Jump to content
deejagothic

Kejituan Sesebuah Pengaturcaraan Web

Recommended Posts

Ade dua text area,

1) Ulasan_Cikgu_I - blob

2) Ulasan_Cikgu_II – blob

terdapat satu butang simpan, yang akan menyimpan dan mengemaskini nilai2 yg terdapat dlm kedua2 textarea tsbt.

Utk simpan => kite guna INSERT.

Klu user penah mengisi, dia akan menerima nilai dan UPDATE ke dalam database.

Persoalan yg timbul adalah pada proses pengemaskinian..

Ade dua cara utk mengemaskini text area tsbt.: -

1) setiap kali butang Simpan ditekan, UPDATE Ulasan_Cikgu_I, Ulasan_Cikgu_II. Tanpa mengira sebarang perubahan yg dibuat pada text area tersebut atau tidak..

-ATAU-

2) setiap kali butang Simpan ditekan, system akan memeriksa samada textarea berlaku perubahan degan membandingkan nilai dlm txtarea same dengan nilai dlm dbase. Kemudia baru dikemaskini kan jika perlu.

Dan yg mana kah lebih memenuhi kejituan sesebuah program dibangunkan..

Sila beri jawapan beserta alasan.

Sekian,

p/s: ini bukan soalan assignment, aku sndri yg buat pepagi buta utk buat kajian sndiri..

Kalo aku... aku update jer.. lantak arr dia ada perubahan atau tak... janji data yg akan diinputkan nanti tu... tulah yg nak dipaparkan...

Bushak,

mmg klu sblum ni aku update je tanpe mengira performance..sbb tak byk yg terasa..

skang ni yg jadi masalh bile text nak ditukarkan kepada binary,dia amik masa skit..jadi klu boleh aku nak tanye pendapat mereka yg lebih pakar dlm menghasilkan kod-kod yg lebih memuaskan..

situasi bile terlalu banyak textarea..

emm ye tak ye gak ekk dee... bile guna BLOB nih pempaham je la . semua mak nenek masuk dalam tu ..

Kalau aku probably aku akan gunakan JavaScript dulu utk compare. Dgn menggunakan JS, kita tak perlu membebankan server, beban dpt diagihkan pada client. Kalau ada perubahan baru postback ke server utk proses UPDATE.

eh ape da "kejituan".

terus aku tak paham soklan. huh. masih bengap lagi aku nie rupenyer...

aduh, sungguh kejituan lah soalan ko ni.. aduhhh....

aku snarya penin memikirkan makna "kejituan" unsure.gifunsure.gifunsure.gif

hehe.. jangan marah, saje menyampuk

Sebenarnye ini adalah antara step yg perlu diambil berat oleh pembangun aplikasi berasaskan web..kite kene pertimbangkan kejituan kod bagi mengelakkan traffic pada server.. pada permulaan mendapat kan ilmu pengaturcaraan, kite belajar carta alir, psedo kod, diagram dll...

namun,ilmu itu masih tidak cukup,kite perlu menitik beratkan tentang LOC yg digunakan dan juga ke'robustness'an sistem yg dibangunkan..

Ikhz, pendapat tu mmg tepat skali,aku ade terpikir utk gunakan js sbg trigger utk update sesuatu textarea..menarik..

dan aku yakin pasti ade cara y lebih kemas yg akan digunakan..sesiape sahaja dijemput utk memberi kan pandangan ..sekian!

$query = mysql_query(SELECT * FROM tblUlasan);

$rs = DBfetch($query);

if ($_POST[ulasan]) == $rs) DBupdate($rs);

code diatas menjelaskan lagi soalan utk post nie..

persoalannye , adekah cara ini lebih baik dari kita sentiasa mengemaskini sesuatu borang itu atau sebaliknya?

Kita check; dptkan dulu data utk data yg kita query tu.. Then comparekan dengan input..

+ if ($input == $data) { already up-to-date }

+ else { updates }

Ker cam mana ker bro.. Aku tak minat pakai java.. pasal berat.. Lagi satu.. bukan semua browser support javascript yg nak digunakan nanti...

Itulah cara yang sebaik-baiknya....compare dgn data sedia ada dan kalau sama, tak perlu gantikan data tersebut.

Dan kalau dlm table database tu ada pula kolum untuk tarikh update....bolehlah update kolum tu dgn date terbaru. maksudnya ia menunjukkan bahawa data tu dah update.

query 1 - SELECT data

query 2 - UPDATE data

Dalam hal update terus, akan jadi 2 query, utk satu data.. maknanye utk sesuatu data akan digandakan dengan 2..

Dalam hal penggunaan javascript, hanya UPDATE sahaja diperlukan..

Sye masih tak dapat menguji kelajuan kedua2 cara ini,(bz dgn kerja).

kalau ade sesape yg rajin utk mencube kelajuan dua cara berbeza ini,sile berikan laporan pada topic in..

kerjasama tuan2 adalah amat kami hargai!