famili ako/kompeni ako ada merc, ada beemer, ade gen2. ako dah try berpuluh2 jenis kereta. ko?

nak compare dengan kereta dari dunia ketiga? jepon cina? apsal tak reti2 nak bace posting ako dari awal2 lagi? kalo ko baru je register dan ade ati nak masuk diskusi orang, sila familiarise dengan discussion tu dulu sebelum nak bukak mulut. ako nak marah buat hape, bukannye marah ko boleh sedarkan ko pon. ako just cakap fakta, ko hanya cakap merapu. tu je.

Aku ckp berdasar pengalaman sekeliling aku, dr ape kau ckp rasanya ade perbezaan.

Kau ckp pasal kualiti teknologi

Sedangkan aku ckp pasal kualiti ketahanan kereta.and maintenance nya

Kau kene tahu ekonomi rakyat Malaysia, kebanyakan rakyat Malaysia bergaji RM2500 and kebawah. Untuk memilki sebuah kete, mereka kena tgk pada harga dan maintenance kete tesebut. Utk memiliki kereta import mereka kena memikir 2,3 kali. Walaupun harga kete import gan tempatan takdela jauh beza tp kena fikir maintenance nya tinggi. Kau tahu2 la kalau Honda rosak cam ner

Kete mane yg x rosak local ke import ke klu nak rosak, rosak jugak

famili ako sendiri dalam automotif bisnes. bukan nak berbangga, tapi famili ako/kompeni ako ada merc, ada beemer, ade gen2. ako dah try berpuluh2 jenis kereta.

Dr ape kau ckp aku x heran la kau dah try byk kete sbb famili kau bapak kaya

Aku terus trang gan kau aku blum ade kete sendiri, selama ni aku rembat kwn2 gan sedara aku punya kete klu aku nak gi mane2. Mcm2 kete la aku dah try naik dan mcm2 pengalaman dan komen aku dpt.last2 harga minyak naik ramai yg beli kancil xtahan ooo, aku pun terasa yela bila aku pakai aku kena isi tank penuh . Ni aku tgh layan myvi, ok gak setakat ni x de pape problem, utk yg ade famili dan pendapatan rendah aku syorkan

Aku pun ade sedara mcm kau ni, dia buka company jual import car. Kau tahu2 je la pendapatan dia berapa. Aku jarang jumpe dia, x rapat la sgt aku gan dia. Dulu sepupu aku beli kia, kia ape aku x ingat? Last2 aku degar sedara aku ni marah sepupu aku, sebab dia beli kia. katanya klu nak jual blk harga jatuh.

Yg blum aku try kete dr china, kau rasa ok ke?

Itu sbb aku suruh kau compare

Walaupun harga kete import gan tempatan takdela jauh beza tp kena fikir maintenance nya tinggi.

since ko takde kereta lagi, probably belum cukup umo, ako suggest ko tunggu sampai dapat buat lesen pastu baru bukak mulut sebelum ko nak mengarut depan orang ramai pasal harge takde jauh beze, or sparepart mahal.

kalo ko cakap awal2 kan senang. takde ako buang mase nak tegakkan benang basah.

aah. ko memang tak heran kan. :rolleyes:

Edited by C-Fu

since ko takde kereta lagi, probably belum cukup umo, ako suggest ko tunggu sampai dapat buat lesen

Suka2 je ko ckp aku xde lesen, habis aku nak pi keje naik pe?

Mmg betul aku x de kete sendiri tp x semestinya x tahu pasal kete.

Habis kau ingat org yg ade aeroplane jela yg tahu pasal aeroplane,

org yg pandu aeroplane x tahu pasal aeroplane

lantak kau la kau nak ckp pe

tu la org yg ade ilmu tp x tahu mengunakan otaknya.

Lebih baik org yg x de ilmu tp tahu mengunakan otaknya

Org mcm kau ni, hanya tahu cari kelemahan org lain

Kelemahan diri kau, kau x penah amik tahu pun

Aku terus trang gan kau aku blum ade kete sendiri, selama ni aku rembat kwn2 gan sedara aku punya kete klu aku nak gi mane2.

Cam nih punya orang pun ade .... :)

Suka2 je ko ckp aku xde lesen, habis aku nak pi keje naik pe?

Habis kau ingat org yg ade aeroplane jela yg tahu pasal aeroplane,

org yg pandu aeroplane x tahu pasal aeroplane

lantak kau la kau nak ckp pe

tu la org yg ade ilmu tp x tahu mengunakan otaknya.

Lebih baik org yg x de ilmu tp tahu mengunakan otaknya

Org mcm kau ni, hanya tahu cari kelemahan org lain

Kelemahan diri kau, kau x penah amik tahu pun

sabar2 madaya. ilek. ko jgn lah amik hati sgt dgn c-fu nie. dia nie mmg mcm nie. tak guna kalo ko amik hati. kalo ko nak faham perangai dia nie ko leh cari thread2 lama putera nie.

proton baru berumur 20 tahun. dan sekrang nie malaysia masih dipanggil negara menbangun. walaupun aku sedikit kecewa dgn kualiti proton sbb aku pun salah seorg warga malaysia yg pakai kereta nasional nie, namun harapan aku menjelang tahun 2020 dimana pada masa itu tahap negara kita sudah mencapai negara maju (ini sbbnya wawasan 2020 diwujudkan) syarikat automobil utama kita masih ada dan mencapai objektifnya.

<_< 14 tahun jer masa yg tinggal.

ramai orang mudah emosi bila baca statement dari crap-fu ni. tapi korang jangan taktau, dia pun pernah emosi satu masa dulu. siap makihamun dalam forum lagi.. hokhkhokhokhokhokhokhohokho

anyway, aku pun macam nak setuju jugak dengan statement gegule. tangan korang yang tak reti guna tu. jangankan kasik kereta proton, kasik kereta volkswagen pun boleh rosak itu dan ini. majoriti pendapat (anak panah ke bawah) yang aku tengok dalamni yang hentam habis habisan pasal proton nipun, aku rasa mesti diorang ni serabut kepala bila tengok keretanya (ataupun sekadar nak tumpang sekaki kutuk proton padahal tak penah pakai pun) asyik asyik rosak je. asyik asyik rosak je. agaknya kereta proton ni pun macam buah epal jugak kot. dalam sekotak ada 50 bijik yang terjual tu bukan semua elok. malang la nasib sapa yang terbeli epal berulat yang boleh makan sikit je tu :lol:

anyway, seperti sediakala, pendapat aku mudah je. kutuk tak abih abih pun, dalam masa yang sama pakai jugak, ataupun orang yang tersayang disekeliling kita pun pakai, serupa macam itu ludah kasik tembak ke langit, plepek kena muka sendiri atau muka orang yang tersayang.

waaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaah ah ah ah ah ah ah ah ahahaha lariiiiiiiiii IPB Image

ooo ko tau ek? laaaaaaa yeke!!!!!!

Ape nak aku compare kan dah kualiti diaorang hamper sama.

Biasala benda dari kilang drpd 100 mesti ada 1,2 yg spoil sebab tu ader warranty

Relax la baru 20tahun, mercedes dah 80tahun, honda lak hamper 60tahun. Jauh beza tu kan.

aah ko expert gile kan ;)

sekadar nk bg pandangan..kt umah ni penah ad lima biji keta,iswara sedan secondhand ayah aku pkai.sebelum pkai iswara ayah aku ad pkai 2 keta bukan nasional. tp aku nk citer napa ayah aku pkai iswara,iswara tu ayah aku beli thn 1994,secondhand,proton lak tu..tp ok je...enjin dan semua part xpenah wt hal, pkai pon sedap, body pon cantik lg. sb ayah aku mmg suka servis cuma satu je masalah, tingkap. itu pon tingkap belah driver. ayah aku pkai smpai tahun 2004.

tahun 1999 abg aku lak beli iswara, keta baru. pkai smpai 2005. tingkap xd masalah tp suis tingkap tu dia pasang terbalik :P tp keta tu hancuss...mcm2 plak yg rosak kecuali tingkap.bwk mmg xsedap langsung..

(time ni bile mintak pendapat dgn kwn2 semua ngutuk abis proton dh xnmpak yg elok dh, trus kata keta dr negara lain elok, made in malaysia xelok, tp sebenarnya abg aku yg xjaga keta tu elok2)

aku plak pkai kancil 850 je (firsthand)..kt umah ni keta ni berkongsi2, kancil ni dh nk masuk 7 tahun.okje smpai skrg sb selalu diservis. diantara dua2 keta proton ni aku mmg suka pkai ayah aku punyer,walaupon second,tp sedap. jd ape yg aku nmpak kt sini, proton ni masalah utama dia tingkap. aku berharap proton dpt setelkan masalah ni. tp utk lain2 part, tgk tgn jugakla, kalo tgn xbedung,pegang ape pon rosak :lol:

skang ayah aku pkai KIA CARNIVAL skang dh jadi Naza Ria. makan minyak pelahap giler,naik bukit kancil pon leh potong,maintenance tinggi giler,air cooler cepat giler abis.. xriang ria aku bwk keta ni..nk kata xservis?? ayah aku mmg jaga keta ni mcm iswara second tu jugak.

(time ni bila mintak pendapat dgn kwn2 xd pon yg ngutuk keta ni,xd pon kata keta keluaran KIA xelok,xd pon ngutuk negara yg keluarkan keta ni)

huhuhhu...melayu :D

sekadar nk bg pandangan..kt umah ni penah ad lima biji keta,iswara sedan secondhand ayah aku pkai.sebelum pkai iswara ayah aku ad pkai 2 keta bukan nasional. tp aku nk citer napa ayah aku pkai iswara,iswara tu ayah aku beli thn 1994,secondhand,proton lak tu..tp ok je...enjin dan semua part xpenah wt hal, pkai pon sedap, body pon cantik lg. sb ayah aku mmg suka servis cuma satu je masalah, tingkap. itu pon tingkap belah driver. ayah aku pkai smpai tahun 2004.

tahun 1999 abg aku lak beli iswara, keta baru. pkai smpai 2005. tingkap xd masalah tp suis tingkap tu dia pasang terbalik :P tp keta tu hancuss...mcm2 plak yg rosak kecuali tingkap.bwk mmg xsedap langsung..

(time ni bile mintak pendapat dgn kwn2 semua ngutuk abis proton dh xnmpak yg elok dh, trus kata keta dr negara lain elok, made in malaysia xelok, tp sebenarnya abg aku yg xjaga keta tu elok2)

aku plak pkai kancil 850 je (firsthand)..kt umah ni keta ni berkongsi2, kancil ni dh nk masuk 7 tahun.okje smpai skrg sb selalu diservis. diantara dua2 keta proton ni aku mmg suka pkai ayah aku punyer,walaupon second,tp sedap. jd ape yg aku nmpak kt sini, proton ni masalah utama dia tingkap. aku berharap proton dpt setelkan masalah ni. tp utk lain2 part, tgk tgn jugakla, kalo tgn xbedung,pegang ape pon rosak :lol:

skang ayah aku pkai KIA CARNIVAL skang dh jadi Naza Ria. makan minyak pelahap giler,naik bukit kancil pon leh potong,maintenance tinggi giler,air cooler cepat giler abis.. xriang ria aku bwk keta ni..nk kata xservis?? ayah aku mmg jaga keta ni mcm iswara second tu jugak.

(time ni bila mintak pendapat dgn kwn2 xd pon yg ngutuk keta ni,xd pon kata keta keluaran KIA xelok,xd pon ngutuk negara yg keluarkan keta ni)

huhuhhu...melayu :D

rasanya dah ramai yang kongsi pengalaman mereka menggunakan kereta nasional ni (termasuklah aku)...

maksud aku pengalaman yang baiklah..

tapi para pengutuk profesional nih ader2 jer modal mereka untuk terus mengutuk dan terus mengutuk... :lol:

satu lagi nak tambah.. kenapa kebanyakan posting si "c-fu" ni kurang enak dibaca yer...

Edited by brigedalaqsa

hurm, kalo korang cari kat youtube, ade crash test proton waja...buat malu je....dorg siap kutok kualiti kereta tuh...mmg trok ah!

hurm, c-fu kn mmg mcm tuh..tau la pendapat...tp die pnye pendapat mmg over....kkdg naik muak baca...

hurm, c-fu kn mmg mcm tuh..tau la pendapat...tp die pnye pendapat mmg over....kkdg naik muak baca...

off topic

alah buat pekak jer. kalo rasa ade point nak berdebat dgn dia silakanlah. tapi apa pun dia nie mmg pandai bercakap. mmg sosoai jadi lawyer. tapi kadang2 tu seronok juga kalo ade spesis mcm nie. taklah bosan sgt. <_<

on topic.

mungkin sbbnya tak ramai org yg pakai kete jenis nie. lagipun kalo diorg bising nanti takut malu lak..yelah bayar mahal2 kete rosak sini...rosak sana. mcm isu proton nie mmg ramai org yg pakai. mcm2 lah citernyer. :lol:

alah buat pekak jer. kalo rasa ade point nak berdebat dgn dia silakanlah. tapi apa pun dia nie mmg pandai bercakap. mmg sosoai jadi lawyer. tapi kadang2 tu seronok juga kalo ade spesis mcm nie. taklah bosan sgt.

ako agree. pemikiran ako lebih tinggi dari ko :), so elok ko buat pekak je pasal ako rase ko susah nak menerima kenyataan. ko cakap pasal baya mahal rosak sana sini. kalo ako, ako cakap pasal NCAP. ako cakap pasal safety kete proton yang takleh dapat NCAP lebih dari 3 bintang.