Jump to content
edot_jamil

Berminat Meniaga Dobi?ada Apa Apa Soalan Mengenai Dobi?

Recommended Posts

saya ni student lg.. nak wat mende kat kedai.. so leh ke dapat loan utk student..? ape syarat penting..?

Salam buat semua..

adakah semua kedai dobi yang baru buka owner yang kena basuh baju,jaga kaunter, lipat baju, iron baju..

macam mana pula kedai dobi yang kebanyakan nya saya tengok pekerja asing yang buat kerja2 diatas

Selok belok perniagaan dobi adalah sangat perlu bagi owner untuk mengetahuinya. Ini adalah kerana walaupun simple tapi ada banyak perkara yang perlu di ambil perhatian, daripada mendapat pesanan di depan counter sehinggalah siap , semuanya memerlukan process flow yang clear supaya tiada customer complaint seperti....

" Saya dah bayar masa hantar dulu"...

" Baju saya hantar dulu tak koyak, camna nie dah koyak"...

" Baju tak cukup" dan bermacam2 lagi customer complaint....

Dan satu lagi mengenai cash ....dobi nie bayar selalunya cash, so kalau sehari RM200 , pekerja akan pegang duit sebanyak itu....dan silap haribulan....dapat RM200 , dia bagi kat kita cuma RM50....

Mendalami selok-belok perniagaan ini dulu adalah penting walaupun kita sudah pergi training di e-dot, kita mesti melakukan pembaharuan demi pembaharuan bagi mengelakkan "loss" yang tak dapat dijangka seperti customer claim dan lain-lain masaalah....

Bak kata pepatah "no pain no gain"... dan semua tidak ada jalan yang mudah....

Thanks..

EZ SMART

Assalamualaikum semua..

sy dah pegi kursus en jamil.tp sy xtau camne nak wat loan ni.mntak sesape yg bole bg format kertas kerja..

Rasanya masa training tu, sifu (en jamil) ada bagi sample untuk buat kertas kerja, kalau tak dapat kena minta ler kat sifu...

Dan untuk buat presentation yang lebih menarik anda boleh mengikuti kursus yang dianjurkan oleh agensi kerajaan i.e MARA, BELIA(yang along tu) dll.

EZ SMART

Salam buat semua..

Selok belok perniagaan dobi adalah sangat perlu bagi owner untuk mengetahuinya. Ini adalah kerana walaupun simple tapi ada banyak perkara yang perlu di ambil perhatian, daripada mendapat pesanan di depan counter sehinggalah siap , semuanya memerlukan process flow yang clear supaya tiada customer complaint seperti....

" Saya dah bayar masa hantar dulu"...

" Baju saya hantar dulu tak koyak, camna nie dah koyak"...

" Baju tak cukup" dan bermacam2 lagi customer complaint....

Dan satu lagi mengenai cash ....dobi nie bayar selalunya cash, so kalau sehari RM200 , pekerja akan pegang duit sebanyak itu....dan silap haribulan....dapat RM200 , dia bagi kat kita cuma RM50....

Mendalami selok-belok perniagaan ini dulu adalah penting walaupun kita sudah pergi training di e-dot, kita mesti melakukan pembaharuan demi pembaharuan bagi mengelakkan "loss" yang tak dapat dijangka seperti customer claim dan lain-lain masaalah....

Bak kata pepatah "no pain no gain"... dan semua tidak ada jalan yang mudah....

Thanks..

EZ SMART

Assalamualaikum semua..

Rasanya masa training tu, sifu (en jamil) ada bagi sample untuk buat kertas kerja, kalau tak dapat kena minta ler kat sifu...

Dan untuk buat presentation yang lebih menarik anda boleh mengikuti kursus yang dianjurkan oleh agensi kerajaan i.e MARA, BELIA(yang along tu) dll.

EZ SMART

I AGREE WITH EZ SMART 100%.......KEEP IT UPZ

Assalamualaikum semua..

EZ SMART

sorry..kami takder sample utk kertas kerja..apa apa pun..contoh kertas kerja boleh mintak dari agensi yg tuan/puan nak mintak loan tu..masing masing dengan format masing masing....selalunya agensi kerajaan seperti mara..dia akan wajibkan si pemohon utk menghadiri kursus just utk buat paper work sahaja..

saya punya kedai 16 x 30 kaki ja....pun cukup

loan perniagaan tu nak mintak mmg boleh, tapi nak dapat tu paham2 la !! setahu saya, pada kebiasaannya, loan akan diberi kepada sesiapa yang sudah mulakan perniagaan dan hendak membesarkan perniagaan dia !!! correct me if i'm wrong !

Sy dah tanye SMIDEC, die kata boleh dapat loan walaupon biz belum mula!!!

En. Edot,

boleh update tak tarikh2 kursus yg akan datang? terima kasih.

Sy dah tanye SMIDEC, die kata boleh dapat loan walaupon biz belum mula!!!

En. Edot,

boleh update tak tarikh2 kursus yg akan datang? terima kasih.

yeke encik..camne carenye?sy muda lg br je grad dr upm tp dah pegi byk kursus perniagaan dan en edot nye kursus dobi ni.ni pon baru try2 wat kertas kerja.sy keje engineer tp kalo bole jawatan sy ni bole pas2 kt graduan len sbab sy mnat ngn bisnes..

yeke encik..camne carenye?sy muda lg br je grad dr upm tp dah pegi byk kursus perniagaan dan en edot nye kursus dobi ni.ni pon baru try2 wat kertas kerja.sy keje engineer tp kalo bole jawatan sy ni bole pas2 kt graduan len sbab sy mnat ngn bisnes..

semangat yang bagus.....saya pun dulu offshore engineer......berhenti terus sbb nak bukak dobi !!! buat apa kerja dengan orang bila dah boleh kerja utk diri sendiri dan keluarga !

tak der ke pengilang bumiputera yang bekal barang keperluan dobi kat sini ?

bukan apa, kalau ada boleh jugak la kita tgk ada pembekal barangan operasi dobi dari bumiputra. bukan nak cabar kaum lain tapi nak cuba persaingan yg sihat...

Saya ada satu kemusykilan. What if jika kita terima baju from non-muslim untuk di cuci. As we know, kebanyakan non-muslim diorang ni ada bela anjing. Or may be baju diorang, ada terkena makanan yang non-halal, such as pork. So, bukan ke if kita masukkan baju diorang dalam washing machine dah jatuh najis berat. Cam ne ye? Ada sesiapa bole give opinion sikit bab ni.

Sorry ye, for those non-muslim. I just need some opinion.

hi semua..saya jamil ahmad dan kini sedang meniaga dobi.saya telah meniaga dobi selama 2 tahun ( takder lah lama sangat )..memandang kan tiada lagi forum yg ada berbincang mengenai dobi apa kata kita mulakan di sini...

saya ingin membantu sesiapa dia luar sana yg teringin membuka perniagaan ini....walaupun berbekalkan pengalaman hanya selamat 2 tahun..saya percaya sedikit sebanyak saya dapat membantu...

saya memulakan perniagaan dobi ini dengan hanya berbekalkan modal rm50k..banyak?? :o itu kalau membuka dobi biasa yang tiada perkhidmatan dry clean..tetapi kalau hendak bukak dobi yg ada dry clean kebiasaannya mencecah ratusan ribu ringgit :blink: ..tapi dgn hanya berbekalkan rm50K B) ..saya telah membuka dobi yg complete dgn mesin dry clean....ingin tau bagaimana dan di mana saya boleh mendapat ini semua???sila post kan pertanyaan anda disini atau pun email saya( [email protected])...

keuntungan dari meniagaan dobi ini amatlah byk...sehingga 500%..secare puratanya saya akan mendapat kutipan bulanan melebihi rm8k sebulan...modal setiap hari??secara asasnya hanyalah sabun,air,electric dan gas...menarik kan???

so sesiapa di sana yg ingin mengetahui atau pun ada sebarang persoalan mari kita bincang kan disini...sama sama kita kongi pengalam...

Saya ada satu kemusykilan. What if jika kita terima baju from non-muslim untuk di cuci. As we know, kebanyakan non-muslim diorang ni ada bela anjing. Or may be baju diorang, ada terkena makanan yang non-halal, such as pork. So, bukan ke if kita masukkan baju diorang dalam washing machine dah jatuh najis berat. Cam ne ye? Ada sesiapa bole give opinion sikit bab ni.

Let me answer to this.......if you see something fishy stains inside the pocket or on the surface of the garment, just kindly call the owner to confirm what it is, if it falls under the category of mughallazah, samak je la !! otherwise, just normally clean it and the stains will be eradicated, btw, it is the duty of the laundry operater to clean up whatever stains on any garment ! nuff said...

salam... maaf mencelah sikit...

disebabkan bau pakaian yg telah dicuci di kedai2 dobi yg saya pergi smuanya hampir2 sama...Jadi sy nk tanya, kat mana boleh dapatkan sabun sebegitu ye. errr (sabun+pelembap?) nak beli secara runcit. utk digunakan di rumah..

contact me.. tq. ^_^

siapa boleh bagitau sabun pencuci yang bagus, kedai dobi saya sekarang gunakan jenama 'first choice' beli kat giant 5 kg rm 17. saya pernah gunakan satu jenis sabun buatan malaysia dari pembekal di sri rampai tapi tak berapa bagus, baju cepat busuk.harap sudi berkongsi....

siapa boleh bagitau sabun pencuci yang bagus, kedai dobi saya sekarang gunakan jenama 'first choice' beli kat giant 5 kg rm 17. saya pernah gunakan satu jenis sabun buatan malaysia dari pembekal di sri rampai tapi tak berapa bagus, baju cepat busuk.harap sudi berkongsi....

Ni produk cucian keluaran bumiputera yang pertama di Malaysia yang saya tau la. Pasal hari tu ade keluar di suratkhabar. Cube tepon no yang tertera. Aku niat nak tolong je. Takde dapat sesen pon.

Name : Puan Hashimah Jusoh

Company InformationCompany Name : Sameru Chemical Industries Sdn Bhd

Registration No : 598290-W

Telephone No : 03-80704443

Fax No : 03-80704936

Website : http://sameru.iks.com.my

Company AddressAddress : No.17, Jalan TK 5/44 Taman Industri Kinrara Seksyen 5, Batu 8 Jalan Puchong Puchong Selangor Darul Ehsan

Postcode : 47100

State : Selangor

Company BackgroundIndustry : Consumer Products

Company Description : Con. Powd. Dtgent Pro Wash Fabric Softener Pro Wash Liquid Detergent Pro Wash Bleach Pro wash Dishwash Best Maid Dishwash Pro Wash Dishwash Paste Pro Wide Hand Soap Pro Wide Glass Cleaner Pro Wash Car Wash & Shine Pro Wash Car Wash & Wax Pro Wash Solid

Edited by khairul78

Bagaimana pula dengan ayam nuget atau makanan yang diprosess,mungkin telah dicampur dengan bahan yang tidak halal,mungkin daging BABI atau ayam yang tak disembelih,mungkin puan telah pun memakam makanan tersebut! Najis apalah tu?

Edited by accoustic energy

assalamualaikum...

saye seorg pelajar ditugaskan untuk buat biz plan..saye pilih perniagaan dobi ini...

jd,saye nk minx jase baik encik jamil untuk tlg saye tentang dobi...

boleh tak encik jamil berikan saya alamat pembekal untuk mendapatkan mesin2 seperti mesin basuh yg encik anjurkan...dan boleh x saye nk gmbar2 kedudukan kedai encik..cnth:dimane mesin...dan sebagainye..

segala kerjasama encik amat saya hargai..

assalamualaikum...

saye seorg pelajar ditugaskan untuk buat biz plan..saye pilih perniagaan dobi ini...

jd,saye nk minx jase baik encik jamil untuk tlg saye tentang dobi...

boleh tak encik jamil berikan saya alamat pembekal untuk mendapatkan mesin2 seperti mesin basuh yg encik anjurkan...dan boleh x saye nk gmbar2 kedudukan kedai encik..cnth:dimane mesin...dan sebagainye..

segala kerjasama encik amat saya hargai..

ya ka pelajar......tgk2 SPY !!!

salam en jamil,

saya bakal membuka kedai dobi + dry cleaning ..so harap en jamil dpt memberi sedikit panduan mengenai masalah2 yg bakal sy tempuhi apabila kedai dibuka brdasarkan pengalaman en...

at least sy bole brsedia dan tau kebarangkalian masalah yg dihadapi dan cuba mengatasinya...

harap diberi panduan

Edited by nizam sek7

salam..

maaf saya nak mencelah sikit, apa kata sebelum anda ajukan sebarang pertanyaan harap baca thread dari mula. hampir semua info dah ada kat situ..

peace