Jump to content
edot_jamil

Berminat Meniaga Dobi?ada Apa Apa Soalan Mengenai Dobi?

Recommended Posts

QUOTE(myna @ Oct 29 2008, 10:16 PM) <{POST_SNAPBACK}>
sy bercadang nak buka kdai dobi,tp xde pengalamn n ilmu psl dunia perniagaan..
ada sesape tau camne nak join seminar psl bisnes dobi??
kte msti la nak tau psl msin,sabun n sbgnya...tq

Sila baca thread ni dari awal....

akum.. errmmm saya pun berminat utk membuka business dobi ni.. mcm mana nak mula yer..? saya masih zero tentang bussiness ni.. bleh tak bg tau first step ape yg perlu saya lakukan?

salam,

kepada pemilik kedai2 dobi di kawasan shah alam & klang yang memerlukan perkhidmatan cucian kering, bolelah email kepada saya di [email protected],special discount bole diberikan dan detail bole di bincangkan..
buat pengetahuan, kami menjalankan cucian kering berasaskan air a.k.a Aqua Wash...

saya , nizam pemilik kedai cucian kering, mrsclean di shah alam..

rgds,
nizam

Salam smile.gif

Saya dah membuka dobi dalam masa 4 bulan.. so far alhamdullilah.. B4 this sayacuma jadi pembaca.. so baru tergerak hari ni nak join forum. so far ada dua tiga forum lain yang saya baca.. tapi macam ini gak yang aktif..
buat dobi bayu.. tahniah buka dobi.. so nak tanya gak macamna ngan bisnes skrg?..
pastu nak gak kongsi pengalaman lain dengan tauke2 dobi lain...

QUOTE(hedzma @ Nov 2 2008, 08:48 PM) <{POST_SNAPBACK}>
akum.. errmmm saya pun berminat utk membuka business dobi ni.. mcm mana nak mula yer..? saya masih zero tentang bussiness ni.. bleh tak bg tau first step ape yg perlu saya lakukan?

Sila baca thread ni dari awal....

Bisnes dobi ni sbenarnya mmg seronok. Asal rajin n pandai buat marketing, semua insyaAllah jadi...psal marketing, plzzzzzzz jgn abaikan..buat lah flyers ke, banner bnyk2 ke, baru lah trill:)

kompom la beb, customer sure bertambah nyer...

QUOTE(odie @ Nov 20 2008, 09:55 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Bisnes dobi ni sbenarnya mmg seronok. Asal rajin n pandai buat marketing, semua insyaAllah jadi...psal marketing, plzzzzzzz jgn abaikan..buat lah flyers ke, banner bnyk2 ke, baru lah trill:)

kompom la beb, customer sure bertambah nyer...

..tapi itu lah... dah buka 4 bulan.. purata pendapatan dalam >130 sehari tapi still rasa macam tak untung.. takla kata nak untung cepat atau nak untung ribu2... tapi atleast adalah rasa berbaloi skit cukuplah... maybe sewa & utilities tinggi skit kutt.

QUOTE(haz@ris @ Nov 20 2008, 12:25 PM) <{POST_SNAPBACK}>
..tapi itu lah... dah buka 4 bulan.. purata pendapatan dalam >130 sehari tapi still rasa macam tak untung.. takla kata nak untung cepat atau nak untung ribu2... tapi atleast adalah rasa berbaloi skit cukuplah... maybe sewa & utilities tinggi skit kutt.

kedai kat mana ?

dah puas search satu internet... tengah cari tips untuk upgradekan kualiti basuhan dan services...
cthnya, macamna nak bagi toto atau comforter tu betul2 nampak bersih.. kadang tu cusomer hantar siap ada peta dunia lagii.. kalau tahi lalat memang tak hilang.. tapi kalau kotoran lain..
em lagi kalau sabun... yang mana better... serbuk atau cair... somebody kata sabun serbuk lebih dasyat skit kalau nak cuci toto.. kira lg bersihla...
pastu utk cucian dry clean teknik wet cleaning.. tau tak apa fungsi Francopal maxx...

hazaris, saya selalunya basuh toto pakai sabun serbuk aje. Sebenarnya sabun serbuk atau cair tak de beza, bergantung kepada pati pembersihnya. Kalau kuat pati pembersihnya, bersih la cucian. Sebab itu ade sabun murah, buihnya yang banyak, tapi baju x bersih. Syok main buih sabun aje. rolleyes.gif

salam.
sekarang nih banyak juga pembekal 2 mesin and lainlain di pasaran. macam2 model... macam2 harga. harap semua pandai pilih ... ada yang direct line... ada yang untung atas angin.. macm2...

QUOTE(haz@ris @ Nov 24 2008, 11:01 PM) <{POST_SNAPBACK}>
salam.
sekarang nih banyak juga pembekal 2 mesin and lainlain di pasaran. macam2 model... macam2 harga. harap semua pandai pilih ... ada yang direct line... ada yang untung atas angin.. macm2...

biasa la, itu namanya perniagaan. contohnya kalau nak beli beras tanpa orang tengah, pi la kat bendang, jumpa pesawah2 tu !

QUOTE(haz@ris @ Nov 19 2008, 04:57 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Salam smile.gif

Saya dah membuka dobi dalam masa 4 bulan.. so far alhamdullilah.. B4 this sayacuma jadi pembaca.. so baru tergerak hari ni nak join forum. so far ada dua tiga forum lain yang saya baca.. tapi macam ini gak yang aktif..
buat dobi bayu.. tahniah buka dobi.. so nak tanya gak macamna ngan bisnes skrg?..
pastu nak gak kongsi pengalaman lain dengan tauke2 dobi lain...

Alo haz@ariz n rakan2 semua

Business saya juga menjangkau usia 4 bulan.. alhamdulillah pendapatan ok dan ada peningkatan.. selepas menceburi bidang ini baru kita tahu bukan mudah utk berniaga.. jika tidak kerana minat dan kesungguhan perniagaan kita tidak akan berjaya.. banyak perkara perlu dipelajari dan proses pembelajaran perniagaan dobi ini sedang dan masih berjalan.. harap rakan2 lain boleh share pengalaman anda...

Perolehan saya dari pernigaan ini alhamdulilah.. jika hujung minggu (sabtu n ahad) boleh mencecah RM400-500.. dan hari biasa average RM250.. Tapi satu flaw yg masih tidak dpt diraktifikasikan.. saya masih tidak dapat membuat perbelanjaan modal dan operasi dgn berkesan ... sehiggakan nampak aktiviti saya itu tidak efficient..
dan mengurangkan margin keuntungan...

satu soklan nak tanya otai n newbee otai pasal cas manik.. perlukah manik pada baju kurung di cas mengikut banyak atau kurang. Maksud saya jika manik kurang maka cas dia kurang let say RM1.. manakala kalau manik itu banyak/ketara seluruh baju maka cas dia RM3-4 .. pohon pandangan...

QUOTE(DobiBayu @ Nov 28 2008, 10:02 AM) <{POST_SNAPBACK}>

Business saya juga menjangkau usia 4 bulan.. alhamdulillah pendapatan ok dan ada peningkatan.. selepas menceburi bidang ini baru kita tahu bukan mudah utk berniaga.. jika tidak kerana minat dan kesungguhan perniagaan kita tidak akan berjaya.. banyak perkara perlu dipelajari dan proses pembelajaran perniagaan dobi ini sedang dan masih berjalan.. harap rakan2 lain boleh share pengalaman anda...

Perolehan saya dari pernigaan ini alhamdulilah.. jika hujung minggu (sabtu n ahad) boleh mencecah RM400-500.. dan hari biasa average RM250.. Tapi satu flaw yg masih tidak dpt diraktifikasikan.. saya masih tidak dapat membuat perbelanjaan modal dan operasi dgn berkesan ... sehiggakan nampak aktiviti saya itu tidak efficient..

satu soklan nak tanya otai n newbee otai pasal cas manik.. perlukah manik pada baju kurung di cas mengikut banyak atau kurang. Maksud saya jika manik kurang maka cas dia kurang let say RM1.. manakala kalau manik itu banyak/ketara seluruh baju maka cas dia RM3-4 .. pohon pandangan...

Alhamdulillah la bisnes ko tu kira OK la...ko ada mesin dry clean sendiri la ni,kan? kalo avg sehari rm250, paling kurang sebulan leh dapat rm8000 lebih tu..plus minus la..sewa kedai ko berapa??

assalamualaikum

saya nk tumpang tanya pada penggiat2 dobi kat sini.
saya ni tgh survey tempat nk bukak kedai.
dok tgk2 kedai dobi yg dah ada tu,nampak baju kat display tu cam takde la banyak sangat.
dua tiga kedai sume camtu..
adakah tu bermakna area tu market walk in cust. tak bagus?

QUOTE(DobiBayu @ Nov 28 2008, 10:02 AM) <{POST_SNAPBACK}>

Tahniah, kira dah ok lah tu kalau baru 4 bulan. Kalau dalam 4 bulan selalunya kita dah boleh agak belanja untuk gas,api,air,sabun dan gaji berapa kena kluar setiap bulan. Buat pecahan mengikut keperluan. Dari situ setkan berapakah minima sehari kena buat untuk cover overhead (gas,api air etc). katakan overhead RM5,000.00, hujung bulan lepas tolak overhead ade balance RM4,000.00, yang ni dikira net profit. Yang ni la duit hasil titik peluh kite. So pandai-pandai lah belanja untuk masa depan.

QUOTE(rama2emas @ Nov 29 2008, 04:37 PM) <{POST_SNAPBACK}>
assalamualaikum

saya nk tumpang tanya pada penggiat2 dobi kat sini.
saya ni tgh survey tempat nk bukak kedai.
dok tgk2 kedai dobi yg dah ada tu,nampak baju kat display tu cam takde la banyak sangat.
dua tiga kedai sume camtu..
adakah tu bermakna area tu market walk in cust. tak bagus?

ada 2 kemungkinan

1. mungkin ramai customer tapi semua ambil cepat.
2. mungkin memang betul kurang orang sebab dah ada 3 dobi, kalau nak bukak yang ke-4 mungkin parah, tapi sapa tahu, orang akan pergi ke tempat servis terbaik

salam..
kira banyakla pendapatan dobi bayu tu..
pasal caj manik... yer.. apa yang saya praktikkan saya lihat pada manik baju.. kalau banyak saya caj lebih.. kalau sikit saya caj sikit.. tapi selepas dah 4 bulan nih... saya mula belajar karenah pelanggan. sekali dah bagi harga murah... diorang akan fix dengan harga tu... so, sekarang nih.. lebih baik saya fixkan ajer harga yang diberi... kalau baju yang di hantar tu memerlukan perhatian yang lebih... cthnya kotor, ada manik, susah nak gosok...saya caj lebih dan bagi tahu pelanggan seba2nya... kebanyakannya paham sebab tuh baju diorang sendiri, tapi ada gak yang buat buat tak nak paham.
saya pikir next year bulan ke 6 saya terpaksa naikkan harga dalam 10% di kedai saya memandangkan kos overhead yang tinggi..

Forum Pertanian adalah Perniagaan:

http://gem.socialgo.com/forum.html

Global Excellent Marketing Sdn Bhd(GEM) Golden Swiftlet / Walet Emas – Perunding, Pembangunan & Pengurusan Industri Sarang Burung Layang-layang (walet/walit), Pakar Rekabentuk Rumah Burung Layang-layang (walet/walit). -

http://gem.tl.my

Sertai GEM Community secara percuma. Satu tapak untuk para Usahawan - usahawan berkongsi-kongsi maklumat dan pendapat (Forum, Blog,Direktori, Iklan Percuma DLL) dalam bidang yang ceburi seperti Pertanian, Ternakan DLL.

http://gem.socialgo.com

Direktori Pertanian Malaysia – Himpunan Weblog Pertanian & Penternakan Malaysia –

www.pertanianmalaysia.blogspot.com

QUOTE(haz@ris @ Dec 3 2008, 07:20 AM) <{POST_SNAPBACK}>
salam..
kira banyakla pendapatan dobi bayu tu..
pasal caj manik... yer.. apa yang saya praktikkan saya lihat pada manik baju.. kalau banyak saya caj lebih.. kalau sikit saya caj sikit.. tapi selepas dah 4 bulan nih... saya mula belajar karenah pelanggan. sekali dah bagi harga murah... diorang akan fix dengan harga tu... so, sekarang nih.. lebih baik saya fixkan ajer harga yang diberi... kalau baju yang di hantar tu memerlukan perhatian yang lebih... cthnya kotor, ada manik, susah nak gosok...saya caj lebih dan bagi tahu pelanggan seba2nya... kebanyakannya paham sebab tuh baju diorang sendiri, tapi ada gak yang buat buat tak nak paham.
saya pikir next year bulan ke 6 saya terpaksa naikkan harga dalam 10% di kedai saya memandangkan kos overhead yang tinggi..

salam...

tq for the tips... rasanyer boleh digunapakai oleh kami..
tentang pendapatan kami tu pasang surut.. last month ada 1 hari sale RM58 jer..sedey
tapi pas tu hari yg lain sales baik teramat..

QUOTE(hanif70 @ Nov 30 2008, 10:33 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Tahniah, kira dah ok lah tu kalau baru 4 bulan. Kalau dalam 4 bulan selalunya kita dah boleh agak belanja untuk gas,api,air,sabun dan gaji berapa kena kluar setiap bulan. Buat pecahan mengikut keperluan. Dari situ setkan berapakah minima sehari kena buat untuk cover overhead (gas,api air etc). katakan overhead RM5,000.00, hujung bulan lepas tolak overhead ade balance RM4,000.00, yang ni dikira net profit. Yang ni la duit hasil titik peluh kite. So pandai-pandai lah belanja untuk masa depan.

salam bro hanif

tq dgn pedoman itu..
saya telah mengikuti cadangan nada itu dan treshold OPEX kami adalah RM120. Mana2 pendapatan yang melebihi margin itu adalah keuntungan kot? Rasanya IRR kami dalam lingkungan 8-9% sajer... memadai kot.. yang pasti forecastry n projected income itu kesampaian setakat ini..

assalammualaikum semua....

bagi sesiapa yg masih berminat utk menyertai kursus dobi anjuran saya..dan inginkan maklumat maklumat terkini mengenai dobi kami ( latar belakang ) dan juga makluman mengenai kursus dobi kami...sila layari website kami di

www.edots.com.my

terima kasih...

jamil ahmad

e-dots laundry station