Jump to content
metalgrindsolid

Pstwo Modding

Recommended Posts

semua ni gambar2 proses pemasangan CRYSTAL CHIPS kat PSTwo baru aku...

user posted image

ni Crystal Chips....3volt powered modchip ngan high quality ACTEL secure flash based FPGA.

user posted image

isi dalam PSTwo bahagian atas. simple je kali ni design laser mecha dia.

user posted image

testing PIC chip (bulatan merah) yg telah diprogramkan ngan PIC Programmer sebelum pasang modchip. ni adalah salah satu protection utk lens PSTwo.

user posted image

ni DIY PIC Programmer yg aku buat semata2 nak buat protection utk lens dan mechacon crash. skematik dia aku ambik dlm internet.

user posted image

ni Crystal Chips yg dah siap pasang kat PSTwo. kalau perasan la, ada satu wire aku tak pasang (connection utk DVD-R/DVD-RW) pasal aku nak jaga lens dia supaya tahan lama. lagi pun bukan nak main backup DVD game ngan DVD-R/DVD-RW pun kat sini tak?

gambar2 PIC fix ngan current limiter takde lagi. mungkin kemudian aku masukan.

waaah laauu weeiih... terer betol laa... abih pomen pstwo tu.. btw, tahan lama ker pakai chip tu? kalo lama, memang bagos tu..

apapepon, memang macam mekgaiber betol hang ni. respek laa.. hehe laugh.gif

nanti, kalo problem xbox aku tak settle lagi, aku hantar kat hang je la.. hee..

kalo bukan sebab ahem punye game, apsal ko install modchip...

btw, aku bab soldering mmg out la..  tangan x stabil...

wah.. aku name jerk amik bidang kejuruteraan elektronik kat poli...

tapi tak suke betul time2 soldering2 nie.. keke...

hebat tul ko...buat hebat...modchip tuh made in malaysia ker..siap ada tulih hak cipta lagi...bukan copy right...!!! biggrin.gif

modchip tak buat kat malaysia. kat gambar tu, modchip aku letak atas belakang kat raya je. sebab tu ada 'hak cipta terpelihara'.

aku yakin yang modchip ni tahan lama. pasal aku dah test running pstwo tu lebih 10 @ 5 jam nonstop dalam sehari. so kalau nak dicampurkan sampai hari ni, mungkin dah lebih 30 jam. TAPI masa mula2 beli hari tu, aku running cuma tak sampai 1 jam sampai la cukup seminggu. test semua DVD - game, movie, music. kira kasi warm up la dulu. pastu baru aku masukan modchip. aku rasa korang patut gak buat kat ps2 lain gak. TERUTAMA sekali mode 5000x series. pasal lens version 5000x ni lemah sikit. ada banyak gak kes yang lens diorang terbakar. macam jadi kat member aku, lepas beli kat kedai, sampai je kat rumah lenjan main game bola 10 jam nonstop. pastu mengadu kat aku yg ps2 dia rosak. sepatutnya model 5000x ni kena buat satu lagi fix utk lens dia. kira protection la jugak. tapi taktau la kat sini diorang ada buat fix tu. pasal kat sini kita nak main game tak pakai dvd-r @ dvd-rw. risiko nak terbakar lens tu tak tinggi.

modchip seelok-eloknya mesti powered dengan 3 volt, bukan 5 volt macam kebanyakkan modchip. ni menjamin ketahanan modchip ngan ps2. tahan lama ke tidak? crystal chip ni adalah sama baris ngan dms, ripper, matrix (keraguan sikit ngan keupayaan dia, pasal ada rumors yg cakap chip ni menyumbangkan masalah kat pstwo baru), yang harga dia dalam USD49. dibandingkan ngan yang lain dalam USD12-20. perbandingan paling senang, bandingkan ngan harga. pasal apa diorang jual mahal, padahal kalu nak laku jual je murah2. bolehla ramai orang beli. semua ni pasal kos la. dan kalau ada ilmu sikit pasal elektronik, boleh buat perbandingan dengan komponen2 dia antara chip mahal ngan murah.

perhh..kocik tul board PSTwo tu ye..

ni kalau nak buat mmg kena banyak2 sabo dan mantelly fokus..salah sikit hancus..

tu camna ko letak modchip crystal kat board PSTwo?tampal pakai gam ja ke?tak shortcircuit ke nanti?

yg PIC chip tu dia dtg sekali ngan crystal chip ke beli asing?

bebarang PIC programmer tu cam buleh dpt kat jln pasar ja...

p/s:taknak buat bisness ke..dgn skill ko tu dah buleh buat side income pe..

err mintak maaf la mencela ....tanya ski bleh???kawan aku pon dah beli pstwo kecik ni.....aku musykil ko nyer info tentang lens game pasal mod chip crystal.....kawan aku buat bisnes kasi bebudak kecik main pstwo dier aku bukan tipu tabi benar pstwo dier dah start open pader kol 9.15 am hingga10.00 pm jadik12 jam tu takder aper2 pon ..........bebudak yang main pon kalau tukar game pon kurang dari 10 saat jer jadik console tu tak akn sempat untuk menyejuk.......why?????????

releks la ultimatezezs-SE..

metalgrindsolid tu mmg jarang masuk sini..skali sekale je dia masuk..

jadi kena bersabar la ye...

to ultimatezezs-SE...

sorry lewat sesangat balas. pasal sibuk sikitla skrang. tak bleh nak jengok selalu gak putera ni. aku on je laman ni kat komputer kadang2, tapi tak baca pun. kena tumpukan kat keje yg kena siapkan sebelum tahun baru ni (bukan apa, cadang nak ambik cuti panjang skit utk tahun baru ni). sorryla sekali lagi utk semua poster2 sekalian.

sebenarnya pstwo ni memang ada masalah lens. mungkin kat sini yg kebanyakkan model series dia 70006, kemungkinan nak terbakar lens tu kurang. yang banyak jadi kat belah2 US ngan EUROPE. kalau dilihat kat komponen2, model ni ada gak sikit perubahan. mungkin sony dah buat fix utk solvekan problem ni. tapi ada gak yg kata itu cuma perubahan kat komponen punya label je, bukannya nilai komponen tersebut. apa2 pun, apa yg aku lihat, model 70006 antara model yg mempunyai laser set (KHM-430) yg dikira paling berkualiti dibandingkan dengan kebanyakkan model us / europe.

no. series pstwo laser set:

1. KHM-430 (terdpt dikebanyakkan model jepun 7000X - product original sony)

2. PVR-802W ( terdpt dikebanyakkan model 700X1-8 - kemungkinan third party product)

apakah yg sebenarnya berlaku kat pstwo ni?

ini keterangan serba ringkas sikit:

persoalan mengapa lens pstwo (termasuk ps2 ver9) boleh terbakar adalah disebabkan oleh CD/DVD DSP processor lockup .

----1----

CD/DVD controller dan juga mechacon (mechanical controller) lockup ini terjadi semasa normal operation selalunya disebabkan oleh modchip yg cuba patchingkan DVD controller secara tidak betul. apabila kita cuba patchingkan DVD controller yg mana sangat sensitif dan mempunyai signal rates yg tinggi, chip tersebut seharusnya tidak cuba patchingkan ia dgn voltage yg tinggi dan juga dgn arus yg rendah. itulah sebabnya mengapa modchip haruslah berkuasakan 3.3volts dan menggunakan 2 pin utk memacukan bus utk mencapai arus yg tinggi utk 'takluk' signal yg asal. oleh itu penggunaan 5volts modchip adalah tidak sesuai utk model ver9 dan ver12 (pstwo). 5volts patching hanya akan menyebabkan banyak noise dan spiking yg tidak diperlukan. oleh itu sekecil mana pun glitch yg terjadi disebabkan oleh high voltage switching akan menyebabkan benda yg sesensitif ini akan crash. modchip bukanla penyebab yg besar didlm masalah ini. mungkin hanya beberapa percent sahaja ia menyumbangkan kpd masalah ini. hanya terjadi bila kita pasang modchip yg poorly design atau 5volt modchip.

----2----

mechcon juga boleh juga crash semasa power on, bila masa kita plugkan power cord ke pstwo. mechacon akan dapat 'standby' power drpd power supply, bila kita tekan button reset, mechacon akan fully switched on dan chip2 yg lain juga akan dibekalkan power,selepas itu barulah ps2 boot/on sepenuhnya. di dalam masa ni, mechacon boleh crash / go to the lockup stage, apabila voltage yg dibekalkan tersebut tidak stabil!. juga boleh lockup masa normal operation disebabkan medan electromagnetic yg kuat disebabkan oleh spindle motor atau spikes seperti yg dinyatakan tadi yg terdpt dlm power line yg mana disebabkan oleh motor. bolehkah kita katakan ini adalah salah mechacon? tentula tidak kerana masa nila gunanya sistem watchdog yg sepatutnya sony ada. nampaknya watchdog @ SYSCON (processor utk power management dan reset purpose) chip telah dikeluarkan oleh sony. tak tahu pulak aku kenapa sony remove syscon ni. benda2 sensetif half analog half digital components macam mechacon ni macammana pun akan crash jugak sesekali dan tak jadi masalah besar jika ada syscon ni. tujuan dicipta syscon ni adalah utk monitor semua sistem component dan reset balik ke keadaan normal jika ia tidak berfungsi dgn baik.

oleh itu, DSP output dari digital ke analog converter akan keluarkan output yg kacau bilau dan juga constant voltages. voltages ini pula akan pergi ke stage pertama op-amp dalam LA/BA dan akan menyebabkan op-amp dlm LA/BA menguatkan voltage yg mana besar perbezaannya dengan constant valuenya. ia akan mula menguatkan DC. perbezaan yg besar DC voltage yg dibekalkan ke stage pertama LA/BA memberikan 12v constant DC output di satu belah bhgian coil dan nilai hampir kosong (0) di bahagian lain lens tersebut. pada masa nilah coil tersebut terbakar.

sebab itula kita perlukan PIC dan current limiter utk selesaikan masalh ni.

apa2 pun jgnla korang peningkan kepala memikirkan benda ni. aku ingat percentage nak terbakar lens kat sini kurang gile. ver9 yg diorang cakap selalu gak burn lens diorang pun tak banyak jadik kat sini. mungkin mat salleh sana semua pakai dvd-rw main diorang punya games. pasal bila ps2 cuba mainkan dvd-rw ni, ia akan buatkan drive tu pusing lebih laju dr biasa. oleh itu, laju lagi pusingan lebih lagi current diperlukan ke laser diod. pastu burnla lens tu.

kita kat sini kira lagi untung la dr diorang pasal kita tak payah pakai dvd-rw/r main [lanun]. jadi, risiko nak rosak tu memang kurangla. aku ingat mat salleh tu mesti jeles ngan kita pasal kita main game [lanun] pun tak pakai dvd-rw/r. siap pakai dvd-press quality baik lagi. untung gile duduk kat malaysia ni. tak mainla dvd-rw/r main [lanun]... laugh.gif .

sebenarnya aku pun tak de jawapan yg pasti kenapa pstwo kat sini nampaknya kebal belaka. mungkin model yg kita dapat ni adalh model kira baik sikit dr mat salleh tu. diorang punya mungkin first batch kot.

ketahanan ps2 ni semua bergantung kpd korang jugak. the truth is lens akan rosak gak satu hari nanti. korangla yg akan tentukan jangkamasa lens tu akan rosak. mungkin 3 tahun atau 10 tahun lagi. nasihat aku, jgn main dvd-rw/r dah le. tak payah susah2 burn dvd game, beli je lagi murah. siap dpt cover color lagi.

to gmos...

barang2 tu semuanya memang aku beli kat jln pasar pun. yg paling susah giler nak carik, PIC tu. hari tu semua kedai aku pegi, semua kata takde. IC ni org tak pakai sangat. macamana ntah, kedai yg last aku pegi ada plak. peh...lega gila masa tu. dah nekad, kalau takde gak aku balik je. kira mahala gak PIC tu...RM10 satu. padahal aku rasa murah je, mungkin benda tu takde org beli, diorang ketok aku ke. masa tu aku pun malas nak tawar2 dah. letih satu hal. gembira satu hal lagi.

modchip tu aku lekat ngan double-sided foam tape. kat mainboard tu aku lekat ngan selotap je dulu baru lekatkan modchip tu.

to mc_amigo...

crystal chip tu aku beli kat internet, boleh beli kat www.divineo.com, etc. nak upah aku pasang boleh, tak mahal aku caj. tapi terus terang aku cakap, pasang modchip kat pstwo baru ni adalah paling letih skali aku buat. pasal point2 solder dia semua halus2 ngan rapat2. juling biji mata. dah la pasang waktu kat subuh hari tu.

tapi skrang kat kedai dah ada yg siap ngan modchip. harga tak silap aku RM700 ke atas. modchip aku ingat mungkin yg murah punya, macam yg baru keluar skrang:

1. Modbo v1.1

2. NH9 (hong kong mari)

3. HK Messiah 3.7

4. Mars Pro GM-805

tak taula aku mana chip diorang pakai. mungkin minggu ni aku cuba tanya kat tokei yg pasang modchip, model apa yg dia pasang. selalunya dia akan pastikan bila modchip tu dah ok, compatible ngan pstwo baru, murah (paling penting sekali), baru dia pasang. hari tu, aku cakap aku nak pasang sendiri crystal chips tu, dia mati2 cakap jgn lagila, apala. takut sangat aku punya lens terbakarla. padahal aku suka hati akula, aku dah beli dah pstwo tu kat dia.

kemungkinan kalau nak beli kat internet takut tak berbaloi je. nak beli konsol kosong (takde modchip) ingat susah dah. kalau nak, beli kat sony wings, tapi harga lagi mahal dari kau beli yg dah ada modchip. dlm RM700 ke atas gak. baru semalam aku gi tengok.

to pencacai...

yes...aku pasang sendiri. aku ingat itula yg paling kemas aku boleh buat kot biggrin.gif .

to numlock84...

ilmu pasal elektronik ni kira basic je....takla pandai mana biggrin.gif . aku takde la skematik utk converter ps tu. aku akan cuba carikan utk kau nanti.

huyioooooooo..respec siap suspect sama lu metal grind...info ko kasik tuh memang cun walaupun panjang lebar mcm kasik ceramah..but memang syok hx bro...kalo bole citer lagi best la ko citer... biggrin.giftongue.gifsmile.giflaugh.gif

to gmos...

barang2 tu semuanya memang aku beli kat jln pasar pun. yg paling susah giler nak carik, PIC tu. hari tu semua kedai aku pegi, semua kata takde. IC ni org tak pakai sangat. macamana ntah, kedai yg last aku pegi ada plak. peh...lega gila masa tu. dah nekad, kalau takde gak aku balik je. kira mahala gak PIC tu...RM10 satu. padahal aku rasa murah je, mungkin benda tu takde org beli, diorang ketok aku ke. masa tu aku pun malas nak tawar2 dah. letih satu hal. gembira satu hal lagi.

modchip tu aku lekat ngan double-sided foam tape. kat mainboard tu aku lekat ngan selotap je dulu baru lekatkan modchip tu.

thanks 4 D info bro..

betuah gak la ko sebab dpt jugak jumpe..aku pun panah nak buat satu cct yg aku dpt dari .net,tapi nasib aku tak baik..IC yg kat dlm skema takde jual..merate gak aku carik kat jln pasar tu..tapi masih tak jumpe..diorang cakap kat msia mmg susah,tp kalau kat sg'pore mungkin ade..

dah tu terus terkubur ja la projek tu..heh..

btw..rm10 tu ok la..tapi biasenya diorang mmg pakai letak ja harege tu..kalau tawar2 tu buleh la dpt rm8-rm9..

ni gambar2 modchip yg baru tg mana KEMUNGKINAN dipasang dlm pstwo kat sini (m'sia)...

user posted image

GM-805-E

user posted image

ModBo 11

Jumper less (Automatic Version detection)

Full 512 Kb Flash Memory on board (Flashable with our future updates and software releases!!)

Compatible with Playstation 2 USA/PAL/Japanese - V1, V2, V3, V4, V4R, V5, V6, V7, V8, V9, V10, V11 , V12

Easy to Install. (only 18 wires for V1-V8 and 20 wires for V9, V10, V11, V12)

STEALTH-Mode (The Modchip can be switched off and becomes invisible to PS2 system.)

Sleep-Mode (The Modchip will switch off itself after HomeBrew software boot)

DVD9 compatible (No compatibility issues with the latest DVD9 Original Games)

PLAYS ALL THE CD'S and DVD'S Original Games

SUPPORTS DATEL 16MB and 32MB MEMORY CARDS!! (No need anymore to use the swap CD!!)

SUPPORTS INTERACT 16MB and 32MB MEMORY CARDS!! (No need anymore to use the swap CD!!)

Very Reliable (All the Modchips are 100% tested before delivery)

Very Stable (Thanks to the sleep mode the IC will never Overheat)

CD Lens Safe (Avoid CD lens damage by sending un-necessary signal to the Drive Controller)

Ground Bounce effect is _NOT_ existent (No more black screens on installation)

Action Replay and Action Replay MAX compatible!!

Codebraker8 and latest Codebraker 8.1 compatible !!

DivX and MP3 Mediaplayer compatibility (Watch your movies and hear you music on your PS2 !!)

Supports CD-R, CD-RW, DVD-R, DVD-RW, DVD+RW.

Direct-boot HomeBrew and Open-Source applications from CD discs or via Naplink.

Memory Card boot "Dev Mode" will allow you to load software directly from memory card.

Boot homebrew software CD/DVD discs as you would a regular game disc.

user posted image

NH9

sorry, tak de brief description pasal modchip ni...

kalu perhatikan diorang claim yg modchip diorang ada satu features CD lens protection...ntah boleh caya ke tak.

thanks 4 D info bro..

betuah gak la ko sebab dpt jugak jumpe..aku pun panah nak buat satu cct yg aku dpt dari .net,tapi nasib aku tak baik..IC yg kat dlm skema takde jual..merate gak aku carik kat jln pasar tu..tapi masih tak jumpe..diorang cakap kat msia mmg susah,tp kalau kat sg'pore mungkin ade..

dah tu terus terkubur ja la projek tu..heh..

btw..rm10 tu ok la..tapi biasenya diorang mmg pakai letak ja harege tu..kalau tawar2 tu buleh la dpt rm8-rm9..

aku rasa pun mesti gak bleh dpat murah lagi...kau pun ada gak skill elektronik ni ye...

to ultimatezezs-SE...

sorry lewat sesangat balas. pasal sibuk sikitla skrang. tak bleh nak jengok selalu gak putera ni. aku on je laman ni kat komputer kadang2, tapi tak baca pun. kena tumpukan kat keje yg kena siapkan sebelum tahun baru ni (bukan apa, cadang nak ambik cuti panjang skit utk tahun baru ni). sorryla sekali lagi utk semua poster2 sekalian.

sebenarnya pstwo ni memang ada masalah lens. mungkin kat sini yg kebanyakkan model series dia 70006, kemungkinan nak terbakar lens tu kurang. yang banyak jadi kat belah2 US ngan EUROPE. kalau dilihat kat komponen2, model ni ada gak sikit perubahan. mungkin sony dah buat fix utk solvekan problem ni. tapi ada gak yg kata itu cuma perubahan kat komponen punya label je, bukannya nilai komponen tersebut. apa2 pun, apa yg aku lihat, model 70006 antara model yg mempunyai laser set (KHM-430) yg dikira paling berkualiti dibandingkan dengan kebanyakkan model us / europe.

no. series pstwo laser set:

1. KHM-430 (terdpt dikebanyakkan model jepun 7000X - product original sony)

2. PVR-802W ( terdpt dikebanyakkan model 700X1-8 - kemungkinan third party product)

apakah yg sebenarnya berlaku kat pstwo ni?

ini keterangan serba ringkas sikit:

persoalan mengapa lens pstwo (termasuk ps2 ver9) boleh terbakar adalah disebabkan oleh CD/DVD DSP processor lockup .

----1----

CD/DVD controller dan juga mechacon (mechanical controller) lockup ini terjadi semasa normal operation selalunya disebabkan oleh modchip yg cuba patchingkan DVD controller secara tidak betul. apabila kita cuba patchingkan DVD controller yg mana sangat sensitif dan mempunyai signal rates yg tinggi, chip tersebut seharusnya tidak cuba patchingkan ia dgn voltage yg tinggi dan juga dgn arus yg rendah. itulah sebabnya mengapa modchip haruslah berkuasakan 3.3volts dan menggunakan 2 pin utk memacukan bus utk mencapai arus yg tinggi utk 'takluk' signal yg asal. oleh itu penggunaan 5volts modchip adalah tidak sesuai utk model ver9 dan ver12 (pstwo). 5volts patching hanya akan menyebabkan banyak noise dan spiking yg tidak diperlukan. oleh itu sekecil mana pun glitch yg terjadi disebabkan oleh high voltage switching akan menyebabkan benda yg sesensitif ini akan crash. modchip bukanla penyebab yg besar didlm masalah ini. mungkin hanya beberapa percent sahaja ia menyumbangkan kpd masalah ini. hanya terjadi bila kita pasang modchip yg poorly design atau 5volt modchip.

----2----

mechcon juga boleh juga crash semasa power on, bila masa kita plugkan power cord ke pstwo. mechacon akan dapat 'standby' power drpd power supply, bila kita tekan button reset, mechacon akan fully switched on dan chip2 yg lain juga akan dibekalkan power,selepas itu barulah ps2 boot/on sepenuhnya. di dalam masa ni, mechacon boleh crash / go to the lockup stage, apabila voltage yg dibekalkan  tersebut tidak stabil!. juga boleh lockup masa normal operation disebabkan medan electromagnetic yg kuat disebabkan oleh spindle motor atau spikes seperti yg dinyatakan tadi yg terdpt dlm power line yg mana disebabkan oleh motor. bolehkah kita katakan ini adalah salah mechacon? tentula tidak kerana masa nila gunanya sistem watchdog yg sepatutnya sony ada. nampaknya watchdog @ SYSCON (processor utk power management dan reset purpose) chip telah dikeluarkan oleh sony. tak tahu pulak aku kenapa sony remove syscon ni. benda2 sensetif half analog half digital components macam mechacon ni macammana pun akan crash jugak sesekali dan tak jadi masalah besar jika ada syscon ni. tujuan dicipta syscon ni adalah utk monitor semua sistem component dan reset balik ke keadaan normal jika ia tidak berfungsi dgn baik.

oleh itu, DSP output dari digital ke analog converter akan keluarkan output yg kacau bilau dan juga constant voltages. voltages ini pula akan pergi ke stage pertama op-amp dalam LA/BA dan akan menyebabkan op-amp dlm LA/BA menguatkan voltage yg mana besar perbezaannya dengan constant valuenya. ia akan mula menguatkan DC. perbezaan yg besar DC voltage yg dibekalkan ke stage pertama LA/BA memberikan 12v constant DC output di satu belah bhgian coil dan nilai hampir kosong (0) di bahagian lain lens tersebut. pada masa nilah coil tersebut terbakar.

sebab itula kita perlukan PIC dan current limiter utk selesaikan masalh ni.

apa2 pun jgnla korang peningkan kepala memikirkan benda ni. aku ingat percentage nak terbakar lens kat sini kurang gile. ver9 yg diorang cakap selalu gak burn lens diorang pun tak banyak jadik kat sini. mungkin mat salleh sana semua pakai dvd-rw main diorang punya games. pasal bila ps2 cuba mainkan dvd-rw ni, ia akan buatkan drive tu pusing lebih laju dr biasa. oleh itu, laju lagi pusingan lebih lagi current diperlukan ke laser diod. pastu burnla lens tu.

kita kat sini kira lagi untung la dr diorang pasal kita tak payah pakai dvd-rw/r main [lanun]. jadi, risiko nak rosak tu memang kurangla. aku ingat mat salleh tu mesti jeles ngan kita pasal kita main game [lanun] pun tak pakai dvd-rw/r. siap pakai dvd-press quality baik lagi. untung gile duduk kat malaysia ni. tak mainla dvd-rw/r main [lanun]... laugh.gif .

sebenarnya aku pun tak de jawapan yg pasti kenapa pstwo kat sini nampaknya kebal belaka. mungkin model yg kita dapat ni adalh model kira baik sikit dr mat salleh tu. diorang punya mungkin first batch kot.

ketahanan ps2 ni semua bergantung kpd korang jugak. the truth is lens akan rosak gak satu hari nanti. korangla yg akan tentukan jangkamasa lens tu akan rosak. mungkin 3 tahun atau 10 tahun lagi. nasihat aku, jgn main dvd-rw/r dah le. tak payah susah2 burn dvd game, beli je lagi murah. siap dpt cover color lagi.

to gmos...

to mc_amigo...

crystal chip tu aku beli kat internet, boleh beli kat www.divineo.com, etc. nak upah aku pasang boleh, tak mahal aku caj. tapi terus terang aku cakap, pasang modchip kat pstwo baru ni adalah paling letih skali aku buat. pasal point2 solder dia semua halus2 ngan rapat2. juling biji mata. dah la pasang waktu kat subuh hari tu.

tapi skrang kat kedai dah ada yg siap ngan modchip. harga tak silap aku RM700 ke atas. modchip aku ingat mungkin yg murah punya, macam yg baru keluar skrang:

1. Modbo v1.1

2. NH9 (hong kong mari)

3. HK Messiah 3.7

4. Mars Pro GM-805

tak taula aku mana chip diorang pakai. mungkin minggu ni aku cuba tanya kat tokei yg pasang modchip, model apa yg dia pasang. selalunya dia akan pastikan bila modchip tu dah ok, compatible ngan pstwo baru, murah (paling penting sekali), baru dia pasang. hari tu, aku cakap aku nak pasang sendiri crystal chips tu, dia mati2 cakap jgn lagila, apala. takut sangat aku punya lens terbakarla. padahal aku suka hati akula, aku dah beli dah pstwo tu kat dia.

kemungkinan kalau nak beli kat internet takut tak berbaloi je. nak beli konsol kosong (takde modchip) ingat susah dah. kalau nak, beli kat sony wings, tapi harga lagi mahal dari kau beli yg dah ada modchip. dlm RM700 ke atas gak. baru semalam aku gi tengok.

to pencacai...

yes...aku pasang sendiri. aku ingat itula yg paling kemas aku boleh buat kot biggrin.gif .

to numlock84...

ilmu pasal elektronik ni kira basic je....takla pandai mana biggrin.gif . aku takde la skematik utk converter ps tu. aku akan cuba carikan utk kau nanti.

Peh,payah betul nak faham pasal artikel ko...nanti aku akan cuba faham kan balik.