Jump to content
Sign in to follow this  
sixx

Talasemia / thalassemia

Recommended Posts

baru lepas tgk angkasawan negara dlm tv ads talasemia nih, so terfikir nak bukak topik sini. ada sesapa yg ada pengalaman berhadapan dgn pesakit talasemia? serius ke weh... ada sedara aku bau2 bacang dah bercerai sbb anak pertama dia disahkan penghidap talasemia. terasa mcm nak buat ujian talasemia la plak. sesapa yg pnah buat ujian ni kongsi la skit pengalaman korang ::icon_question::

anak akan dpt talasemia kalo IBU DAN BAPA adalah pembawa...
kalo slh sorang ibu atau bpe yg mmbawa talasemia,anak akan sihat..
jd pnting ntuk kita check,pastu tnye calon awek kita sma ada dier da check ke x..
mne la taw cinta bagai nk rak,pastu dua2 ader talasemia..
huhu..

Ni yang aku dapat dari sebuah forum lain .

Spoiler:
" Talasemia ialah sejenis penyakit keturunan yang mengganggu pembentukan sel darah merah yang mudah pecah atau musnah di dalam darah. Berikutan kekurangan sel darah merah yang normal akan menyebabkan pesakit kelihatan pucat kerana paras hemoglobin (Hb) yang rendah.

Paras Hb diukur dengan unit gram bagi setiap deciliter darah (g/dl). Pesakit talasemia sering menunjukan paras Hb yang rendah iaitu kurang daripada 10g/dl.

Ada dua jenis talasemia iaitu talasemia minor (pembawa baka) dan talasemia major (seseorang yang mempunyai baka talasemia sepenuhnya dikenali sebagai penghidap talasemia).

Sel darah merah yang normal berfungsi membekalkan oksigen kepada tisu dalam badan manusia. Paras Hb yang rendah akan menyebabkan pesakit berasa lemah, lesu, kurang bermaya dan mungkin sesak nafas jika paras Hb semakin menurun.

Jika anemia itu sangat teruk, seperti dalam kes talasemia major, pembesaran kanak-kanak itu akan terbantut dan jika tiada rawatan, kanak-kanak itu boleh menemui maut.

Talasemia boleh ditemui di kalangan penduduk seluruh dunia, terutama di negara Asia dan Mediterranean. Di Malaysia, jumlah pembawa baka talasemia ialah di antara 600,000 dan 1 juta daripada jumlah keseluruhan penduduk.

disebabkan sepupu saudara talasemia major maka sy kongsikan gejala talesemia major:
-Kanak-kanak itu kelihatan normal ketika dilahirkan. Bagaimanapun, mereka akan mula mengalami anemia apabila berusia di antara 3 dan 18 bulan
-Pucat semakin ketara, sentiasa lemah dan resah.
-Anemia yang teruk boleh menyebabkan kesukaran bernafas
-Bengkak abdomen disebabkan pembesaran hati dan limpa
-Pembesaran tengkorak, tulang pipi dan tulang rahang (tanda lewat).

rawatan bagi talasemia:
-Rawatan asas membabitkan beberapa komponen, pemindahan darah secara berkala, penggunaan ubat-ubatan desferrioxamine dan pembedahan untuk mengeluarkan organ limpa jika perlu
-Rawatan lanjutan pula membabitkan pemindahan sumsum tulang daripada penderma yang bersesuaian "

mak aii..kejam nyer singapore..rule dorang kadang tu mmg tak munasabah klu btul laa..
haizz aku pon dok dgr je kat TV, hmm nntila kot check ::icon_razz::

kalo buat ujian penyakit ni, kne amik darah ke erk??

ak bukan ap, ak xtakot wat check-up

ak juz takot kalo kne amik darah

kang ak pitam lg...cmne..

pitam tu sikit je..cube bayangkan anak2 kite sok ade thalassemia.kita gak yg susah..tiap2 bulan kene amek blood transfusion.dari kecik sampai besar.tak masuk lagi komplikasi2 laen.penyakit ni boleh dicegah bgan buat ujian darah yg kejap je..pitam skali utk kebaikan hari esok.. ::icon_smile::

thalassemia ni tak kan sembuh sehingga pesakit itu mati dimana pesakit ini terpaksa menjalani tranfusi darah sebulan sekali... kesian tgk kanak2 yang menderita penyakit ni tau... aku rasa sedih jer bila ada budak thalasemia yang nampak biru jak muka dia time minta rawat kat aku... rasa nak nangis pun ada ooo ::icon_sad::

thalassaemia ni ada major dan minor..
kalo sebln sekali blood transfusion tu dah kira major..
kalo yg minor tu kadang2 je atau xperlu pun transfusion..
utk maklumat lanjut cari la berkenaan :-
1.Beta-thalassaemia
2.Alpha-thalassaemia

minta maaf...nak tanya

ada kaitan tak penyakit ni dengan kawin sepupu/kahwin sedara rapat?

pasal, ader sepupu wife aku yang atuk nenek dia kawin sepupu, pastu cucu2 dia banyak yang sakit cam bila jatuh berdarah tak henti, terhantuk jadi benjolan luar biasa dan yang sampai hilang penglihatan ..maksudnya semakin berusia semakin kabur (baru 10 tahun)..ada sorang tu, hiperaktif sungguh!

Sian aku tenguk bebudak tu, betul ke takleh kahwin sepupu? ::icon_question::

ish takde kene mengena kot.... elok je aku tgk sepupu aku kawin ngn sepupu dia...

tp kalu aku nk buat ujian HIV skali ngn talasemia ni... agk2 boleh ke doktor kerajaan buat?

talasemia nieh sakit yg membawa maut keR?

tak juga membawa maut tapi kalau dah ada simptom n lambat di rawat boleh membawa maut... boleh jg kalau nak cek talasemia bersama2 dengan hiv... tak da masalah

yeah oggy ada kawan!!! ramai la pembantu perubatan di sini hehehe..

teri-chan wrote:yeah oggy ada kawan!!! ramai la pembantu perubatan di sini hehehe..

Boleh tahan jugak...cuma aku nak cari yang betul2 doc dengan pharmacist masih tak de balasan dan jumpa lagi."Orang" tu xnak jawab.. Kalau x aku da listkan dia kat senarai doc bertugas.