Jump to content
Sign in to follow this  
mosabiro_dari_Jepun

Slow Motion Video

Recommended Posts

salam semua..

saya dah lama berminat dengan slow motion video..
masalahnya disini kamera video biasa boleh buat ke?
atau kena guna kamera video khas saperti kamera video berkelajuan tinggi atau berkelajuan rendah?
atau boleh guna / ejas dari software editing?

antara contoh2 slow motion video ni biasanya digunakan didalam rancangan Time Warp dan Mythbusters..

harap tuan mod boleh menjawab persoalan saya ini..

p/s: sy xda kamera video, tu pasa la sy xdapat nak cube.. Edited by mosabiro_dari_Jepun

assalamualaikum...

time warp ngan mythbuster tu guna high speed camera...kamera biasa takleh buat..sebab fps rendah...

high speed camera punya fps tinggi gila babeng punya...so apabila dislowkan, motion dia nampak smooth aje

betul tu MalaYneuMaya, untuk create smooth slow motion kena guna camera yan capable untuk shoot dalam highspeed. Camera video consumer biasa tak ada option ni..but camera yang pro macam panasonic hvx200 memang ada kita boleh adjust frame rate untuk create slow motion or fast motion.

BTW kita boleh juga create slow motion guna editing software, most editing software boleh buat..but tak lah se smooth slow yang dibuat direct dari kamera..dalam banyak2 software editing aku lebih suka guna edius kalau buat slow motion...cth macam video kat bawah slow motion yang aku buat guna edius
sample slow motion (right click save as..)

yup, saya dah tengok video tu..
katakanlah saya berminat nak gunakan kamera ni, ape jenis kamera video yang saya patut beli?
adakah kamera ni gunakan video tape (mini dv)?
kalau ader, same ke dengan mini dv tape yang biasa?
err.. ade ke jual kat malaysia ni?

macam mana pulak kalau dengan 'Time lapse video'? Edited by mosabiro_dari_Jepun

QUOTE(mosabiro_dari_Jepun @ Jan 19 2009, 11:10 PM) <{POST_SNAPBACK}>
yup, saya dah tengok video tu..
katakanlah saya berminat nak gunakan kamera ni, ape jenis kamera video yang saya patut beli?
adakah kamera ni gunakan video tape (mini dv)?
kalau ader, same ke dengan mini dv tape yang biasa?
err.. ade ke jual kat malaysia ni?

macam mana pulak kalau dengan 'Time lapse video'?

For editing purposes aku memang recommend guna dv cam (minidv) kamera ni guna minidv tape..semua minidv tape sama..kat malaysia memang tak ada masalah nak cari dv tape ni...

Cuma kalau ko kalau ko beli kamera dv di korea atau japan atau US ko mungkin masalah sikit nak mainkan dv tape dalam kamera dv yang dibeli di malaysia..Katakan cth macam ni..ko shoot guna kamera dv yang ko beli kat Korea/japan... kemudian tape mini dv tu ko try mainkan guna kamera dv kawan ko punya yang dibeli di malaysia. Kemungkinan tak boleh main. Sebab ko punya kamera dv shoot dalam NTSC manakala kawan ko punya shoot dalam PAL format. begitu juga sebaliknya.. kora, japan, us pakai NTSC format so diorang jual kamera dv dalam ntsc format...kat malaysia guna PAL kamera yang dijual dalam PAL format..ada juga kamera yang boleh playback dalam dua-dua format tapi jarang..

aku tak tahu ko kat mana sekarang korea? japan?...kalau memang ko guna secara intensive kat negara ni ko beli NTSC format kamera dv laa...kalau balik kat malaysia bawak sekali kamera tu untuk tujuan editing sebab most kamera dv yang dijual kat malaysia dalam PAL tak boleh main ntsc format

pasal time lapse ada beberapa kamera mini dv yang boleh buat cth Sony DCR-HC62. Kalau kat malaysia harga di lebih kurang RM1400.
Cth video timelapse guna Sony DCR-HC62 boleh tengok kat sini:
http://www.youtube.com/watch?v=_dLl8FFq8AE Edited by tasek16

ooo.. tuan mod cam marah je.. takut lak saya.. heheheh
gurau je..
saya ader je kat malaysia ni.. kat putrajaya.. hehehe
pasal ntsc dan pal tu kire setel sebab sy dah tau..
tp ader gak kamera video yang boleh switch antara pal dan ntsc kan..
tapi yang penting slow motion..
hehehe.. kat putera ni xde ke kawan2 yang minat dengan slow motion video?
bayangkan majlis kawin potong kek atau masa nikah salam henjut ngan tok kadi pakai slow motion video, mesti terkesan kat dalam hidup... hehehehe

QUOTE(mosabiro_dari_Jepun @ Jan 20 2009, 12:00 PM) <{POST_SNAPBACK}>
ooo.. tuan mod cam marah je.. takut lak saya.. heheheh
gurau je..
saya ader je kat malaysia ni.. kat putrajaya.. hehehe
pasal ntsc dan pal tu kire setel sebab sy dah tau..
tp ader gak kamera video yang boleh switch antara pal dan ntsc kan..
tapi yang penting slow motion..
hehehe.. kat putera ni xde ke kawan2 yang minat dengan slow motion video?
bayangkan majlis kawin potong kek atau masa nikah salam henjut ngan tok kadi pakai slow motion video, mesti terkesan kat dalam hidup... hehehehe

mana ada marah dik smile.gif

Btw most video editing software boleh buat slow motion. But untuk aku ...aku lebih suka guna Grass Valley Canaopus edius untuk buat slow motion sebabnya slow motion yang terhasil dari software ni lebih smooth

Tepon LG viewty bleh buat slow motion ni @ 120fps.vga,5mpx(still).cuba tengok demo dier kat utube.Tak silap aku yg pertama dlm industri kamera tepon dunia ada ciri ni. Edited by kembara