Jump to content
Sign in to follow this  
bastegon

Company Xbg Solat

Recommended Posts

hem company aku pun sama gk.. dlm alasan mmg takde dlm peraturan, but tu bukan alasan ko tak solat. aku trpaksa cut half lunch hour aku so dat aku leh solat zuhur n amik time break aku g solat asar. kat sini kene pandai2 curi ms sbb bos aku org luar so dia ingt kita ilang lama2 ni g curi tulang ceh!

isu cmnh timbul balik,dulu pekerja hotel tidak dibenarkan memakai tudung.Benda cmnh dh lama kn,merekaa tida peka akan sensetiviti & tuntutan agama.Tiada wakil pekerja utk suarakan?boleh x kmu ckp bebaik,bgtau dia@tarbiahkan tentang kewajipan solat sebagai muslim?cuba cara ini juga,kalo xberjaya & memudaratkan kamu balik,cari keja lain,allah yg memberikan rezeki,bukannya syarikat itu,isnyallah allah akan bersama hamba yg bertaqwa,tp igt jgn pulak bila bendti xdpt kerja salahkan balik tuhan,jgn risau,ini semua dugaan pd kita.

buat proposal tak lengkap kot. aku ngk situ dia tulis time tak fixed kecoli hari jumaat je bole.
letak la pukul brapa dijangka ko bleh smayang. slalunya zohor ngan asar tak penah lebih dari kol 2 dan kol 5 kan.

purata pekerja mengambil masa 10jam utk sebulan bagi menunaikan solat & pihak syarikat tidak mahu pekerja menyalahgunakan masa bekerja untuk masa peribadi mereka.Masyallah inilah sifat manusia yang tiada sensitiviti agama.Tiada ruang diberikan untuk solat.Berunsur ugutan.Teruskan PPIM,beri tekanan pada mereka.Tarbiahkan mereka tentang ISLAM,
Kepada pekerja kalo xjalan juga,berhenti saja,igt rezeki itu bukan dtg dr syarikat itu,hanya ALlah SWT pemberi rezeki,dan janganlah kita bekerjasama dgn manusia seperti ini lagi,keringat & kebolehan kita gunakan pada yang mahu menghargai shj k

JOVEN (M) SDN BHD....

Satu lg sykt yg x benarkn muslim menunaikn solat...terkena kat keluarga sendiri..realiti ni...adik ipar baru tamat pengajian...dan ini pengalamam kerja pertama dia...semalam pengurusan panggil bg dia opsyen...dia pilih utk berhenti...

Td pergi buat aduan di Pejabat Buruh di Subang Jaya...pegawai kata x boleh ambil tindakan kerana x ada bukti...harap2 sape pihak yg berkenaan yg terbaca thread ni boleh la ambil langkah sewajarnye..

Kalau bawak ke court pun, kena teliti dulu betul-betul. Macam dalam kes yang dah ditunjukkan surat seperti berkenaan, teliti dulu ayat dia. Dia tulis situ "no staff is allow to break for prayer", bukan "no staff is allow to pray". Aku rasa kalau betul nak sembahyang mungkin takde masalah. Waktu Zohor boleh buat time lunch hour, kalau habis pukul 2, memang sempat. Asar pun sempat, kalau opis habis pukul 5 petang pun lepas habis boleh sembahyang. Aku tak nak ulas panjang sebab hujung pangkal cerita sebenar tak ada, melainkan kalau empunya mereka yang bekerja di situ atau memang terkena sendiri yang bercerita. Apa-apa pun, Islam agama paling mudah sebab fleksibili macam ni, kita boleh sembahyang di mana dan dalam tempoh masa yang fleksibel asal syarat dipenuhi, bukan seperti ada agama lain yang hanya boleh sembahyang di tempat tertentu saja kerana tuhan mereka hanya berada di satu tempat tertentu, contohnyalah.

Aku tengok yang keluarkan surat tu pun bukannya pandai sangat, grammar pun salah. "No staff is allow to break for prayer"? Mana pi "ed"? Patutnya "allowed". Boleh tahan gak lutut depa ni. ::icon_biggrin::

bleh bwk pi court..
jgn risau..
aku da teliti surat tersbut,mmg bleh bwk pi court ntuk dijadikan bhn bukti..
kalo majikan ckp secara lisan,mmg xkn boleh bwk pi court sbb xder bukti..
kpd yg jd mangsa..jgn berenti kerja..tp bg tekanan kpd majikan..
xslh ugut majikan nk wat report pasal ni..
dlu ISETAN KLCC pn kes cmni gak..
tp alhamdulillah kes da settle..

p/s: MPE tu syarikat MLM...n diorg kate belinda tu penipu besar..suke mkn duit downline..

kindaichi_hajime wrote:bleh bwk pi court..
p/s: MPE tu syarikat MLM...n diorg kate belinda tu penipu besar..suke mkn duit downline..

Kalau betul gitu, apa lagi, kasi hantam, bawak ke muka pengadilan... ::fresse::

ni lah manusia yang nak untung je , biar bankrap pun bagus.

Pertama kita tgk sape org besar company tu? Org melayu ke cina? Dah tentu org cina.... Org cina ni bukan ada agenda tersembunyi, agenda mereka tak tersembunyi, dah terang-terang mereka x bg org Islam bersolat. Kalo bersolat, kena potong gaji... Org cina ni sejak dulu lagi sentimen kecinaan mereka ni kuat dan sebolehnya nak menyingkirkan org Islam....

aku pernah ada issue ni... kitorg biasanya ada break time 15 min pg n 15min ptg. so kitorg biasanya solat combine, so amik 30 min break. slalu gk la buat pastu kene panggil ngn management. member aku ni ckp kita g surau pastu management kata no such thing as prayers brake, yg ada cume coffee break.

kitorg balas kitorg g SEMBAHYANG bukan g suka2.... pastu member aku sound... kitorg tak penah msuk campur pasal prayers korg. jgn msuk cmpur hal prayers kitorg. kene tepet management hehehe.

so skang ni kitorg dh ada kata persetujuan. solat zuhur time lunch hour, solat asar time break ptg. setel...

Pengamalan aku waktu praktikal,time solat jumaat,dia bg g solat jumaat cuma gaji dipotong.Aku redha sj sebab cuma utk 3bln.

Utk kes mcmnh,kita mesti bg tekanan pd majikan.Jgn salah faham tentang islam.
Kalo break lunch mmg boleh solat.Akta kerja dh bgtau aku cita secara ganeral sj k.Umum yg kita mudah faham,9.30 break pg selama 15 min ( rehat berbayar ) then lunch pada thgari mesti rehat sekurang kurangnya 45min( rehat tidak berbayar ) dan petang dlm 3.30 rehat jg 15 min ( rehat berbayar ) dan tamat kerja.Jam kerja mesti 8jam wajib termasuk rehat 30min ( berbayar).Jadi kita kerja sehari selama 8jam 45min.
Lepas keja kn boleh solat asar,xada alasan kn?islam kan ad-din,xakan menyusahkan hambanya.
Cuma masalah pd kita,nk solat ke tidak?adakah 5.45 utk solat asar sesuatu yg terlewat?Rehat lunch tidak cukup 45min?paling lewat zuhur sekitar 130.Takan xckp?Kita kena faham situasi sebenar mcmna,baru senang nk komen n berhujah.Jadi kalo kita jumpa company yg zalim sampaikan solat tidak dibenarkan langsung serta penghinaan,lebih baik kita lawan dia secara ilmiah dan kalo x berjaya BERHeNTI sj.Jangan gunakan kemahiran,kebolah serta Ilmu kita pada majikan mcmnh

aku ras punca surat tersebut dikeluarkan mungkin disebabkan pengalaman iaitu pekerja2 kat sana selalu dan kerap sangat berehat atau "mengulor" tetapi menggunakan alasan solat,atau mungkin juga mereka ini solat tetapi mengambil masa yg lama,ini yang aku rasa la.namun jika keadaannya tidak begitu maka mereka yang keja disyarikat tu boleh berbincang atau laporkan pada persatuan pekerja....

"bukti" mmg susah nak ditunjuk. so yang terkena tuh mestilah kreatif. bawak voice recorder ker / video recorder ker. atau kalu ader black&white, cam memo ker, surat arahan dari majikan ke, tuh lagi baik. ini yg berlaku kalu keje dgn org kafir. but sorry to say, bangsa kita sendrik memilih bulu dlm mengambil pekerja ::icon_wink::

kc wrote: bangsa kita sendrik memilih bulu dlm mengambil pekerja ::icon_wink::

aku rasa bukan sebab bangsa kita memilih bulu,tapi kalau dah bg keja kat bangsa sendiri tapi pekerja terlalu manja,ot skit tak boleh,nak mcm2,keja shift tak mau dll...

kalau majikan tak bagi solat...blah jerk dari company tue...kau sbgai org islam..kene jaga solat tue...kalau tak snggp berhnti..gi ar solat curik2