Jump to content
Sign in to follow this  
kodOk

Betulkan aku kalau permahaman aku salah tentang processor ?

Recommended Posts

Masalah aku macam nih, aku nak cari processor yang sesuai untuk mobo aku. Kerana kekurangan budget aku beli la mobo dengan RAM dulu. Mobo aku beli jenis Asus P5KPL-AM. Dari spesifikasi yang aku baca dan faham mobo ni socket 775 dan support processor P4 sehingga quad core processor. Dalam budget aku, aku nak sambarla processor intel dual core 2.7ghz.

Masa nak survey2 harga tanya2 pakar nih... adala sorang mamat ni dia kelirukan aku/atau selama 4 tahun aku dalam dunia it ni mmg bodo x tau membezakan procesor dengan mobo?. Mamat nih cakap dual core tu bukan processor tapi merujuk kepada mobo. Yang aku faham dual core tu processor, kalau mobo tu dah di specifikasikan support core2 quad2 tu.. maksud dia aku boleh sumbat la processor dual core 2.7ghz tu kan? Takkan aku nak sumbat processor AMD dalam mobo tu?. Dah tu sempat pula sindir aku mobo asus yang aku beli tak bagus, elok beli intel? Perk? Sekarang nih aku jadi keliru, dual core? quad core? tu merujuk pergi mobo saja ke atau di rujuk pergi processor juga?.

Dari segi pemahaman aku mobo di rujuk dengan soket. Bahagian processor yang dapat support ada di tulis di kotak mobo tu.

Aku tahu mamat ni jenis yang suka mengelirukan aku kerana dia senior dalam dunia it n bongkak dengan ilmu yang dia ada. Apa saja persoalan yang aku tanya dengan mamat nih mmg akan mengelirukan aku. Aku tahu orang bongkak it nih mmg suka bertanya tanya dan tanya sampai orang yang half2 ilmu macam aku nih jadi keliru dan terus diam n merasakan "malunya aku, bodonya aku". Rasa macam badut n bodoh saja kerja/bertanya dengan orang macam nih...

aku rasa mamat yg ko tanya tu la bengong..dual core tu dah tentu la processor...mmg la
org ni klau dia dah bijak dia nyombong padahal tak bijak mana pun lagak jer lebih tu..mamat tu tak nak kalah ngan ko.ko tak yah tanya mamat tu..ko terus gi kedai komputer minta jer dual core processor 2.6ghz harga aku rasa dlm 260 ke 300 ler ..pasal mobo ni plak aku pakai mobo asus ok jer xde apa masalah pun takat ni..

ye betoi tu dual core memang merujuk kepada prosessor.. pentium terdapat kpada beberapa vers antara yg agak baru.. p4 s478,p4 s775, pentium D s775, pentium dual core s775, pentium core 2 duo s775 dan bnyak lagik yg terbaru.. yg tu untuk desktop na ader gak untuk laptop.. S tu bermaksud soket ngan kata lain prosessor tu hanya boleh digunakan untuk soket 775 atau 478. so kalau nak belik boad pulak kena chek betol2 jenis soket apa yg dia bleh support. .... saya rasa boad yg awak belik takder masalah kalau nak guna ngan prosessor tu.. kat dunia komputer takder boad yg lebih baik atau tarbaik.. ngan kata lain kira nasib je. kadang boad mahal pun ader prob gak.. sy pakai mboad biostar murah je dah 8 bulan takder msalah com on 24/7 .. takpe kalau taktau boleh bertanye kekawan bleh tulungs.

::icon_bounce:: tq guys sebab betulkan otak aku yang dah hampir masuk anasir-anasir yang menyesatkan. Malang betul la dapat kerja dengan orang bongkak macam nih...

sape la mamat tu..sampah la...da tau pasni jgn tanye lak...takpon ko bodohkan dier balik..hahaha....abeh proc tu pgl pe la lak..socket 775 takpon am2...ade lg la org camtu kat dunia lg...takpe bro...ko tnye ar kat sini....sume org leh tolong....sy tgh gune board asus p5pkl-am...ok je..... aku stju ng dean_malik...org pggl bodows sumbunk....

::icon_wink:: nasibla forum putera nih masih wujud. Kalau tak.. jadi badut sedunia jer la kerja aku asyik diperbodohkan.. Tak buat lawak kena gelak. buat lawak lagi kena gelak. tersalah tersasul tak salah tak tersasul pun kena gelak.

Tak keliru pun dapat di kelirukan. Yeah2.. Tula cuba tanya dengan forumer.. sekurangnya dapat bagi pendapat daripada terus di kelirukan dan di sesatkan. Walaupun soalan macam bunyi bodo jer.. huahuahua..

tu namanyer learning process...memula tak tau..tapi bile dah kena baru tau...

ahaha..aku pon nak tergelak ngan mamat tuu..ade ke ptt,dual-core tu bkan proc..hoho..die saje nk memain ngan ko kot??hoho..psal board tu,aku pon rase,brand pape pon ok..bg aku,sb fames jek hage brg tu tggi smacam..<<tgk spec jgak laa>>hehe

~~kalo den salah,tulung tunjukkan~~

ataupun dia cuba maksudkan dual proc (2 proc dlm satu motherboard atau lebih)
tapi motherboard tu kebanyakkannya utk server (utk extreme user, skulltrail setup)

adeh, baik bro tanya kat sini je, ramai forumer boleh jawab.. ::icon_biggrin::
maybe mamat tu nak maksudkan mobo tu support proc dual core kot, tapi cara penyampaian tak betul je.. ::icon_razz::

Lepas kerja dengan mamat nih selama 2 bulan mmg asyik kena kencing saja haku. ::suspect:: Haduii pening kepala. Bro Daimon, mahal mobo server tu. Aku pakai yang biasa saja.. Huahuahua..

sheikomatic wrote:adeh, baik bro tanya kat sini je, ramai forumer boleh jawab.. ::icon_biggrin::
maybe mamat tu nak maksudkan mobo tu support proc dual core kot, tapi cara penyampaian tak betul je.. ::icon_razz::

Penyampaian dia mmg selalu tak betul bro kerana dia merasakan diri terlalu pandai dan terlebih pandai. ::fresse::

MrEmas wrote:saje nak tanya, thread pasal microcontroller leh masuk kat sini ker

Berbeza dengan CPU (Processor) serba-guna, mikrokontroler (Chip/IC) tidak selalu memerlukan memori ekternal, sehingga mikrokontroler dapat dibuat lebih murah dalam kemasan yang lebih kecil dengan jumlah pin yang lebih sedikit.

Sebuah chip mikrokontroler umumnya memiliki fitur:

* central processing unit - mulai dari prosesor 4-bit yang sederhana hingga prosesor kinerja tinggi 64-bit.
* input/output antaramuka jaringan seperti port serial (UART)
* antaramuka komunikasi serial lain seperti I²C, Serial Peripheral Interface and Controller Area Network untuk sambungan sistem
* periferal seperti timer dan watchdog
* RAM untuk penyimpanan data
* ROM, EPROM, EEPROM atau Flash memory untuk menyimpan program komputer
* pembangkit clock - biasanya berupa resonator rangkaian RC
* pengubah analog-ke-digital

Rasanya bro kena buka topik baru kalau nak forumer lain berbincang pasal mikrokontroler tu. ::icon_wink::

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Create New...