Jump to content
Miss Networth

Servis Untuk Buat Server

Recommended Posts

A'kum...sy ahli br di sini..br jer dftar.

Di sini ingin sy brtanya ttg servis-servis dlm membuat server.utk mkluman anda,sy sbnarnya plajar network. Sy ni agak kurang faham dgn apa sebenarnye sevis-servis ni.servis yg senang sy agak bleh faham, ttp sy ingin bertanya dgn lebih lanjut ttg servis ini:

1)SSH (secure shell)...itupun tahu stelah mncari di enjin carian.

2)POP/IMAP

3)Telnet

Stelah cari mklumat di internet,sy dapati agak sukar utk sy faham kerana smuanye dlm english.hnya sdikit shj yg paam. sad.gif

Utk itu, sy nk tahu

Apakah sbnarnya ia, mcm manakah servis ini dimsukkan dlm server? adakah diinstallkan dlm server? dan mcm mana sy nk dptkan ia? biggrin.gif

ada ker installer smua ini dijual?sy tlh mncarinye di kdai tp xde. or mgkin sy xjmpa... blink.gif

Terima kasih kpd sapa2 yg sudi bg pnjelasan sy di atas...

Edited by Miss Networth

heee..

camner ah nak citer nie...

cian gak nie...

SSH nie cam dos laa kalo Ms Windows punyer...

Benda asas yg ader kat Operating Sistem....

POP/IMAP nie tak silap aku protokol email...

so protokol nie yg memastikan email bleh buat/jln..

Telnet nie... Salah satu service yg guner protokol TCP/IP...

so kalo ader service nie bleh laa access server pastu bleh sharing files kat server tu..

betul ker nie... kalo silap tolong adjust...

nak xplain bebyk cam tak pandai sgt...

pasal nak beli kat kedai tu.... dia nie bukan software seketul...

kene paham laa aper yg saya bagitau...

kalo software yg pakai benda kat atas tu ader laa kot biggrin.gif

jgn plak pegi kedai tanyer... saya nak beli SSH satu, pastu POP/Imap satu dan satu lagi Telnet... heeeeeeeee biggrin.gif...

karang kene gelak pulak cayang heeeee

Edited by Zulkifli

OO... ahli baru. Patutla guna pen merah. he...he

berpinau mata abang nengok nyer..

Bila nak siapkan assignment tu? Boleh abang tolong siapkan. he...he he.

Stelah cari mklumat di internet,sy dapati agak sukar utk sy faham kerana smuanye dlm english.hnya sdikit shj yg paam. sad.gif

memang lingua franca untuk ilmu IT adalah dalam bahasa Inggeris... tapi jangan jadikannya alasan untuk tidak mencari ilmu.. sewajarnya halangan itu menjadi satu sebab untuk kita perbaiki penguasaan bahasa Inggeris kita...

gunakan platform forum seperti Putera.com ini untuk bertanya soalan, lebih baik jika "quote" terus satu ayat atau perenggan dalam bahasa Inggeris yang tidak difahami, supaya ahli-ahli disini dapat memberi penerangan dalam bahasa yang mudah difahami...

selain dari itu.. tingkatkan penguasaan bahasa Inggeris anda dari semasa ke semasa...

semoga terus maju..

dalam forum pun pakai BAHASA SMS ke?

servis servis tu bergantung kepada platform apa anda guna. kalau windows server misalnya, anda install la servis apa yang anda nak guna; tak semestinya dalamtu bekalkan sampai 10 jenis servis, anda install semua sedangkan nak guna 2 je. ini boleh menyebabkan masalah keselamatan rangkaian jika anda tidak mampu untuk menjaga kesemua servis tersebut.

contoh: windows server biasanya orang install IIS, dalamtu termasuk webserver dan juga ftp server. ada yang install DNS server untuk buat dns (apa itu dns? sila rujuk www.google.com.my)

ada yang nak buat DHCP, ada yang jarang ada depan komputer jadi dia nak buat keje dalamtu dari luar secara "remote". jadi dia akan install terminal server ataupun remote desktop

tu kalau windows, kalau unix based pulak, ada perisian dia sendiri. zaman sekarang jarang orang enablekan telnetd dalam tu sebab alasannya tidak selamat (benda yang selamat pun boleh jadi tak selamat kalau tak pandai jaga). oleh itu mereka install SSH (sila rujuk www.openssh.org). kalau diorang nak buat webserver dia akan install apache atau sewaktu dengannya. kalau diorang nak buat dataserver diorang akan install samada mysql, postgre, oracle dan sebagainya..

kesimpulannya "SERVER" adalah perkataan umum. komputer itu hanya layak digelar server kalau dia benar benar melayan pelayar pelayar dari luar. kalau dia punya keje takat pakai outbound connection dan tidak menerima sebarang pelayaran dari luar, dan tidak melarikan (running) perisian yang bertujuan untuk melayan(server) atau menyimpan(storage), maka dia tidak layak dipanggil SERVER

heee..

camner ah nak citer nie...

cian gak nie...

SSH nie cam dos laa kalo Ms Windows punyer...

Benda asas yg ader kat Operating Sistem....

POP/IMAP nie tak silap aku protokol email...

so protokol nie yg memastikan email bleh buat/jln..

Telnet nie... Salah satu service yg guner protokol TCP/IP...

so kalo ader service nie bleh laa access server pastu bleh sharing files kat server tu..

betul ker nie... kalo silap tolong adjust...

nak xplain bebyk cam tak pandai sgt...

pasal nak beli kat kedai tu.... dia nie bukan software seketul...

kene paham laa aper yg saya bagitau...

kalo software yg pakai benda kat atas tu ader laa kot biggrin.gif

jgn plak pegi kedai tanyer... saya nak beli SSH satu, pastu POP/Imap satu dan satu lagi Telnet... heeeeeeeee biggrin.gif...

time kasih ats pnjelasan itu..tp sy xkan malukan diri pg tnya nk servis seketul tu kt kdai..Cuma sy pg tnya installer sme tu jer. rolleyes.gif

Trima kasih byk pd sme yg mmberi mklum bls..Yang mana ckp nk tlg sy bleh sgt..

Kalu bleh, sy cuba nk selongkar servis-servis yg sy britahu tu dgn lbih mndlm.Mksudnya sy cuba nk bt server sndiri di umah. Sy rs sy perlu menguasai servis-servis ini spaya xperlu dipndang rndah oleh kwn2 lain lg.

Adakah smua servis ini mrupakan installer? dan ia bleh didpati atau didownload dr internet? kalu sapa2 yg tau cmna bleh dptkan bnda alah ni smue,bleh la tlg bgtau sy yer. sy pun sdg berusaha mncarinya di laman web.

Ok thank you guys..ada org komen skit mata tgok wrna merah.sy tkar biru plak yer.. biggrin.gif

boleh tak jangan gunakan bahasa SMS dalamni? taula anda seorang pelajar, ada handset, selalu main SMS malam malam, tapi jangan biasakan dalam forum. forum tak ada had perkataan/huruf, oleh itu sila eja perkataan dengan penuh kerana anda menyusahkan orang lain nak baca.

boleh tak jangan gunakan bahasa SMS dalamni? taula anda seorang pelajar, ada handset, selalu main SMS malam malam, tapi jangan biasakan dalam forum. forum tak ada had perkataan/huruf, oleh itu sila eja perkataan dengan penuh kerana anda menyusahkan orang lain nak baca.

ASSALAMUALAIKUM...excuse me sir!...i know this is your forum, your website.BUT, could you tell me your advice politely..! Although i'm a student,you cannot accusing me with the statement that you doesn't know! Saya sudah mggunakn kata-kata yg sopan dlm forum saudara.Pasal bahasa SMS tu maybe its my first mistake.If you told me politely, maybe i can accept your bahasa.Saya rasa bahasa saya lebih sopan dari anda.And next time, kalu nk tegur sapa-sapa biarlah ayat sopan dan mudah difaham.bukan ayat tanya!

Edited by Miss Networth

alahai.

takboleh kena tegur pulak. lepastu melatah. yang kelakarnya dia cakap bahasa aku harsh. harsh ka? tu baru aku reply. belum lagu C-FUK yang reply laugh.gif kalau C-FUK nampak la benda2 ni mesti dia melatah. teruk ko nanti! tak tido malam ko nanti!

baik la ye cik intan payung kembang semangkuk. akhir kata, gunakanlah perkataan yang rakyat malaysia mudah faham.

bukannya aku tak paham apa itu "dlm" apa itu "mggunakn" tapi kuat makan processor la macamtu nak extract perkataan2 macamtu.

p/s; melatah sampai terspeaking london you... waaaaaaaaaaaaahhh ahh ahh ahahhahha

Edited by azuan

wakaka... laugh.gif

bukannya aku tak paham apa itu "dlm" apa itu "mggunakn" tapi kuat makan processor la macamtu nak extract perkataan2 macamtu.

p/s; melatah sampai terspeaking london you... waaaaaaaaaaaaahhh ahh ahh ahahhahha

sabo wan.. jgn sampai C-FU tau.. panjang thread kang..

wahahaha.... laugh.gif

...................

hmm melenting n melatah... alaaahai... itu la org kita....

n tu paham tak?? kue kue kue

[[[marah kene juai aa... ]]]

tu aa...

sape suruh ko pi tanya kat forum yg tak open minded nii..

kan byk lagi tempat yg ko boleh tanya....

tengok,sampai skrg pon,soalan kau belum dijawab dgn tepat??

byk yg kau rugi join forum ni..

masa kau,duit ko,bil elektrik ko,tenaga ko,

semua rugi.......

so,lupakan terus http://forum.putera.com

ok??

utk ahli forum yg lain,

klu rase takleh nak jwab tu,

senyap je dah laaa.........

hrp2 korang berubah....

salam

mamat rizzz ni apahal sebenarnya?, apa masalah ko sebenarnya?, cuba ko crita?, kalau ko rasa bagus, bijak, PERSILAkan jawap jawapan nona diatas tuh, aku pun tak tahu nak jawab soalan dia camna..

p/s masih pk lagik, sbb aku x paham apa yg dia tanya, apa yg dia nak tahu sebenarnya..

ko mail aku jer ler..

[email protected]

tu aa...

sape suruh ko pi tanya kat forum yg tak open minded nii..

kan byk lagi tempat yg ko boleh tanya....

tengok,sampai skrg pon,soalan kau belum dijawab dgn tepat??

byk yg kau rugi join forum ni..

masa kau,duit ko,bil elektrik ko,tenaga ko,

semua rugi.......

so,lupakan terus http://forum.putera.com

ok??

utk ahli forum yg lain,

klu rase takleh nak jwab tu,

senyap je dah laaa.........

hrp2 korang berubah....

Ayat cam gampang... dry.gif

kepada ^RizzX^ sila baca PM anda.. atau baca kat sini terus: (atau pada sesapa yg berkenaan)

sila jawab soalan aku ni:

1. kenapa tak suka putera.com tapi masih lagi join forum sampai ke hari ni?

2. adakah selepas ko join putera.com ni hidup ko semakin tertekan.. atau pun ko ni dapat tekanan jiwa yg amat serius disebabkan putera.com? ada putera.com rompak duit ko? ada putera.com rosakkan hidup ko ke selama ni? ada putera.com hasut orang lain supaya membenci ko?

3. adakah putera.com memaksa ko supaya setiap hari kena layari web putera.com ni?

4. kenapa ko join putera.com?

terima kasih..

p/s: aku serius ni bukan buat lawak.. harap maklum..

kepada Miss Networth :

selamat datang ke forum putera.com kalo ko baca balik dari atas tu.. si azuan ada jgk tegur ko cuma ayat dia berlapis + jawapan ko nak.. aku rasa tu la sebab dia buat huruf besar lepas tu.. laugh.gif

Edited by XIJMX

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...