Jump to content
castlevama

Arah Tuju Selepas Degree?

Recommended Posts

salam...

nk tnya pendapat korang ni...
aku ada diploma n then smbg dgree comp sc (by next year abis ler)...
result bleh tahan..tp xla 1st class...

programming aku suam2 kuku jer...
family galakkan smbung master..tp aku je mcm xsanggup...
nk hadapi dunia keja pulak...aku xyakin dgn skill yg aku dah ada (wpn dh berthn2 blaja)...

soalannya...

1. apa pendapat korang? apa yg patut aku lakukan?
2. cmna dgn job market dlm bidang ICT by 2009 ++ (ekonomi meleset? byk mmpengaruhi ke?)

Edited by castlevama

QUOTE(castlevama @ Dec 20 2008, 12:03 AM) <{POST_SNAPBACK}>
salam...

nk tnya pendapat korang ni...
aku ada diploma n then smbg dgree comp sc (by next year abis ler)...
result bleh tahan..tp xla 1st class...

programming aku suam2 kuku jer...
family galakkan smbung master..tp aku je mcm xsanggup...
nk hadapi dunia keja pulak...aku xyakin dgn skill yg aku dah ada (wpn dh berthn2 blaja)...

soalannya...

1. apa pendapat korang? apa yg patut aku lakukan?
2. cmna dgn job market dlm bidang ICT by 2009 ++ (ekonomi meleset? byk mmpengaruhi ke?)

Ekonomi tak elok.. kilang Western Digital nak ditutup di Sarawak..

1,500 pekerja Western Digital Sarawak hilang mata pencarian

KUCHING: Seramai 1,500 pekerja kilang elektronik Western Digital (Malaysia) Sarawak hilang pekerjaan selepas syarikat yang berpangkalan di Amerika Syarikat itu bertindak menutup operasinya di sini, dengan alasan sedang mengalami kegawatan ekonomi.

Bagaimanapun difahamkan, operasi tiga lagi kilang milik syarikat itu di Kuala Lumpur, Johor dan Pulau Pinang masih diteruskan dengan kakitangan di Sarawak ditawarkan berpindah ke kilang berkenaan atau menerima pampasan pemberhentian.

Menteri Muda Pembangunan Industri Sarawak, Datuk Daud Abdul Rahman, berkata tindakan kilang berkenaan yang pertama berlaku di negara ini sejak kegawatan ekonomi melanda Amerika Syarikat.

Katanya, Western Digital mendakwa mengalami pengucupan jualan dengan ibu pejabat mengarahkan kilang menamatkan kontrak kakitangan sementara selain menutup operasi di Sarawak dan sebuah lagi kilangnya di Thailand secara berperingkat sehingga Mac tahun depan.

"Saya dimaklumkan seluruh kakitangan syarikat terkejut selepas dimaklumkan mengenai penutupan operasi di Sarawak oleh Ketua Pegawai Eksekutif (CEO) Western Digital, John Coyne, melalui sesi sidang video pagi Selasa lalu.

"Saya terkilan kerana selepas 13 tahun beroperasi, Western Digital tidak berbincang dengan kerajaan negeri terlebih dahulu sebelum membuat keputusan mengejut yang jelas akan menjejaskan nasib pekerjanya di sini," katanya di pejabatnya di Wisma Sumber Alam di sini, semalam.

Daud yang sebelum itu mengadakan pertemuan bersama Pengarah Kanan WD Media, Keong Chan dan Pengarah Sumber Manusia WD Media, Saiful Bahri Sopar, berkata tawaran berpindah ke kilang milik syarikat itu di Semenanjung adalah sukar dilakukan berikutan kebanyakan kakitangan mempunyai komitmen di sini.

"Kumpulan pekerja paling terjejas adalah mereka yang bertugas sebagai operator berikutan hanya menerima gaji sekitar RM1,000 dengan pampasan diberi tidak sebanyak mana.

"Kebanyakan kakitangan enggan berpindah ke kilang di Semenanjung disebabkan sudah membeli rumah dan kenderaan di sini ," katanya.

Difahamkan, Western Digital hanya menawarkan pampasan sekitar dua bulan gaji pokok mengikut perkiraan tempoh perkhidmatan kakitangan dengan pekerja yang berkhidmat kurang dua tahun hanya akan diberi pampasan sebulan gaji.

Daud berkata, adalah sukar bagi seramai 1,500 kakitangan berkenaan mencari kerja baru dalam tempoh tiga bulan berikutan suasana ekonomi ketika ini namun pihaknya akan membantu mereka menyelesaikan masalah ini.

"Saya bersedia ke Amerika Syarikat dan bertemu CEO Western Digital bagi membincangkan cara terbaik menyelesaikan masalah yang boleh menjejaskan nama baik Kerajaan Sarawak.

"Sekiranya Western Digital mahu menamatkan operasinya juga, berilah peluang kakitangan mencari pekerjaan lain atau seboleh-bolehnya teruskan operasi sehingga hujung tahun hadapan," katanya.

Difahamkan kilang Western Digital Sarawak adalah yang kedua terbesar di Malaysia selepas kilangnya di Kuala Lumpur dengan syarikat itu menjadi antara pengeluar cakera keras terbesar di dunia.

1,500 pekerja Western Digital Sarawak hilang mata pencarian

pasal kilang ni takyah kata la.. Time ekonomi tengah mencanak pun, diorang bleh main tutup camtu je. Besar camne pun kilang (intel,wd etc). Kalu diorang jumpa camna cara nak kurangkan lagi kos operasi, diorang sambar je(cth pindah operasi ke Vietnam). VSS bagi kilang besar2 dah jadi mcm perkara biasa, wlaupun bkan semua camtu.

Dalam kes ko ni, xtually benda ni pun begantung kat diri ko sendiri gak, dan apa yg akan ko plan nanti. Cthnya apa plan ko, lepas ko ambik master nanti? Sekiranya nk ceburi bidang lecture, nak ajar IT kat IPT/IPTS, memang relevan la kalu ko nk teruss ambik master. Tapi kalu bukan bidang pendidikan yg ko nk tuju, bagi aku better lepas degree ko terus kerja dulu, amik xperience.

Mcam yg ko dah sedia maklum skrang, majikan lebih pandang skill yg ko ada dari hanya "sijil2" yg ko pernah dapat. Master, PHD, etc tk dinafikan memang la bagus. Tp kalu ko perasan kt iklan2 jobstreet, jobDB etc. Diorang mintak diploma, atau degree. Jarang la sngat kalu requirement diorang nk kan MASter, PHD. Tk caya try surf tengok. So cadangan aku dah ada degree kerja terus dalam bidang yg ko nak. Bidang kerja memang la beza dari apa yg ko blaja kt U. Kt tempat kerja nanti, ko mcam blaja balik semula. Kadang2 mcam dari A to Z balik.

Ala sambung master pun ok gak.. kalau result sblm ni ok.. insyallah takde masalah.. kalau rasa nak kerja juga.. kerja la setahun dua pastu sambung master balik.. tapi bagi aku kalau dah ada peluang sambung master terus kan je. jadi pensyarah... sbb bila kau dah keje mkn gaji dgn swasta ni.. lama2 kau akan rasa boring yg amat.. dan jealous gak tgk member yg jadi pensyarah ni.. hehe..
Mkn gaji swasta ni normally presure dia boleh tahan la.. ialah kan profit oriented.. dateline itulah inilah.. boss, customer, semua pressure. mcm2 lagi la..berbanding kalau keje mkn gaji dgn kerajaan mcm pensyarah ke cthnya..

aq nk tnye smthing gak
aq dah nk dekat abis bljar ni
skrg wt dgree account
tp aq nk jd lecturer
tp lps ni aq xtau nk g mne
ade ke spe2 leh bantu

QUOTE(ekey @ Dec 22 2008, 02:39 AM) <{POST_SNAPBACK}>
aq nk tnye smthing gak
aq dah nk dekat abis bljar ni
skrg wt dgree account
tp aq nk jd lecturer
tp lps ni aq xtau nk g mne
ade ke spe2 leh bantu

ape maksud ko 'lepas ni nak pegi mane' ?...

kalo ko nak jadi lecturer?..

pegi la amik master...

pastu sambung phd...

QUOTE(are_zn @ Dec 22 2008, 02:55 AM) <{POST_SNAPBACK}>
ape maksud ko 'lepas ni nak pegi mane' ?...

kalo ko nak jadi lecturer?..

pegi la amik master...

pastu sambung phd...

xde la
aq just nk tau aq kne ambk kursus bhgian pendidikan ke
ape ke
yela sbb lecturer kan dah msk bhgian pendidikan

QUOTE(ekey @ Dec 22 2008, 07:46 AM) <{POST_SNAPBACK}>
xde la
aq just nk tau aq kne ambk kursus bhgian pendidikan ke
ape ke
yela sbb lecturer kan dah msk bhgian pendidikan

lain la.. lecturer dgn cikgu.. cikgu bhgn kementerian pendidikan.. lecturer dah bghn kementerian pengajian tinggi dah.. kalo ko nak jadi lecturer smbung je lah master kat mana2 pun..

Tapi aku advise sambung la kat IPTA/IPTS yg direcognize sikit. Sebab benda ni pun, orang pandang gak. Apatah lagi kalu ko teringin nak mengajar kat IPTA.

skang UITM bukak Skim TPM (Tenaga Pengajar Muda), yakni ko jd lecturer dlm ms yg sama buat master dgn scholarship UITM. kalu nk cepat.. tarikh tutup 3 jan 2009.

QUOTE(teri-chan @ Dec 26 2008, 12:01 AM) <{POST_SNAPBACK}>
skang UITM bukak Skim TPM (Tenaga Pengajar Muda), yakni ko jd lecturer dlm ms yg sama buat master dgn scholarship UITM. kalu nk cepat.. tarikh tutup 3 jan 2009.

aku ada tgk iklan tu...tp dorang yg dh btul2 grad...
xleh nk apply lg...ada 1 sem lg...

adehh...
dhla skrg ni ekonomi meleset terok...
aku pn xtau nk wat decision mna 1...
ms pn tgl dh xlama mna lg

ingat nk tmbh certificate je...awl thn dpn U support amik cert. IBM...

QUOTE(teri-chan @ Dec 26 2008, 12:01 AM) <{POST_SNAPBACK}>

oh aq igt dh xde la progm ni rpe2 nye ade lg
btw aq stdent uitm
tp curios gk mne ko tgk iklan ni
bg tau la
tq

QUOTE(z_tecon @ Dec 29 2008, 12:44 PM) <{POST_SNAPBACK}>
kalau aku prefer sambung master by research.... ahaks smile.gif

utk keja..lecturer aku xsarankan wat by research...klo nk smpai ke phd tu bgus laa...
yg best by research ni...ada grant...dpt la duit seribu lbh sbln...ada yg smpai 2k..
dh mcm keja dah...huhu...

QUOTE(castlevama @ Dec 29 2008, 02:32 PM) <{POST_SNAPBACK}>
utk keja..lecturer aku xsarankan wat by research...klo nk smpai ke phd tu bgus laa...
yg best by research ni...ada grant...dpt la duit seribu lbh sbln...ada yg smpai 2k..
dh mcm keja dah...huhu...

castlevama bg tau la mne ko bc notice ttg TPM tu
kat HeP ke??

kilang aku pun dah gawat...byk cuti unpaid...sikit la gaji...aduss...

bagi yg baru abis study tu...senang je...lepak tanam anggur belakang umah...lepas ekonomi pulih, baru start keje (2011?)
nak sambung master tu idea menarik, amik by course...pastu carik side income part time...ok la tuh!

QUOTE(izwan @ Jan 1 2009, 11:23 PM) <{POST_SNAPBACK}>
wat la master castlevama, become a Professional. yeah biggrin.gif

insyaallah...
tp xtau sanggup ke x nak abiskan masa lg sthn stgh..
nak abiskan dgree ni pun dah rasa terseksa dgn final projek lg..huhu...

ramai yg suggest kat aku supaya smbung master dlu...
at least ada something yg aku dpt selain drp menggangur je... blink.gif

kilang skrg pn dh kurang produk n xde OT lg..ada yg dh dihujung tanduk.. dry.gif
siap ada yg dh buang org...
risaunya... bkn la nk demand tp biarla grad tu ada keja yg bersesuaian..

aku mmg dh mmg minat bidang ni.. tpksa teruskan gk la...
forum pertama yg aku join dlu PUTERA yg ms putera versi lama..
ingat lg aku...
dr situ la aku jth ati kt bidang ni laugh.gif