Jump to content
puanros

Belia Tani, Camner Nak Mulakan?

Recommended Posts

A'kum,

Saya org baru kat sini. nak mintak pendapat sikit, terutama kalau ada yang telah memulakan usaha menjadi Belia Tani, atau ada sedara yang berpengalaman dalam bidang ini.

Apa yang kena mulakan dulu... modal dah tentu la kena ada la kan..

Kursus2 apa yang kena ambil?.. Camner nak produce good paperwork to get the loan dan dari institusi mana.. dan sebagainyer...

Seruan kerajaan menggalakkan pertanian secara moden dan bio-tech hendaklah kita rebut sebaik mungkin..

Diminta tuan-puan berkongsi pendapat di ruangan ini.

Terima kasih.

bagus gak usaha ko nie....walaupon industri IT n elctronic berkembang pesat di negara kita , tp x semestinya kita kne memperkecilkan sector pertanian.ini dapat mengurangkan kadar import makanan dari luar......

try klik sini

ok biggrin.gif

ps:slalu tengok program "Agrotek" kt TV 1 biggrin.gif

hehe..den pun berminat gak nak jadi petani berjaya..den ingat nak bela lembu, ayam, itik, ikan air tawar, dan tanam sayur2an..minat sangat la kalu bab2 macam ni..den ado gak join spb ari tu..kira program yg nak tolong bumiputera la dalam idustri camni..tapi sampai la ni xdo berito laie..apo la..

hehe..den pun berminat gak nak jadi petani berjaya..den ingat nak bela lembu, ayam, itik, ikan air tawar, dan tanam sayur2an..minat sangat la kalu bab2 macam ni..den ado gak join spb ari tu..kira program yg nak tolong bumiputera la dalam idustri camni..tapi sampai la ni xdo berito laie..apo la..

isk isk isk wadud.....nak berjaya x leh nak brgantung dgn kerajaan je ...baik usaha sendiri..gunekan hasil STUDIOTRAFFIC

KO tuh ..kalu betul dah maks bulan 10 2006 mmg kurang kurang ko dah dapat RM30 000 lo..dah lebih dari cukup untuk modal

nak bela ayam itik lembu kene la ..ikut RnD yang terbaru..kalu gune tradisional .. x gi mane mane .. .la...skim petani moden tu ...lagi satu ..kalu ade sesiapa yang tau ..kat mane nak tau ....RnD terbaru pasal pertanian ..yang perlu modal kecik tapi punyai keuntungan berjuta-juta..... laugh.giflaugh.gif ..kasi la tau .....jgn lo simpan sorang sorang

ps: aku kesian tgk kampung aku, semakin lame semakin sunyi..kebanyakan org mude cari keje kat bandar. Huh..kalu aku mampu ..aku nak sgt bukak peluang pekerjaan kat org kampung aku tu...kurang kurang x la sunyi lagi kampung kan tambahan lagi boleh majukan kampung kite ..ye dak !!!

kalu semua orang nak buat kerja yang modal kecik tapi untung juta-juta, maknanya tak ada la orang yang nak buat kerja petani ni... mana ada kerja petani modal kecik untung juta-juta.

Tapi

kalu anda nak buat kerja yang ramai orang boleh dapat hasilnya. Kerja petani lah jawapannya. Jadi fikir-fikir lah

nak kerja modal kecik untung juta-juta tapi tak nampak kebajikan

atau nak kerja untung kecik tapi beri kebajikan kepada manusia.

Oh ye!

kerja modal kecik untung besar pun bagus jugak, begini caranya...

bila dah dapat banyak duit tu, jangan lupa bila nak beli beras, daging dan lain-lain keperluan makanan dengan harga yang berpatutan, kalu mahal sedikit pun apa salahnya... kan nak tolong mereka jugak, bagi tambah sikit margin mereka, ingat senang ke nak hasilkan sekilo beras? jauh lebih susah dari nak tunggu komputer dapat sejuta.

OP!

Salah jawapan. aku minta maaf

Bila sebut pasal pertanian, yang mula2 kena ada ialah tanah. Tanah ni tak perlu beli, kerajaan bagi sewa je atau sewa dari orang kaya yang banyak tanah.

Duit!

kalu tak dak duit banyak pun tak apa, tanam je sayur atau pelihara kambing susu, modal dia tidak sebanyak tanam getah atau kelapa sawit, tidak jugak sebanyak pelihara lembu fidlot. Tapi kalu nak dapat duit untuk buat modal, boleh pinjam dari orang yang dapat duit juta-juta... mungkin mereka nak tolong.

Teknologi? kalu dah ada kelulusan kejuruteraan, komputer dan lain-lain... nanti boleh pikir pasal teknologi. Buat masa sekarang tidak ramai penglibatan dari mereka dalam pertanian ni... jadi teknologi kena beli dari jurutera luar negara, harga pun mahal. jadik simpan dulu teknologi tu...

Pertanian bukannya susah, tapi memenatkan. tak perlu modal besar untuk tanam pokok kelapa sebatang.

IT,

perlu ke IT dalam pertanian? Orang IT perlu memainkan peranan yang paling penting dalam pertanian, mengapa?

aku bukannya orang IT. aku tak ada jawapan

cFU ada jawapan?

Edited by kbvc

kalu semua orang nak buat kerja yang modal kecik tapi untung juta-juta, maknanya tak ada la orang yang nak buat kerja petani ni... mana ada kerja petani modal kecik untung juta-juta.

huhu..nampak gaya..kalu ramai yg berfikran cam ko nie...aku jamin ..mmg x kan pergi mane mane punye....modal kecik untung juta..aku bagi satu analogi skit ...aku tanam (1) biji rambutan bile dah cukup besor ..buahnya banyak ( beribu-ribu) bygkan kalu aku tanam pulak biji yng beribu-ribu nie,plak ...konfom dah berjuta-juta dah aku dpt.......kalu tambah pulak dgn teknologi biologi dan ICT terkini ..bukan sahaja aku dapat aku dapat kurangkan jumlah kerugian akibat jangkitan, kesuburan dan sebagainya tetapi juga aku dapat kembangkan perniagaan rambutan nie keseluruh dunia dgn ICT !!!!..............so korang bygkanlah dari sebiji rambutan boleh dpt untung juta-juta.

nak kerja modal kecik untung juta-juta tapi tak nampak kebajikan

atau nak kerja untung kecik tapi beri kebajikan kepada manusia.

kalu dah perniagaan dah berkembang tentu sekali perlukan pekerja yang banyak ..oleh yg demikian kite bukan sahaja dapat untung-juta-juta tapi pada masa yg sama kite bg org peluang pekerjaan, bukankah ini dikatakan sebahagian kebajikan !!!...ingat ye bile dah ade keje, kuasa membeli rakyat makin tinggi maka secara tidak langsung akan membawa pelaburan dari luar ....!!! betul x ..

cth realiti adalah SyED BuKhari....dulu bawa lori ..skrg dah ade berBiLION ringgIt harta die ..!!!..Bukan sahaja Die BerBilION ringgIt tetapi Juga Berbuat kebajikan dgn ORg....

perlu ke IT dalam pertanian? Orang IT perlu memainkan peranan yang paling penting dalam pertanian, mengapa?

huhuhu.....terus terang sy katekan teknologi dlm pertanian amat perlu.tanpa teknologi ..mmg pertanian kat malaysia kan tetap berada dlm takuk yg lame ....s.o kene ade perubahan .....baru la pertanian tu moden dan akan menjadi salah satu kerjaya yg diminati ramai ....

isk isk isk wadud.....nak berjaya x leh nak brgantung dgn kerajaan je ...baik usaha sendiri..gunekan hasil STUDIOTRAFFIC

KO tuh ..kalu betul dah maks bulan 10 2006 mmg kurang kurang ko dah dapat RM30 000 lo..dah lebih dari cukup untuk modal

nak bela ayam itik lembu kene la ..ikut RnD yang terbaru..kalu gune tradisional .. x gi mane mane .. .la...skim petani moden tu ...lagi satu ..kalu ade sesiapa yang tau ..kat mane nak tau ....RnD terbaru pasal pertanian ..yang perlu modal kecik tapi punyai keuntungan berjuta-juta..... laugh.giflaugh.gif ..kasi la tau .....jgn lo simpan sorang sorang

ps: aku kesian tgk kampung aku, semakin lame semakin sunyi..kebanyakan org mude cari keje kat bandar. Huh..kalu aku mampu ..aku nak sgt bukak peluang pekerjaan kat org kampung aku tu...kurang kurang x la sunyi lagi kampung kan tambahan lagi boleh majukan kampung kite ..ye dak !!!

hehe..den nya 1st income dari st ni insyaAllah dalam bulan 11 ni..dalam usd$400 je la..lepas tu den x wat kuar dah duit dari st sbb nak reinvest balik je..bulan 10 2006 nnt je baru wat keluar setiap bulan..hehe biggrin.gif ..so, xdo la duit lagi..kena tgu tahun depan la hehe laugh.gif

kabo baik..dah lamo x masuk sini..kelakor lak tgk posting den ttg st tu.. :lol: