Jump to content
kracknertuss

Nak Jadi Seterer Sifu..!

Recommended Posts

halo a'kum and salam sejahtera...

aku sebenarnya ada problem sket...erm..antara probnyer ialah... :

i ). Aku sebenarnya dalam perancangan nak bukak cc, tapi tak tau cara atau

step-step nak mula buat biznez nih...arap-arap leh tulon kasik idea n pendapat.

Dari camner nak buat budget, maintainn, atau apapa jer yang berkaitan.

Biznez nih profit dier camner, sempoi tak? n suma benda yang aku perlu tau

sebelum nak bukak biznez nih...location cc yang aku nak bukak dkat ngan ipt

penang.

ii). Untuk pengetahuan sedara-sedara n sepupu-sepupu sekalian, walopun aku

mempunyai minat yang mendalam dan begitu bersungguh-sungguh dalam

usaha untuk menjayakan biznez nih.. malangnya aku nih seorang yang boleh

dikatagorikan sebagai sejenis makhluk yang buta komputer tetapi baik

hati, cool.gif huhuh..gurau jer.Tapi ntah ar..., aku memang minat giler nak

buat biznez nih... wink.gif

iii).Disamping itu, aku nih jugak tingin sangat nak jadik seorang yang terel dalam

merepair n menetwork computer... aku araaaap sangat sangat ada sesapa

yang sanggup menerima aku sebagai anak murid laugh.gif .Aku dok kat B.M (Bukit

Mertajam) ja..Terus terang aku cakap..bila aku tengok banyak sangat bahasa

komputer yang aku tak paham dalam Putera nih, terasa rendah diri dan malu

sangat aku nak berhadapan ngan pak cik kebun aku yang asik menghena aku

pasal tahap kecerdikan aku dalam komputer yg sama level je ngan

dia biggrin.gif ..aku pun nak jadi SiFu komputer gak mcm kebanyakan korang kat sini..

tu jer kut...arap korang leh tulon aku yang kerdil dalam dunia komputer nih n dapat bagi tips n penjelasan yang berguna untuk nusa dan bangsa dan negara..terima kasih bebanyak giler kat korang sumer pasal korang sanggup baca nukilan sedih aku yang bosan nih...akhir kalam dari saya.. bye n a'kum... laugh.gif

halo a'kum and salam sejahtera...

aku sebenarnya ada problem sket...erm..antara probnyer ialah... :

i ). Aku sebenarnya dalam perancangan nak bukak cc, tapi tak tau cara atau

step-step nak mula buat biznez nih...arap-arap leh tulon kasik idea n pendapat.

Dari camner nak buat budget, maintainn, atau apapa jer yang berkaitan.

Biznez nih profit dier camner, sempoi tak? n suma benda yang aku perlu tau   

sebelum nak bukak biznez nih...location cc yang aku nak bukak dkat ngan ipt 

penang.

ii). Untuk pengetahuan sedara-sedara n sepupu-sepupu sekalian, walopun aku

mempunyai minat yang mendalam dan begitu bersungguh-sungguh dalam

usaha untuk menjayakan biznez nih.. malangnya aku nih seorang yang boleh

dikatagorikan sebagai sejenis makhluk yang buta komputer tetapi baik 

hati, cool.gif huhuh..gurau jer.Tapi ntah ar..., aku memang minat giler nak

buat biznez nih... wink.gif

iii).Disamping itu, aku nih jugak tingin sangat nak jadik seorang yang terel dalam

merepair n menetwork computer... aku araaaap sangat sangat  ada sesapa

yang sanggup menerima aku sebagai anak murid laugh.gif .Aku dok kat B.M (Bukit

Mertajam) ja..Terus terang aku cakap..bila aku tengok banyak sangat bahasa

komputer yang aku tak paham dalam Putera nih, terasa rendah diri dan malu

sangat aku nak berhadapan ngan pak cik kebun aku yang asik menghena aku

pasal tahap kecerdikan aku dalam komputer yg sama level je ngan

dia  biggrin.gif ..aku pun nak jadi SiFu komputer gak mcm kebanyakan korang kat sini..

tu jer kut...arap korang leh tulon aku yang kerdil dalam dunia komputer nih n dapat bagi tips n penjelasan yang berguna untuk nusa dan bangsa dan negara..terima kasih bebanyak giler kat korang sumer pasal korang sanggup baca nukilan sedih aku yang bosan nih...akhir kalam dari saya.. bye n a'kum... laugh.gif

anyway niat nak bisnes tuh ok.. dialu2kan.. tapi ekna ada ilmu walaupun sikit, nanti naya je kena tipu sana sini... lagipun kalau kita tahu dan reti walaupun sikit.. hal2 remeh kita takkan bergantung pada pihak ketiga untuk fix/repair apa2 yg kecik2 kan?

so maybe better ko hold dulu ke bisnes tuh.. sampai dah arif cikit dan bolehla bukak...

just cadangan saja...

tima kasih bebanyak...erm...actually aku tak buat sorang gak biznez nih...erm..kiranya ada biznez partner..aku leh kata cam ada share dalam biznez nih..n biznez partner aku nih kebetulan abang dier ada bukak biznez service ngan mensupply brg komputer.. so abang dier pun ada gak tulon sket sket.. ok tak... ok tak...tima kasih... wink.gif

tima kasih bebanyak...erm...actually aku tak buat sorang gak biznez nih...erm..kiranya ada biznez partner..aku leh kata cam ada share dalam biznez nih..n biznez partner aku nih kebetulan abang dier ada bukak biznez service ngan mensupply brg komputer.. so abang dier pun ada gak tulon sket sket.. ok tak... ok tak...tima kasih... wink.gif

kalau ada org yg reti/pandai untukm backup bole sgt... just aku assume ko sorang2 nak bukak.. risky gak.. paham2 la modal bukan singgit dua kan? mahal tu.. so hati2 je la.. tak mustahil ko akan berjaya dengan cemerlang esok2 smile.gif

kalau ada org yg reti/pandai untukm backup bole sgt... just aku assume ko sorang2 nak bukak.. risky gak.. paham2 la modal bukan singgit dua kan? mahal tu.. so hati2 je la.. tak mustahil ko akan berjaya dengan cemerlang esok2 smile.gif

tima kasih...insyallah.. perancangan nak bukak cc nih pun maybe dalam tahun nih gak...tima kasih untuk nasihat tuh...apapa pun betul gak cakap en. teruna, apapun saya still kner gak terel sket pasal com... kalu tak susah gak kalu kener tipu ker ape ker...tapi dalam perancangan gak maybe saya akan amik kursus com lak nanti kut... laugh.gif anyway...thanks alot..

Bukan nak melemah kan semangat sesiapa yg ingin menceburi bidang cc ni. Tapi sebelum buat tu, cuba lah apply lesen cc dahulu sebab amat sukar utk lulus lesen tu terutama kat area selangor. kena saman ada la..

Saya pun pening knp sebahagian cc boleh dapat lesen..sebahagiannya tak boleh.

susahnya melayu nak ceburi business...

Bukan nak melemah kan semangat sesiapa yg ingin menceburi bidang cc ni. Tapi sebelum buat tu, cuba lah apply lesen cc dahulu sebab amat sukar utk lulus lesen tu terutama kat area selangor. kena saman ada la..

Saya pun pening knp sebahagian cc boleh dapat lesen..sebahagiannya tak boleh.

susahnya melayu nak ceburi business...

tuh biasa..

kalau dengar cerita2 org politik semua agenda mesti nak membela bangsa kan? tuh semua "cerita jugak".. tapi part buat mcm2 pulak alasan, pinjaman payah apa pun payah.. last2 org melayu pun asik carik along nak setelkan pinjaman bisnes.. smile.gif

tuh biasa..

kalau dengar cerita2 org politik semua agenda mesti nak membela bangsa kan? tuh semua "cerita jugak".. tapi part buat mcm2 pulak alasan, pinjaman payah apa pun payah.. last2 org melayu pun asik carik along nak setelkan pinjaman bisnes.. smile.gif

erm..pada pendapat saya la kan..em... skang nih majoriti orang yang succes... naik keta mewah, umah mewah, kebanyakannya bukan bangsa kita... apsal jadik camnih.. aku pun x tau.. aku pun takder la orang yang layak sangat cakap bender camnih.. tapi.. ada orang cakap.. kita snirik yang tanak berubah... tapi ada gak yang cakap ada yang nak cuba berubah tapi tak berpeluang... kita bkerje 8 jam sari.. walopun gaji 1000++ tapi still tak cukup... robert t kiyosaki ada cakap hidop orang yang bekerja makan gaji umpama perlumbaan tikus... kita dapat gaji, bayar bil umah, keta, makan, dll, hujung bulan duit abis.. masuk awal bulan belanja lagi.. dan abis... benda camtuh berulang-ulang... erm.... aku kalu bleh tanak jadik camnih.. sebab tuh la saya usaha nak cuba ubah cara hidop.. ngan berbiznez... memang berbiznez pun belum tentu menjaminkan kejayaan.. tapi saya caya ngan cakap rasullullah.. 9 dari 10 rezeki datang dari BERNIAGA... erm..cc tuh kiranya antara satu jenis biznez yang saya nak try.. kalu ada pendapat lain leh cadangkan biznez yang sesuai..amatlah dialualukan... laugh.gif sori kalu saya ada tersilap cakap...

erm..pada pendapat saya la kan..em... skang nih majoriti orang yang succes... naik keta mewah, umah mewah, kebanyakannya bukan bangsa kita... apsal jadik camnih.. aku pun x tau.. aku pun takder la orang yang layak sangat cakap bender camnih.. tapi.. ada orang cakap.. kita snirik yang tanak berubah... tapi ada gak yang cakap ada yang nak cuba berubah tapi tak berpeluang... kita bkerje 8 jam sari.. walopun gaji 1000++ tapi still tak cukup...  robert t kiyosaki ada cakap hidop orang yang bekerja makan gaji umpama perlumbaan tikus... kita dapat gaji, bayar bil umah, keta, makan, dll, hujung bulan duit abis.. masuk awal bulan belanja lagi.. dan abis... benda camtuh berulang-ulang... erm.... aku kalu bleh tanak jadik camnih.. sebab tuh la saya usaha nak cuba ubah cara hidop.. ngan berbiznez... memang berbiznez pun belum tentu menjaminkan kejayaan.. tapi saya caya ngan cakap rasullullah.. 9 dari 10 rezeki datang dari BERNIAGA... erm..cc tuh kiranya antara satu jenis biznez yang saya nak try.. kalu ada pendapat lain leh cadangkan biznez yang sesuai..amatlah dialualukan... laugh.gif sori kalu saya ada tersilap cakap...

mmg la..

yg cakap tuh pun bukan org lain.. org politik gak.. dia puji kita masa nak dpt undi je.. pas dpt undi+menang dia sub projek kat bangsa lain gak... pastuh kira persen.. normal la tu.. bila kita mintak modal nak wat bisnes, nak cagaran mcm2.. pastuh alih2 pinjam along...

satu lagi aku nak komplen pasal kerja..

kalau boleh la iklan2 kerja nih jgn state pasal bangsa la.. tuh yg wat student kita takde kije pun... sket2 "Ch*** prefferd" "able to talk mand***" so sendirik mau ingat la.. mmg takde can kat org kita dah kalu mcm tu...

so agak2 korang apa akan jadik kalau iklan tulis:

Kelayakan:

1- Sijil atau pengalaman bidang berkaitan

2- Boleh menulis dan membaca Jawi dengan baik

3- Boleh mengaji dengan lancar

4- Sudah berkhatan

5- Melayu dan Islam

mau aku rasa jadik isu esok.. ada je yg mengamuk bangkang itu ini.. tapi kalau bab yg aku tulis kat atas tu.. sekor pun takde pemimpin "had***" yg tampil nak membela.. apo nih?

[mmg la..

yg cakap tuh pun bukan org lain.. org politik gak.. dia puji kita masa nak dpt undi je.. pas dpt undi+menang dia sub projek kat bangsa lain gak... pastuh kira persen.. normal la tu.. bila kita mintak modal nak wat bisnes, nak cagaran mcm2.. pastuh alih2 pinjam along...

satu lagi aku nak komplen pasal kerja..

kalau boleh la iklan2 kerja nih jgn state pasal bangsa la.. tuh yg wat student kita takde kije pun... sket2 "Ch*** prefferd" "able to talk mand***" so sendirik mau ingat la.. mmg takde can kat org kita dah kalu mcm tu...

so agak2 korang apa akan jadik kalau iklan tulis:

Kelayakan:

1- Sijil atau pengalaman bidang berkaitan

2- Boleh menulis dan membaca Jawi dengan baik

3- Boleh mengaji dengan lancar

4- Sudah berkhatan

5- Melayu dan Islam

mau aku rasa jadik isu esok.. ada je yg mengamuk bangkang itu ini.. tapi kalau bab yg aku tulis kat atas tu.. sekor pun takde pemimpin "had***" yg tampil nak membela.. apo nih?

Nak gelak pun ader... nak serius pun ader...

nko tengok jer laaa businezman yg kaya2 kat m'sia nie...

Tan Sri Syeh Mokhtar do no brp..?

atas2 nun bangsa maner...

Satu lagi bengsa penjajah dulu2 dah specifik dah bangsa2 kat malaysia nia jadi aper...

Orang melayu dok kg... bukak sawah

orang cina jaga lombong

orang india buruh estet

dah biler dah merdeka, org kiter pun tak sedar2 pun...

nah!.. skrg bukan senang nak ubah balik....

cuma kene ader kesedaran diri sendiri jer lah...

p/s: Orang kiter kalo dpt keje krjn dah cukup bangga giler.. padahal .... malas aku nak komen pasal aku sdiri semi gov... kwang x 3

Nak gelak pun ader... nak serius pun ader...

nko tengok jer laaa businezman yg kaya2 kat m'sia nie...

Tan Sri Syeh Mokhtar do no brp..?

atas2 nun bangsa maner...

Satu lagi bengsa penjajah dulu2 dah specifik dah bangsa2 kat malaysia nia jadi aper...

Orang melayu dok kg... bukak sawah

orang cina jaga lombong

orang india buruh estet

dah biler dah merdeka, org kiter pun tak sedar2 pun...

nah!.. skrg bukan senang nak ubah balik....

cuma kene ader kesedaran diri sendiri jer lah...

p/s: Orang kiter kalo dpt keje krjn dah cukup bangga giler.. padahal .... malas aku nak komen pasal aku sdiri semi gov... kwang x 3

jgn salahkan yg lepas...

kalau nak kira zaman penjajah, dah lebih 40tahun kita merdeka... jepun selpeas kene bom atom 20 tahun pastuh dah boleh wat kereta sendiri...

aku bukan nak banding ngan jepun la.. tapi aku nak bandingkan top list pemimpin bukan nama ah chong atau mutusamy, tapi nama ahmad, rahman, ali.. so dasar tuh menentukan halatujunya.. kalau Ops Warta boleh force org bayar saman, dan lain2 peraturan boleh naikkan harga minyak, sure boleh ada enforcement untuk mengawal bab2 ini...

nak ngan taknak je...

masalahnya kenapa mesti salahkan bangsa kita? kenapa mesti salahkan rakyat? dedua patut wat kerjasama.. bukan budaya tuding menuding jari.. last2 bangsa lain tepuk tangan.. pastuh projek2 depa sapu "undertable"...

kita mesti one pack dgn sesama bangsa..

jgn asyik menunding jari ke arah org lain..mesti tolong org kita..kalo taknak cara manja,leh buat cara tegas..tapi jgn sampai biarkan dia melayang jauh..harap faham maksud aku..

bangsa cha..depa tolong bangsa sendiri..aku tgk bangsa kita nie,antaranya ialah bila dah kaya cepat nak berlagak..ego..tak pandang org bawah....

haha. betul .. betul .. even salah satu sbb member aku (24 thn), jumpa mak bapak *awek* dia - bila ckp dia keje sendiri (even ms tu dia dh pakai kete satria cash, hasil bisnes) - mak bapak *awek* dia pandang atas bawah (tak suka). nak org yg keje kerajaan gak.

tapi .. mmg nk keje kerajaan pun susah, kalau takde certificate yg bagus. kecuali, kalau ada kabel yg kukuh.

haha. betul .. betul .. even salah satu sbb member aku (24 thn), jumpa mak bapak *awek* dia - bila ckp dia keje sendiri (even ms tu dia dh pakai kete satria cash, hasil bisnes) - mak bapak *awek* dia pandang atas bawah (tak suka). nak org yg keje kerajaan gak.

tapi .. mmg nk keje kerajaan pun susah, kalau takde certificate yg bagus. kecuali, kalau ada kabel yg kukuh.

ehhehe besa tu.. even aku ckp ngan "mkbpk" gf aku pun pasal aku ada wat "kije sendiri" depa pun mcm was2... kukuh ke? takpe.. fahammm smile.gif

aku pun fahamm..

robert t kiyosaki ada cakap hidop orang yang bekerja makan gaji umpama perlumbaan tikus... kita dapat gaji, bayar bil umah, keta, makan, dll, hujung bulan duit abis..

anyway, kracknertuss, disebabkan ko ada membaca buku2 tulisan Robert Kiyosaki, nak tanya ni kalau ko ada game Cashflow 101 yg versi non-halalun toiyiba msg aku eh biggrin.gif

aku pun fahamm..

anyway, kracknertuss, disebabkan ko ada membaca buku2 tulisan Robert Kiyosaki, nak tanya ni kalau ko ada game Cashflow 101 yg versi non-halalun toiyiba msg aku eh biggrin.gif

erm...takder la..huhuh... kat ner leh dapat game tuh..aku baca game tuh cam best jer.. leh wat kita pikir benda yang kita tak penah pikir time wat biznez or apapa ja dalam kehidupan realiti.. dalam buku rich dad poor dad tuh cakap slalunya dalam kelas dier akan buat game tuh... ada yang leh abiskan game tuh cepat.. ada yang abiskan lambat... ada yang suka.. ada yang tak suka ngan game tuh... tapi aku tak sure game dier tuh camner? cam SAIdINa ker? huhu..

erm...takder la..huhuh... kat ner leh dapat game tuh..aku baca game tuh cam best jer.. leh wat kita pikir benda yang kita tak penah pikir time wat biznez or apapa ja dalam kehidupan realiti.. dalam buku rich dad poor dad tuh cakap slalunya dalam kelas dier akan buat game tuh... ada yang leh abiskan game tuh cepat.. ada yang abiskan lambat... ada yang suka.. ada yang tak suka ngan game tuh... tapi aku tak sure game dier tuh camner? cam SAIdINa ker? huhu..

Dia macam Saidina, macam Monolopy gak la, tapi lagi susah dan lebih mencabar. Boleh buat investment, check stock dan memacam lagi. Best tul aku main tapi mcm yg aku cakap game ni susah sikit, yg nak main sekurang2nya kena ada financial skill.

aku baru balik dari Skim Usahawan Siswazah

bank pembangunan cakap, loan tak akan dikeluarkan untuk pengusaha cyber cafe

sebab dah berlambak cyber cafe kat mesia

dengan banyak sangat rumah persendirian yang ada internet

kalau nak buat jugak, kena guna duit sendiri la kot

nak tau pasal Skim Usahawan Siswazah... masuk laman web MECD..

http://online.mecd.gov.my/edaftar/webform/frmIS_Course.aspx

biar betk!! aku dah lamer citer2 nk bukak...cis, tp xper..mungkin bleh bukak bisnes jual kom pastu br bukak cc, okey tak? apsal ko xbacer buku majalah pc, pc gamer, chip dll? baru la power.

emm..nampaknya msg2 dah dpt clear picture knp saya katakan dahulu..kalau nak bukak cc. pikir byk kali. sebenarnya cc ni dah di cop sebagai business yg bermasakah...oleh kerajaan tempatan. Tetapi dimana kebenarannya ? Kerana pengusaha lain yg buat hal habis semua yg betul2 nak mengusahakan cc. Siapa lagi kalau tak cya ya nun...

entahlah..susahnya bumiputera nak maju...

Hidup mesti diteruskan....

Somerni akan dianggap bermasalah kalau diurus ngan cara yg salah, cuber la cc jgn install/ bg main game ganaz2 cam GTA kt bebudak, pastu korang mesti la sales-person-presence, br okay.