Jump to content
wadud

Networking

Recommended Posts

assalamualaikum wbt

den nak tyo pasal nak buek networking dari pc ke pc..kira tanpa internet la..ada org kato cros cabel..ontah le..den pun x tau..den nak transfer kan data dr komputer den ke komputer member den jap..sbb nak format komp nih..harap ekau org tolong ajar..den pun x pasti boleh ke tyo kek thread nih..

as`kum ..

aku penah wat dulu laa..

ko pi kedai beli wire lan yang connect pc to pc cakap kat dier ...

pastu dier wat kat ko wire lan satu, ko nak panjang mana pun tengok bugjet ko ler..

kena bagi tau kat dier pc to pc kerana dier nyer susunan wire dalam kepala rj45 tu x sama ....

pastu ko balik sambung pc ko ngn pc kawan ko ....

pastu masuk control panel setting dier ader kat situ ...

setting new networking kot ....

kalau guna window xp jer leh ikut cari nie ...

yang lain aku xtau....

salam ...

p/s: salah tolong perbetulkan..

UTP cable atau cat5 yang telah siap memang ada dia jual dia kedai kedai .. tapi ada dua jenis ... samada dari pc ke pc dan dari pc ke switch. Dalam kes hang ni beli aje yang dari pc ke pc atau di sebut cross cable. Kalau nak buat sendiri pun buleh juga tapi setakat nak pakai satu saja tak berbaloi nak beli criping tool tu.

Dulu pun masterzie pernah jumpa aku untuk ajaq dia macam mana nak buat network cable ni masa LAN Party kat alor star.

Dah ada waya kena pulak setting pc.

pertamanya -- bagi workgroup sama

Kemudian - set ip no atau biarkan auto. untuk lebih lanjut masuk saja dalam ruangan network .. kat sana berlambak dok cerita macam mana nak set network.

harap dapat membantu

aku sokong tuuuu...ko kena cari utp cat5 cross cable .... jgn ko beli stright cable dah .... kang tak jadi pulak nak tranfer hdd tu...pastu masuk kat

cntrol panel > nettwork connection > Local Area Connection > set kan sama ada nak auto ip atau statis ip

tak pun ko boleh buat juga .......... cari set up home or small office network

bg aku, kalo ko ade budget + masa skit..

kalo(time + budget > ada)

{

Ko beli...

1- kabel UTP Cat5 (2 meter X 2.00 = 4.00)

2- RJ 45 (2 unit X .80 = 1.60)

3- Crimper (1 unit X 80.00)

Jumlah = 85.60 (harga tempat lain aku x pasti, ni harga yg aku survey kat pasir gudang)

Bukan x nak sokong kalu nak beli kat kedai terus, tp rugi la sbb x tahu

cara nak wat cross-over cable tu..

}

kalo x

{

beli je cross-over cable kat kedai(p/s - ruginye ilmu tu.. :D )

}

//aku pun tgh blaja balik benda2 ni, dulu last buat time study.. hehe

//nak setup LAN kat umah 2 pc + 2 laptop

//cume tgh pk skit

1) kalo wat LAN pakai wire je(ok, tp dah tau)

2) kalo wat LAn pakai wireless(dapat ilmu baru.. hehe) dok kire budget ni..

baik ko try2 usha...

banyak giler benda nih kat sini...

kalo setup lan biasa ko tau... mmg boleh buat..

yg beza cable dia jekk...

nak tau / tgk gambo... leh check kat pakcik google...

try usha2 dulu... payah sgt kang reply balik...

ini ada pic masa aku belajar buat RJ45 dulu

kalu ko tak paham PM aku...

sory lah yer pic tu macam kabur ajer...dah 4 tahun punya pic..itu pun aku snap guna kamera digital

hehe..time kasih semua.. :D

den dah ado cross cable tu..member den yg buekkan..lopeh tu dio ado gak buekkan setup networking tu..tp sekejap je ok..bila den restart balik pc dah xleh balik..dio setup guno home small office ke apo ontah..so, kalu buleh den nak belajo la setup tu..kira guna cross cable ni pun buleh utk main game ek? hehe..kut buleh nnt leh buek banyak cable hehe :P

harap den dapek la ilmu sikit kek sini..kek mano thread ttg networking nih..den cari x jumpo pun..ke den yg x perasan :unsure:

assalamualaikum

sahabat saya beritahu pc window boleh link dengan pc linux..tapi kena guna samba...

adakah sahabat2 sekalian tahu bagaimana saya patut gunakan samba tu?

kat terminal ke?

dia kata begini:gunakan samba utk buat network antara pc ke pc iaitu pc yang gun awindow dengan pc yang guna linux

orang2 kat sini cuti ke? nape tak jawab soalan saya.....

terima kasih....

hehe..sabo..nnt ado la yg jawabkan tu kalu ado yg tau..

den pun tgh tgu jawaban pertanyaan den hehe :P

hehe..tu la..kut ado yg tau pasal-pasal networking tu..hehe..time kasih semua :P

Melalui PM yang aku terima dari wadud aku jawap kat sini.

Langkah pertama.

Namakan workgroup.

PC wadud

klik kat start ... control penal .. system ...computer name ..changed ..

computer name : PC1 (contoh) .. workgroup .. mshome (contoh)

PC kawan wadud

klik kat start ... control penal .. system ...computer name ..changed ..

computer name : PC2 (contoh) .. workgroup .. mshome (contoh)

Kat computer description tu boh saja la apa pun tak pa tak kisah sangat. Boleh juga taip cam ni pc waduh boh ayam .. pc kawan waduk boh meowww

Selesai langkah pertama.

Langkah kedua .

untuk kedua dua pc.

Check ip no.

start ... control penal .. network connetion .. kat local area connetion right klik pas tu properties pas tu tcp/ip pas tu optain ip address automatikkkkk (nak boh no pun tak pa tapi kess ni biaq bagi automatik tapi aku lagi suka kalau boh no.. lain skim kita boh no lak .. kali ni biaq automatikkkkk)

pas tu tutup dua dua pc pas tu cucuk waya cross cable tu kat network card ... pas tu on balik ... tunggu semenet dua bila dah habis loading pas tu klik start ... control penal .. pas tu cari my network places pas tu view workgroup computer pas tu hang akan nampak dua bijik pc cam ni PC1 PC2. kalau dah nampak maknanya network dah berjaya ..buat ni dulu pas tu nanti cara cara untuk sharing pulak akan menyusul kemudian .. buat ni dulu sampai berjaya dulu.

Harap dapat membantu

Edited by ace

aku sokong tuuuu...ko kena cari utp cat5 cross cable .... jgn ko beli stright cable dah .... kang tak jadi pulak nak tranfer hdd tu...pastu masuk kat

cntrol panel > nettwork connection > Local Area Connection > set kan sama ada nak auto ip atau statis ip

tak pun ko boleh buat juga .......... cari set up home or small office network

ermmm.. patut lah aku try connect tak dapat .. rupanya silap cable.. aku baca post ni baru aku teringat .. aduhhh.. sakit kepala aku dok pikiak .. kenapa lah tak ada connection padahal aku dah enable network adapter .. bla .. bla .. terima kasih banyak2 kawan bagi klu.

UTP cable atau cat5 yang telah siap memang ada dia jual dia kedai kedai .. tapi ada dua jenis ... samada dari pc ke pc dan dari pc ke switch. Dalam kes hang ni beli aje yang dari pc ke pc atau di sebut cross cable.

ehem..

kalo pc ke pc ...cross cable...

kalo pc ke router/switch/hub plak?...cross atau straight cable?

mase bile lak guna straight cable?

tu la blajaq dulu utk pekse je..hoho(padan muka aku..!! ;) )

hehe..den pun x tau gak..guno straight cable la kut hehe :P

senang cite camni la.

kalo connect antara dua device yg same cth cam pc to pc, kita guna cross cable.

kalo connect antara dua device yg berlainan cth cam pc to switch/hub, kita guan straight cable.

tp untuk makluman, kebelakangan ni byk network device cam network card dh makin canggih.

kadang2 tu cth cam nk connect pc to pc, dua cable bleh pakai samada straight atau cross cable.

so jgn terkezut.....

tp konsep asasnya cam diatas lah...

ok ok .. ni kalau kes kita p kedai n mintak je nak cross cable or straight cable ..

nak tanya ni .. sebenarnya macam mana nak kenal tu cross ke straight..

ada tak rujukan yang boleh dijadikan panduan.. kalau tengok klip sama jer ..

susunan wayar dan warna wayar macam mana .. atau ada perkara lain

yang boleh menunjukkan perbezaan.

terima kasih ya

1. aku ada bagi pic ttg stringht dan cross cable kat atas tuu (tapi kecik sangat) bagi suggestlah nak besarkan

macam mana...nanti aku boleh terangkan.

2. tak pun ko kena modal sikit....utk buat tester tuu...beli tester cabel utk network (rm80 - ke atas) kat situ ko

akan dapat tgok lampu led dia berjalan tak sama..maksud aku..kalu stringht jaln nya led akan berwarna ikut

turutan macam pic tuu depan 1,2,3,4,5,6,7,8 belakag 1,2,3,4,5,6,7,8 dan kalu cross lak depan 1,2,3,4,5,6,7,8

dan belakang 3,6,1,4,5,2,7,8...

gi kat sini klik sini

aku rasa ko mesti tak paham kannnnn ... sebab benda ni kena amali bebb ...hahahah macam mana aku nak

paham ko org pun aku tak tauu...paham2 sendiri lah..kalu nak paham lagi PM aku..

Edited by emeronyr

hehe..den akan try nnt..time kasih semuo hehe :D

Sudah try kena kasi feedback senang la sikit nak bantu atau tambah apa yang patut