Jump to content
koboi_tua

Mercun dan bunga api berdentum di sana-sini

Recommended Posts

[quote name='ogGY' date='22 February 2010 - 11:18 AM' timestamp='1266808736' post='1018265']
Same r kat sini....dentam dentum...halau hantu @ hantar nenek dia balik kayangan kot...tul ke ?
[/quote]

tak arr..sambut tuhan diaorang turun kat bumi balik laa....sembahyang tebu - mak aku cakap(betul kot aku pun tak pasti)...tapi cantik gak laa dekoration yang diaorang buat ngan pelepah kelapa kot...gantung2 kat tebu tuh..aku tgk neighbour aku semalam....pastu beli colok yang besar gambar naga tuh...cucuh semalam pagi nih baru abis...pastu bakar mercun...kul12..aku nak tido pun takleh semalam..layan ler tenet jap... takder lak polis datang ronda2 semalam ramai orang main mercun...

kat shah alam ni macam perang pun ada haha..tapi bunyi dia agak sedap gak pasal dengar macam subwoofer .. :P Mungkin pasal jauh kot dari rumah aku .

Tapi aku pelik.
Bukan ker dulu2 tahun '90an mercun yang Cina2 (maaf) ni bakar hanyalah mercun padi jenis debab tu je?
Pastu macam dah berevolusi plak, skarang bakar mercun jenis boom boom pow punya.
Kalau mercun padi debab tu bleh terima lagi, sebab tak bising sangat.
Ni mercun merdeka tu diorang bakar, rumah 5 kilometer pun tak senang nak tidur.
Tapi time Hari Raya, budak bakar mercun bola je pun kena marah satu Malaya, masuk Utusan Malaya kata mak bapak tak reti nak mengajar.

Haritu masuk berita, kononnya dah tumpaskan sindiket jual mercun terbesar pernah ditumpaskan.
Tapi tengok malam tadi, sama jer bunyi nya. Malah lagi dahsyat dari tahun lepas.
Kalau camni, tahun depan tak payah la susah2 nak tumpaskan sindiket jual mercun.
Tumpaskan sindiket main mercun je lagi bagus.
CGM nanti bagi diorang main Pop Pop jer memasing dua kotak.

D'uhh.

Diaorang main tak sehebat kita...kite jer main sampai putus sana sini,diaorang main pun sehari nak raya dan waktu sembahyang.Kita ? 3 minggu nak raya...segala macam roket da naik atas langit.Seminggu nak raya ? kuarlah muka wanted putus sana sini akibat main mercun .

[quote name='ogGY' date='22 February 2010 - 12:53 PM' timestamp='1266814425' post='1018277']
Diaorang main tak sehebat kita...kite jer main sampai putus sana sini,diaorang main pun sehari nak raya dan waktu sembahyang.Kita ? 3 minggu nak raya...segala macam roket da naik atas langit.Seminggu nak raya ? kuarlah muka wanted putus sana sini akibat main mercun .
[/quote]

haa betul...pastu diaorang tok tok ngan mak bapak yang bakar mercun tuh..sebab sembahyang...bukan suka2..tap selalu kat umah aku akan ada polis ronda2...tapi sekarang dah takder dah..kan ke mercun yang meletup besar2 kat langit tuh jer yang di benarkan...tu yang macam bom tuh...

aku ingat masa lepak KL aritu sambut ari wilayah dari umah aku tingkat 17 tuh...fuyooo macam perang...seluruh KL bakar mercun...kul 12 sampai kul 1pagi... naik pening... esok nya jerebu 1 KL...pencemarang udara lagi...huhuhuhuhu

sebenarnya mercun ni kalau main gitu je takde masalah , jangan memandai modify atau main yang jenis meletup stail mercun bola tu pasal serpihan dia bahaya ..

sorry to say
orang kita je main x betul

dapat mercun bola, baling atas kereta @ carpark, pastu berbunyi alarm kereta2 tu...
baling dalam rumah (ada), baling bawah meja (masa open house), baling dalam tandas time mandi... mercun bola tu
tapi ada gak golongan malay ni main ok, agak2 dah tengah malam stop main...

ada sekali kat tempat aku time sebelum raya. 10 minit sebelum pengumuman raya, senyap, habis je pakcik tu umumukan bila raya je mercun merdeka, roket pun naik beramai2

tapi jarang dengar chinese main putus sana sini :rolleyes:

hehe , mana tak dengar .. jarang cina main mercun , dorang banyak main bunga api yang terbang straight tinggi pastu letup lawa tu (tak lupa gak asap2 yang gila tebal)

[quote name='hampeh' date='24 February 2010 - 03:47 PM' timestamp='1266997638' post='1018684']
hehe , mana tak dengar .. jarang cina main mercun , dorang banyak main bunga api yang terbang straight tinggi pastu letup lawa tu (tak lupa gak asap2 yang gila tebal)
[/quote]
oo mercun tu... ari tu dia bakar kat belakang rumah sewa aku :ph34r:
time makan kat kedai pun ada, dia buat kat padang... kita pun tengok.. cantik woo dia naik... mana deorang dapat ye? aku xde dengar polis ronda pun... ke benda tu legal atas sebab tertentu.. hehe Edited by neko

[quote name='neko' date='24 February 2010 - 03:52 PM' timestamp='1266997932' post='1018685']
oo mercun tu... ari tu dia bakar kat belakang rumah sewa aku :ph34r:
time makan kat kedai pun ada, dia buat kat padang... kita pun tengok.. cantik woo dia naik... mana deorang dapat ye? aku xde dengar polis ronda pun... ke benda tu legal atas sebab tertentu.. hehe
[/quote]
Nak bakar tu kena ambil surat kebenaran dulu sebab cina bakar mercun mana ada bunyi seletus-seletus macam melayu bakar, cina bakar sekurang-kurangnya 10 minit, macam pihak-pihak tertentu bakar bunga api masa menyambut hari-hari perayaan tu.

Kelakar la statement pakcik..

Cina tak bakar mercun yg bunyi seletus-letus macam Melayu bakar?
Saya tak tahu pakcik duduk area mana.
Kalau di Shah Alam ni, Melayu punya mercun pun kalah pakcik dengan mercun Cina main tu.
Entah mana diorang dapat mercun tu tak tahu lah.
Cina bakar mercun sekurang2nya 10 minit. SEKURANG2NYA 10 minit. Kelmarin adalah SEPANJANG2NYA dari pukul 8 malam hingga pukul 4 pagi keesokan hari non stop.
Melayu mana ada buat gitu punya lama?
Tambah heran nya, kat Shah Alam ni bukan main banyak balai polis, seksyen 11 ada, seksyen 6 ada. Malahan kat seksyen 9 bukan main tinggi IPK Polis atas bukit tu.
Tapi semua macam pandang sebelah mata je kalau yang main mercun tu CINA.

Kalau time Raya Puasa, bukan main kecoh kat TV, sesiapa bermain, membeli atau menjual mercun akan didakwa blabla lockup blabla.
Tapi time Raya Cina? Haram satu pun tak ada. TAK ADA langsung.
Unfair is unfair.
Kalau betul undang2 di Malaysia ni nak haramkan mercun, haramkan kepada semua.
Bagi orang Cina plak, mercun hanya dibenarkan di tokong2 bukan di kawasan perumahan. Tu pun mercun jenis padi debab tu. Boleh?
Dan mercun itu pula hanya dibenarkan dibakar pada malam hari chap goh mei sahaja, yang mana kononnya untuk menghalau hantu. Boleh?

Jangan serkap jarang.

Cakap mengenai hantu2 ni, selama ni aku dengar "aah Melayu mmg suka percaya hantu2, tgk Cina India mana ada percaya hantu"..
Tapi bila bab Cina main mercun, ramai plak yang "biarkan" sebab Cina main mercun untuk halau hantu.
Aik, tadi kata Cina tak percaya hantu?

Sekian.

takdenya mintak kebenaran,berdentum2 bunyi kadang2 lagi kuat dari mercun bola 3 bijik serentak.Polis pun malas nak amik kisah tak pasal2 kang kena cop racist . Tangkap orang melayu sendiri takda siapa nak cop racist .. hihi

Haha aku tak nak komen ,sebab depan rumah aku ni pun anak2 dia polis,tiap2 tahun relaks je berdentam dentum roket dengan mercun bunyi.Agaknya dia orang ni serba salah kot nak tangkap,x bagi main kang cakaplah tak mengenali budaya kaum lain.

Pada aku,asal main dengan selamat (tak modify,baling mercun tempat yang tak akan mencederakan/merosakkan harta/nyawa diri sendiri/jiran tetangga) dan tahu bila nak berhenti jadi la . Jangan la sampai 3-4 pagi pun main lagi..

kat china x silap, dorg x kasi main mercun dalam lingkungan jarak 30 meter dari bangunan terdekat... kalau jarak lebih dari tu dibenarkan

correct me if wrong

:ph34r: Kalu perayaan xde bunga api n mercun xsyiok lee..
kalo kat kg i wajib.. kekekek bior berabis janji meriah.. bungi api main,mercun main ,merian pun main..keh3...Sethn sekali kot ape ku kesah.. :3:

kita stakat main mercun n bunga api stahun skali sempena tu pun rase x smpai pn rm50 pe nk kisah..
lain la klu acara sukan ke yg beraneka cantiknya bunga api tu problem la coz rm20k ke atas..
baik bantu tabung bersamamu ke huhu

dummm~~!!!!

dummmmmmmm~~~!!!!

sekali polis datang da hehe

tingat time main meriam tanah kat kawasan rumah aku :P