Jump to content
PinguSpy

Ilmu Bangunkan Perisian/sofware

Recommended Posts

[sajer jer nak tanya..

aperkah ilmu/skill yg perlu ader pada seseorang bagi membagunkan sebuah perisian/sofware...??

selain programming?

kalau programming plak, programming aper yg plg sesuai skali nak buat sofware nih?

grafik? grafik jenis aper?

atau lain-lain info...!!

hrp membantu...

hmm..aku belajar -the hard way..tanpa guru secara 'duduk sebelah', kebanyakanaya dari forums dan jgak dari buku2 serta tek-tips dari online..so, first of all, ilmu ygnak kena ada, ilmu SABOR.

ye sabor dan jugak minat yg mendalam, lebih baik jadikan misi hidup untuk master dlm programming ni..

jenis code yg nak pakai pulak, terpulang pada permintaan/ latest technology yang dari segi point of view businessman- ambik yg paling buleh untung banyak dan jugak sedikit je risikonyer.

and, pemahaman dlm basic of programming amat penting (loops, connection dsbgnya)

dan jugak, databse amat penting untuk sesuatu system!

graphic pulak..biarlah org graphic yg citer..

P/S: ni just a pendapat dari org yang takde formal edu. dlm bidang ni....

Aik pingu, berapa kali daaa ko bukak thread yg lebih kurang sama...aih..

Aku pun bukan guru/master.... tapi boleh la kot bagi nasihat sikit.

1. Code

2. Code

3. Code

....bagi aku la.... tu merupakan senjata utama nak tajamkan skill programming, baca buku je tak cukup bai. Dah biasa buat apps, baru mula study software org lain...pastu try h@ck and improve software tu... or develop sendiri apps lagi baik. tapi jangan gopoh... go slow.....

kalau nak belajar cam cikgureza cakap... biar ada guru. Kalau nak study, biar berkumpulan.... orang cakap kalau satu problem programming ditujukan pada 100 programmer.... ko akan dapat 100 jawapan berlainan dan semuanya betul...cuma approach berlainan...tu yg kita nak kongsi bersama, tgk approach mana paling best.

Kalau ko beginner... carilah buku yg ada tajuk lebih kurang "beginning", "learn", "dummies" dan sewaktu dengannya (lagi elok kalau tgk review dulu sebelum beli).

Dalam belajar beginning programming ni... jangan tau nak belajar je... cuba belajar tanya "kenapa boleh jadi camni?"... ko baca dan faham je tapi tak tahu "kenapa jadi camtu" takleh nak jalan.

Pasal language tu.... ko tak usah fikir sgt.... good software datang dari programmer tu sendiri... regardless language apa yg dia guna. Org "kecek-kecek" kata phyton tak best... google leh handle internet guna phyton. Org "kecek-kecek" cakap php ni open sos, tak sesuai untuk enterprise solution compared to asp, friendster leh handle traffic guna php.

Orang tua cakap nak terrer code, guna text editor... tapi org muda cam aku cakap guna IDE, save masa ko sikit... result lagi produktif dari text editor. Jgn marah....

Edited by electroboy

kena faham SDLC

System Development Life Cycle

Dalam nie dia cite byk peringkat untuk develop sistem/software yang mmg standard orang software mcm nie..

ada 7 peringkat :

1. Project planning:

- Plan ape yang ko nak buat sistem ape? masalah ? penyelesaian? dapatkan input dari user

2. Systems analysis, requirements definition:

- Kaji selidik input dari user.

3.Systems design:

- Design sistem yang kita nak buat tue.. guna flowchart ke and anything yang represent sistem kita secara kasar "the flow of the system"

4. Implementation:

- Masa untuk ber'coding' + perah otak :D :D

5. Integration and testing:

- Testing phase sebelum full siap sistem tue.

6. Acceptance, installation, deployment:

-Dah siap semua coding,compile kita install kat client,testing sistem tue leh jalan ke tak kat client

7. Maintenance:

-segala patch/improvement/bugs/holes/BO and etc yang berkaitan sgn system tue ko kena jaga dan bg support kat client.

tue serba sedikit lah nak kongsi

step 1, 2, 3 yg fry cakap tu penting dan buat elok2... kang dah sampai no 5 then baru ko nak patah balik, boleh sakit jadinya... nak save 2 jam punya pasal silap2 makan masa sampai 2 hari.

hmmm sume yg korang cakap ni boleh diterima dan betul...

tapi bagi aku nak kuasai skill programming dengan cepat paling penting

penguasaan ko dalam bidang ni:-

Matematik and English

just my 0.02 opinion bak kater mrpixel....

nape mate dgn english? for me mate is a creative way to generate solution and english you can read thousands ebook free on the internet if u know how. In other word, you can be master in anything if you can master the knowlegde language.

maybe not or maybe yes....tp bagi aku minat aku dlm bidang matematik dan kelebihan aku dalam english banyak membantu aku dalam kerjaya aku skg...

hopefully i can go further....

betul gak ko cakap tu,nota @ tutorial banyak dalam english,nak jadi programmer kena kreatif,buat benda yang baru atau menambah baik kan yang sedia ada....smua kena ada,kreatif,inovatif,yang penting jgn putus asa.....k g.luck :)

memahami english cuma salah satu medium untuk mempelajari pengaturcaraan.. kalau ader yang payah sangat nak paham english walaupun dah lebih 10 taun duk study english kat skolah, cuba try belajar bahasa cina/korea/jepun.. bleh gak belajar diaorang nyer teknologi plak.

agree ngn Slvrchair, kalo dpt power dlm BI, sumer mnde bleh blaja..

sebab mmg da fact, internet mostly dlm english...

dan tgk2 dlm forum ni pon, byk pertanyaan sumer da ada answer kat google, tp xtau la npe diorg x gi tgk/search sndri....

p/s: mcm da lr tajuk je huhu..