Jump to content
Sign in to follow this  
sundae

[question]surah dalam handphone

Recommended Posts

a'skum,
aku nak tanya sikit hal agama nie..
berdosa tak kalau kita masukkan surah2 dalam handphone.?maksud aku,sebab kekadang hp kita bawak masuk tandas la,pijak2 lar..
berdosa tak?

hem. soalan parah ni.... aku rasa kalu leh elakkan la... kene pulak kalu hp jenis walkman, kalu surah2 dlm playlist, pastu tertekan player n yg berbunyi itu adalah surah n ketika itu dlm tandas, kan dh berdosa tu.. seelok2nya tak perlu. nk dgr surah burn dlm cd or letak dlm mp3 player.

pernah aku dgr org letak lagu zikir munajad sebagai ringtone. pd die elok la... tp kalu zikir separuh jln leh jd maksud lain. so elok2nya... tak perlu...

sundae wrote:a'skum,
aku nak tanya sikit hal agama nie..
berdosa tak kalau kita masukkan surah2 dalam handphone.?maksud aku,sebab kekadang hp kita bawak masuk tandas la,pijak2 lar..
berdosa tak?

kalau sekadar masukkan..
bagi aku la, xde slhnya
asalkan jgn kita 'play' waktu dalam tandas or kita 'play' pastu kita pijak2..da tentu salah
sbbnya data yg kita masukkan tak dikira sbg bacaan ayat al-Quran selagi kita tak mainkan
so ianya masih tetap data dan bukan bacaan al-Quran, bebas di bawa kemana-mana

mcm teri-chan kata 2 btul la
tp aku lagi prefer utk gunakan ringtone ayat al-Quran, zikir, nasyid dsb drpd lagu2 jiwang, rock etc.

Wallahu A'lam

Soalan ni kena clearkan dulu. Surah letak dalam handphone, maksudnya disimpan dalam handphone ke, atau surah sebagai ringtone? Kalau setakat simpan dalam handphone takde masalah. Aku pun ada simpan jugak tapi dalam MP3 player, kekadang dalam bas atau keretapi boleh dengar. Jangan pasang dalam tandas sudah ler.

Kalau digunakan sebagai ringtone, perkara ni dah jadi perbahasan sejak beberapa tahun dulu, dan ada pelbagai pandangan dikeluarkan, ada ulama kata haram, ada yang kata harus. Sebagai contoh di Arab Saudi penggunaan ringtone sedemikian diharamkan. Di Malaysia Majlis Fatwa mengatakan harus. Jadi di sini kita sebagai orang yang berakal kena ler menggunakan fikiran. Memandangkan penggunaannya ada kebaikannya juga maka sebagai Muslim kita sendiri pun kena ler beringat supaya mematikan nada dering tersebut ketika dalam tandas dan sebagainya. Sebenarnya bukan setakat nada dering saja, apa-apa saja pun benda berkaitan sebenarnya kena elakkaan dari tempat-tempat seperti tandas dan sedemikian. Ini melatih kita supaya bersikap berhati-hati, peka dan prihatin kepada tingkah laku dan persekitaran kita.

masukkan surah,zikir etc dalam hp just untuk dengar...

tapi untuk ringtone nie aku rase cam tak kena sikit la..
surah sebagai ringtone untuk alert kan pengguna ade panggilan jea..
bukan nak menghayati

jadi macam yang streamyx cakap ia adalah data selagi kita takplay..
dan kalau kita letak software contoh pocket quran bukan jadi lagi satu masalah lah...
kalau salah betulkan..

rumusan aku
Boleh simpan dalam hp untuk dgr(kecuali dalam tandas)
Tak digalakkan buat untuk ringtones

fatwa di Arab Saudi mengharamkan ringtone ayat al-Quran
ttp di Malaysia mengharuskan..

Soalnya bkn sbb x menghayati
tp sekurang-kurangnya bila ringtone keluar ayat al-Quran kita akan terkesan dgn bacaan tersebut...
sbg cth, bila ringtone surah al-fatihah berbunyi
biasanya sy akan tekan keypad slps ayat pertama, iaitu bismillahirrahmanirrahim
yg baikny secara xlangsung rakan yang mendengar akan menyambung membaca ayat seterusny

namun, bagi saya keadaan yg membuatkan ringtone ayat quran x sesuai, bkn asal ringtone 2 sendiri

ringtone ayat xboleh...fatwa mufti mesir kalau tak silap...sebabnya mempermainkan ayat alQuran, ayat tak habis lagi dah stop...

ringtone quran juga diharamkan sebab mengelakkan dari berlakunya ada orang yang di tandas tapi dapat call..kan berbunyi quran dalam tandas...

tulisan ayat quran boleh letak dalam hp dengan syarat jangan dibuka dalam tandas....

okeh,topik ni pun dah dibincang dan difahami,oleh itu topik ni dah boleh tutup...

walaupun ada yg kata topik neh dah boleh ditutup aku cuma nak bagi sikit pendapat la, bagi aku xsalah letak surah Al-Quran dalam handphone, atau gadjet yang seewaktu dgnnyer asalkan jgn bukak dlm tandas. Macam la ko nak kata orang2 tahfiz tuh yang ada hafal Al-quran takkan nak soh diorang tanggalkn kepala time nak masuk tandas pastuh pasang balik ble kuar , asalkan dalam tandas tak sebut baca apa2 ok le.

Pastuh pasal ringtone tuh tak silap aku xberapa baik atau makhruh bler jadi caller ringtone atau ringtone sebab ko tak tau bler org tuh jawab hp, kalau dia potong time xsepatutnya , ayat tuh dah jadi lain maknanya...jadi kalau boleh elakkan jadikan mende2 tuh sebagai ringtone atau caller ringtone. (Lebih baik elakkan mende2 yang meragukan neh)

Memang niat kita baik yelah kalau tiba2 dengar zikir , orang lain lagu Britney Spears la , Linkin Park la, tapi banyak lagi boleh kita wat, pe kata amalkan dengar /baca/pasang surah Al-Mulk malam2 kan, ada berkatnyer... ::icon_biggrin::