Jump to content
Sabar

Sapa Ada Pengalaman Nak Kena Tipu/kena Tipu Semasa Beli Komputer

Recommended Posts

aku tak pernah kene..

tapi, ada sorang member aku ni, dier ni tak tau sgt pasal komputer..

satu hari tu, dier nak format pc.. disebabkan dia tak tau nak format sendiri, dier pon bawak laa pc dier ke kedai utk format..

org kat kedai komputer tu cakap kat dier suruh balik dulu pasal org kedai tu cakap nak format ni ambik masa lama.. dah siap nanti tepon..

so, member aku ni pon balik la umah dulu..

lepas 2 ke 3 jam, org kedai tu tepon dan suruh member aku ambik pc dier.. so member aku pon pegi la ambik pc dier.. mahal giler org kedai tu charge.. RM100.. org kedai tu cakap dier install sumer mende yg penting mcm office, av, photoshop.. :huh: celaka tul..! kalau software tu ori takpe laa jugak.. dah ler 100% [lanun]..

nak dijadikan citer plak.. member aku pon bwk laa pc dier balik umah.. die pon on pc.. ok jek.. biasa ar fresh window.. dan die pon pakai mcm biasa..

lebih kurang 2,3 bln lepas tu, aku pegi umah member aku ni sbb die kata dvd rom dier rosak.. aku pon pegi laa tengok2kan..

sampai kat umah die, terus aku bukak casing pc dier tu dan aku check cable2 dvdrom dier tu.. rupe2nye cable dier terlonggar, cucuk balik settle..

tapi sempat jugak aku tertengok dier punye cpu cooler.. die pakai P4, tapi cpu cooler dier takde pon sticker intel.. ada tulis bahasa cina kat atas cooler tu.. dah le nampak macam bodo jek cooler tu.. aku pon tanye dier, "ko tukar kipas ori dgn yg cap ayam ni ke?"

dier jawab takde pon.. dier tak pernah bukak pon casing ni.. pelik..

aku pon usha2 lagi, aku terpandang kat ram.. ram pc dier ni aku yg tolong belikan.. masa aku belikan kat dier, aku beli kingston value ram, tapi bila aku tengok balik ari tu, dah jadi ram cap ayam.. uiks..

aku pon tanye la lagi, "ram ni ko tukar yg baru ke..?" dier kata takde..

dan yang ketiga, aku terpandang kat power supply pulak..

dr power supply powerlogic extreme 430watt, dah jadi power supply cap ayam 400watt plak.. yg harga rm35-40 tu..

aku pon tanye la lagi, "ko tukar jugak ke mende ni?".. die jawab le takde gak..

aku pon explain kat dier mende2 kat dlm ni ada org tukar..

lepas tu die teringat yg dier pernah antar pc die 2,3 bln lepas utk format kat kedai..

so, tak syak lagi la mmg org kedai tu yg buat keje ni sbb tak ada org lain pon kat umah dier yg tau bkak pc..

pendekkan citer, member aku pegi kedai tu balik tapi tak dpt pon harware2 dier pasal dah 2,3 bulan lepas punya kes..

cina tu pon tak ngaku dan dier kate takde bukti.. tak bleh nak buat apa la memandangkan kes dah lama....

panjang plak citer aku ni yek.. dah macam cerpen :ph34r:

byk lagi pengalaman2 member2 yg lain.. nanti aku ceritakan.. kasi org lain citer pengalaman dulu. :D

Edited by frostmourne

bagi sayalah... sebagai orang baru dalam bidang komputer ni... kalau rosak tu

baik tanya kawan-kawan yang tahu sikit pasal komputer ni......sebelum hantar kat kedai....

tak teruk sangat kita kena tipu tu kan......

kalau saya, saya ambil gambar dulu setiap hardware seperti RAM, hard disk, kipas ke...., ambil gambar keseluruhan CPU tu.....kalau orang kat kedai tu ambil.....kita dapat tahulah... dan ada bukti....

mungkin rumit sikitla...

bagi sayalah... sebagai orang baru dalam bidang komputer ni... kalau rosak tu

baik tanya kawan-kawan yang tahu sikit pasal komputer ni......sebelum hantar kat kedai....

tak teruk sangat kita kena tipu tu kan......

kalau saya, saya ambil gambar dulu setiap hardware seperti RAM, hard disk, kipas ke...., ambil gambar keseluruhan CPU tu.....kalau orang kat kedai tu ambil.....kita dapat tahulah... dan ada bukti....

mungkin rumit sikitla...

ade gak member aku kene format je RM50. then balik umah, pas 2-3 jam bukak pc, meragam balik. kedai kate kene format balik. giler haper.

then aku try nak format PC member aku, tah apehal tetibe xleh. silap2 kedai tu x format pon....

but for me, xder masalah sgt kot.

ade gak member aku kene format je RM50. then balik umah, pas 2-3 jam bukak pc, meragam balik. kedai kate kene format balik. giler haper.

then aku try nak format PC member aku, tah apehal tetibe xleh. silap2 kedai tu x format pon....

but for me, xder masalah sgt kot.

kenapa banyak kedai komputer ni suka sangat tipu pelanggan... lebih-lebih lagi

pelanggan yang buta komputer......

kalau bayaran tu mahal sikit tak apalah.... ni tak... bayar 2-3 ratus

pastu rosak balikk

semua org tau da pasal kom skrang.. so x susah nak cari member yg reti or buat2 reti pasal kom nie...

better dari hantar kedai.. hantai kedai cuma untuk membeli dan mewaranty je

semua org tau da pasal kom skrang.. so x susah nak cari member yg reti or buat2 reti pasal kom nie...

better dari hantar kedai.. hantai kedai cuma untuk membeli dan mewaranty je

tapi saya perhatikan masih lagi yang hantar kat kedai tu..... kalau tidak bankrap lah kedai

kat Malaysia ni...

Ini menunjukkan masih ramai lagi orang tah tahu pasak komputer nii

lain la kau cdR... kau memang power bab komputer ni....tahniah lah

aku pun ader gak xprience ttg kena tipoo ni..

erk silap bukan akoo... member akoo... hehehehe... :P

camnie citer nyer, member aku tuh nak bkk cc.. so aku ikot la dia gi lowyat... ngan bwk sorang member aku yg mmg tau pasal com nih ngan supupu member yg aku yg tau com nih... kita org pegi sbb nak beli gc byk gak la dalam seploh gc, so ktorg gi la satu kdi kat lowyat tuh(sbt jer org kenal kedai nih)... dlm dok sembang punya sembang member yg nak bkk cc n yg pandai com tuh decide nak beli gc satu brand nih...(bkn ler cikai sgt leh ler bt main game).. then ktorg nak beli seploh tp ader stok 8 jer.... so ktorg kata nak angkat tempat lain(ye la beli banyak murah, kalo beli lg dua kat tmp lain budget naik la), so mamat tuh suggest gc lain, ktorg tak moh sbb mhl wo... nak beli bkn sket.... lepas tuh dier kata tgg sat dier gi tya member dia... so dier gi tya member dier dlm bhs cina(maaf bkn nak mengata bangsa cina) so cousin member aku yg tau com tuh ader ability untuk speak in chinese(aku x to yg maner satu, chinese nyer baser byk), mamat tuh ckp ngan member dier kuat juga la smp ktorg pong leh dgr tp sepatah haram tau tau... so dlm mamat tuh kat sana, ktorg yg kat cnih telah diexplainkan oleh cousin member aku yg pandai com tuh bawasa nyer..... jeng.. jeng.. jeng... member mamat tuh srh mamat tuh bagi barang yg recon.. :o:angry: (beser recon nih x thn lama baik beli original nyerbtol x...), then mamat tuh balik kat ktorg dgn selamber dia kater ader lagik stok... maka ktorg pun memecahkan tembelang mamat tuh yg hapir retak2.. dgn berkater "kalo nak niaga buat cara elok jgn nipoo, aper u think we don't understand chinese" (mmg punx tau, sorang jer tau tp gaya cam sumer tau, confident mesti ader.....), so mamat tuh terdiam 5 saat then mintak sorry ngan ktorg... sorry naik lori laa... ktorg blah carik kedai lain.. TAMAT

panjangnyer esei aku nih kekekeke.....

p/s: kalo nak beli brg pc bwk member yg tahu multilanguage

(yg leh caya la jgn la plak bwk musoh korang)

yaaaa.... kebolehan berbahasa asing memang satu kelebihan buat seseorang

yang pandai tu...

sebab tu kerajaan mengalakkan kita menguasai bahasa China version Mandarin selain bahasa Inggeris.

bahkan kalau graduan pandai bahasa mandarin ... lebih mudah dapat kerja berbanding yang tak tahu bahasa mandarin..

tak kena tipu dalam sebarang urusan....

Edited by sabros

ni kawan aku kene ..tokey tu kata mobo tu pci-e tapi sebenarnye agp... boring jek ...

ni kawan aku kene ..tokey tu kata mobo tu pci-e tapi sebenarnye agp... boring jek ...

kalau tak tahu langsung pasal komputer ni memang kena tipu bulat-bulat la....

aku kene tipu dulu pun mule2 kenal pc la kot tahun 1995...install software wordperfect pon kene caj rm70 :lol:

lg satu ader gak brg2 terpakai kedai tu taruk dlm pc aku time upgrade cth cam edo ram, sound card pasal tarikh kat sticker bende2 tu bukan tarikh aku beli...bayar rege baru tue...jahat tul ci** tu :lol: perasan kene tipu ni pun mase beli pc ke-2 akhir tahun 1996 kot hasil memberanikan diri 'membedah' pc yg 1st tu ;)

skrg ni dah bape tahun assemble pc sendiri...xder kene tipu dah kot....stakat yg aku tau la..huhu

kalau nak buat pc, better hardware beli asing2 dan pasang sendiri.. dan nak beli hardware tu compare harga beberapa kedai supaya tau harga yg sebenar.. dan masa nak beli hardware tu pastikan hardware tu betul2 baru..

penting utk tahu cara pasang hardware ataupon ada kawan yg pandai dan boleh dipercayai

Pengalaman terbaru aku tolong repair pc bos kawan aku... pc tu baru beli sebulan dari kedai kat depan office dia... tapi bila aku bukak... bersarang spyware, virus, trojan dll kat dalam komputer tu... aku tanya2 kalau2 bos dia tu kaki masuk laman biru... katanya bos dia tu bukannya reti sgt pasal internet ni... yg banyak guna internet kawan aku ni... tapi dia kata dia tak suka nak masuk lama camtu... maklum la pompuan... kira aku pecaya la cakap dia...

tapi yang aku mushkil... cammana pc baru sebulan beli dah jadi cam ladang ternak virus... susah pulak tu nak buang sebab macam ada satu virus lagi lak yang donlod virus-virus lain bila connect ke internet... last-last aku formatkan baru ajer... baru ok... kalau tak sejak beli dia kata mmg pc tu slow semacam...

aku rasa ni satu trick kedai komputer tu nak bagi bos tu hantar balik pc kat kedai dia untuk repair... kat kawasan tu dia sat jer kedai komputer... tu yang amik kesempatan tu...

Takkan lah kena trojan, spyware, virus tu sampai kena format balik windows tu..

tak ada jalan lain ke .....apa yang penting kita kena tahu darimana datang punca tu...

sebab kalau kita format pun pastu mungkin akan kena juga nanti.....

paling kurang pasang lah satu antivirus spt AVG ke, Norman antivirus ke....

tak lah jadi sarang ternak virus kan....

tapi kalau tak dapat juga nak buang virus tu... apa boleh buat... format aje....

lebih bersih....

kena tipu?? emm.. aku xpernah kot..

p/s: x tau ahh kalau kena tipu sampai skrang.. :D

apa korang ni, biasa la kalo cina tipu(maaf bukan nk buruk atau kuar isu pkauman). tuhan pun diorang tipu. letak buah palsu kat tokong.

itu xperla. ni bangsa melayu kita yg islam pun bnyk jugak menipu sesama melayu, apa hal?????

yg penting kita sedar kita kena tipu dan bukan utk selama2nya...dan paling penting kita xbuat benda yg sama...

kita xperlu menipu dlm berniaga, jgn nk untg jangka pendek jer...

kita xperlu menipu dlm berniaga, jgn nk untg jangka pendek jer...

rasa-rasanya kalau dalam berniaga ni kerja menipu seolah-olah satu kemestian

untuk majoriti peniaga... ( tak semua peniaga penipu )....

sebab tu semua pembeli mesti tahu haknya sebagai pengguna yang bijak dan kalau saya

saya akan mengambil tindakan saman minta ganti rugi kat peniaga yang menipu ni..

peniaga ni kalau kita kena tipu... kita ugut akan bawa kes ni ke Tribunal Pengguna....

dia akan ketakutan habis..... tapi kita kena ada bukti lah.....baru kukuh kes kita

Edited by sabros

Aku so far tak pernah kena tipu dan termakan dgn tipu-tipuan lagi la...aku dah check balik... even sejak zaman aku mula2 berjinak dgn IT time bebudak dulu pun tak pernah kena tipu apa2 lagi la....luckily......

tp sejak empat tahun lepas aku ada la terima beberapa cubaan utk menipu aku. (beberapa ke? rasanya banyak lagi sepanjang aku cuba beli hardware pc ni)...frankly sekarang susah nak jumpa org yg jujur... by experienced...kalau aku deal dgn jurujual apek tua, diorang mostly jujur skit... and so far gerenti give the best....

kalau deal dgn dealer yg muda2 ni...ada saja ayat diorang yg nak "auta"....or maybe diorang sendiri tak tahu apa yg diorang cakapkan...tp diorang rasa diorang tau. Entahla...

ni pengalaman aku la bila deal dgn dua jenis manusia - iaitu apek tua dgn yg muda.... of course it coincidence, but it's a very good coincidence :D

susah nak jumpa org yg jujur... by experienced...kalau aku deal dgn jurujual apek tua, diorang mostly jujur skit... and so far gerenti give the best....

tapi ada jugak apek tua suka kelentong kan....pada kalau dia 1 kali kelentong...

pastu kita lak 5 kali kelentong... baru terngangga mulutnya

heheheh

Gajah tua nak makan pucuk muda....

aku pernah nak beli satu perkakasan, bila aku bandingkan 2 kedai, beza harga dekat nak 2 kali ganda. kesimpulannya, kalau nak beli barang, buat perbandingan dulu, cari 3-4 kedai yang ada jual benda yang sama.

aku pernah nak beli satu perkakasan, bila aku bandingkan 2 kedai, beza harga dekat nak 2 kali ganda. kesimpulannya, kalau nak beli barang, buat perbandingan dulu, cari 3-4 kedai yang ada jual benda yang sama.

yaaa... kalau nak harga terbaikkkkk baik rajin-rajin memantau dan bertanya

kedai-kedai yang ada... sebab bukan semua harga sama walaupun kedai tersebut berdekatan...

antara kisah2 kena tipu/kena katok yg member2 aku kena, sedih bila dengar cite mereka:

1. Scan disk bayar RM50. Alasan yg dberi adalah scan disk pakai elektrik banyak.

2. GC tak rapat...rapatkan semula RM70. Alasan yg diberi "once dah sentuh hardware charge Rm50. Service pasang GC tu semula RM20".

3. sorang ni nak beli satu hardware kat kedai tu...kedai tu takde hardware tu...tp dia cakap ada, "kena tunggu 10minit". Rupa2nya dia pegi kedai sebelah beli hardware tu pastu jual dgn harga extra RM50.

4. Dua org member aku beli hard disk di kedai yg sama pada hari yg sama tapi waktu berlainan (sorang beli time pagi dan sorang lagi time petang). Diorang bayar extra RM30 utk dapatkan 80GB hdd dgn 8mb buffer...tp bila balik umah, check everest rupa2nya 2mb je buffer - dan dua2 org kena!

5. Yg ni aku yg kena - apek jurujual tu paksa aku beli thumb drive brandapantah dia cakap lagi laju dari apacer yg aku nak beli - sebab yg brand apacer tu USB 2.0 saja sedangkan yg brandapantah tu speed USB 16!! (katanya sambil menunjukkan tanda 16X di kotak thumb drive brandapantah tu)

Aku pun menjawab "OOooo... rupanya USB 16 ni lagi laju...ooo...baru saya tau..." lalu aku beredar dari tempat kejadian.

(p/s: banyak lagi cite aku nak kena kencing...tp yg ni rasanya paling lawak skali....hokhok...)

lagi satu

belajor bahasa BANGLA

kat loyat byk bangla kdai recon kaki tipu orang woooo

hohoohoh

member aku dah kner

aku kene pon pasal GFX jer. kena tipu sket jer tapi naye ar duit.

tapi, kwan aku kene gak smalam. die ni tau main ngan install game jer. pc die rosak. antar kedai. aku penah tengok mesalah die. bios corap. hehe. tapi, buku mobo dah ilang. die antar kt kedai(baru kot tak silap aku) pastu smalam die tepon aku. kate die, "wei, PC aku dah hilang!". aku jawab, "kene rompak ke?". "tak ah. kedai dah takde!". takleh nk cakap panjang ar. die 5 tahun pkai pc tu. P3 800MHZ. RM2300 sume(branded). aku soh bli baru. nampaknye die langsung tak sedey pc die ilang. hehe.