Jump to content
takberapapandai

Software Tulisan Jawi/arab

Recommended Posts

mcm tu ek...hehe sebenarnyapun sebelum beberapa bulan lepas pun saya guna cara tu gak... guna font jawi sahaja... tapi kadang2 terfikir gak kenapa tak boleh taip jawi, sedangnya hanya ada 6 huruf tambahan sahaja dan lain2 adalah sama.... (kerana saya masa tu tgh siapkan projek utk sistem online jaheaik yg memerlukan outputnya adalah jawi. sebelum tu pun saya guna kaedah jawi arab la, maksudnya huruf jawi jadik huruf arab mcm cha jadi jim dll.. tapi setelah meneliti unicode dalm font viewer, huruf jawi mmg wujud ! Cuma permasalahannya adalah bagaimana nak remapingkan balik layout keyboard arabic sedia ada kepada yg mengandungi char jawi tersebut.... Kebetulan abg saya membantu maka disiapkan maping keyboard jawi pada mlm tu juga... Sekarang, penyelesaian utk jawi (bagi saya) sudah selesai dan tidak timbul lagi soal nak tukar font atau apa... hanya taip mcm taip arabic dan utk huruf 2 jawi tu hanya tekan SHIFT utk penukaran (seperti biasa)....

Dan kaedah itu mmg diterima pakai utk website (telah ada web indonesia yang membuat tutorial ini) dan mmg sama.

Cuma persoalan adalah dari segi font sahaja. Setakat ini font yang support unicode jawi ini adalah seperti Tahoma dan Microsoft Sans Serif. Bagi Arial, Times New Roman dll hanya bg pengguna WindowsXP SP2 sahaja...(berikut merupakan pencarian yg dilakukan oleh saya sahaja, sekiranya ada kekurangan harap maaf). Oleh itu saya mengambil inisiatif memperbanyakkan jenis font tersebut dgn menambah kepada font Nasakh (setakat ini). Dalam masa terdekat ini jenis khat lain akan disiapkan. CUma sekarang tgh menunggu persatuan seni khat mengeluarkan versi khat jawi...

Rentetan dari itulah terbangunnya portal jawi http://www.ejawi.net... ianya bukan utk menunjukkan siapa hebat, siapa terror atau menggangu sebarang bentuk perniagaan, tetapi sekadar berkongsi pengetahuan dalam dunia komputer... kita harap perkembangan ini akan lebih membawa kepada lebih byk kemudahan kepada masyarakat khususnya...

Shot dari keyboard maping

IPB Image

IPB Image

Sekian.

Edited by nickiz

A'kum,

Hi semua, saya pun menghadapi masalah yang sama....

Minta bantuan pada yg expert. bolehtak MS word English switch to Arabic.

Maksud saya selepas masuk Window (2000, XP), launch MS office (2000,XP.2003)UK atau US , kita boleh switch ke arabic.

Jika tak boleh maybe kita boleh install 2 OS English ngan Arabic dan 2 MS Office

- pernah try kat Window arabic tapi font still in English.

Thanks my friend, appericated your help.................

A'Kum

Dear My Friend,

Nak tanyer pada yg expert,

BIla kita log on windows (2K/XP) and launch MS Office 2003 in English boleh tak switch to Arabic- macamana nak buat ?

Atau

Install 2 OS English & Arabic, on the MS Office Arabic typing dlm Arabic , pernah cuba tapi masih tak berjaya, wording still on English.

Thanks.

tak payah susah ko pergi install os yang pelik-pelik tue...

cume ko installl jer dari cd win xp tue..kalau ko nak cara dengan gambar nanti aku bagi...

Aktifkan ARABIC dalam Windows XP, ko tak perlu menggunakan dua OS [Operating System] yg berbeza semata² nak membolehkan ko menggunakan arabic. Sila ikut langkah² di bawah untuk meng'enable'kan fungsi Arabic dalam Windows XP:

1] Sediakan cd Windows XP [in case jika ada arahan supaya cd windows dimasukkan sahaja!]

2] Pergi ke START, ambil CONTROL PANEL.

3] Klik pada REGIONAL & LANGUAGE OPTIONS

4] Tengok dibahagian tab atas sekali dan klik pada tab LANGUAGES.

5] Dan pada bahagian SUPPLEMENTAL LANGUAGE SUPPORT tu tandakan pada petak yg PERTAMA.

6] Klik OK dan windows akan mula mengaktifkan arabic pada Windows Xp anda. Jika sekiranya ada arahan meminta anda memasukkan cd windows xp pada waktu ini, sila masukkan ia!

Selamat mencuba! بالنـــــــــجاح

P/S: Kalu x brapa paham jugak, tunggulah tolong_saye kasik tutorial bergambar! :D

Edited by annamir

Boleh sapa2 tolong ajarkan macammana nak enable jawi dalam window XP. terima kasih.

Rujuk step yg aku kasi kat post atas ko sebelum ni...

-Err, dlm XP xde JAWI dik, arabic ada la, jawi ni ko kena install/masukkan FONT JAWI, baru buleh guna, tu pun ko kena enablekan dulu arabic kat xp tu...

-Selamat mencuba... and ko buleh donlod Font Jawi kat sini...FREE!

Slaughters: ko kasi ni link utk donlod Quran In Word, dia just boleh keluarkan ayat2 dan terjemahan Al-Quran sahaja... tapi mmg bagus kalau dapat jadi simpanan korang, specially ustat2 yg maleh nak menaip ayat [dan baris] Al-Quran... siap ada terjemahan lagi...

Edited by annamir

Slaughters: ko kasi ni link utk donlod Quran In Word, dia just boleh keluarkan ayat2 dan terjemahan Al-Quran sahaja... tapi mmg bagus kalau dapat jadi simpanan korang, specially ustat2 yg maleh nak menaip ayat [dan baris] Al-Quran... siap ada terjemahan lagi...

sebab tu aku kata.. kot2 korang ade idea.. hehe..

Assalamualaikum;

sini saya bagi satu laman web untuk font jawi melayu:-

http://jawimelayu.sengkaraiweb.com

ada jawi melayu seperti nga cha nya ga ve pa

juga terdapat beratus-ratus font arabic secara percuma

Wa'alaikumussalam...

sedara, dlm link sedara kasi tu, xde pun sebarang info ttg jenis font jawi yg 'akan' diberi pada pembeli,

ada berapa jenis font jawi tu, kalu tgk dlm screen shot tu, just ada 6 jenis aje... takkan 6 jenis font

harga rm37.50? so harap sedara dapat detailkan lagi info ttg FONT JAWI tu... jangan ada yg terkeliru,

dan jangan juga ada udang di sebalik batu...

Syukran!