Jump to content
Sign in to follow this  
orang_baru

Cara Nak Buat Laman Web Ada Forum Dan Database

Recommended Posts

assalaimualaikum dan salam sejahtera

apa kahabo kawan-kawan semua, saya rasa belum terlambat lagi saya nak ucapkan selamat berpuasa kepada kawan-kawan muslim.. saya ni orang baru dalam bidang it ni. boleh tak kawan-kawan yang brif dan bijak bistari tu bantu saya, saya sangat-sangat berminat mahu membina website sendiri yang ada forum dan database. apakah langkah-langkah yang perlu kita lakukan( apakah program yang perlu). saya harap ada la kawan-kawan yang sedia menolong yer... saya nak bina website untuk kawan..kawan bekas pelajar masa saya form 5 dulu...

saya orang baru

<a href= 'www.opensourcecms.com'>Masuk Sini</a>

ruper2nyer pakai fast reply x leh masuk html code.. hehehe...

ok skali lagi..

Masuk Sini

Edited by cdR

dia memang guna BBcode jugak. ko kena hafal la bbcode tu kalau nak guna fastreply laugh.gif

Yes..

kalau betul2 dah nak cepat sangat.. atau perlu sangat kepada database nih.. just install freesource PHP yang macam saudara puteranetwork bagi tadi.. kalau tatau nanti camna nak configure dia.. boleh tanya balik ke sini.. Insya Allah kami ada sini nak tolong... smile.gif

Dan Selamat datang ke Putera.com !!

ada juga web site yg khusus kpd surfer yg berminat utk mendalami ilmu opensource cms dlm bahasa melayu nih, spt www.phpnuke.com.my dan www.xoopsmalaysia.org

ada juga web site yg khusus kpd surfer yg berminat utk mendalami ilmu opensource cms dlm bahasa melayu nih, spt www.phpnuke.com.my dan  www.xoopsmalaysia.org

maksud saya website yang saya nak belajar bina tu. kalau boleh biar ada user(kawan-kawan) saya boleh hantar email. boleh bertukar-tukar maklumat dengan forum...cantik la website www.mysahabat.com tu. program apa saudara/saudari guna. kalau boleh beri tunjuk ajar sikit pada saya. buat permulaan ni saya nak guna server free jer dalam internet ni. nanti bila dah banyak tahu tu baru saya nak buat server sendiri pulak. ilmu saya kalau nak di bandingkan dengan ilmu kawan. kawan ilmu saya sedikit jer. saya baru nak belajar...

mysahabat tu guna phpnuke 6.9 <= old version punye CMS

u paham tak maksud CMS

COntent Management System

sistem website tu kita tak payah bina dah.. kita cuma administrate je apa apa data dalam sistem tu..

ok kalau nak belajar pakai phpnuke ..

baca tread ni

http://forum.putera.com/tanya/index.php?showtopic=2924

tu kalau nak pasang kat pc la.. kira kira offline

kalau nak online

daftar http://www.dhost.info/ free

100 MB dan 1 mysql database

assalaimualaikum dan salam sejahtera...

disini saya nak tanya sikit.. apa beza web hosting dengan domain hosting. apa beza web ngan domain...kalau ada yang lebih arif tolong la cerita kat saya...

wsalam dan salam sejahtera,

Web Hosting ialah perumah web yang perkhidmatannya akan diberikan kepada pelanggan yang menyewanya (Macam sewa rumah), dimana anda sebagai webmaster berhak meletakkan file-file web untuk diservekan kepada pengunjung.

Domain Hosting pula ialah perumah domain dimana anda menyewa sesuatu nama yang didaftarkan menggunakan nama dotCom (www.domain.com) dan sebagainya sama macam kalau kita nak daftar lesen perniagaan.

Itu secara definisi mudah, harap dengan contoh yg diberikan, orang_baru dapat bezakan perbezaan antara Web Hosting dan Domain Hosting.

Edited by puteranetwork

assalaimualaikum...

pertama sekali terima kasih kat puteranetwork kerana sudi menjawab soalan saya. saya sebernarnya kurang paham lagi la. boleh tak puteranetwork beri sedikit penjelasan jer lagi tentang web hosting

bahasa camne nak guna ek utk yg beginer ni..

ok.

web hosting ialah server atau komputer yg menyimpan kandungan website.

domain hosting ialah satu server yg simpan data berjuta-juta domain name seluruh dunia

cth : bila kau taip www.namadoman.com kat internet explorer(aku harap kau tau ape tu internet explorer), data yg kau taip tu akan terus ke server domain hosting dulu, lepas tu domain hosting akan forward data yg kau taip tu ke web hosting .

dah cukup sampai sini dulu sekadar asas. kalau lebih lebih takut tak paham.

p/s terpaksa ikut nama nama yg dia paham..

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Create New...