Jump to content
Sign in to follow this  
Falcon

MLM dan viabilitynya dalam era sekarang

Recommended Posts

Assalamualaikum geng2 dan kawan2 sekalian...

Aku perasan byk trend kat putera nih (dn byk forum2 lain kat luar tuh sebenarnya..) yg syok dan suker sgt nk promote MLM kind of business. X kisah la panggil apa pon.. tapi majoriti biz mesti ada 'cari downline' dgn bermacam2 style. sekejap panggil kaki lah.. panggil tangan lah.. panggil matrix la... memacam la.

Syok sgt ke main MLM?

Aku tertarik dgn sesuatu sebenarnya. MLM bisnes ni antara yg mmg maju dn tumbuh mcm cendawan lepas banjir kilat dgn hujan setahun tanpa henti kat Malaysia ni.

Bila sebut MLM.. aku x refer pada the kind of real world biz opportunity mcm Uptrend, Luxor, Lampberger dn berbagai2 lagi. Tapi lebih kepada majoriti iklan2 yg muncul di tanya@putera nih smpi penat tuan Mod nk usya kan.

Kita fikir kejap... orang buat MLM ni orang yg nk jadi kaya kan?? Cari downline sbb nk duit kn??

kalau kita study konsep perniagaan dan pemikiran most entrepreneur kat dunia ni:
"Never ever do something that has bad reputation coming with it."

X nafi MLM mmg byk buat orang kaya... tapi aku rasa majoriti 80% gagal... maknanya lagi byk yg jatuh pokai. Masa kat U aku dulu... ada sorang mamat ni laburkan semua duit PTPTN dia untuk join program Usahawan Celik ke apa ke tah nama dia. MLM style solo buat sendiri oleh pelajar universiti tempatan. Lepas tuh program tuh lingkup camtuh jer... budak tu jadi sewel kejap sbb x de duit. Makan pn x de duit... sampai cakap sorang2 bila sampai kelas... atau itu la apa yg perawi cerita tu (org yg sgt rapat dgn aku.. so aku agak percaya) sampaikan. Wallahualam.

Berbaloi ke semua ni??

Mcm Uptrend atau apa2 benda GDI sebagainya tu aku x amik kisah. Tapi program MLM penuh misteri mcm yg pernah muncul dan panas suatu ketika dulu iaitu Perigi Duit (aku punya kwn habiskan gaji dia join dan ajak orang join.. offer orang nk tolong carikkan downline lah.. last2 habuk pn tarak).

Yg aku x faham tuh.. benda ni kn kerap diassociate kan dgn negativity... so why bother? Bkn satu prinsip keusahawanan yg bagus untuk menceburkan diri dgn sesuatu yg sering dikaitkan dgn negativity. Entrepreneur amik risiko.. bukan melompat ke dalam risiko yg dh terang.

Aku rasa ini juga menunjukkan mentaliti masyarakat Malaysia yg nk sgt buat duit tapi minda entrepreneur / businessman x dak. Last2 semua lingkup... agaknya tu kot sbb ramai gila buat niche marketing mcm thread satu lagi yg yurckk bukak tu lingkup. Aku mmg jenis x berapa suka bekerja keras ni so aku x cuba pn.. tapi aku selalu perasan.. orang kita bila buat duit ni.. hangat2 taik ayam jer... MLM pn sama.. dia buat tiga bulan pas tuh x nampak hasil dia nangis la. terus quit.

apa pandangan korang sumer?? jom initiate perbincangan jom.. nak paku atau pangkah aku pn x pe... aku rela jer... ::icon_lol::

betol la tu falcon. if itu yg ko nampak.. itu la yg sedang berlaku. And, why bother with them? let them be. Benda2 macam ko sebutkan tu akan sentiasa ada, and sentiasa ada pengikut/peminat tersendiri. Duno samada disebabkan mentaliti kita, pengetahuan kita, atau surrounding kita. Aku rasa buang masa untuk difikirkan tentang semua tu.the way they think is different from you. Dalam dunia ni mmg kena ada looser and winner. Kena ada follower and leader..kena ada alpha and beta. Balance.

Falcon wrote:Assalamualaikum geng2 dan kawan2 sekalian...

Aku perasan byk trend kat putera nih (dn byk forum2 lain kat luar tuh sebenarnya..) yg syok dan suker sgt nk promote MLM kind of business. X kisah la panggil apa pon.. tapi majoriti biz mesti ada 'cari downline' dgn bermacam2 style. sekejap panggil kaki lah.. panggil tangan lah.. panggil matrix la... memacam la.

Syok sgt ke main MLM?

Aku tertarik dgn sesuatu sebenarnya. MLM bisnes ni antara yg mmg maju dn tumbuh mcm cendawan lepas banjir kilat dgn hujan setahun tanpa henti kat Malaysia ni.

Bila sebut MLM.. aku x refer pada the kind of real world biz opportunity mcm Uptrend, Luxor, Lampberger dn berbagai2 lagi. Tapi lebih kepada majoriti iklan2 yg muncul di tanya@putera nih smpi penat tuan Mod nk usya kan.

Kita fikir kejap... orang buat MLM ni orang yg nk jadi kaya kan?? Cari downline sbb nk duit kn??

kalau kita study konsep perniagaan dan pemikiran most entrepreneur kat dunia ni:
"Never ever do something that has bad reputation coming with it."

X nafi MLM mmg byk buat orang kaya... tapi aku rasa majoriti 80% gagal... maknanya lagi byk yg jatuh pokai. Masa kat U aku dulu... ada sorang mamat ni laburkan semua duit PTPTN dia untuk join program Usahawan Celik ke apa ke tah nama dia. MLM style solo buat sendiri oleh pelajar universiti tempatan. Lepas tuh program tuh lingkup camtuh jer... budak tu jadi sewel kejap sbb x de duit. Makan pn x de duit... sampai cakap sorang2 bila sampai kelas... atau itu la apa yg perawi cerita tu (org yg sgt rapat dgn aku.. so aku agak percaya) sampaikan. Wallahualam.

Berbaloi ke semua ni??

Mcm Uptrend atau apa2 benda GDI sebagainya tu aku x amik kisah. Tapi program MLM penuh misteri mcm yg pernah muncul dan panas suatu ketika dulu iaitu Perigi Duit (aku punya kwn habiskan gaji dia join dan ajak orang join.. offer orang nk tolong carikkan downline lah.. last2 habuk pn tarak).

Yg aku x faham tuh.. benda ni kn kerap diassociate kan dgn negativity... so why bother? Bkn satu prinsip keusahawanan yg bagus untuk menceburkan diri dgn sesuatu yg sering dikaitkan dgn negativity. Entrepreneur amik risiko.. bukan melompat ke dalam risiko yg dh terang.

Aku rasa ini juga menunjukkan mentaliti masyarakat Malaysia yg nk sgt buat duit tapi minda entrepreneur / businessman x dak. Last2 semua lingkup... agaknya tu kot sbb ramai gila buat niche marketing mcm thread satu lagi yg yurckk bukak tu lingkup. Aku mmg jenis x berapa suka bekerja keras ni so aku x cuba pn.. tapi aku selalu perasan.. orang kita bila buat duit ni.. hangat2 taik ayam jer... MLM pn sama.. dia buat tiga bulan pas tuh x nampak hasil dia nangis la. terus quit.

apa pandangan korang sumer?? jom initiate perbincangan jom.. nak paku atau pangkah aku pn x pe... aku rela jer... ::icon_lol::

aku agak kurang paham la. sebab ko cakap MLM tapi ko bukan refer kepada company cam uptrend, luxor dan sebagainya.
so maksud ko sebenarnya skim ke MLM? yang mana satu ni.
skim macam pyramid skim dengan MLM berbeza

pada aku main MLM ini umpama maen saham juga.
macam saham, kadang-kadang harga naik and then turun jugak.

sama juga macam MLM, ada yang baik dan ada yang tidak..
so macam aku yang main MLM ni, aku akan pilih mana yang terbaek sahaja(yang mampu bertahan)
kalau agak-agak nampak kompany dah nak tutup, cepat-cepat kita keluar or withdraw duit (kalo xboleh withdraw kira kita xda rezeki la tu)..

p/s: fikir masak-masak sebelum nak join MLM!! ::icon_biggrin::

MLM adalah suatu business model yg bagus kalau..

orang yang join tu fokus pada benefit barang..macam business biasa jual barang. promote pada orang lain tentang kelebihan produk dsb. kalo orang tu berminat dengan barang tu ie sebab bagus terpulang lah sama ada nak jadi ahli atau tidak.

itu bagi aku MLM yang beretika..

tapi

apa2 pun mlm yang approach orang dengan tak cerita apa2 pun tentang produk tapi cerita
ko cari 2 kaki boleh dapat 50 juta sebulan kalo ko ada 4 kaki cuba ko kira
ko tengok bank check yang A dan B dan X dapat ni, baru student dah dapat cek 55 juta
D tu student lagi dah pakai kereta waja 500 biji

adalah contoh orang yg buat MLM yang merosakkan dan menjahanamkan business model MLM tu sendiri.

aku dah lama tak bother langsung MLM ni biar lah bagus macam mana pun company tu disebabkan approach dari mereka yang tak beretika tu. mentality nak cepat kaya.

sampaikan member aku promote penapis air pun aku tak nak dengar. walaupun aku akui betapa bagus nya penapis air tu dan aku perlukan penapis air sebab air paip tempat aku ni mmg banyak keladak, tapi sebab company tu MLM terus minda separa sedar aku REJECT. aku pegi kedai beli penapis panasonic. jadi laa..air pun tak berkeladak lagi dah.

dan juga aku ada teori PENGANIAYAAN MLM

katakan lah dalam satu negara tu ada 100 orang. orang first join mlm boleh jadi kaya sebab ada 99 orang bawah dia. tapi apa jadi pada orang yang ke seratus. macam mana dia nak kaya mcm orang first sebab dah tepu. dah takde orang nak jadi bawah dia. kesian orang ke seratus.

sebab tu banyak promosi MLM ni..
mari-mari join, company masih baru, belum ramai join, jadi orang terawal dan jadi orang kaya dengan bergambar dengan muka riak di depan rumah besar dan kereta mercedis bersusun

aku tak nampak apa related nya main MLM dengan main saham..saham turun naik = mlm ada baik ada tidak??
maaf mungkin aku slow bab nak correlation kan MLM dengan Bursa Malaysia.

::icon_pirat::

ada MLM yang nk lingkup and ade MLM yang baru naik..
yang nak lingkup kite kluar, yang baru naik kita join..lol ::icon_biggrin::

haha ramai yang suka buat andaian jek haha.
jika lihat pada apa yang Paul Zane pilzer kata pada direct selling, ada orang panggil macam2 seperti referral marketing, network marketing dan multilevel marketing.

sume bawah direct selling gak, cuma yang beza compensation plan mereka. tapi yang membuatkan orang lari bila dengar MLM ni sebab cara approach orang yang sungguh mengjengkelkan. aku sampai sekarang masih teringat kene kerumun ngn orang luxor kat hartamas bape tahun lepas huhuhu.

mengenai produk bagi aku tak berapa penting sangat. kerana apa yang paling penting adalah sistem yang menggerakkan produk tu. sebagai contoh, jika ko ada satu produk yang paling best kat dunia tapi ko tak tau atau takde sistem yang tepat bagaimana nak mengagihkan produk itu. dead end la jadi nya.

tapi jika ko hanya ada produk biasa yang kita nampak cam nasi lemak, kalau kita tau cara bagaimana nak kembangkan, future kita memang bright la, tengok sendiri la kat nasi lemak antarabangsa dan juga old town white coffee. diorang memilih sistem franchise untuk mengembangkan dan mengagihkan produk merek ke serata malaysia dan dunia.

ok nanti sambung huhuh, banyak bebel lak

cermin wrote:haha ramai yang suka buat andaian jek haha.
jika lihat pada apa yang Paul Zane pilzer kata pada direct selling, ada orang panggil macam2 seperti referral marketing, network marketing dan multilevel marketing.

sume bawah direct selling gak, cuma yang beza compensation plan mereka. tapi yang membuatkan orang lari bila dengar MLM ni sebab cara approach orang yang sungguh mengjengkelkan. aku sampai sekarang masih teringat kene kerumun ngn orang luxor kat hartamas bape tahun lepas huhuhu.

mengenai produk bagi aku tak berapa penting sangat. kerana apa yang paling penting adalah sistem yang menggerakkan produk tu. sebagai contoh, jika ko ada satu produk yang paling best kat dunia tapi ko tak tau atau takde sistem yang tepat bagaimana nak mengagihkan produk itu. dead end la jadi nya.

tapi jika ko hanya ada produk biasa yang kita nampak cam nasi lemak, kalau kita tau cara bagaimana nak kembangkan, future kita memang bright la, tengok sendiri la kat nasi lemak antarabangsa dan juga old town white coffee. diorang memilih sistem franchise untuk mengembangkan dan mengagihkan produk merek ke serata malaysia dan dunia.

ok nanti sambung huhuh, banyak bebel lak

yup aku setuju ngan pendapat kot. network distribution tu penting. cara2 lain utk memperkenalkan produk ialah branding, advertising dan listing kat supermarket or hypermarket. tp cara ini menelan kos yg tinggi.
aku yakin kebanyakan marketing plan sesebuah MLM tu betol. tetapi yg merosakkannya adalah ahlinya. kebyakan yg join MLM ni hanya ingin mendapatkan komisen drpd downline. apa bila mereka rekrut downline mereka dpt komisen. sbb itu mereka berlumba2 ingin mencari seberapa ramai downline. mslh nya skrg mereka x guide downline mereka sehingga berjaya seperti org2 terdahulu. downline akan terkapai-kapai...upline sepatutnya menjadi mentor kepada downline. mereka sepatutnye berkerja sbg teamwork.

sauron wrote:

yup aku setuju ngan pendapat kot. network distribution tu penting. cara2 lain utk memperkenalkan produk ialah branding, advertising dan listing kat supermarket or hypermarket. tp cara ini menelan kos yg tinggi.
aku yakin kebanyakan marketing plan sesebuah MLM tu betol. tetapi yg merosakkannya adalah ahlinya. kebyakan yg join MLM ni hanya ingin mendapatkan komisen drpd downline. apa bila mereka rekrut downline mereka dpt komisen. sbb itu mereka berlumba2 ingin mencari seberapa ramai downline. mslh nya skrg mereka x guide downline mereka sehingga berjaya seperti org2 terdahulu. downline akan terkapai-kapai...upline sepatutnya menjadi mentor kepada downline. mereka sepatutnye berkerja sbg teamwork.

Betul apa ko cakap tentang yang merosakkan ahlinya. bercakap mengenai orang didalam satu organization, sering kali kita lihat jatuhnya satu company besar adalah disebabkan orang. sebagai contoh lehman brother, sudah seratus tahun lebih akhirnya runtuh juga dan ini juga disebabkan orang2 nya yang tamak

jadi dapat disimpulkan bahawa bila sahaja tamak kuasai diri, pasti runtuh sesebuah organisasi itu. jika dalam MLM pula, jika upline sudah tamak, mereka akan mula memikirkan wang dengan rekrut seramai orang yang mungkin, dan apabila sudah dapat komisen mereka akan tinggalkan downline terkapai2. pastu downline yang terkapai2 pula akan kutuk mereka di internet dan juga buat aduan, kemudian, runtuh juga sesebuah company itu.

jadi, jangan tamak lagi ok.

thanks

cermin wrote:
sauron wrote:

Betul apa ko cakap tentang yang merosakkan ahlinya. bercakap mengenai orang didalam satu organization, sering kali kita lihat jatuhnya satu company besar adalah disebabkan orang. sebagai contoh lehman brother, sudah seratus tahun lebih akhirnya runtuh juga dan ini juga disebabkan orang2 nya yang tamak

jadi dapat disimpulkan bahawa bila sahaja tamak kuasai diri, pasti runtuh sesebuah organisasi itu. jika dalam MLM pula, jika upline sudah tamak, mereka akan mula memikirkan wang dengan rekrut seramai orang yang mungkin, dan apabila sudah dapat komisen mereka akan tinggalkan downline terkapai2. pastu downline yang terkapai2 pula akan kutuk mereka di internet dan juga buat aduan, kemudian, runtuh juga sesebuah company itu.

jadi, jangan tamak lagi ok.

thanks

ko ni cam otai je...aku nak tnye ko hehe...pada pandangan aku MLM ni lebih byk menrekrut ahli drpd menjual produk. mcm mane sesebuah MLM itu beroperasi kalu produk diaorg kurang laris? drpd mane mereka dpt keuntungan?
produk yg diaorg hasilkan kebykan ade jual di pasaran tetap harga yg jauh lebih murah berbanding drpd produk oleh sesebuah MLM. kualiti mungkin hampir same. lg 1 aku xpenah tgk dikalangan kawan2, family, jiran aku yg guna produk diaorg. camne diaorg leh survive? just curious. tak salahkan kite bertukar2 pandapat. let's make it clear

sauron wrote:
ko ni cam otai je

ish mana ada otai, aku tulis daripada bacaan aku dan pemahaman aku jek.

sauron wrote:...aku nak tnye ko hehe...pada pandangan aku MLM ni lebih byk menrekrut ahli drpd menjual produk. mcm mane sesebuah MLM itu beroperasi kalu produk diaorg kurang laris? drpd mane mereka dpt keuntungan?

mula2 sekali aku bukan nak cakap ko salah, sebab memang ko tak salah, tapi pada pendapat aku ada sedikit lack of understanding, IMO. MLM adalah salah satu cara pemasaran dan pengagihan produk. company akan memilih sama ada dia ingin menggunakan mlm sebagai cara pemasaran atau tidak. orang yang mendaftar sebagai ahli di sebuah syarikat mlm dipanggil pengedar.

jadi cuba kita lihat secara meluas. banding dengan yang lain. coca-cola adalah company pengeluar minuman kola juga akan mencari pengedar-pengedar untuk mengagihkan produk dia kepada pengguna akhir. dan pengedar dia seperti kedai runcit, vending machine, dan hotel2. adakah pengedar2 ini akan mendaftar dengan coca-cola untuk jadi pengedar? sudah mesti...

aku rasa semua jenis perniagaan akan susah nak beroperasi jika produk dia kurang laris kan? sudah tentung company MLM tidak terkecuali. Mereka mendapat keuntungan juga sama dengan cara bagaimana sebuah syarikat pengeluar yang lain mendapat keuntungan dengan pengedar. basic business. jika ko tengok perniagaan yang bukan MLM rangkaian daripada pengeluar kepada pengguna akhir terlalu banyak orang tengah (tier). tapi MLM selalunya adalah pengeluar ---> syarikat MLM --> pengedar/pengguna

yang lain aku cuba sambung nanti. bz sket