Jump to content
Sign in to follow this  
tempe_goreng

Nak Pisahkan Suara Dari Lagu

Recommended Posts

Tak pasti la topik ni dah ada ditanya atau blom.... (setakat aku tinjau2 blom lagi kot)

yang aku perasan cuma nak pisahkan suara dari video...

tapi software apa plak yg boleh digunakan untuk pisahkan/asingkan suara penyanyi dari lagu dia... aku ada jumper satu software Morph Gold ker apa macam tu la nama dia... tapi mana tau rerakan semua ada software lain yg boleh diguna... terlebih lagi kalau freeware ... alangkah bahagianya....

Tima kacih smile.gif

ada ker software sebegini? bukan suara penyanyi dengan musik satu wave ker? unless la kalau stereo cam karaoke kan? Entah..aku meneka dgn melulu ni..betulkan aku kalau silap.he..he..

hehehe aku pun tak berapa pasti.. tu yg bertanya....

tapi menurut pembacaan bahasa omputih aku yg merangkak ni.. mengatakan software AV Music Morpher Gold ni boleh extractkan suara tu dari music... cuba ko usha laman web dia atau search kat google...

aku rase dia x leh mode 100% bersihh....masud aku... boleh pisahkan suara dan lagu tapi takla clear abis suara tu ...masih kedengaran slowly

ko try sware ni dBpower AMP Converter...selain converter dia funtion karaoke(buang suara) ph34r.gif

Tima kasih Don Juann atas cadangan software tuh.. aku akan cuba try test...

Member aku pun ada cakap macam tu jugak... dia tak la clear sepenuhnya... tapi dia macam meminimakan bunyi suara tu menjadi sayup-sayuuuup didengar..

Tima kasih Don Juann atas cadangan software tuh.. aku akan cuba try test...

Member aku pun ada cakap macam tu jugak... dia tak la clear sepenuhnya... tapi dia macam meminimakan bunyi suara tu menjadi sayup-sayuuuup didengar..

Sepanjang pengetahuan aku memang tak ada software yang boleh hilangkan suara dari audio secara total. Macam CD karoake / Minus one musik tanpa vokal adalah music yang asal sebelum penyanyi memasukkan suara. Kebanyakkan album untuk artis dari 80'an hingga sekarang syarikat rakaman memang menyimpan music tanpa vokal untuk dijadikan versi karaoke / minus one. Cuma kalau music asal (tanpa vokal) tak ada, diorang akan recreate balik music tanpa vokal untuk versi koraoke. Pasal karoke tu diorang buat satu teknik dipanggil multiplex . Disebelah kiri biasanya muisc tanpa vokal dan disebelah kanan music dengan vokal.

Kalo nak pisah tu rasa cam tak bleh.. tapi nak tenggelamkan suara rasa bleh...

tak pom.. kor adjust frekuansi untuk dapat dram, bass.. pastu manipulate balik.. tapi memang tak ble 100%...

sebab biasa gitar ngan suara,,, frekuansi dia lebih kuirang sama..

ader kengkadang suara bleh sama ngan frekuensi bass...

so memang tak leh 100%...

try lah main-main ngan cool edit.. x-plore.. memang best

cakewalk smile.gif

Ha...betul!! cakewalk!!

Nak tau kenapa? cuba korang search kat google apa beza file *.wave dgn file *.midi ...ehehheee...

Off Topic--> Cakewalk Pro Audio 9

Software ni boleh record file dalam format wav. Record Guitar, Bass, Voice dalam format .Wav pastu combined dgn Drum Track dalam format .midi ~ guna drum machine (ataupun nak record live pon boleh jugak kalau rajin)...pastu convert semua sekali ke bentuk .wav...

Banyak mini studio / homestudio guna cakewalk Homestudio untuk record demo ..tapi kira track by track ler...satu guitar kira satu track...suara track lain dan seterusnya...(Sekadar pengenalan sahaja)

Back to topic

tapi tak tahu lah...kalo ikutkan, sepatutnya, susah nak extract-out suara dari file lagu...kalo nak buatpun kena guna software yg boleh pisah²kan freqency yg berbeza...malahan suara setiap orang pun dalam frequency yg berbeza beza.

Tapi sepatutnya ada...ingat tak lagu getaran jiwa yg KRU duet dgn Allahyarham Tan Sri P. Ramlee dulu? Diorang extract-out suara dari file lagu asal...kira agak 'bersih' jugak lah kerja diorang...tapi aku tak tahu pakai apa...

Ada tu softwarenya...aku pun tak tahu apa namanya...kalo jumpa nanti share reramai ye! carik jgn tak carik! ph34r.gif

huhu... aku rase ade.. tapi kos nak bende alah tu tentu tinggi!!!

selalunya badan penyiasatan jerk yg pakai bende alah software ni.. sebab berbaloi bagi diorang untuk buat trace and track!!

Pisahkan vokal dari muzik, terpulang kepada kedudukan panning setiap alat muzik dan vokal dalam rakaman lagu yang tersedia. Kebanyakan software yang dapat cut vokal, cuma cut pada bahagian tengah (kebetulan suara/vokal berada di tengah-tengah) sementara yang di tepi kiri dan Kanan (alat muzik) tidak diusik. Jadi, sebarang alamat muzik yang berada ditengah turut di'cut'. Tapi reverb untuk suara/vokal masih kedengaran sebab ianya di'pan'kan ditepi.

Pisahkan vokal dari muzik, terpulang kepada kedudukan panning setiap alat muzik dan vokal dalam rakaman lagu yang tersedia.  Kebanyakan software yang dapat cut vokal, cuma cut pada bahagian tengah (kebetulan suara/vokal berada di tengah-tengah) sementara yang di tepi kiri dan Kanan (alat muzik) tidak diusik.  Jadi, sebarang alamat muzik yang berada ditengah turut di'cut'.  Tapi reverb untuk suara/vokal masih kedengaran sebab ianya di'pan'kan ditepi.

Bro arbanji boleh recomend tak software yang sesuai !

saya pakai sound forge dengan cakewalk studo aje untuk manipulated dan arrange instrument music dan lagu !

dulu main music kat rumah orang kawin , ade gak buat instrumental solo guitar semua main sendiri , rakam satu satu pakai radio double cassete sampai kat layer terakhir tuning semua out tak sama cam layer yang pertama konon nak jadi steve vai ke yngwie mamlsteen . laugh.giflaugh.giflaugh.gif sekarang tak lagi .lebih senang duduk dalam rumah arrange pakai kompeter lagi puas !

saya pakai sound forge dengan cakewalk studo aje untuk manipulated dan arrange instrument music dan lagu !

dulu main music kat rumah orang kawin , ade gak buat instrumental solo guitar semua main sendiri , rakam satu satu pakai radio double cassete sampai kat layer terakhir tuning semua out tak sama cam layer yang pertama konon nak jadi steve vai ke yngwie mamlsteen . laugh.giflaugh.giflaugh.gif sekarang tak lagi .lebih senang duduk dalam rumah arrange pakai kompeter lagi puas !

ko try software nie...............Magix Clenaing lab.........rasanya bleh kot sayup2kan suara tu...................................

dulu main music kat rumah orang kawin , ade gak buat instrumental solo guitar semua main sendiri  , rakam satu satu pakai radio double cassete sampai kat layer terakhir tuning semua out tak sama cam layer yang pertama konon nak jadi steve vai ke yngwie mamlsteen . laugh.gif  laugh.gif  laugh.gif sekarang tak lagi .lebih senang duduk dalam rumah arrange pakai kompeter lagi puas !

Saya senang dengan Adobe Audition 1.5 dan Sonar 4, kedua-dua software ini boleh play MIDI dan Audio (Mp3/Wave). Kalau rakam audio real time, jangan lupa pasang metronome.. Kedua-dua software ini serasi dengan VST dan VSTi, begitu juga dengan DX dan DXi.

Edited by arbanji

Saya senang dengan Adobe Audition 1.5 dan Sonar 4, kedua-dua software ini boleh play MIDI dan Audio (Mp3/Wave). Kalau rakam audio real time, jangan lupa pasang metronome.. Kedua-dua software ini serasi dengan VST dan VSTi, begitu juga dengan DX dan DXi.

Ni nak tanya sikit kat bro Arbanji. Macam mana KRU seperatekan suara P. Ramlee dengan music asal then masukkan music KRU. Setahu saya mengikut apa yang KRU cakap original source dia just from CD P.Ramlee bukan dalam multitrack. Satu lagi macam mana dia buat lagu "Unforgetable" nyayian asal Nat King Cole..di gubah balik dari segi susunan music pastu masuk pulak suara anak dia Natalie Cole. Saya dua version lagu ni..dia punya music totally difference. Yang heran suara Nat king Cole sangat jelas..macam baru rakam..boleh tak brother arbanji jelaskan...

kenapa nak pakai metronome bukankah bitt kat dalam audio tu dah fix! boleh lari lagi ke tempo ?.

dulu kalau practice gitar biasa pakai metronome ni bukan ape nak follow tempo dia jer !

Maksud saya bila kita nak rakam mainan alat muzik ke dalam satu track... rakaman real time, bukan step recording. Tapi kalau nak copy audio tak payahlah....

Dalam rakaman realtime pun, kalau dah ada track lain yang mengandungi petunjuk jumlah beat, taklah perlu sangat metronome tu. Tapi kalau masih belum ada... perlulah metronome tu, umpamanya masa rakam drum... atau rakam mainan instrument lain dalam lagu tanpa drum macam gerimis mengundang, fantasia bulan madu.... metronome diperlukan sangat-sangatlah, walaupun pemain pro. Sebab denyutan metronomelah yang memberi petunjuk kepada kita: Pembahagian beat.. samada 8, 12, 16, 32 ........

Edited by arbanji

Maksud saya bila kita nak rakam mainan alat muzik ke dalam satu track... rakaman real time, bukan step recording. Tapi kalau nak copy audio tak payahlah....

Dalam rakaman realtime pun, kalau dah ada track lain yang mengandungi petunjuk jumlah beat, taklah perlu sangat metronome tu. Tapi kalau masih belum ada... perlulah metronome tu, umpamanya masa rakam drum... atau rakam mainan instrument lain dalam lagu tanpa drum macam gerimis mengundang, fantasia bulan madu.... metronome diperlukan sangat-sangatlah, walaupun pemain pro. Sebab denyutan metronomelah yang memberi petunjuk kepada kita: Pembahagian beat.. samada 8, 12, 16, 32 ........

Emm jelas betul cool.gifcool.gif bagus gak ni lama dah tak bincang pasal muzik ! metronome ni banyak membantu pemuzik dalam mengikut rentak kat dalam muzik kalau main dalam 4 pcs drum menjadi rujukan beat . saya tertanya tanya cam mana lak Lagu metallica Blackend tu ! nak follow up dia punya beat ! beat attack kat dalam lagu tu bukan calang - calang beginner sure kantoi kalau nak main lagu ni . nanti saya cuba upload muzik yang munkin kita boleh bincangkan .

Ni nak tanya sikit kat bro Arbanji. Macam mana KRU seperatekan suara P. Ramlee dengan music asal then masukkan music KRU. Setahu saya mengikut apa yang KRU cakap original source dia just from CD P.Ramlee bukan dalam multitrack. Satu lagi macam mana dia buat lagu "Unforgetable" nyayian asal Nat King Cole..di gubah balik dari segi susunan music pastu masuk pulak suara anak dia Natalie Cole. Saya dua version lagu ni..dia punya music totally difference. Yang heran suara Nat king Cole sangat jelas..macam baru rakam..boleh tak brother arbanji jelaskan...

Sebenarnya saya sendiripun masih kabur dengan proses yang telah dijalankan oleh mereka di atas. Kerana ada beberapa cara tertentu untuk melakukannya, tetapi pada asasnya semuanya melalui peringkat berikut:

1. pertama dengan menenggelamkan muzik dari lagu asal dan hanya dapatkan bunyi vokal/suara sahaja.

2. Kemudian meletakkan muzik baru pada track berasingan, dan menepatkan kedudukan track bunyi vokal/suara (yg telah dihilangkan muzik asal) dengan track muzik baru.

3. Lepas tu pada track lain masukkan suara penyanyi baru.

Tentu saja dua peringkat ke2 dan ke3 di atas tidak menjadi masalah pada kita. Cuma peringkat per1 yang sangat-sangat mencabar. Untuk melakukannya perlu kerja yang rumit. Tetapi kaedahnya boleh kita fahami, seakan sama dengan kerja cut noise, di mana kita harus dulu capture pattern/profile noise yang akan dilenyapkan. kemudian proses seterusnya menyaring bunyi di mana bunyi yang sama dengan pattern/profile noise dilenyapkan.

Begitu juga dengan muzik yg tidak kehendaki, dapatkan pattern/profile setiap bunyi tersebut dan kemudian lakukan proses saringan untuk lenyapkan bunyi tersebut.

boleh lihat di sini:

http://www.wrigleyvideo.com/videotutorial/...ition_noise.htm

http://www.adobe.com/tips/aud15freqedit/main.htmll

Edited by arbanji

Sebenarnya saya sendiripun masih kabur dengan proses yang telah dijalankan oleh mereka di atas. Kerana ada beberapa cara tertentu untuk melakukannya, tetapi pada asasnya semuanya melalui peringkat berikut:

1. pertama dengan menenggelamkan muzik dari lagu asal dan hanya dapatkan bunyi vokal/suara sahaja.

2. Kemudian meletakkan muzik baru pada track berasingan, dan menepatkan kedudukan track bunyi vokal/suara (yg telah dihilangkan muzik asal) dengan track muzik baru.

3. Lepas tu pada track lain masukkan suara penyanyi baru.

Tentu saja dua peringkat ke2 dan ke3 di atas tidak menjadi masalah pada kita. Cuma peringkat per1 yang sangat-sangat mencabar. Untuk melakukannya perlu kerja yang rumit. Tetapi kaedahnya boleh kita fahami, seakan sama dengan kerja cut noise, di mana kita harus dulu capture pattern/profile noise yang akan dilenyapkan. kemudian proses seterusnya menyaring bunyi di mana bunyi yang sama dengan pattern/profile noise dilenyapkan.

Begitu juga dengan muzik yg tidak kehendaki, dapatkan pattern/profile setiap bunyi tersebut dan kemudian lakukan proses saringan untuk lenyapkan bunyi tersebut.

bagus subjek ni saya akan kaji benda nih !! cool.gifcool.gif