Jump to content
Sign in to follow this  
anakwawasan

Aku Kena Tipu Ke?

Recommended Posts

salam semua..2 hari lepas aku ada beli komp dektop jenama HP kat kedai cina terengganu(DYNABYTES)..aku tanya cina tu..windows apa dia instal ..dia kata windows vista ori..lps tu aku tanya cd windows tu dia bgi ke tidak ..dia kata tak bagi.. aku tanya kenapa... dia jwb windows vista tak perlu cd..aku tanya pulak ..dah kalu rosak aku nak fprmat mcm mne..dia kata copy dari PC(KALU TAK SILAP AKU DENGARLAH) ataupun guna recovery dlm desktop HP tu..aku pening... mad.gif setau aku kalu kita beli PC yg tuan kedai instal windows ori tentu cd tu jadi hak kita..ke aku salah..cd driver desktop tu pun dia tidak bgi mad.gif ....kalu memang CD tu hak aku aku nak gi tuntut semula..macammane pendapat sedara sekalian...tima kasih

QUOTE(anakwawasan @ Jan 25 2009, 11:42 AM) <{POST_SNAPBACK}>
salam semua..2 hari lepas aku ada beli komp dektop jenama HP kat kedai cina terengganu(DYNABYTES)..aku tanya cina tu..windows apa dia instal ..dia kata windows vista ori..lps tu aku tanya cd windows tu dia bgi ke tidak ..dia kata tak bagi.. aku tanya kenapa... dia jwb windows vista tak perlu cd..aku tanya pulak ..dah kalu rosak aku nak fprmat mcm mne..dia kata copy dari PC(KALU TAK SILAP AKU DENGARLAH) ataupun guna recovery dlm desktop HP tu..aku pening... mad.gif setau aku kalu kita beli PC yg tuan kedai instal windows ori tentu cd tu jadi hak kita..ke aku salah..cd driver desktop tu pun dia tidak bgi mad.gif ....kalu memang CD tu hak aku aku nak gi tuntut semula..macammane pendapat sedara sekalian...tima kasih

apsal plak cm2?kalu btul la ko bli cd vista tu ori n ade dlm list resit,p mintak CD vista tu..
tp aq rase cm de tu saje je ckp ori,strategi nk jual barang..semua bnde nk cakap ori wlaupun xori..
pe2hal, cek dulu..kalu btul, ko ada hak nk mintak cd tu..

QUOTE (anakwawasan @ Jan 25 2009, 11:42 AM) <{POST_SNAPBACK}>

mana ada salah dengar.betul la tu.mana ada cina tu tipu.tapi cara dia cakap tu macam dia tipu.dia expected ko dah tahu.so x paayh cakap banyak-banyak.cd tu ko kena copy sendiri.atau paling payah pun pinjam cd kawan@beli [biskut tawar] punya cd pastu guna balik ORi key kat pc tu.kalau kedai tu simpan cd tu pun x guna jugak.pasal ORI ni yang berharga ialah key dia.bukan cd.cd dia tu mana2 beli.tu orang panggil preloaded.so harga HP ko tu pun murah jugak la.ini semua HP punya keje.nak jimat kos.dulu mmg dia bagi.tapi time tu harga pc tu atleast rm 3k baru dia bagi kan?

kaalu ko beli cd klon mmg dah dapat dah cd Original siap cd....kalau ko beli pc acer lagi besh.dalam dia kosong.ko kena load window sendiri.

Macam ni kalau ko beli Pc atau laptop dari Dell, Acer, lenovo, compaq, HP selalunya diorang tak kasi CD/DVD windows. Selalunya diarong kasi cd recovery. CD recovery ni akan buat copy balik windows image yang disimpan dalam partition lain..Once dah ko run windows image guna cd recovery ni windows akan jadi macam mula-mula ko beli pc/laptop tu..

Apa yang penting sekarang windows key yang ori...bukan dvd/cd ori....tanya pada tokeh tu apa cd key ori untuk windows tu...

Bagi aku tokeh tu tak tipu..benda yang sama juga dibuat kalau ko beli komputer/laptop dari Dell, Acer, lenovo, compaq, HP. Yang penting sekarang ni ada CD recovery....sebab kalau ko ada masalah dengan windows dan ko nak reinstall ko boleh run guna CD recovery..so windows akan back to original state macam mula-mula ko beli..aku cara ni lagi baik sebab proses reinstall windows lagi cepat ..tak perlu nak install driver satu persatu .... Edited by tasek16

ko punya desktop preinstalled vista @ OEM
x der cd diberikan sbb ianya OEM
ko hanya dpt cd key ori @ license sahaja...

betul ckp apek tu, ko pki recovery cd yg dier kasi (HP desktop)

OEM = original equipment manufacturer

sama kes dgn OEM proc, x de HSF diberikan, dvd rom x de kotak, OEM windows x de cd (preinstalled)

ps: ikut cara KITT, pinjam cd windows member, masa masukkan key, ko masukkan key yg terdapat kat pelekat license ko tu...

sekian~ Edited by diamondclow

QUOTE (tasek16 @ Jan 25 2009, 02:14 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Bagi aku tokeh tu tak tipu..benda yang sama juga dibuat kalau ko beli komputer/laptop dari Dell, Acer, lenovo, compaq, HP. Yang penting sekarang ni ada CD recover
bro kompeni dell ada bagi cd le.cd dell tu dah already preloaded ngan driver sata AHCi yang terbaru....pc dell x salah aku pakej dia datang ngan 4-5 CD.tapi yang berguna 2 sahaja.OS dan Driver dia.....aku selalu burn 2 cd ni utk kegunaan aku sendiri.

CD yang dibekalkan oleh DELL ni stabil giler.yang besh tu x payah key serial number.hehehe.

boleh jual.tapi kena jual pada harga ridicilous la.serendah rm 30-rm 50.pasal barang no more longer support.

huhu~ bro, ko beli kat cawangan Kuala Terengganu dekat dengan tokong hindu tu kan? Tak salah aku ada masa tu, tapi aku x kenal saper laugh.gif

Kawan ayah aku ada jugak beli laptop Acer yang guna Vista, tapi dia x bagi CD. Dia cakap kalau nak CD kena beli RM1k lebih huhu

Kalau cd ori vista ultimate mmg rm1k lebey...

aku assume ko beli pc tu dengan vista oem...mmg dia xkan bg cd...n lagi satu, HP setau aku xkan provide cd driver pon...kalau ko nak driver kena cari kat tenet...

bg aku beli desktop package siap2 xpuas hati punya...rugi bnyak ooo...kalau ko beli asing2, banyak faedahnya dan jimat duit...windows install sndiri...senang dan puas ati smile.gif

membe aku penah kene tipu gak..beli pc klon.speck boleh tahan siap xp ori..aritu windows corupt.aku datang nak repair,tak jalan..recover data pastu nak format.tengok2 cd ori je ade..tapi cd key takde.biase tampal kat casing.tapi ni takde.dalam bekas cd pun takde.puas da cari...hahhaahah...sah kene keceng...cd tak penting.yang paling penting key die tu... laugh.gif

tima kasih semua yg bgi pendapat....alahai mujur aku x gi marah kat cina tu..kalu tidak malu woooo ...ni kes x de ilmu lah ni.. laugh.gif ...tpi bagus jugak bila timbul persoalan gini..sekurang2 nya aku dapat satu ilmu.. tak gitu... tma kasih sekali lagi atas info tu

QUOTE (F18 HORNET @ Jan 26 2009, 12:21 PM) <{POST_SNAPBACK}>
membe aku penah kene tipu gak..beli pc klon.speck boleh tahan siap xp ori..aritu windows corupt.aku datang nak repair,tak jalan..recover data pastu nak format.tengok2 cd ori je ade..tapi cd key takde.biase tampal kat casing.tapi ni takde.dalam bekas cd pun takde.puas da cari...hahhaahah...sah kene keceng...cd tak penting.yang paling penting key die tu... laugh.gif

pakej ori tu datang ngan 3 bende sekali.Buku/cd/sticker.the most important thing ialah sticker tu sendiri.ikut prosedur kena tampal kat chasing.but macam aku ...aku x suka tampal bende tu kat chasing.aku suka tampal kat buku.apa-apahal nanti senang.ko dah belek buku xp tu ke belum?

QUOTE(anakwawasan @ Jan 25 2009, 11:42 AM) <{POST_SNAPBACK}>

kau tak kena tipu..memang betul tu...bukak kom. lepas tu bacup guna sof hp tu..aku dah biasa beli kedai tu..setakat ni kedai tu jual barang termurah di kt..tak tau la pulak ada kedai lain yang murah lagi kot..

QUOTE(antivirus @ Jan 27 2009, 03:03 AM) <{POST_SNAPBACK}>
kalo ko rase windows tu ori, KO TUNTUT LAH BLIK CD TU...GUNAKAN KUASA KITA SEBAGAI PEMBELI DAN PENGGUNA DENGAN BIJAK.. wink.gif

bro baca reply ahli2 member putera.com sblum reply... wacko.gif laugh.gif

Menjawab soalan TS, anda tidak ditipu sama sekali.
Sekian.

yups semua bro kat atas tu mmg betul...klu beli laptop yg siap ngan windows mmg CD installer windows tak diberikan sekali...dia cuma bagi label original sticker yg biasanya dilekatkan dibahagian bawah laptop...klu nak install atau reformat samaada beli cd yg lanun dan guna key original tadi atau gunakan recovery CD yg biasanya disertakan sekali dalam pembelian...wasalam

setahu aku dell je akan bg skali dgn cd windos..tu pun kalau beli yg ada windos, bukan free dos.. yg lain mmg x bg .. dia hanya bagi image windos yg ada dlm partition lain senang cite mcm ghose la.. blush.gif

jgn wsau bro...da bnyk mmber2 putera kita dah tlg tue...n mmg btul cakap dorg...yg penting...key ori tue,andai katalah ko pakai cd windows lain skalipun...tp ko insert key ori yg ko beli skali ngn komputer tue...xkan de mslah...slalunya skunk kalu kita beli komputer mcm lappy...kedai just akan bg cd recovery jerk...driver2 ne slalunye dalam tenet jela...huhu... mellow.gif