Jump to content
RavMonDok

Kata Orang Dulu-dulu...

Recommended Posts

Assalamualaikum.....

Korang mesti tau byk pasal kata orang dulu2 ni.. meh la share kat sini..

Cthnye: Anak dara tak leh nyanyi kat dapur nnt dapat suami tua..

Tapi rasionalnye perbuatan nyanyi mmg tak elok pun kat dapur ketika masak... nnt air liur masuk dlm masakan... seje bagi takut jer tu...

Tapi ape rasionalnye kata owang2 dulu mcm -

1. Kalo nmpk pelangi tak leh tunjuk dengan jari nnt jari jadi bengkok.

2. Kalo nak tidur kena basuh kaki nnt ngigau... ape rasionalnye???

kata orang tua2 :

jgn dok atas bantal, nanti bisul - rasioanal: bantal tu kan tpt nak letak pala masa tido.... takkan nak diduduk2 kan... tapi zaman nabi, nabi kalo ader tetamu, dia bagi dok atas bantal utk keselesaan tetamu...

jgn makan tukar2 tempat, nanti kawin banyak - rasional: nanti bersepah2 la.. tambah2 dak2 kecik makan.. kalo byk tempat, mau satu umah kena sapu tiap kali mkn...

kalo nak tido basuh kaki, klo tak nanti ngigau - rasional: zaman dulu2 mana la derang pakai selipar dan seangkatan dengannya... so kalo tak basuh kaki, kan kotor tpt tido tu nanti...

aku baru terpikir mende nih ptg td x sangke ader org buat post hehe

memang R.A.S betol..

amik nasi, senduk jgn dihentak rezeki lari... rasional = x besh lah ntah la..

mak aku mrh aku.. aku ckp balik = xbaik prcy bla..2 syirik..

kata orang tua2 :

jgn dok atas bantal, nanti bisul - rasioanal: bantal tu kan tpt nak letak pala masa tido.... takkan nak diduduk2 kan... tapi zaman nabi, nabi kalo ader tetamu, dia bagi dok atas bantal utk keselesaan tetamu...

jgn makan tukar2 tempat, nanti kawin banyak - rasional: nanti bersepah2 la.. tambah2 dak2 kecik makan.. kalo byk tempat, mau satu umah kena sapu tiap kali mkn...

kalo nak tido basuh kaki, klo tak nanti ngigau - rasional: zaman dulu2 mana la derang pakai selipar dan seangkatan dengannya... so kalo tak basuh kaki, kan kotor tpt tido tu nanti...

Lol.Kalo pompuan makan tukar2 tmpt bole kawin byk ke?? :blush:

Tapi kesan kata org tua2 smpi skang takut nak buat pasal efek tuh...

Lol.Kalo pompuan makan tukar2 tmpt bole kawin byk ke?? :blush:

Tapi kesan kata org tua2 smpi skang takut nak buat pasal efek tuh...

leh aper... kawin cerai, kawin cerai... tu tak kwin banyak ker incik RMD... hehehe

rasa2 pantang org tua2 tu ada munasabah..kalau duduk tukar2 tempat kan xmanis..lg2 anak dara..bukan ape,org dulu2 nk pilih bakal menantu suma 2 dia tgk..pendapat aku je nih..zaman skg maybe dah lain..mcm open house skg,umah sempit seat po cukup2..kalau bangun dah org lain duduk,maybe ok lah tukar2..

ye x??hoho

orang dulu2 kalo nak tego cara berlapik... guna perumpamaan... orang skang, sound direct jek... hehehe senang, mudah, tepat, dan cepat....

jangan meniarap dgn kaki terangkat, nanti mak mati.

rasionalnya : x manis/mcm xde sopan kalu meniarap kaki terangkat. lagi2 klu org pompuan

jangan meniarap dgn kaki terangkat, nanti mak mati.

rasionalnya : x manis/mcm xde sopan kalu meniarap kaki terangkat. lagi2 klu org pompuan

aku salu wat cmni.

bkn sengaje tp tindakan luar kawal (hehe)

tp yg paling aku xleh lupe,

jgn ketawe over2 nnti musti nanges pastu

bkn nak kate ak pecaye,

tp mende ni salu jadi kat aku.

jangan duduk atas bantal, nanti punggung anda bisul

rasionalnya : bantal letak dikepala untuk tidur

benda ni selalu aku pikir.

contohnya kalau bercinta jgn hadiahkan baju,sebab kalau clash kalau dia pulangkan balik ko nak pakai ke baju tu?takkan nak kasi adik ko pakai pulak.

lagi satu pulak kalau lepas makan kena tuang air sikit kat pinggan,kata org tua2 utk tambah rezeki,sbnrnya untuk x mendera org yg membasuh pinggan sebab kalau sisa makanan tu lambat sikit basuh,payah nak cuci,nak kena sental.

satu lagi jgn makan sambil pegang pinggan,nanti awek lari,sebenarnya kalau makan sambil pegang pinggan(makan pakai tangan) kalau terlepas pecah pinggan tu,otomatik awek ko terus malu makan dgn ko

contohnya kalau bercinta jgn hadiahkan baju,sebab kalau clash kalau dia pulangkan balik ko nak pakai ke baju tu?takkan nak kasi adik ko pakai pulak.

lagi satu pulak kalau lepas makan kena tuang air sikit kat pinggan,kata org tua2 utk tambah rezeki,sbnrnya untuk x mendera org yg membasuh pinggan sebab kalau sisa makanan tu lambat sikit basuh,payah nak cuci,nak kena sental.

satu lagi jgn makan sambil pegang pinggan,nanti awek lari,sebenarnya kalau makan sambil pegang pinggan(makan pakai tangan) kalau terlepas pecah pinggan tu,otomatik awek ko terus malu makan dgn ko

Kalau dia pulangkan balik baju tu,ko jual je kat bundle dapt gak sen balik.... :lol:

Makan sambil pegang pinggan?aku taknah guna pinggan kaca tapi guna pinggan plastik ( melamine )... :P

ade satu tak korg pernah dgr..

"budak budak laki kalo belum sunat tak leh makan pedal ayam,nanti susah nak sunat" = sebab org tua2 yang nak makan pedal ayam tuh..tul tak??? :huh:

"lauk terakhir dalam pinggan jgn diambil nanti kawin lambat" = makanan atau lauk last biarlah org tua yang makan,jangan biar dorg kempunan...(aku praktik oo,selalu kasi mak aku makan sebab aku takut kawin lambat :P)

"kalo makan ikan jangan diterbalik kan untuk amik isi di sebelah,nanti nelayan kat laut terbalik perahu" = sebenarnya nak nampak sopan terutama untuk anak anak gadis kalo makan kat umah bakal mertua...

ade g yg lain??meh kongsi

yg aku sangat pasti:

masuk telinga kanan, keluar telinga kiri.

rasionalnya: dengar pakai telinga kiri! mmg cepat tangkap + paham + susah nak lupe. ade kajian dari barat mmg dah sahkan bende ni, seingat aku la.

jangan duduk atas bantal, nanti bisul.

rasionalnya: mebe sebab punggung ader kuman lebih2 yg boleh bwk bisul, so duduk atas bende keras akan halang bisul tu kluar? :P:lol: tapi klo korang prasan slalu org keje pejabat nie mmg punggung dier byk bisul. suk atas krusi pejabat (yg ader sofa atas dier tu).

jangan bagi budak2 makan pedal, belacan, cencaluk, kepala ikan. sebab dlm bende2 ni sume ader bahan leh lemahkan daya ingatan. budak2 byk mende nak blaja lagi. org tue dulu2 keje kat sawah, nelayan yg x melibatkan otak. skang pada aku cikgu, kerani, setiausaha, designer dan job2 yg byk mengingat ni pon patutnyer xyahla makan mende2 nie. nanti cpt lupe.

jangan bagi budak2 makan pedal, belacan, cencaluk, kepala ikan. sebab dlm bende2 ni sume ader bahan leh lemahkan daya ingatan. budak2 byk mende nak blaja lagi. org tue dulu2 keje kat sawah, nelayan yg x melibatkan otak. skang pada aku cikgu, kerani, setiausaha, designer dan job2 yg byk mengingat ni pon patutnyer xyahla makan mende2 nie. nanti cpt lupe.

Takpe,ni budak2 je takleh makan...orang tua belasah aje...sedap tu kari kepala ikan.. :P

Seingat aku waktu dulu-dulu .. tak tau la skang pun buat lagi..

Kalo kepala kena ketuk atau terantuk... kita kena ketuk dagu balik.... tau la kenape...

Korang buat lagi ker???

Kalo kepala kena ketuk atau terantuk... kita kena ketuk dagu balik.... tau la kenape...

Korang buat lagi ker???

family aku buat lagi ler..mcm tu...

kalu di pikior mmg betui pun..

org tua2 kan dah merasa asam garamnyerrrrrr :rolleyes:

hehehe...smlm aku ngan bini aku dok citer psl benda ni...tak prasan post ni smlm...smlm kawan bini aku citer,mase die kecik2 org tue sll sound budak kecik yg main biji getah,nanti biji getah tu ketok pale diorg balik....sbnry org tue tu tak kasi budak tu main sbb biji getah tu kan koto,bergetah,nanti budak2 tu lap kat baju kan susah nak basuh...tu yg mak die nak ketok balik budak tu ngan biji getah tu balik...biasa la org dulu2,kan ganas

cam masa mak mertua aku niaga dulu die ckp kat aku,kalau kite cedukkan org nasi ke mee,klu kite dah ceduk ngam2 sukatan biasa,tapi ada belen lagi sikit kat dalam bekas kite jual tu,bia je...tak yah tambah lagi kat org tu...die cakap tu pesan org tue2,aku ckp sbnry belen tu nak bagi org yg jual tu makan...kot2 die lapar,takkan org jual makan nak beli makan?

pastu masa aku blaja,masa ada jamuan sorg membe aku makan banyak,pastu die lapiskan polistrin tu,membe aku sound,die kate org tua pesan jgn makan berlapis camtu,pastu die tanya aku nape...aku cakapla..."ko kebulur sgt ke smp tak sempat2 nak alih polistrin tu?"tu je...tp ada gak yg aku takleh uraikan... cam org ngandung takleh dok kat tikar ke,tilam ke ape2la yg berlipat,kena bukak abis... :huh:

budak-budak takleh makan kepala ikan, nanti jadi pelupa

rasionalnya : ahaha orang tua yg nak makan kepala ikan tu, sedap wooo

Aku rasa memang betul la tak elok sgt makan kepala ikan sebb org hafiz pun ckp mcm tu.. nnt pelupa...

Org dulu2 ade cakap kalo garu/gatal tangan kanan tandanye nak dapat duit.... aku dah byk kali garu tangan kanan..

jangan katakan duit masyuk..... semakin pokai adela... hahahaaa

contohnya kalau bercinta jgn hadiahkan baju,

yg jgn kasi baju, kain tu aku tak caya... mama aku kata, abah aku masa bercinta ngan dia, slalu jer kasik baju ar kain ela ar... sampai skang kuat jer jodoh derang tu...

"lauk terakhir dalam pinggan jgn diambil nanti kawin lambat" = makanan atau lauk last biarlah org tua yang makan,jangan biar dorg kempunan...(aku praktik oo,selalu kasi mak aku makan sebab aku takut kawin lambat :P)

yg ni aku tak penah dengar.. yg aku dengar sebaliknya.. kalo benda makanan tu tinggal satu, contoh ader 5 biji karipap, supersirap makan 4biji, pastu dia takmau dah.. tinggal satu tu, orang kata saper amik yang last tu, dapat suami/isteri soleh(ah)...

Korang buat lagi ker???

haah la.. yg ni pun aku slalu wat masa kecik2.. skang tak wat dah.. infact dah luper pun.. ko cakap ni baru ingat.. hehehe

pastu kalo nampak singkh... pastu ketuk dahi member.. dud kunci2... (yang ni takder kena mengena ngan kata orang tua2)

Aku rasa memang betul la tak elok sgt makan kepala ikan sebb org hafiz pun ckp mcm tu.. nnt pelupa...

Org dulu2 ade cakap kalo garu/gatal tangan kanan tandanye nak dapat duit.... aku dah byk kali garu tangan kanan..

jangan katakan duit masyuk..... semakin pokai adela... hahahaaa

kepala ikan ni memang tak elok makan... ader enzim2 yang melemahkan otak... asam, jeruk, organ dalaman binatang.. sumer tu tak elok...

ps: teringat aku, abah aku ngan adik2 dia kurang makan petai... sebab masa kecik tokwan aku kata budak2 takleh makan petai... tak elok... walhal, tokwan aku tu hantu petai... zaman tu zaman derang hidup susah... anak2 ramai... so tak cukup la... solution... "budak2 tak elok makan petai ni"

jgn gelak byk2 satni nangis...... slalu jadik kat anak sedare saya...(tp mmg gelak2 kalau game tuh lagik best, nnt mesti berebut, pastuh nangis arr bile tak dapat)

jgn makan dari dalam periuk, letak kat pinggan/mangkuk dolu, baru makan..... kalau tidak mewaris kepapaan (tp basically cam tak sopan kalau makan dari lam periuk.... buruk lantak)

jgn buang nasik, nanti nasik nangis (jgn membazir @ jgn tamak masa amik nasik kang tak abis)

kalau bab makan pindah2, nnt kawen banyak tuh...... saya assume dier cume apply pada nasik (sesuka suki jer)... ekekeke :P

jgn men bayang2, nnt telinga berdarah (tapaham kenapa... huhuhu)

kalau nak tambah nasik, nasik lam pinggan jgn kasi licin dolu, tinggal sejemput dua lam pinggan, pastu tambah.... alasan nyer supaya rezeki tak putus....(i dunno.... tp dah terbiasa wat, there's no harm at all anyway)

yg ni aku tak penah dengar.. yg aku dengar sebaliknya.. kalo benda makanan tu tinggal satu, contoh ader 5 biji karipap, supersirap makan 4biji, pastu dia takmau dah.. tinggal satu tu, orang kata saper amik yang last tu, dapat suami/isteri soleh(ah)...

yg dpt suami/isteri soleh(ah) tu ader la saya dengar.... kiranye supersirap tak dapat apa2 la kan? owh dier kenyang la.... sorry to say sirap.... ekekeke :lol:

Edited by paritbuntaq

jangan dok kat tangga, nanti lambat dapat jodoh

bagi aku, tangga zaman dulu x sama ngan zaman sekarang, so kalau jatuh patah riuk kan naya :D .... lagi satu, tak elok sebab orang nak keluar masuk pon susah

aku baru terpikir mende nih ptg td x sangke ader org buat post hehe

memang R.A.S betol..

amik nasi, senduk jgn dihentak rezeki lari... rasional = x besh lah ntah la..

mak aku mrh aku.. aku ckp balik = xbaik prcy bla..2 syirik..

Takut senduk patah..