Jump to content
Sign in to follow this  
bata

Akaun Perniagaan

Recommended Posts

Assalamualaikum~~

nak tanye soalan sikit.....pd sesape yg ada wat bisnes tuh....same ada besaran @ kecilan x kisah ler....

nak tnye sikit.....slalunyer korg wat akaun srykat ke??

sbb aku nak asingkan....rs cam menyemak lak duk akaun persendirian aku....dah la kongsi ngn partner nnti kang aku termakan lak~~ <_<

1) mase nak wat akaun srykt tuh..kene bwk lesen tuh ke??

2) kene reg ats nama company yg dah lulus kt SSM @ gune nama persendirian??

3) nk wat akaun simpanan ke semasa ekk??

4) apa kelebihan akaun semasa?? ada cek je??

p/s: sebarang info amat dialu-alukan~

Chow.

Kalau company...mesti la akaun semasa...(current account)

Ape yg aku tahu.....ko nak bukak nie mesti ade introducer....dan wang minima ade dalam bank (akaun) tersebut RM2000 atau Rm2500 (bergantung pada bank).Ko akan dapat cheque.....kad atm aku rase tak der dan tak bagi...lagi satu...kalo maybank...ko takleh suruh customer (saving acc) transfer ke akaun ko (current acc)...maybank tak kasi...tapi kalo BCB boleh :).

Harap membantu

Pakai akaun semasa.. Minta borang dari bank yang ko nak buat current account.. Dalam borang tu dia suruh bagi sekali beberapa dokumen berkaitan syarikat macam borang 49 dan lain2..

Kelebihan senang nak audit.. Dia bagi statement of account.. Boleh control sape yang kuar duit dari account.. Contoh kalo nak bagi dua orang boleh keluarkan duit melalui cek ko kene register dua orang tue untuk tandatangan setiap cek.. Jadi dua2 kene sign baru boleh keluar..

Tambahan dari rezolles.. Bukan wang minima RM2k.. Tapi deposit.. Tue utk maybank.. Ada syarikat yang dalam akaun dia 100 200 jer.. Hehe.. nak lari tax lah tue.. BCB deposit RM1000 kalo tak silap aku..

Lagi satu yang introducer tue mestilah orang yang ada current account paling kurang setahun dengan bank yang ko nak buat akaun..

Edited by b1naryc0de

mase aku tanye kat maybank...x de plak diorg ckp psl introducer....

psl yg rm 2k tu...diorg ada sebut...

ermm..mmg x leh ke transfer saving acc ke current acc??

Chow.

..ko takleh suruh customer (saving acc) transfer ke akaun ko (current acc)...maybank tak kasi...tapi kalo BCB boleh :).

Harap membantu

Ye ke maybank tak kasi...baru siang tadi aku transfer duit ke current a/c....boleh apa..pastu aku confirm dengan owner current a/c tu..dia check ada terima.... :blink:

Pasal kelebihan current account pulak tak ada la apa sangat cuma sesetengah pembekal nak cek company ... cek personal dia tamau .. tapi kalau cek pok kalu siap la denda .. kalau SBB dia akan denda sampai RM200.00 sekali pok .. kalau Alliance Bank dia charge RM100.00. So hati hati kalau nak bukak cek .. jangan syiok dok tulis ja tapi duit tak dak .. tiga kali pok account kena close selama 6 bulan dan tak boleh bukak account lagi di mana mana bank selagi tak cukup tempoh. Cek juga boleh dianggap aksibit ( betulkan aku kalau tersalah ) boleh digunakan untuk pendakwaan cuba menipu kalau kasi cek tak laku. Kalau salah tulis cek tu pun boleh kena charge .. maybe RM10.00 kot. Lagi satu cek yang di bank in di current account akan cepat clear berbanding saving account.

assalamualaikum,

aku rasa topik ni menarik pulak sbb aku mmg tengah survey bank utk bukak current account. x penah bukak current account setakat ni. member nak bukak company so, dia mintak tlg surveykan utk dia.

ada bbrp bank yg kenkawan sebut kat sini. tp kan.. bole tak sesapa explain actually prosidur cara cemana nak bukak current account utk company ni? Rezolles_Net kate current account pun ade company n personal gak, which aku tatau...

apa yg perlu kite tau nak bukak current account ni. ingat nak bukak ngan bank islam..

thankz

er...introducer tu sesape je ke??

ehhehe :P

Chow.

Yup introducer tu boleh jadik sesaper sahaja..asalkan org tu ader currenct account bank yang same ko apply..pasal maybank tuee..ari tue aku ader tanya kalau takder introducer boleh jugak buat tapii kena ader benda lain..aku dah lupa ko check balik kat maybank..aku tanya tue pon 2 thn lepas..

aku nyer commpany current acc Public bank..lagik satu kalau ko guna current tu make sure setiap hujung bulan jgn kurang dari simpanan yang diperlukan utk membuat current acc nie..cthnya Rm utk aku nya PB kena ader RM 3000 baru leh bukak..so setiap hujung bulan aku kena ader RM 3000 tu utk mengelakkan Services Charges (SC) RM 5.00...so aku kena rolling setiap bulan kena ader RM 3000 dalam akaun..kalau kurang diorang akan deduct acc aku tu RM 5.00..

Kehkehkeh.. RM5 better dari kene income tax..

Dua tahun lepas memang boleh tak de introducer tapi sekarang dah wajib..

Adyza boleh tanya kat mana2 bank macamana nak bukak current account.. Mula2 mestilah amik borang.. Keduanya isi borang dan sediakan dokumen2 yang diminta.. Seterusnya berurusan dengan pihak bank..

Personal current account tu untuk individu bukan company.. Jadi perlukan maklumat individu.. Dan begitulah sebaliknya untuk company current account perlukan maklumat company dan owner..

Kehkehkeh.. RM5 better dari kene income tax..

Dua tahun lepas memang boleh tak de introducer tapi sekarang dah wajib..

BTw income tax nie very subjektif for me laa sebbnya...income tax akan tengok thn berakhir dan wajib utk semua declare laa..kalau taknak declare tu tak kisah laa..tapii pada aku walaupon income tax tu membebankan tapii dalam islam kita kena bayr gakkk..kalau idak tak berkat woo..walaupon dari undang2 dunia..itu ibarat hutang yg perlu dibayar ler..walaupon org ckp kaita membazir bayr income tax...sebabnya gov asyik guna duit pembayar cukai utk benda2 yg merapu..tapii kita wajib gakk bayar income taxx.. kaalu tak bayar kita nie ibarat berhutang ler..ishh ishhh..

owh...so income tax ni pon dicas dr acc syrkt kita nih la...

so kalo aku stay kt acc persendirian ada kena kaa :P

Chow.

td aku pegi tnye Maybank...diorg kata...kalau kita snirik dah ada current acc.....so diri snirik leh jd introducer ntuk current acc company....

tp mslhnyer...aku x de...

nak carik sape nih....adehh

Chow.

kawan-kawan,ibubapa.... :)

mslhnye....kwn2 aku bkn kpale bisnes....mn ada current acc (min 2k)

famili aku pn same....adehhh....

kene mencarik introducer lak aku skg...

kne tnye mmber yg bpk dia bisnesman la camnih...

Chow.

aku buka current account kat bank islam...

mmg kena introducer,

tapi sebab aku tadak introducer, dia kosongkan bahagian introducer...

so... aku rasa, ko g bank mana yang ko nak bukak akaun tu, ko cakap nak buka current account utk company, pastu minta borang (jgn cakap lagi ko tadak introducer, amik borang dulu)... isi borang, hantar, pastu cakap ko tadak introducer... (pengalaman aku masa buka current account kat bank islam putrajaya.)

masa amik borang tak yah lesen company ke apa ke... amik je dulu borang. pastu isi. masa isi tu dah ada tulis apa lagi yang kena submit. aku tak ingat yang lain, tapi lesen company masa submit tu wajib la.

pengalaman aku masa buka current account utk company di bank islam putrajaya hujung tahun 2005.