Jump to content
Sign in to follow this  
rinda05

Berpa Kos Nak Bukak Cc

Recommended Posts

premis sewa/sendirik?

anggaran satu pc= RM2,000.00 x 21 (1 utk admin)

stremyx

perabot kelengkapan = RM 200.00 x 21

mesti pakai licensed software, sbb nak bisnes. microsoft akan bagi discount sbb beli byk2. 1 cd, byk lesen

nak pakai XP home / pro?

byk sgt lagi benda nak kena consider ni. kok bagi umum sgt. tu secara ringkas benda yang perlu. mungkin ada puteranians kat sini ada cc boleh bantu.

bajet / berani spend byk mana?

Knape nk beli cd windows yg ori? Daddy aku pn ade plan nk buat CC, nk bukak bisnes sbab dah nk pencen, aku rase la, maybe beli windows XP yg cetak rompak jer kot, sbb yg ori mahal sgt. Lgpn, yg cetak rompak dan yg ori ni sama jer.... aku sendiri pn pakai cetak rompak punyer, install kt komputer aku, dr dlu takde masalah pn....

Knape nk beli cd windows yg ori? Daddy aku pn ade plan nk buat CC, nk bukak bisnes sbab dah nk pencen, aku rase la, maybe beli windows XP yg cetak rompak jer kot, sbb yg ori mahal sgt. Lgpn, yg cetak rompak dan yg ori ni sama jer.... aku sendiri pn pakai cetak rompak punyer, install kt komputer aku, dr dlu takde masalah pn....

Penting beb....nanti tak pasal-pasal kena angkut semua pc kat cc tu. Benda ni bersangkut dengan law. kalau home user tu lain la ceriter...macam microhard cakap apply volume licence murah skit dari beli single licence banyak-banyak

Memang la sama jer WINXP "tut" ngan WINXP ORI....

tapi yang kita nak lesen WIN XP tuh....kan nak meniaga nih...kang klau kene ambush dek pegawai2 anti cetak rompak....abis lingkup bissness kang..??..tapi mende nie aku tak pasti la...kene tanye sesiape yang dah ade pengalaman bukak CC...maybe diorang ader trick ker untuk safe budget..??

Tapi masih berbaloi ker bukak CC nie.....skarang nie cc dah murah sangat sampai ada RM1.50 per JAM.....aku rasa kalau nak bukak CC nie kene carik tempat yang stratigik sket....tempat yang blum ada CC....supaya tiada persaingan....so boleh up sket harga tuh.....

anyway good luck la kepada ko...

GTG

ikut pengalaman aku la min budget...

pc RM 1500x21 (cukup utk main online games & surfing)

meja n kerusi RM 140x21

wiring network RM 3000

wiring lampu Rm 1000

router RM 450

leser printer RM 450

meja kaunter RM 350

Scanner RM 200

Server RM 3000 (optional klau mampu)

signboard berlampu RM 1600

aircond 2 hp RM1000 (2nd hand)

Pendaftaran perniagaan RM 75

ikut pengalaman aku la min budget...

pc RM 1500x21 (cukup utk main online games & surfing)

meja n kerusi RM 140x21

wiring network RM 3000

wiring lampu Rm 1000

router RM 450

leser printer RM 450

meja kaunter RM 350

Scanner RM 200

Server RM 3000 (optional klau mampu)

signboard berlampu RM 1600

aircond 2 hp RM1000 (2nd hand)

Pendaftaran perniagaan RM 75

streamyx RM 88

Line telefon RM 75

peh. ko ni darjah berapa ha? soklan ko tu menunjukkan ko sangat pandai la!. suspek la sama lu budak!

ni aku nak bagi tau laa owner yang nak bukak CC ni kan...

first aku cadangan ko buat kertas kerja dulu... berapa buget ko..berapa PC ko nak pakai... pastikan semuanyer berlesen pasan sekarang nih dah ramai yang kene saman takder lesen...termasuk game.

yang paling penting tengok saingan ko kat kawasan tersebut.... kalau ader orang pakai komputer monitor 17inci.. ko kene la pakai 19inci.... kalau orang pakai graphic kad agp... ko kene la pakai pci express... dan hardware yang sewaktu dengannyer.

ini kerana persaingan pernigaan amat penting.

aku cuma nak beritahu jee dan mencadangkan sahaja. sebab aku taknak tengok orang kita jatuh kerana tak berwaspada.

p/s: pengalaman pahit aku adalah 2 cybercafe yang aku bukak semuanya tutup disebabkan persaigan terlalu kuat. biasanya orang melayu nak buat bisness modal kecik.

aper yang ku cakap bukan menakutkan ko. cuma beringat sebelum hujan... berhati hati di jalan raya. sembahyang lah kamu sebelum kamu disembahyang kan.

Untuk soalan ko.... aku anggarkan

renovation kedai RM7000 (tak termasuk meja dan kerusi) hanya aircond, carpet, lampu, kipas, wiring, partition, signboard, kaunter dan adik beradik dia lah.

Lesen/pendaftaran/windows/game.. RM4000

Networking.... ko leh amik dari aku (murah) heheheh

PC ko leh amik spec yang dorang bagi kat atas tu.

Aku doakan semoga ko berjaya... dan menjadi usahawan yang dihargai.

(besar harapan aku tu) heheh

A'kum

streamyx RM 88 ??

bleh gune ker?

bkan kene bli yang enterprise nyer ke

lagi satu

aku tgk kat loyat

bersepah derang jual stiker WINXP ori huhuh

Hmmmm.... Agak2 dalam 50ribu cukup tak kalau nak bukak CC dengan 20-30 buah PC? PC pun dah murah sekarang nih. Budget dalam satu pc RM1200. Tapi tak termasuk windows berlesen la tu. Susah gak yer... Kalau kat KK ni rate harga kat CC masih dalam RM2.50 sejam. Kalau kat Sbah ni teknologi ni masih dalam proses nak membangun. Bebudak dia memang excited la menda2 cam nih. Apapun aku test kat umah dulu. Pasang 5/6 biji PC buat CC sambilan. Sebab masa ni tengah urus nak sewa kedai dan urus lesen. Pasal lesen nih yang susah sikit kat sabah ni sebab orang semenanjung tak boleh buat lesen niaga. Kena ada status penduduk tetap. aku baru 3 thn dok sabah. Kena pakai nama member dulu la kalau nak buat lesen. Apapun terima kasih kerana sudi memberikan pendapat korang.

hrm..

ape kate ko guna satu pc gune sume OS- software ori.

then pc laen networking ke sane. ( pc yg ori tu la)

ape² program, run thru network amik dari pc yg ori..

so, ko kene beli satu lesen os yg ori je.

- blh buat ke mende nih?

kehkeh.

terer nye daddy ko~

rase² die xpenah involve dgn dunia it nih..

tp tgk org bukak cc maju, so die pun nak bukak..

buat research la dulu sebelum bukak bisnes~

hrm..

- blh buat ke mende nih?

tak semua software boleh run through network. lagi2 la kalo OS. kalo tak silap memang takleh. lagipun, kalo satu pc jadi 'ketua' simpan software dan pc lain akses software dari pc tu, alamatnya slow gegiler la. maybe pc yang jadi ketua tu kena ram 2gb++ dan kena pakai network jenis gigabit punyer kot

hrm..

- blh buat ke mende nih?

Bole tu mmg boleh, tapi Microsoft tak halalkan benda ni. Dan pasal bab lesen lesen ni, OS + Office, aku cadangkan korang emel terus jek Microsoft Malaysia dan terang kat situ korang nak bukak cc dan banyak mana kuantiti yg korang nak. Nnti derang akan emel balik kat korang.

Jangan sesekali buat pandai beli lesen OEM, RFP, sebab semua lesen tu tak sah digunakan kat cc. Itu kenyataan rasmi Microsoft. Nnti kita gak yg rugi.

Harap Membantu! smile.gif

hrm..

- blh buat ke mende nih?

Kalau tak salah aku WinXP pro ader limit nak install kat banyak PC sama ngan WinXP home.... Klau Home Tak salah aku boleh 5 unit jjee... kalau Pro leh 10 unit.

aku rasa la...

aku nak kongsi pengalaman aku pasal hal lesen microsoft ori ni smile.gif ,

Untuk volume lesen winxp ko tak layak memohon sbb company coperate je yg boleh apply dari microsoft. kalau ko call microsoft, diorang tanya status syarikat dulu, pastu akan forward ke reseller software diorang. so ko tetap kena beli lesen OEM utk setiap pc yang berharga standard dari reseller ( kedai komputer biasa je ni). pastu bila dah beli baru la ko kena sign agrement dengan microsoft berkaitan perjanjian lesen untuk 3rd party used ( ye la ko nak meniaga cc kan).

tapi lesen office xp ada la yg volume punya. satu lesen ada banyak key.. yang ni takyah tampal kat pc. harga murah sikit laa dari beli satu2 cam winxp oem.

berkenaan dengan lesen second hand yang banyak kat low yatt tu, boleh gak guna tapi ko kena pandai2 le jawab kalau org microsoft dtg nanti. sbb requirement untuk software microsof original mesti ada 3 item; stiker licese, hologram CDs ngan resit pembelian. so kalau nak beli stiker second tu, fikir2 la dulu. tapi kalau ko pandai kencing pegawai microsoft, ok gak. kata la ko kena tipu masa beli pc2 cc ko tu ke.. seller blah tak bagi riset ke.. pandai2 la.

pengalaman aku berhadapan serang hendap microsoft pulak, aku malas cerita la. hehe..

kalo nak OS free gune linux.

hehe..

tapi..

banyak la application x compatible ngn linux.

bagi aku OS linux adalah penyelesaian yg terbaik....

sebab skrang banyak software dan peranti dah bleh support...

tapi yg masalahnyer games ler.... yg baguis leh support kat win jer

tapi bagi aku lagi..

kor buat peringkat demi peringkat mula2 kalu kor tak mampu kor buka cc utk layari internet jer dan kalu kor tak malas kor download semuo games yg powe2 yg bleh pakai kat linux...

pasal nak guna OS Win tu kor buatlah satu demi satu ...

di samping tu kor buatlah perhikmatan2 lain sampingan utk backup perniagaan kor..

ok chau

wah.

cte la brader.

nak gak tau.

ya! ya!

aku pun nak tau...

takut juga aku baca thread nih sebab aku dah buka cc dah setahun nih...

semua pc pakai lanun...

takde satu pun yang ori melainkan semuanya lanun...

aku ada yang OEM dalam 12 keping... tapi dalam kotak lagi la...

kalau dia datang kita tunjuk yang tu boleh ke?...

tapi cc aku kat pekan kecil je...

ada kemungkinan diorang akan datang ke? unsure.gif

Edited by brigedalaqsa

Aku ada g servey harga winXp OEM tu. dalam RM350 satu. Kira yang paling murah la tu.

tu win xp home nyer price. kalau pro dalam 500 rat.

sebenarnya ko takyah bimbang la pasal license dulu, selalunya diorang buat inspection melalui rekod dari local authority (majlis pembandaran kawasan ko).

selalu kalau apply lisence cc ni, aku jamin dekat setahun baru ko dapat permit meniaga tu. so dalam tempoh tu kumpul la duit banyak2 dulu, pastu baru aa beli lesen windows lepas dapat permit meniaga tu.

kalau microsoft datang, ko buat2 la muka kesian. depa tu orang kita gak, boleh negotiate. untuk pengetahuan ko depa ni lagi gemar saman CC yang hi-spect je (PC beratus, sales sehari beribu.) tapi setakat PC 20 bijik, diorang pon segan nak saman la. kalau saman pon kompem CC tu tutup pastu, kesian nak menaniaya bangsa sendiri nak meniaga.

tu win xp home nyer price. kalau pro dalam 500 rat.

sebenarnya ko takyah bimbang la pasal license dulu, selalunya diorang buat inspection melalui rekod dari local authority (majlis pembandaran kawasan ko).

selalu kalau apply lisence cc ni, aku jamin dekat setahun baru ko dapat permit meniaga tu. so dalam tempoh tu kumpul la duit banyak2 dulu, pastu baru aa beli lesen windows lepas dapat permit meniaga tu.

kalau microsoft datang, ko buat2 la muka kesian. depa tu orang kita gak, boleh negotiate. untuk pengetahuan ko depa ni lagi gemar saman CC yang hi-spect je (PC beratus, sales sehari beribu.) tapi setakat PC 20 bijik, diorang pon segan nak saman la. kalau saman pon kompem CC tu tutup pastu, kesian nak menaniaya bangsa sendiri nak meniaga.

lega sikit rasanya...