Jump to content
capal2

Ekonomi 2009 Makin Tenat!

Recommended Posts

Assalamualaikum ..... warga putera....

aku nak citer skit masa pengalaman pertama aku menghadapi musim GAWAT.

Masa 2 aku kerja kat PERODUA rawang. Nasib aku baik masa 2 pasal under gomen la compeni 2.Jadi dia tak buang korang, masa penghujung taun 1997 mula berlaku gawat ni.masa 2 tak terasa sangat, tapi dah cuak gak.bonus taun 2 tak silap aku dijanjikan 4 bulan tapi dpt 2 bln jee. Syukur gak la...dapat. Masuk taun baru 2008 dah rase..... bln pertama produktion dah mula kurang, OT pun dah takleh nak buat sesuka hati je.ujung bulan paham je la.....tak silap aku dlm 2-3 bln GAWAT dah makin terasa...... nak tau aper yg aku buat masa 2..... MAIN...... satu kilang ader aktiviti sukan cam Badminton, Takrow,dan macam macam lagi la....yg aku tak patahan DLM kilang ader aktiviti BERCUCUK TANAM. aper pendapat korang......? bes tak kerja kilang blh bertani.... TAPI kan DLM KILANG Gila la... KALAU DLM kilamg, pertanian di jalankan di sudut hujung belakang kilang. tak silap aku tanam pisang, nasib baik aku tak kena... masa 2 aku kena gi kusus,ni satu lagi ..... macam-macam kusus ader... kusus kawin pun ader, kusus basic fardu ai'n pun ader, dan bermacam lagi la...
berahir ujung taun 1999, ekonomi syarikat dah berasur pulih... alhamdulillah... tapi producktion tak banyak la....

So..... GAWAT kembali Lagi..... APER persediaan kita tuk hadapi krisis ni..... kita bincang kan....

time gawat yg lalu aku br sekolah form 3.. skang ni.. kalu gawat.. aku harap tak kene buang keje je la... tp aku rase tak kot.. huhuhu mintak jauhkan..

Gawat..gawat..hmm, stakat ni bahang gawat dlm kompeni aku still blom trasa lg. Even aku ni keje ngn kompeni swasta tp ade projek yg agak besa ngn gov. Alhamdulillah stakat ni blom lg la trasa ape2. Cuma yg aku risau increment tuk 2009 ni xtaw la camne. Aku ade cadang nk bli kete..tp ade efek ke kalo aku bli sebelum atau selepas krisis ekonomi yg d jangka melanda Malaysia tgh taun dpn? Aku mmg xtaw lgsg bab2 ekonimi nih,hehehe...

Aku nak cerita satu cerita....biggrin.gif

NI bkn berlaku kat aku la....masa 1997 aku masih budak lagi.....

Akan tetapi kegawatan nih berlaku pada satu kilang yang sama....

1997 or 98...aku igt2 lupa...tapi cousin aku dibuang kerja oleh satu syarikat komag (skang WD) utk mengurangkan pekerja disbbkan kegawatan.....

2008 pulak....dgn kilang2 itu skali tutup...maka semua pekerja2 kilang disitu jadi penanggur lah skang dgn bayaran 3 bulan gaji.....

Seram aku dgr fakta nih.......nak menghadapinya? Aku baru abis blaja.....dip jerk....igt nak keje dulu sblm buat perancangan melanjutkan pljrn.....tapi...huhuh....gerun lah gawat skang nih!

QUOTE(timbell @ Dec 25 2008, 04:25 PM) <{POST_SNAPBACK}>
kesan krisis ekonomi akan dpt dilihat selepas 6 bln..
maybe dlm pertengah 2009 br terasa..
pekerjaan kurang dan sebagainya

Wow...yeke.....waaaaaaaa wacko.gif

QUOTE(digitaltech @ Dec 25 2008, 06:14 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Aku nak cerita satu cerita....biggrin.gif

NI bkn berlaku kat aku la....masa 1997 aku masih budak lagi.....

Akan tetapi kegawatan nih berlaku pada satu kilang yang sama....

1997 or 98...aku igt2 lupa...tapi cousin aku dibuang kerja oleh satu syarikat komag (skang WD) utk mengurangkan pekerja disbbkan kegawatan.....

2008 pulak....dgn kilang2 itu skali tutup...maka semua pekerja2 kilang disitu jadi penanggur lah skang dgn bayaran 3 bulan gaji.....

Seram aku dgr fakta nih.......nak menghadapinya? Aku baru abis blaja.....dip jerk....igt nak keje dulu sblm buat perancangan melanjutkan pljrn.....tapi...huhuh....gerun lah gawat skang nih!

Wow...yeke.....waaaaaaaa wacko.gif

Aku nak share tahun nightmare 1998.Aku keje kilang kat Penang sini. Mula2 kompeni offer Vss. Ramai gak ambek. Pastu last in 1st out. Pastu purchasing dept tak dak keje sebab duit tak bayo kat vendor. Lama2 semue org takde keje. P keje buat bunga straw(mas tu femes bunga ni). Yg banyak keje a/c dept je. Keje jawab org minta utang. Pastu aku dpt info dr akaun yg next week kompeni nak tutup, bawak balik semue brg..
operator yg tak tau mai keje terpinga2 tengok pagar kunci. Habis. Pastu aku menganggur lebey 1 tahun. Semua kilang freeze. Bayangkan star untuk job nyer kosong. Kalo ade satu iklan semua serbu situ. Masing2 panik. Tahun 1999 baru la aku dpt keje bila kilang mula buka new join balik.itu pun belum pulih sepenuhnya. Aku beli kete tahun 2000 interestnyer masih mahai...

simpan beras dan alatan makanan dlm rumah... (stok untuk 2 tahun kalo bole)
juga bhn2 api... duduk di tempat terlindung..

p/s mcm nk kne melawat dgn asteroid jer..

QUOTE(am_enieyâ„¢ @ Dec 26 2008, 08:30 AM) <{POST_SNAPBACK}>
orang melayu hanya tahu beli kereta dan menurut nafsu....nuff said

ko ni kenapa?aku nak beli untuk kemudahan dan untuk memperbaiki taraf hidup aku...bukan nafsu...aku tak paham la budak sorang nih...lain la aku cakap aku baru pakai keta 2 tahun tapi aku rasa nak tukar kereta baru...itu baru nafsu Paham...!!!

Tukar kereta? apa masalahnya kalau beliau nak tukar kereta am_eniey?, Mungkin beliau ada banyak simpanan di SBC.

Ketika nukilan ini ditulis aku sedang menonton laporan tentang ekonomi Malaysia bagi tahun 2008 dan juga ramalan untuk tahun 2009.

Aku tak pasti apa akan berlaku seterusnya pada tahun 2009 sebab aku bukanlah Michelle Morrow ataupun Teuku Zakaria yang mampu meramalkan apa yang akan terjadi pada masa hadapan. Tapi yang aku pasti ekonomi Malaysia pada tahun ini adalah sangat teruk selepas apa yang berlaku pada tahun 1997. Pada tahun 1997, negara diserang oleh spekulator matawang dan semakin teruk apabila Perdana Menteri ketika itu mengumumkan bahawa kerajaan akan mengeluarkan sebanyak RM 10 juta ke atas projek jalan, rel dan saluran paip.

Akibatnya banyak pelabur mengundurkan diri.

Kali ini ekonomi Malaysia jatuh disebabkan oleh Amerika Syarikat yang kelam kabut ikutan keruntuhan ekonomi, perdagangan dan gadai janji sub prima perumahan yang bermula sejak tahun 2006 lagi dan berjangkit ke tahun 2007. Akhirnya pada 20 September 2008, purata indeks Dow Jones Industrial telah kehilangan 4.42 peratus mata dan diikuti pengambilalihan 2 syarikat gergasi gadai janji kewangan oleh kerajaan Amerika Syarikat melalui pelan penyelamat RM 700 bilion (Aku tak pasti ada berapa kosong). Ekonomi Amerika terus merudum dan mengakibatkan banyak negara merasai kesannya. Malaysia merupakan negara yang paling merasai kesannya. Sama seperti Amerika, Malaysia turut melakukan suntikan dana sebanyak RM 7 bilion kepada pengusaha-pengusaha kecil dan sederhana supaya dapat terus bertahan. Tapi aku tak pasti selama mana pakej penyelamat RM 7 bilion itu dapat bertahan, mungkin lagi 7 bilion akan dikeluarkan dan dalam masa yang sama banyak syarikat Multinasional akan mengurangkan operasinya dan seterusnya bankrap dan kembali ke negara masing-masing. Ramai pakar ekonomi dunia meramalkan ekonomi 2009 akan menjadi lebih sukar, mungkin kamu akan lega bila membaca akhbar-akhbar tempatan yang bagi aku kurang realistik.

Namun aku harap, ekonomi Malaysia pada tahun 2009 akan terus mengembang dan aku tabik dengan pentadbiran Singapura yang tak begitu terkesan dengan krisis ekonomi yang sedang melanda dunia hari ini. Sama seperti krisis yang melanda Asia pada tahun 1997, pentadbiran Singapura bijak menguruskan ekonominya.

Oh Ya!, Kemana perginya dana 7 Bilion yang kerajaan keluarkan? Bagi aku sikit?

QUOTE(Rekaniaga @ Dec 26 2008, 02:34 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Tukar kereta? apa masalahnya kalau beliau nak tukar kereta am_eniey?, Mungkin beliau ada banyak simpanan di SBC.

ntahlah aku baru nak beli keta dah dikatakan ikut nafsu...huhuu...

kesan krisis mungkin dlm pertengahan thn 2009, so kita ada dlm 6-7 bulan lg buat persediaan, bagi yg mmg dah kaya & byk simpanan xpe la, tapi bagi yg keja kilang & gaji pun biasa2 jer, family pula ramai, ape kata kita mula start beli brg keperluan byk2..he..
contohnye dlm setiap bulan beli extra 20kg beras, skrg harga beras dah turun..jadikan stock. So lepas tengah thn 2009, beras dlm dapur dah ada 140kg, bleh makan setengah tahun tuuuu...
Pastu, kalau kat blakang umah ada space sket, manfaatkan le.. macam mak aku, habis belakang umah aku penuh dengan sayur2, he..bila time gawat, kalau nak beli daging mahal sgt, makan sayur pun tak mati...kan?kan? laugh.gif
yang selebihnye, gula,garam,susu,tepung...pandai2 le beli sket2, mulakan dari sekarang...sure time gawat nanti, kita tak teruk sangat, yang penting, terus kerja, jgn berhenti.. rolleyes.gif
Amacam idea aku? Edited by Anggun Sukma

Ubah cara hidup.

1. Jangan pegi tengok wayang..
2. Jangan beli pakaian baru...
3. Jangan beli kereta/motor baru...
4. Jangan cari awek baru...

QUOTE(LanoX @ Dec 26 2008, 04:13 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Ubah cara hidup.

1. Jangan pegi tengok wayang..
2. Jangan beli pakaian baru...
3. Jangan beli kereta/motor baru...
4. Jangan cari awek baru...

Btul2. Tak mati kalo takde benda atas tu. Jimat cara aku;org bujang leh la...
1. Kalo dah ada simpanan banyak,bayo lum sum duit kete & rumah utk setaun ka.
2. House full,car full. Kalo ada kawan2 leh share duit belanja ma...
3. Cari keje freelance or part time yg leh jadi backup job. Kalo pandai menjahit lagila tak cukup tangan. Pandai mengurut pun ok gak lebey2 lagi iklan kat internet. (jangan fikir pelik2)..
4. Jangan 'berpoya2'. Asyik nak tengok wayang tiap minggu, isap rokok, basuh kete p car wash,astro..cut cost..tak mati takde benda tu...
5.Pindah balik duk rumah parents lagila bagus...
6.belanja kete rumah biarla berpada. Aku tengok kalo beli rumah flat skrg ni pun dah ok. Design pun dah mcm apartment. Bayo bulanan 200 lebey jek...sapa2 yg gaji 2-3 ribu tu leh bayo lumsum setahun. Kete carila yg downpayment leh bayo lumsum gak..cari honda skehen pun leh jalan lagi...pakai apa 'Honda' woo hebat gak pun...dtg ribut ekonomi pun lum tentu leh tumbang gi...

QUOTE(Tun loy_azloy @ Dec 26 2008, 09:34 AM) <{POST_SNAPBACK}>
ko ni kenapa?aku nak beli untuk kemudahan dan untuk memperbaiki taraf hidup aku...bukan nafsu...aku tak paham la budak sorang nih...lain la aku cakap aku baru pakai keta 2 tahun tapi aku rasa nak tukar kereta baru...itu baru nafsu Paham...!!!

banyak gak sambutan topik ni.....

Tun loy_azloy bagi aku.... kalau ko nak amik keter ko amik masa gawat ni harga keta mkn turun ....ni la peluang tuk berjimat(kalau nak beli la),tapi pikit betul2,pasal ko kena ingat cammana nak bayarnya,kalau leh pakai daun takpe....risiko ko kena pikir dulu....keter penting jugak kalau nak niaga. aku pernah pakai motor wak gi niaga... nak ma** rasanya 3-4 kali angkut barang,penat Ooooo.

to all putera...mambers
kalau gawat nanati aper korang nak buat?

kyokusanagi

apahal ko buat 2 tajuk serupa?? delete la yg satu lagi..

http://forum.putera.com/tanya/index.php?show...c=73670&hl=

Sorry.... Bro.... tak semua urg masuk kat sana.....

Edited by capal2

QUOTE(Anggun Sukma @ Dec 26 2008, 03:53 PM) <{POST_SNAPBACK}>
kesan krisis mungkin dlm pertengahan thn 2009, so kita ada dlm 6-7 bulan lg buat persediaan, bagi yg mmg dah kaya & byk simpanan xpe la, tapi bagi yg keja kilang & gaji pun biasa2 jer, family pula ramai, ape kata kita mula start beli brg keperluan byk2..he..
contohnye dlm setiap bulan beli extra 20kg beras, skrg harga beras dah turun..jadikan stock. So lepas tengah thn 2009, beras dlm dapur dah ada 140kg, bleh makan setengah tahun tuuuu...
Pastu, kalau kat blakang umah ada space sket, manfaatkan le.. macam mak aku, habis belakang umah aku penuh dengan sayur2, he..bila time gawat, kalau nak beli daging mahal sgt, makan sayur pun tak mati...kan?kan? laugh.gif
yang selebihnye, gula,garam,susu,tepung...pandai2 le beli sket2, mulakan dari sekarang...sure time gawat nanti, kita tak teruk sangat, yang penting, terus kerja, jgn berhenti.. rolleyes.gif
Amacam idea aku?

krisis ekonomi ni sebenarnya dah bermula sejak penghujung tahun 2006, dan merebak ke tahun 2007, september 2008 adalah klimaks segala bencana, dan natijahnya kita dapat rasa sehingga suku kedua tahun 2009, dah agak terlambat kalau kita cakap krisis ekonomi ni belum bermula.

QUOTE (Dein @ Dec 25 2008, 03:25 PM) <{POST_SNAPBACK}>
. Aku ade cadang nk bli kete..tp ade efek ke kalo aku bli sebelum atau selepas krisis ekonomi yg d jangka melanda Malaysia tgh taun dpn? Aku mmg xtaw lgsg bab2 ekonimi nih,hehehe...

weh jangan.jangan beli kereta dalam tempoh gawat ni.jangan ada komitmen apa2 pun.please keep cash in your hand.jangan simpan dalam bank.ekonomi negara kita akan `suffer` sikit.pasal negara kita banyak buat eksport ke jepun dan Amerika.lagi2 bende elektronik.bertahan dulu.kerana ada desas desus mengatakan keadann ini akan berlanjutan kurang-kurang 3 tahun.dalam tempoh 3 tahun ni akan ramai hilang kerja.kena buang keja pasal kilang@kompeni cuba merendahkan kos.so siapa keja kilang siap sedia la.lagi2 rekod keja x cantik.selalu buat hal.bank kat US dah runtuh.ramai orang dah mengeluarkan duit masing2 dalam bank.kerana orang dah hilang keyakinan terhadap bank.jangan buat hutang dalam tempoh terdekat ni.kesan dia mungkin x seteruk tahun 98.cuma pembangunan dan projek2 utk rakyat dihentikan sementara.so negara dalam keadaan slow.

member cina aku kata orang melayu untung.pasal ada ASB.....aku x berapa paham la ASB ni.siapa keh explain?

QUOTE (Anggun Sukma @ Dec 26 2008, 03:53 PM) <{POST_SNAPBACK}>

mana boleh bro.bende2 macam tu mana boleh simpan.mudah rosak.bercucuk tanam mmg boleh.tapi kalau keperluan asas nak simpan buat stok.nanti market beras kucar kacir nanti.permintaan melebihi penawaran.menyebabkan peniaga menaikkan harga beras.

QUOTE(K.I.T.T @ Dec 27 2008, 02:24 AM) <{POST_SNAPBACK}>
weh jangan.jangan beli kereta dalam tempoh gawat ni.jangan ada komitmen apa2 pun.please keep cash in your hand.jangan simpan dalam bank.ekonomi negara kita akan `suffer` sikit.pasal negara kita banyak buat eksport ke jepun dan Amerika.lagi2 bende elektronik.bertahan dulu.kerana ada desas desus mengatakan keadann ini akan berlanjutan kurang-kurang 3 tahun.dalam tempoh 3 tahun ni akan ramai hilang kerja.kena buang keja pasal kilang@kompeni cuba merendahkan kos.so siapa keja kilang siap sedia la.lagi2 rekod keja x cantik.selalu buat hal.bank kat US dah runtuh.ramai orang dah mengeluarkan duit masing2 dalam bank.kerana orang dah hilang keyakinan terhadap bank.jangan buat hutang dalam tempoh terdekat ni.kesan dia mungkin x seteruk tahun 98.cuma pembangunan dan projek2 utk rakyat dihentikan sementara.so negara dalam keadaan slow.

member cina aku kata orang melayu untung.pasal ada ASB.....aku x berapa paham la ASB ni.siapa keh explain?

mana boleh bro.bende2 macam tu mana boleh simpan.mudah rosak.bercucuk tanam mmg boleh.tapi kalau keperluan asas nak simpan buat stok.nanti market beras kucar kacir nanti.permintaan melebihi penawaran.menyebabkan peniaga menaikkan harga beras.

Insyaallah krisis ni takkan berlanjutan lebih dari tahun 2009, Kamu yang bekerja di kilang2 tak perlu takut sebab, yang perlu takut ialah pemilik-pemilik kilang tersebut