Jump to content
Nuar Eusoff

Tahap Keselamatan Laman Web

Recommended Posts

Assalamulaikum, Di sini saya ingin memohon para sifu -sifu sekalian memberikan pandangan, cadangan dan sebagainya dalam menjaga tahap keselamatan sesuatu laman web dari digodam oleh pihak tidak bertanggung jawab. Sebagai contoh jika seseorang mempunyai laman web bisnes online dan sebagainya dan menggunakan web hosting luar negara atau dalam negara yang menyediakan kemudahan cpanel. Jadi apakah langkah - langkah yang wajib diambil mengenai topik ini. Saya pasti ramai otai - otai yang berpengalaman sudi berkongsi info. Mungkin ada perisian - perisian tertentu yang boleh digunakan. Edited by Sempoint

kalau nak secure 100% agak susah gak.
tapi untuk mengurangkan risiko dari digodam ada beberapa langkah yang perlu diambil.
kalau website tu guna php dan mysql seperti Joomla, kena update selalu.

1) Jangan guna shared hosting utk business
2) Password kena kerap tukar
3) Update script/software selalu
4) Buat backup selalu
5) Tahu kat mana nak chmod file-file penting.
6) Sekat mana-mana ip address yang mencurigakan guna .htaccess
7) Jangan dedahkan sangat maklumat pasal web, cth pakai PHP version sekian2.. Joomla version sekian2.. Wordpress version sekian2
8) nak update web, biasakan guna SSH
9) nak lagi secure, buat script sendiri.. jangan bergantung sangat dengan script-script yang ada kat market..

byk lagi..

[i]2) Password kena kerap tukar[/i]

Bro Null, nak tanya, soalan noob, yang nih maksud dia pass cPanel ker ? or semua pass sub2 domain blog ? contoh kalau website mmg tak nampak script sgt kalau source page tu n x guna password, kalau mcm wp kena tukar selalu login tu ke, upgrade ke latest version memang kena selalu kan, n full backup selepas update kan.

Backup file tar.gz so kalau jadi apa2, install balik kan ?

Sebab la nih banyak sgt duk godam, isau gak kdg2, Kalau diorang leh masuk cPanel mmg tak tidoq malam.

Satu lagi, plugin spam tu penting gak, sebab kadang2 sesuatu website tu leh jadi this site has been compromise kat index google. Pernah kena dah. Edited by carnine9

Jarang org godam password melalui cPanel.

Selalunya serangan kat web/blog.. dorang guna sql injection, dari situ dorang akan install malware. kadang2 kita pun tak perasan ada satu kod kecik akan bertempek kat footer page..

Saya cadangkan bro guna service http://www.websitedefender.com/ untuk scan vulnerability web/blog.. service ni bagus.. dia akan report semua jenis malware, vulnerable yg ada kat website atau blog kita then dia akan bagi solution..

[quote name='Null' timestamp='1319875332' post='1074494']
Jarang org godam password melalui cPanel.

Selalunya serangan kat web/blog.. dorang guna sql injection, dari situ dorang akan install malware. kadang2 kita pun tak perasan ada satu kod kecik akan bertempek kat footer page..

Saya cadangkan bro guna service [url="http://www.websitedefender.com/"]http://www.websitedefender.com/[/url] untuk scan vulnerability web/blog.. service ni bagus.. dia akan report semua jenis malware, vulnerable yg ada kat website atau blog kita then dia akan bagi solution..
[/quote]

Oic baru faham, owh pasal sql injection ada juga saya baca dan tengok tutorial diorang guna cara godam sesuatu laman web. Nih pun tengok sebab nak tahu diorang guna camne. Terima kasih bro kerana kongsi link tu. Sebelum nih saya cuma guna plugin antivirus untuk scan tu jer kat blog. Tu pun rasanya pasal serangan ke atas theme kut. Ada baca kat blog.mohdhanif.com dulu.

Yang bro bagi nih untuk keseluruhan website, terima kasih bro kerana berkongsi. Edited by carnine9

tapi mesti ingat tiada apa yg 100% secure dekat internet ni. cuma excercise2 mcm yg null ckp tu elok sgt la, lagi2 part buat backup.

@carnine9 blog wp aku siap guna 3 plugin untuk backup, satu ke wordpessbackup punya website, satu send ke email, satu lagu masuk dropbox lolz..in case kalo jd ape2. tp blog aku tak femes so tak berapa risau la, cuma backup tanak kalah haha :P

@Keh betul bro, bekap penting, full dari cpanel, FTP file masuk HDD, yg baru perasan ada scan virus kat Cpanel. Duk scan gak, tak yah guna pulgin. Macam saya, kalo sub semua buat FTP asing, so tak pening file, takut salah delete/overwrite. hehe

Hmm saya lepas update pun bekap gak. Bukan apa, sayang ooo, habis masa banyak jam edit website ritu, yang flash tu dapat theme, 12 jam buat, yg koko version 1, 7 jam, ketagih bila beli hosting. haha. Sama blog saya bukan ada org, just syok2 ja. Seronok layan hosting :)

Blogspot ngan wp.com simpan, sebab yang tu kekal. Edited by carnine9