Jump to content
Sign in to follow this  
anti_aktivis

Ramai Yang Tak Tahu Rupanya

Recommended Posts

Assalamualaikum.

Saya pasti ada kalangan kita yang gagal memahami apa itu reserve margin , IPP dan PPA.

Dipendekan cerita

IPP adalah penjana kuasa bebas (swasta spt YTL , Malakoff).

Reserve margin pula ialah , kesediaan IPP untuk menjana kuasa tambahan pada tahap tertentu , dan kesediaan ini dibayar oleh kerajaan (rakyat) walaupun tiada apa yang dijanakan sebagai kuasa tambahan. Dalam dunia , reserve margin ni normal , pada tahap 20 hingga 30 %

PPA ialah - perjanjian yang dibuat antara Kerajaan dan IPP.

Ok , DI MALAYSIA

Reserve margin mengikut PPA yang telah ditandatangi oleh Gomen adalah fleksible dan boleh dikatakan menguntungkan IPP dan sekaligus merugikan RAKYAT. Cuba bayangkan , sekarang reserve margin melonjak naik 47%. Menteri sundiri mengakui hal ini sepatut tidak berlaku dengan memberi contoh , Jepun yang alam sekitarnya tak stabil pun baru satu digit sahaja peratusnya.

Jadi inilah yang dikatakan secara HARFIAHNYA , kita membayar utk tenaga yang kita tak guna pakai.

Tolong semak makna harfiah dahulu sebelum masuk berbincang disini

Lupalak nak tambah

Di Malaysia kita (kerajaan) memberi subsidi berpuluh billion billion ringgit dalam bentuk gas kepada IPP bagi memastikan mereka untung dalam anggaran 7 billion setahun . Dan ironinya dari 7 billion setahun tu , almost half mereka terima dalam bentuk bayaran utk servis yang rakyat tak pernah guna pakai pun. Edited by anti_aktivis

"Ramai Yang Tak Tahu Rupanya"

Tapi aku tau. Tapi apa aku boleh buat? Boleh bagitau tak kepada aku yang cetek pengetahuan ni apa yang aku boleh buat untuk menyelesaikan permasalahan tersebut? smile.gif

Aku pun tahu,..tapi apa bleh buat..
Tenaga?.. minyak dah takyah cerita la.

Kalau electric memang aku geram.. tak kira apa la.. siot mahal, ubah cara hidup? jimat? kalau taknak kasi free bagi diskaun 50% dari taarif baru pun jadi la.. kalau nak ikutkan bak kata Nikola Tesla.. electric ni patut deberi percuma jer. Tapi sebagai rakyat penyokong yang patriotik dan berwibawa, jangan la melampau mintak percuma,.. dimurahkan 50% dah cukuplah...takdanya terbeliak mata bila sembang pasal PPA yang cam serampang dua mata tu?

Cakap skit hehe, ada ke tak niat kerajaan atau bakal kerajaan untuk pertimbangkan semula isu electric ni..

kalau takda..macam nak suruh jer orang TNB kayuh turbine 24 jam untuk suply karen kat umah aku..pastu kalau bayar mahal pun aku diam jer....wakakaka.

QUOTE(Sir Pyan @ Dec 22 2008, 11:38 PM) <{POST_SNAPBACK}>
"Ramai Yang Tak Tahu Rupanya"

Tapi aku tau. Tapi apa aku boleh buat? Boleh bagitau tak kepada aku yang cetek pengetahuan ni apa yang aku boleh buat untuk menyelesaikan permasalahan tersebut? smile.gif

Tak perlu jadi saintis roket utk tahu guna kuasa undi yang ada pada diri sundiri.

Tak perlu jadi genious , utk sama sama memberi maklumat pasal ni kepada rakan rakan yang tak tahu , supaya mereka lebih bijak menggunakan kuasa undi.

Dan suara rakyat , adalah suara majikan .

aku mmg xtau lansung.. jadi aku byk soalan nak tanya..

IPP itu penjana bebas.. tp apa yg ble di kaitkan dgn ekonomi secara x lansung ?

Reseve margin .. itu utk apa ? bila dia naik atau turun reserve.. tu apa kesan dia.?

sbb aku mmg xtau lansung.. tp kalu sudi explain la ..

QUOTE(slymer @ Dec 23 2008, 10:17 AM) <{POST_SNAPBACK}>
aku mmg xtau lansung.. jadi aku byk soalan nak tanya..

IPP itu penjana bebas.. tp apa yg ble di kaitkan dgn ekonomi secara x lansung ?

Reseve margin .. itu utk apa ? bila dia naik atau turun reserve.. tu apa kesan dia.?

sbb aku mmg xtau lansung.. tp kalu sudi explain la ..

bayangkan berbillion billion ringgit setahun dibayar kepada IPP utk kuasa yang tak pernah dijanakan. Berbillion billion ringgit jika digunakan utk pembangunan , memberi impact positif kepada rakyat dan ekonomi malaysia.

Reserve Margin - kesediaan penjana utk menjana kuasa elektrik lebih dari keperluan biasa. Peratus normal = 20 % hingga 30%. (tak boleh nak elak , sebab kita tak nafikan , ada masa , negara memerlukan kuasa lebih). Tapi di Malaysia , dek kerana corak pemerintahan tak berdaya maju , perjanjian berat sebelah , maka reserve margin telah melonjak pada 47%. Secara harfiahnya , boleh dikatakan , setiap setiap RM15 yang "kita" bayar utk kuasa elektrik , RM5 memang tak pernah dijana dan diguna kita.

Dan total utk 47% tu berbillion billion ringgit setahun.

QUOTE(anti_aktivis @ Dec 23 2008, 08:53 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Tak perlu jadi saintis roket utk tahu guna kuasa undi yang ada pada diri sundiri.

Tak perlu jadi genious , utk sama sama memberi maklumat pasal ni kepada rakan rakan yang tak tahu , supaya mereka lebih bijak menggunakan kuasa undi.

apakah jaminan sekiranya mengunakan kuasa undi, benda ni tidak akn berlaku lg?

so what? rugi berbilion setahun?

ok la tu. lepas ni kite gune kuasa undi untuk buat bio power plant dari "projek mega ****" ye. jimat tu. semua orang boleh guna tenaga letrik percuma. ke pakai papan tanda jalan tenaga solar kat pulau pinang nun tu. kan dah nak tukar papan tanda jalan? alang2 kasik yang solar terus la.

or kalau tak boleh, kite jalan ramai2 jom dari Masjid Jamek ke KLCC. best tu. menyihatkan badan. ramai orang tak naik kereta time tu. so demand minyak turun, harga minyak boleh turun 50 sen terus.

kalau TS nak berkias2 kat sini, tak payahla. macam forumers kat sini tak paham cakap direct pulak.

p/s: TS, kalau nak berkias macam ni pon, masuk topik serious discussion ye. naik muak aku tengok orang cerita bende yang same kat putera ni.

Mana sama dengan kita pergi sekolah , belajar + cari kerja ikut usaha kita sendiri tapi dalam hal ni kita undi orang/parti yang kita takde kuasa mengawal dorang macam kita boleh kawal diri sendiri.

Lagi satu , bukan kontrak ikut tahun ke benda ni ? Kalau undi orang lain pun kalau kontrak tu duk jalan lagi macam mana ?

QUOTE(anti_aktivis @ Dec 23 2008, 01:51 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Macam pi sekolah , kita berusaha dengan memilih sekolah yang sesuai dan belajar bersungguh sungguh, tapi jaminan kerja wujud utk kita?

habis tu, x de jaminan la...? hahaha omong kosong je la ni laugh.gif
tajuk topik mcm bagus sgt tp xde point. baik tutup jer dry.gif
nnt klu ckp kaki kencing marah pulak... huhuhu

QUOTE(hampeh @ Dec 23 2008, 02:46 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Mana sama dengan kita pergi sekolah , belajar + cari kerja ikut usaha kita sendiri tapi dalam hal ni kita undi orang/parti yang kita takde kuasa mengawal dorang macam kita boleh kawal diri sendiri.

Lagi satu , bukan kontrak ikut tahun ke benda ni ? Kalau undi orang lain pun kalau kontrak tu duk jalan lagi macam mana ?

tula..kalo dh perjanjian berat sebelah..nak wat camne?tapi rasanya boleh kut tentukan % tu..k'jaan bleh tentukan bape % yg diorang nk..kalo tidak macam mana benda ni bleh melonjak naik ke 47%?asalnye dulu 20%-30% je..

mmg la kita xbleh control org/parti yg kita undi..sama gak dgn pi skolah+blaja+usaha mntk keje..tapi kita xleh control org yg nk bg keje kat kita..walaupun kita berusaha macam mana pn..kalo dia xnk bg..dia xbg jgak keje tu..tp adakah dgn sbb itu, kita perlu berhenti berusaha?pointnye di sini..apa pn rancangan kita..tiada jaminan akan berjaya (100%)..walaupun semuanya dibuat dgn teliti n perancangan rapi..coz Allah yg tentukan..itu la yg saudara anti_aktivis tu cuba jelaskan..

menukar k'jaan jgk satu bentuk usaha..tapi adakah dgn menukar k'jaan..jaminannya 100% akn selesaikan masalah ni?tidak jgak..sbb semuanya ditentukan oleh Allah..kita merancang..tapi Allah yg tentukan..sbb tu Allah suruh berusaha dulu baru tawakal..bukan tawakal je..

QUOTE(madaya @ Dec 23 2008, 02:57 PM) <{POST_SNAPBACK}>

xde satu benda pn dlm dunia ni yg ada jaminan..ko cuba ckp..ada jaminan ke ko akan hidup esok?

QUOTE (anti_aktivis @ Dec 23 2008, 10:35 AM) <{POST_SNAPBACK}>
bayangkan berbillion billion ringgit setahun dibayar kepada IPP utk kuasa yang tak pernah dijanakan. Berbillion billion ringgit jika digunakan utk pembangunan , memberi impact positif kepada rakyat dan ekonomi malaysia.

Reserve Margin - kesediaan penjana utk menjana kuasa elektrik lebih dari keperluan biasa. Peratus normal = 20 % hingga 30%. (tak boleh nak elak , sebab kita tak nafikan , ada masa , negara memerlukan kuasa lebih). Tapi di Malaysia , dek kerana corak pemerintahan tak berdaya maju , perjanjian berat sebelah , maka reserve margin telah melonjak pada 47%. Secara harfiahnya , boleh dikatakan , setiap setiap RM15 yang "kita" bayar utk kuasa elektrik , RM5 memang tak pernah dijana dan diguna kita.

1. Jika berbillion setahun di byr oleh IPP, so soalan aku kemana duit berbillion itu pergi..? jika betul xkan pakar2 ekonomi atau menteri2 dan segala pakar2 kewangan dlm jabatan menteri xble detect hal tersebut.. ?

2. JIka betul perjanjian berat sebelah.. aku x rasa kerajaan kita mcm 3 abdul x reti nak buat perjanjian.. ?
Mana pergi2 pakar2 analisis dlm malaysia nie..? smuanya dah jadi 3 abdul ke..?

3. Mengenai RM 15 tp harga asal RM 10 .. emm yg nie komen.. tp jika benar berlaku.. xkan siapa yg sedar..?
Mesti ada tujuan dan bersebab yg berkaitan dgn ekonomi semasa...

Maaf laa kalu byk tanya.. sbb aku masih keliru tujuan IPP, reserve margin dan smua tu..
tp aku berminat nak tau... smile.gif
atau aku lampi huhuhu

QUOTE (anti_aktivis @ Dec 23 2008, 10:35 AM) <{POST_SNAPBACK}>

1. Jika berbillion setahun di byr oleh IPP, so soalan aku kemana duit berbillion itu pergi..? jika betul xkan pakar2 ekonomi atau menteri2 dan segala pakar2 kewangan dlm jabatan menteri xble detect hal tersebut.. ?

2. JIka betul perjanjian berat sebelah.. aku x rasa kerajaan kita mcm 3 abdul x reti nak buat perjanjian.. ?

3. Mengenai RM 15 tp harga asal RM 10 .. emm yg nie komen.. tp jika benar berlaku.. xkan siapa yg sedar..?

Maaf laa kalu byk tanya.. sbb aku masih keliru tujuan IPP, reserve margin dan smua tu..
atau aku lampi huhuhu

mcm xpaham..masuk poket org 'tertentu' la..aku xnk ckp sape..tp kalo kementerian pn xtau(atau pura2 xtau)..xleh cakap apa la..tido kut?xbuat keje.. laugh.gif

tapi kan, para analisis..pakar2 dlm k'jaan mesti sedar benda ni..tapi kalo bos kata ok..nk wat camne..diorang pn mkn gaji je.. laugh.gif

QUOTE(hampeh @ Dec 23 2008, 02:46 PM) <{POST_SNAPBACK}>

Jadi sebab tiada jaminan , kita tak yah berusaha? Tak yah sekolah klu ikut analogi saya?

Ki ki ki

QUOTE(madaya @ Dec 23 2008, 02:57 PM) <{POST_SNAPBACK}>

teringat aku kat kawan aku yang pernah kata buat apa sekolah , mana dia jaminan utk kerja? Utk justify kenapa dia tak mahu sekolah.

Qada dan Qadar , menyuruh kita berusaha menuju kearah ketetapan

Ki ki ki ki

Takkan hanya sekadar mampu kata fakta sahih sebagai fakta kencing. Even pak menteri admit about it?

QUOTE(slymer @ Dec 23 2008, 03:33 PM) <{POST_SNAPBACK}>

atau aku lampi huhuhu

atau aku lampi huhuhu

Item 1 dan 2 , disedari semua pemimpin kita. But jawapan mereka , itu dah termaktub dalam PPA. Nobody can do anything walaupun berbillion wang rakyat terbazir begitu sahaja secara harfiahnya. Menarikkan PPA yang kita buat tak menyebelahi kita.

Item 3 - sila rujuk jawapan kepada Item 1 dan 2

QUOTE(anti_aktivis @ Dec 23 2008, 05:18 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Jadi sebab tiada jaminan , kita tak yah berusaha? Tak yah sekolah klu ikut analogi saya?
Ki ki ki

Analogi ko pun salah awal-awal, pasal benda kat sekolah kita usaha sendiri , mana leh samakan dengan mengundi orang lain . Lain kali buat perbandingan yang lebih sesuai wink.gif Ke ko tersalah nak quote orang lain ?

Takde sesiapa tau ke perjanjian dia tamat bila ? Leh la rakyat malaysia bagi pressure awal-awal sebelum perjanjian baru tiba-tiba keluar "mengejut" lak.

QUOTE(hampeh @ Dec 23 2008, 05:25 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Analogi ko pun salah awal-awal, pasal benda kat sekolah kita usaha sendiri , mana leh samakan dengan mengundi orang lain . Lain kali buat perbandingan yang lebih sesuai wink.gif Ke ko tersalah nak quote orang lain ?

Takde sesiapa tau ke perjanjian dia tamat bila ? Leh la rakyat malaysia bagi pressure awal-awal sebelum perjanjian baru tiba-tiba keluar "mengejut" lak.

Errr bro ,

analogi aku

kita berusaha sekolah utk dapat kerja . (sijil)

kita berusaha mengundi utk dapatkan pemimpin (dedikasi pemimpin)

Tapi setelah tu ? Sijil yang cari menjamin kerja? Dedikasi pemimpin menjamin keihklasan?

Tapi jaminan tak boleh dijadikan alasan utk tidak berusaha.

Aku Quote orang? Takkan ini matlamat ko bila berbincang dengan aku? Andaian sahaja? Ki ki ki

Dan perjanjian bila tamat , tu masalah kedua. Masalah utama , masih lagi kah kita percaya kepada pihak yang bertanggung jawab?

Tak perlu jadi saintis roket utk fikir benda ni.

P/s glad anda cuma kata analogi saya silap , tapi fakta yang saya beri tak silap Edited by anti_aktivis

Tapi kita sendiri leh usaha cari kerja lepas dapat kelayakan , dalam hal mengundi pemimpin nih dah masuk hal lain pasal kita takleh kawal "usaha" mereka macam mana .

Tak perlu jadi saintis roket utk fikir benda ni.

QUOTE(hampeh @ Dec 23 2008, 05:54 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Tapi kita sendiri leh usaha cari kerja lepas dapat kelayakan , dalam hal mengundi pemimpin nih dah masuk hal lain pasal kita takleh kawal "usaha" mereka macam mana .

masih lagi berminat bermain analogi berbanding membincangkan fakta?

Ki ki

As usual aku follow aja for sake of disccusion continuity.

Errrrrr apa anda kata usaha lagi walaupun nobody can give u any jaminan? Ki ki

Can I say , tak kira apa pun kita masih boleh berusahakan walaupun tiada jaminan?

Ki ki

Thanks , anda dah jawab soalan anda sundiri

P/s masih ada lagi tak faham kuasa undi. Kuasa undi bukan semata mata waktu pilihanraya aja. Bayangkan , klu majoriti kata "u tak ubah sikap , kami undi orang lain". Ni pun satu usaha mengubah sikap pemimpin kan? Edited by anti_aktivis

Bagusla macam tu.
Ki ki.

Kena tunggu ada manusia dedah pulak la pasal kontrak IPP , baru tau apa isi kandungan dia lagi . Ke memang dah bocor dah ? Ada ke site yang ada hal kontrak IPP nih ? unsure.gif

QUOTE(anti_aktivis @ Dec 23 2008, 05:57 PM) <{POST_SNAPBACK}>
P/s masih ada lagi tak faham kuasa undi. Kuasa undi bukan semata mata waktu pilihanraya aja. Bayangkan , klu majoriti kata "u tak ubah sikap , kami undi orang lain". Ni pun satu usaha mengubah sikap pemimpin kan?

jawapan yg bernas smile.gif

QUOTE (anti_aktivis @ Dec 23 2008, 05:57 PM) <{POST_SNAPBACK}>
P/s masih ada lagi tak faham kuasa undi. Kuasa undi bukan semata mata waktu pilihanraya aja. Bayangkan , klu majoriti kata "u tak ubah sikap , kami undi orang lain". Ni pun satu usaha mengubah sikap pemimpin kan?

ni namenye menghasut. best2. camni la bagus. melayu kan pandai bab2 menghasut ni. No 1. walaupon takde statistik. tapi semua tahu.

cerita IPP cerita lama la. cube cerita tanah 999 tahun kat Perak tu. aku nak dengar jugak. Bosan jugak dengar bende IPP ni berulang kali.

QUOTE(anti_aktivis @ Dec 23 2008, 08:53 AM) <{POST_SNAPBACK}>

Tapi aku dah guna kuasa undi aku hari tu. rolleyes.gif