Jump to content
Hackezkk

Beza Sc: Komp

Recommended Posts

kalo x silap aku laa skang ni sape ambik IT ke SC ke adalah critical cos..byk graduan tak keje...

aku pernah ikut satu sesi bos aku interview orang untuk ambil kerja. dia bagi satu cpu dan suruh budak tu terangkan satu satu nama. gagal.

sorang lagi, diberi sebiji switch, 3 komputer, senang je task dia, suruh setting ip address lepastu pastikan setiap komputer dapat berkomunikasi satu sama lain. gagal

satu lagi, ni peringkat lanjutan. diberi sebiji catalyst, beberapa workstation, mintak setup vlan. gagal

yang paling menarik, diberi sebiji modem 56kbps, suruh sambung dan wujudkan dialer. pun gagal

jadi kat sini, mana pergi kualiti si pemegang kertas yang dipanggil diploma/ijazah sains komputer/teknologi maklumat. ada ramai lagi budak diluar yang tak ada satupun diploma/ijazah tapi mampu membina advance firewall, ataupun buat simple voip network. tapi apakan daya mereka tiada sekeping kertas yang dipanggil diploma/ijazah. jadi buktikan yang korang bukan setakat handal baca buku berkenaan kursus, tapi tahu tentang dunia luar. jangan sampai digelar desocialized degree holder

ramai mentaliti budak² zaman sekarang adalah: ada cert tinggi = kerja bagus / jadi boss = gaji besar

ramai budak² zaman sekarang masa kat IPT jea teori kuat menghafal tapi takdak nak praktikkan kat rumah apa yang dah dibelajar.....selain tu diorang malas & sikap taknak ambil tahu pasal dunia luar

ramai budak² zaman sekarang masa kat IPT jea teori kuat menghafal tapi takdak nak praktikkan kat rumah apa yang dah dibelajar.....selain tu diorang malas & sikap taknak ambil tahu pasal dunia luar

Huhu.. tepat sekali. Tengok batch aku sekarang sudah la.. bila time nak buat projek mini/final ni lah baru semua kelam kabut sebab langsung tak reti buat itu ini. Padahal CGPA semua 3.5 ke atas.

Eg, Class IP semua hafal (siap hafal semua range lagi), OSI layer semua boleh explain, semua isi kandungan dlm buku networking security bila tanya boleh keluarkan jawapan perfect! tapi bila suruh benda as simple as setup LAN, apa kemenda ntah diorang buat... lagilah bila suruh buat subnetting, haru huhu.... :ph34r:

Course programming pun semua score A, tapi nak setup localhost pun tak reti. kalau tanya teori key cryptography semua boleh explain.. tapi suruh encrypt benda as simple as password di authentication system (yg dah ready made, bukannya code from scratch) pun tak ada idea macam mana nak buat dan di mana nak start.

Minta maaflah, bukan nak mengutuk budak batch sendiri.. cuma nak luahkan kekecewaan aku. Most of students, especially chinese students di course aku ni pointer memang baik, rajin dan top scorer. tapi bila suruh buat benda2 praktikal sebegini memang hancur...

Salah siapa? Pertama mungkin sebab silibus di IPTA sendiri yang exam-orented dan tak industrial-oriented (banyak dah lecturer yg cakap).

Kedua ialah students sendiri, yang nak harapkan SCORE saja... memanglah aku setuju sesangat SCORE tu amat penting. tapi biarlah score dan ada ilmu yg boleh dipraktikkan. Banyak yg minta "tolong buat projek"..bukannya minta tolong kat mana tak faham... sebab apa? sebab diorang takde inisiatif nak gain skills.. asal siap projek dan score A sudah.

Bila aku cakap "cari di internet", dibalasnya pula "tak tahu cari di mana la...." (padahal kalau google 5 saat je keluar seratus result releven, e-book pun banyak) dan satu lagi jawapan "kedekut ilmu" (ni aku paling tak tahan.. kenapa? sebab kalau tolong maknanya aku akan habiskan dua ke tiga jam bagitau benda yang sememangnya dah ada dalam internet dan boleh dibelajar sendiri...padahal 2jam aku boleh buat banyak benda lagi..).. nak tak nak aku dah habiskan berapa jam ntah seminggu ni tolong itu ini..huhu.. takkan nak biarkan course mate plak. ni masalah aku cepat kasihan kat orang lain :P

Sesapa yang baca dan terasa, minta maaflah... kita students kena explore keluar dari dewan kuliah. Aku sebagai seorang students senior IPTA dah nampak kelemahan silibus IPT kita terhadap keperluan industri... so buat effort sendiri.. baca buku, ambil pro cert, memang mahal teta[i ia berbaloi. :)

ramai mentaliti budak² zaman sekarang adalah: ada cert tinggi = kerja bagus / jadi boss = gaji besar

Masalahnya itulah hakikat company skang: judge by pointer. Tapi kalau cakap pro cert lain kes.. sebab most yg ada Pro cert ni memang diketahui sangat berpengetahuan luas, handy dan boleh buat kerja.

Haha... tapi apa2 pun degree dengan pointer tinggi memang penting.. walaupun mungkin tak banyak skills boleh dapat, tapi itulah apa yg company pandang untuk recruitment baru... especially pekerjaan pertama fresh graduates.

Aku sokong, tapi tgk IPT gak. Kalu dah ajar A-Z tapi x reti, itu merugikan je.

Tapi kalu setakat terang basic pastu tunjuk A-E, masalah gak tu.

Source byk leh carik kat tenet, tapi praktikal susah gak lagi² hardware yg mahal.

Mcm azuan ckp, itu dah melampau tak tahu pape. Sbb tu Sc.Comp skrang tak byk dpt keje, sbb ramai yg memburokkan status Sc.Comp.

Pastu byk org carik budak IPTS, reason dia IPTS less noob bab pc. Itu yg aku dengar, lelain wa tak tahu.

hehe tapi sebenarnya tak boleh salahkan pelajaran teori. Sebenarnya teorilah yang memainkan peranan penting, especially kalau nak RnD.

I mean, kalau kita faham teori.. say dalam operating system.. kita akan lebih banyak tahu dan faham kenapa sesuatu tu terjadi berbanding dengan orang yg tahu hands on je.. for example... macam mana organization of virtual memory, threads, paging, segmentation, CPU schedule algo..

... dan sesapa yang strong theory ni juga akan lebih banyak mengetahui.. aku percaya ramai yang guna windows tapi tak familiar dengan deadlock, semaphores, stateful service, file replication. Itulah sebenarnya yang membezakan taraf "degree holder" dan yang lebih ke bawah cam sijil..

tapi kebanyakannya bila study pasal theory di kuliah..masuk sem depan dah lupa semua yang sebelum ni. sebabnya ialah tak amalkan segala teori yg dihafal selama ni... itu saja masalah graduan/undergrad kita (kira termasuk aku la tu...) .. dan takde praktikal/insiatif sendiri untuk kembangkan/applied apa yg dipelajari di kuliah. Tu yang jadik graduan tak berkualiti tu...

Edited by electroboy

teori yang tak dipraktikkan tak gune gak

macam blajor ADMAT pastu tau cara jer

bkan buat latihan tak jadik gak

heheh

Nak senang, dedua ko conquer. Time temuduga sure lepas, time wat keje sure lancar.

Tade kene marah ngan boss atau susah carik keje.

Sape yg baru nk masok U tu, blaja elok². Main ade masa, itu mmg x leh tinggal, tapi result mesti gempak gak.

nak conquer dedua bukanlah suatu benda yang mudah... biasanya kalau kita tgk.. bebudak yang 'gile gile remaja' ( knowladge seeker) nih ..bab teori , kureng skit la..

pointer pun cukup cukup makan jerk.. cam aku nih ...keh keh keh..

korg tau tak. ada seorang pegawai system maklumat di IPTA ( kawan sekelas aku - pompuan) siap tanye aku .. cam mana aku beli domain,cam mana nak setup apache tomcat dalam sun system, cam mana aku buat itu dn ini..

aku tak tau la cammana dia boleh jadik pegawai system maklumat..

dan nk bg tau ko sacse.. aku masuk kerja kat tpt aku kerja skrg pun base on pengalaman aku .. dan bergajikan SPM punye cert.. tak kisah le.. janji kerja..

susah oo nak dpt kerja skrg.. tak leh pilih pilih..

Biasa la tu, mane² ade jupe. Tak tahu pape tapi leh jadi something² yg hebat, sbb syarikat tu takde source nk amik org yg berkepakaran.

Salah sape? Org yg dpt keje atau syarikat tu?

Bagi aku kan, teori mmg kene hafal, walopon aku slalu lupe, tapi mmg baca je. Lagi best kalu nk buat keje tu pastu baca, bile dah paham baru cam org ckp hafal kat jari je.

Lain org lain cara, tapi tu la, good luck kpd semua.