Jump to content
Sign in to follow this  
WhiteShark

Problem Terbesar Aku Soo Far

Recommended Posts

ok... nie prob aku... aku ada sejibik ram 256 mb 266 DDR.... dan pagi tadi kawan aku bagi aku sebijik High performance ram (512 MB 400mhz ddr) then aku sumbat jer lar.... dia detect both and aku nyer ram skrang berjumlah 768 mb...

masalahnyer.... semua game takleh main... dia kick-out (kluar tetiba ikut suka ati nenek dia jer)... ada game yang bole main mesti problem negara nyer.... ada pendapat? tulun aku...

mobo ko x support DDR400 la tuh! biasanya mobo lama la yg ader problem mcm ni..mmg bley di detect, tapi frekuensi DDR400 ko tu akan turun kepada frekuensi DDR266..sbb, x mungkin frekuensi DDR266 naik kpd DDR400, bukan? kaedah yg plg baik..ko pakai RAM yg sama frekuensi..insyaallah settle masalah...kalo same brand dan spec lagi baik..kalo mobo ko support DDR400, pakai jerk DDR400, dan DDR266 jgn pakai..sbb DDR400 lagi laju drpd DDR266..pastu kalo ader BIOS update utk mobo ko, download dan flash kan..ok.. biggrin.gif

Contoh saya punya MSI mobo ada 3 slot:
Slot 1=Kingston DDR266(256MB Double Bank)
Slot 2=Kingston DDR300(256MB Single Bank)
Slot 3=Kosong.
Jumlah semua 512MB RAM.

MOBO MSI Compatible Combination:
Dimm Module Combination:64/128/256/512MB (Single Bank)All Slot
Dimm Module Combination:128/256/512/1GB (Double Bank)All Slot

Maksud penerangan diatas,kalau saya guna 64MB ram Double Bank,ianya tak compatible ngan MOBO saya.
Begitu juga kalau saya guna 1GB ram Single Bank,pun tak compatible.Selalunya kalau kita install juga mobo tak detect,kalau detect pun tak stabil.Soal 266,333,400 tuh bukan masalah besar,cuma ada juga yang boleh timbul masalah,termasuklah campur jenama ram.Tapi selalunya jaranglah dengar,kadang2 jer ada.

Text ini dipetik dari thread yang lepas,harap WhiteShark dapat pastikan dalam manual MOBO tuh sendiri.

Kalau manual dah takde atau hilang tolong bagi nama model dengan lengkap.

InsyaAllah saya dan kawan2 disini dapat membantu.

Terima Kasih

Bank??kalau tak silap tu single sided @ double sided kan??

dah cube pakai yg DDR400 tu aje??cube dulu.tgk camne

mobo aku msi 6712 (KT4AV-L)

kawan aku cakap ram tue kingston... and aku tanya dia cakap cuba ubah voltage ram? sebab HP ram voltage dia 2.6++volt... tulun!!!!!!!!!!

Pakai satu jerk RAM...

Nak guna 2 elok pakai yang sama jenis...

Pakai yang DDR266 tu dah lerr...Klo PC tak OC pakai DDR400 pun takder ape² kesan jugak...Baik ko kasi kat aku DDR400 tu hehehe laugh.gif

Yep! aku sokong 100% baik ko pakai RAM yg sama jenis... selalunya kalau yang tak sama akan mengalami banyak problem... lagi pun mobo ko x dapat bagi 100% macam yang aku bagi... tongue.gif

lagi pun mobo ko x dapat bagi 100% macam yang aku bagi... tongue.gif

apa yg hang bagi blink.gif

ok... nie prob aku... aku ada sejibik ram 256 mb 266 DDR.... dan pagi tadi kawan aku bagi aku sebijik High performance ram (512 MB 400mhz ddr) then aku sumbat jer lar.... dia detect both and aku nyer ram skrang berjumlah 768 mb...

masalahnyer.... semua game takleh main... dia kick-out (kluar tetiba ikut suka ati nenek dia jer)... ada game yang bole main mesti problem negara nyer.... ada pendapat? tulun aku...

high performance + ram cikai ker nih?

hui...ko pakai mobo aper...weh..

betul la kato derang..pakai seketul ram jerk..jgn mix... konflik...lebeih lagih klo mobo ko tuh msi kt4v @ kt4av...mmg hampeh~!...

test lu ngn ddr 400 tuh..

hmm.... semalam aku telpon kedai aku beli mobo tue... dia takleh tulun... ikut jantung nak je pelempang kepala dia.... siut tul... ada apa lagi pertolongan geng?

dah org kata jgn mix...pakai seketul jerk...test yg high performance tu dulu...laku ker x ngn mobo tuh... klo x leh letak ddr 266 balik... ddr 400 tuh campak jerk la kt aku..huhuh...

huhu..x ley tulun' ??? klo x ley lempang pon maki hamun jerk la...apow punya tokei daa...hoho..

try gune memory test ... kalo ade aa kat option bios ko ... kalo pass ok aa ram tu ... kalo tak ble test satu2 ram .... kalo crash gak ko tgok ...DDR TIMING ko kat bios kalo bleh auto kan aaa takpon ko set ikut ram tu nye timing .... kalo nak ok ko tinggi kan timing ram tu .... tapi rugi aaa ram power set timing tinggi jadi lambat aaa ram ko tongue.gif .... lagi satu mobo ko tu sapot tak ram tu .... kalo bley update bios aaa mane tau leh tolon fix kan problemas tu biggrin.gif tapi seelok2 nye jgn aaa campo kan ram tu pasal tak same aaa frekunsi nye ngn timing nyer ok cool.gif bobbye!!!

Aku dulu guna gaks MSI KT4AV...

Pakai 2 ketul DDR333....No problem dan boleh set timing 2-3-3-6, CPU Commad Fast...Tapi bila test ngan Kingston DDR400 nak setkan CL 2.5 pun tak lepas nak boot..Klo default timing pun takleh setkan CPU Commad Fast..Fail utk boot..Normal ok laa...Apa yg aku dapati guna DDR333 lagi cun dier punya memory score...Mobo ni tak fully support DDR400 kot??Klo tgk kat site dier pun kan ada tanda * utk DDR400...Lagipun klo tgk review kat internet mobo nih performance lagi cun guna DDR333 drp DDR400...So utk problem ni ada baiknyer ko pakai jerk DDR266 yuhh...Yg DDR400 HP tu kasi kat aku muahahaha.... biggrin.gif

okay.... masalah high performance ram dah setel lepas aku trade In ram tue untuk dapatkan 2 ketul 512 mb DDR 266 kingston.... masalah lain laks muncul.... aku buang dah ram lama (sebab brand lelain) aku pasang dua-2 ram.... dia detect sejibik jerk.... (sepatutnyer 1024 mb kan... tapi dia tulis 512...)

leh tulun?

okay.... masalah high performance ram dah setel lepas aku trade In ram tue untuk dapatkan 2 ketul 512 mb DDR 266 kingston.... masalah lain laks muncul.... aku buang dah ram lama (sebab brand lelain) aku pasang dua-2 ram.... dia detect sejibik jerk.... (sepatutnyer 1024 mb kan... tapi dia tulis 512...)

leh tulun?

1)Ok...macam ni jerlah.... biggrin.gif awak cabut slot 2 punya RAM 512mb dan reboot pc.Kalau ok maknanya slot 1 tiada problem with RAM yang first.

2)Kemudian bukak RAM tadi dan ganti dengan RAM yang kedua tadi...masih gunakan slot 1 juga..dan reboot.Kalau tak hidup atau error maknanya second RAM awak ada problem.

Atau sebaliknya yang mana awak dahulu detect RAM yang problem.

3)Kalau ok juga macam first ram tadi...kita cuba langkah seterusnya.

Masukkan RAM pertama keslot 1 & RAM kedua keslot2.Reboot.

4)Kalau tak detect 1024MB...cuba pindah RAM kedua ke slot3.Reboot.

5)Kalau masih tak detect juga,pindah RAM 1 keslot 2..reboot.

Kalau tak detect 1024MB RAM walaupun dah berpusing2 RAM tuh awak tukar2,,...

Tarik nafas panjang2...bayangkan muka penjual tuh dan hantar PC/Mainboard awak kekedai dia sebab ada problem DIMM Slot.Tak payah nak Flash2 bios,sebab memang KT4V support RAM DDR266 sehingga 3Gb.Customer saya ada yang pakai KT4V nih sampai 1Gb RAM DDR266.Kombinasi 256x2 + 512x1 =1Gb.

Tak ada masalah dah 2 tahun lebih RAM dia Brand Kingston.Kalau masa awak test tuh memang RAM ada problem..awak tukar balik.Kalau dia kata tak boleh tukar atau warantty awak cakap dekat dia macam nih "U sudah berapa lama meniaga?"

Sebabnya RAM branded macam Apacer,Kingston,Geil,Kingmax dll...lifetime warantty.Tiada alasan untuk tak boleh ganti.Diharap penerangan ini dapat membantu.

Selamat Mencuba... biggrin.gif

fuyooo ram 1GB... macam mus la plak... ko pakai windows aper..XP kan? klo x leh gak pi tuk0 kedai la...melainkan ko pakai windows ver 9x/ME..mana support ram lebey dari 384 mb

Ya Best KO nye cadangan CODEC mmg cara terbaik cam tu kene mencuba setiap slot .... biase nye tu masalah ram tu tak sapot ngn mobo ko ... ko tuka chip lain ..biase nye kalo kingston value ram ade memacam chip cam HYNIX WINBOND n etc. ... tuka2 aa sampai ok kalo tak bleh gak tuka lain brand ke cam.. kalo susah sgt pegi kedai tu buat kat sane jee tak yah nyusahkan ko nak ulang2 kedai tu ..

selain tu ko dah try kat mobo lain ram tu WHITESHARK

fuyooo ram 1GB... macam mus la plak... ko pakai windows aper..XP kan? klo x leh gak pi tuk0 kedai la...melainkan ko pakai windows ver 9x/ME..mana support ram lebey dari 384 mb 
Sekadar ingin beri pembetulan..98/ME boleh support hingga 512MB RAM.Kalau lebih kena guna pendekatan seperti ini..sila klik url http://www.dewassoc.com/support/win98/win9x_512memory.htm
Ya Best KO nye cadangan CODEC mmg cara terbaik cam tu kene mencuba setiap slot .... biase nye tu masalah ram tu tak sapot ngn mobo ko ... ko tuka chip lain ..biase nye kalo kingston value ram ade memacam chip cam HYNIX WINBOND n etc. ... tuka2 aa sampai ok kalo tak bleh gak tuka lain brand ke cam.. kalo susah sgt pegi kedai tu buat kat sane jee tak yah nyusahkan ko nak ulang2 kedai tu ..

Salah satu sebab juga...tapi kalau saya nak cakap pasal chipset ram kingston nih ...aduih..dia punya jenis memang banyak ler... laugh.gif

Terima Kasih. rolleyes.gif

Sekadar ingin beri pembetulan..98/ME boleh support hingga 512MB RAM.Kalau lebih kena guna pendekatan seperti ini..sila klik url

http://www.dewassoc.com/support/win98/win9x_512memory.htm:

nope..x bley..artikel tuh dah lama..mmg bley..nk kena godek system.ini wat per.. x berbaloi..

384 for 98/ME dah berbaloi sgt..

version DOS utk 98 dan XP pon dah lelain..

godek system.ini tuh just solution jerk..tp keberkesanan..hampeh...

nope..x bley..artikel tuh dah lama..mmg bley..nk kena godek system.ini wat per.. x berbaloi..

384 for 98/ME dah berbaloi sgt..
version DOS utk 98 dan XP pon dah lelain..

godek system.ini tuh just solution jerk..tp keberkesanan..hampeh... 

Memang boleh pakai 98se/me dengan ram 512mb.Saya dah banyak pasang custumer punya pc.. rolleyes.gif Tak ada masalah..setakat ini..kalau yang nak lebih dari 512mb baru saya adjust sys.ini.Kalau tak percaya boleh cuba.... biggrin.gif

PS:Buat apa saya nak bohong.... biggrin.gif pahala tak dapat dosa yang dapat. laugh.gifbiggrin.giflaugh.gif