Jump to content
kusbi9

Setup Network Untuk Cyber Cafe

Recommended Posts

Assalmmualikum..kepada rakan2 forum semua..utk pengetahuan korang aku br je join putera ni.

utk topik ni aku nk bantuan korang yg mahir ,mengenai network utk cc ni.ape equipment and software yg perlu ade utk cc.klu topik ni da ade tolong le bg link dier..

sekian ..tq

Selamat Datang... & selamat menjadi warga PUtEra.com...

tapi... aku sokong pdpt kat atas tu...

jenguk-jenguk le kat belakang2 tu, jangan manja2 kan diri... nanti kena fire...

terima kasih kerana korang sume ade gak respon tentg topik ni.

aku da try cari tp aku x tau dr mane aku nk start memahami mende2 nk setup network dlm cc ni..klu korang blh bgtau lg bagus.

satu lg boleh x korang suggest software yg bagus utk organize cc mcm MOL ke @ sbgny.

P/s : Saye budak br belajr klu salh tolong tunjukkan.muhahahahahha

Topik dah banyak kali dibincangkan dalam forum nie. Cuma dah tenggelam. User kena rajin mencari kumpul bahan dan kompil data.

Ko pun satu la... tak nak bagitau secara perinci, apa yang ko dah buat atau apa perancangan ko. susah la kita mau tolong sebab kita bukan konsalten.

Ok.

1. Berapa bajet ko ade dan berapa PC untuk klien?

2. Sekarang ko dah buat ke belum atau baru berangan2.

ape equipment and software yg perlu ade utk cc.klu

1. PC Admin atau PC Server 1 unit (win98 @ XP)

2. PC untuk klien 10 unit @ 20 unit? (win98)

3. Switch Hub 1 @ 2 untuk sambung semua PC + Modem

4. DSL Modem/Router

5. UTP Network Cable

6. Akaun Streamyx (kalau nak internet)

7. Grafik Kad yang agak power untuk main2

8. Cybercafe software untuk kawal PC (ko beli dengan aku software nie)

9. Printer + Scanner

Lagi...?

Edited by OngBok

Topik dah banyak kali dibincangkan dalam forum nie. Cuma dah tenggelam. User kena rajin mencari kumpul bahan dan kompil data.

Ko pun satu la... tak nak bagitau secara perinci, apa yang ko dah buat atau apa perancangan ko. susah la kita mau tolong sebab kita bukan konsalten.

Ok.

1. Berapa bajet ko ade dan berapa PC untuk klien?

2. Sekarang ko dah buat ke belum atau baru berangan2.

1. PC Admin atau PC Server 1 unit (win98 @ XP)

2. PC untuk klien 10 unit @ 20 unit? (win98)

3. Switch Hub 1 @ 2 untuk sambung semua PC + Modem

4. DSL Modem/Router

5. UTP Network Cable

6. Akaun Streamyx (kalau nak internet)

7. Grafik Kad yang agak power untuk main2

8. Cybercafe software untuk kawal PC (ko beli dengan aku software nie)

9. Printer + Scanner

Lagi...?

lagi satu tertinggal lesen jgn lupa krg sia2 kena kejar dgn LHDN hahahah

lagi satu tertinggal lesen jgn lupa krg sia2 kena kejar dgn LHDN hahahah

utk pengetahuan korang sume, aku skg br apply kedai.dlm bln dpn dpt le 2.time kasih pada ongbak yg sudi bg list barng2 yg kn ader..

nk tny rrr..lesen ape yg sepatutnye aku mohon utk bukak cc ni.(lesen atas name perniagaan ape?)aku de dgr citer lesen utk cc ni dibekukan cz da de org wt mende x elok kt c2.pas 2 leh x wt mase ni aku pki os original tp yg lain mcm office ke,antivirus, aku pki [lanun]..

risau gak da lm2 bukak nanti kn kejar ngan PBT.

sekian...

utk pengetahuan korang sume, aku skg br apply kedai.dlm bln dpn dpt le 2.time kasih pada ongbak yg sudi bg list barng2 yg kn ader..

nk tny rrr..lesen ape yg sepatutnye aku mohon utk bukak cc ni.(lesen atas name perniagaan ape?)aku de dgr citer lesen utk cc ni dibekukan cz da de org wt mende x elok kt c2.pas 2 leh x wt mase ni aku pki os original tp yg lain mcm office ke,antivirus, aku pki [lanun]..

sekian...

sebelum aku terlupa aku bajet utk pc termask server dlm 20 ribu...cukup x..?

pas 2 ape spek server yg korang sugest utk bajet byk 2..client pc aku agk dlm 12 je

20 ribu.... berapa pc yg nak pakai.... sebenarnya ko blh calculat sendiri mcm kerusi meja, aircond, cos buat networking dll. 20 ribu tu fully ke dari A - Z ?

untuk CC sekarang, paling koman RM2000 sebiji , ko dapat dalam 10 biji.

lebih2 pun ko dapat 11 biji.

10 client + 1 server

Edited by OngBok

sekian...

memang lesen bukak cc kene bekukan sekarang kan.

xsilap aku dah ade thread bincang pasal ni.

ko guna la name `pusat sewaan dan servis komputer` ke.

mcm member aku buat.

dapat gak die lesen.

pengalaman aku sepanjang bukak cc ni, perkara paling penting yang ko kena pastikan DULU ialah 'comp. technician' atau 'orang terer komputer'. lagi bagus kalau owner sendiri yang terrer tak pon staff sorang yg terrer. sebab ko akan menghadapi pelbagai masalah dan kerenah dunia cc ni.

satu pesanan aku, 'customer ko kena jaga, kalau cc ko slalu problem, orang lari beb!'

pengalaman aku sepanjang bukak cc ni, perkara paling penting yang ko kena pastikan DULU ialah 'comp. technician' atau 'orang terer komputer'. lagi bagus kalau owner sendiri yang terrer tak pon staff sorang yg terrer. sebab ko akan menghadapi pelbagai masalah dan kerenah dunia cc ni.

satu pesanan aku, 'customer ko kena jaga, kalau cc ko slalu problem, orang lari beb!'

betul! betul!!

memang betul... kalau nak jimat, beberapa perkara boleh buat sendiri seperti networking, ubahsuai kedai pasang komputer dan yang sewaktu dengannya. Itupun kalau ada kepakaran sebab sekarang ni bayaran upah lebih tinggi.

Pasal beli komputer pulak, aku suggestlah ko kalau dah dapat lesen, boleh ler beli dengan harga dealer dan pasang sendiri. Tak pun pinjam lesen member dulu untuk beli komputer tu. Bolehlah beb... aku penah buat keja cam nih.

untuk yang baru nak mencuba, aku cadangkan buat mana yang penting dulu. ada member aku tu dah tutup kedai. sebabnyer tak servey market dulu. pastu terus bukak kedai besar2. Pasal technician komputer pun tak berapa tahu. rosak, hantar kedai lain baiki. korang taulah kalau buat game, kena pulak ramai bebudaj ke yang masuk main. diaorang ni main hemtam jer. hang jer terus tekan butang shoutdown. 3/4 kali cam tu jahanam la HHD tu.

[/quot

pasang network n pasang pc 2 aku leh wt n aku da surh sorang sifu ni monitor kejer2 yg akn aku wt.

maknenyer skg ni aku x leh wt perniagaa under cc la tp under pusat komputer atau yg selain pada cc....?

lgpun aku bujet pc x yh tinggi2 sgt ...

-p4 2.6ghz

-RAM 256

-Gforce (yg suport game mcm nfs 2 je da le..cz aku bukak cc ni dlm kawasn kmpung,lame2 nanti upgrade le..)

ha e2 je yg aku bujet..ok ...x?

aku rasa ko kena cari 'agent' yg boleh menguruskan hal2 apply permit meniaga kat kawasan ko tu. selalu kalau ko apply sendiri, local authority ni bukan nak layan sangat. ko bayar sikit je kat agent2 ni pastu diorang pandai2 la dapatkan lesen tu. ko punya tempat under majlis bandar mana? mana ler tau aku boleh tolong...

pastu tak kisah la ko nak letak nama apa, pusat komputer ke, pusat servis komputer ke, pusat internet dan tadika ke... itu just nama. still under satu perniagaan iaitu cyber cafe dan ko masih dibawah peraturan dan undang2 enakmen perniagaan cc gak.

tapi nasihat aku, jangan la bukak secara haram. kang kena saman menangis. at lease ko ada kad kuning/merah (kad sementara permohonan lesen) tu baru la ko bukak. pastu nak tunggu permit kuar setahun ke 2 tahun ke lantak la... janji kena berani beb.

aku rasa ko kena cari 'agent' yg boleh menguruskan hal2 apply permit meniaga kat kawasan ko tu. selalu kalau ko apply sendiri, local authority ni bukan nak layan sangat. ko bayar sikit je kat agent2 ni pastu diorang pandai2 la dapatkan lesen tu. ko punya tempat under majlis bandar mana? mana ler tau aku boleh tolong...

pastu tak kisah la ko nak letak nama apa, pusat komputer ke, pusat servis komputer ke, pusat internet dan tadika ke... itu just nama. still under satu perniagaan iaitu cyber cafe dan ko masih dibawah peraturan dan undang2 enakmen perniagaan cc gak.

tapi nasihat aku, jangan la bukak secara haram. kang kena saman menangis. at lease ko ada kad kuning/merah (kad sementara permohonan lesen) tu baru la ko bukak. pastu nak tunggu permit kuar setahun ke 2 tahun ke lantak la... janji kena berani beb.

aku mmg nk try mintak lesen under pusat komputer.tp still bleh bukak cc ker...?

ape yg ko mksudkan secara haram 2...?

Smpi ati ko kusbi9,x mention name aku pon sad.gif .Sbnrnye aku la partner die utk bkk cc ni.kos kitorg da calculate.a-z dlm 40k.spec:p4 2.6,256 mb ram,radeon 9250 se.yg lain tu korg phm2 je la.ingat nk pki win XP.yg memeningkn paler kitorg skang ialah blh x pki win xp ngn software lanun.kalo xleh, ade sape2 yg tau bape kos utk pki legal nye. wink.gif

macam forum sms ko buat ye sampai main main shrtfrm(shortform) ni laugh.gif

bagi aku, permulaan bisnes ko, yang penting sekali untuk mendapatkan kastemer yang tetap. tapi kalau modal ko besar, tak jadi hal la kalau nak sediakan komputer dan perkakasan yang gempak2 sekalipun. tapi kalau ala ala kadar, pakai la yang biasa biasa dulu. janji orang selesa untuk guna.

ada yang pakai p4 HTT 3GHz tapi kalau tersalah setting OS, pun slow jugak. kekadang hardware tak compatible pun boleh jadi hal jugak, jadi rugi la pakai beberapa jenis perkakasan yang mahal tapi sudahnya kecekapan dia serupa macam tahun 1995 punya komputer

macam forum sms ko buat ye sampai main main shrtfrm(shortform) ni laugh.gif

bagi aku, permulaan bisnes ko, yang penting sekali untuk mendapatkan kastemer yang tetap. tapi kalau modal ko besar, tak jadi hal la kalau nak sediakan komputer dan perkakasan yang gempak2 sekalipun. tapi kalau ala ala kadar, pakai la yang biasa biasa dulu. janji orang selesa untuk guna.

ada yang pakai p4 HTT 3GHz tapi kalau tersalah setting OS, pun slow jugak. kekadang hardware tak compatible pun boleh jadi hal jugak, jadi rugi la pakai beberapa jenis perkakasan yang mahal tapi sudahnya kecekapan dia serupa macam tahun 1995 punya komputer

sory bebanyak en arol yer..muahahhahahah.klu kiteorg pki server,ape os yg sesuai dn software ape yg patut aku install x organize pc client selain MOL @ sbgny..aku igt klu x pki w2000 pki je xp biase pas 2 wt sharing printer saje..klu nk bayr plak aku kira manual je..ok ke...?