Jump to content
rieyna168

Camne Nak Wat Window Xp Cam Vista

Recommended Posts

QUOTE(fiza_cute @ Dec 12 2008, 11:40 PM) <{POST_SNAPBACK}>
bio ler...ko ni memito.. laugh.gif

saje je tu..ceh..xmo r vista..

kalu nk instal theme / win blinds tu, jgn lupe wat restore point dulu...nt papehal senag..huhu

QUOTE(memito @ Dec 12 2008, 10:36 PM) <{POST_SNAPBACK}>
asal korg dok susah2 cari theme xp mcm vista...guna terus la vista ... lg sng tongue.gif

rina mmg nak cari window xp nye lah...bkn nak full window vista...sbb tu lah wat topik ni,xsuka format2 vista..cuma rina suka vista satu je, ianya leh wat jam n pic kat desktop.<yg kat tepi sblh kanan tu>.kebetulan ada member bgtau,window pun leh wat camtu,tu yg rina try tanya...
maybe kalau vista dah upgrade jadi lebih baik dari yg skrg ni, baru rina nak guna full vista.. laugh.gif

QUOTE(Jihad girl @ Dec 12 2008, 11:58 PM) <{POST_SNAPBACK}>
BANYAK KERJA NK KENE BUAT KLU NK INSTAL WIN VISTA NI, LEBIH-LEBIH LAGI KOMPUTER CAM KOMPUTER SY NI, RAM BARU 480 MB

Boleh lepas setakat install Vista Home Basic , no transparent no Aero Glass , just Vista Basic theme

asal aku rasa mcm ramai je pompuan kat thread ni...wakaka...korg ni suka bahagian hiasan desktop kot...klu laki suka performance.... tongue.gif Edited by memito

QUOTE(memito @ Dec 13 2008, 12:22 AM) <{POST_SNAPBACK}>
asal aku rasa mcm ramai je pompuan kat thread ni...wakaka...korg ni suka bahagian hiasan desktop kot...klu laku suka performance.... tongue.gif

pompuan suka hias2 laugh.gif

QUOTE(Jihad girl @ Dec 12 2008, 10:58 PM) <{POST_SNAPBACK}>
BANYAK KERJA NK KENE BUAT KLU NK INSTAL WIN VISTA NI, LEBIH-LEBIH LAGI KOMPUTER CAM KOMPUTER SY NI, RAM BARU 480 MB

sebab tu rina xnak install full window vista..window vista yang sedia ada ni,byk kekurangan berbanding window xp..dgr citer,dorang nak upgrade win vista tu.kalau dh upgrade,baru rina tukar guna full vista..wat masa skrg,just nak guna serba sedikit fungsi yg ada dlm vista tu campur gi window xp ni..

QUOTE(game4life @ Dec 12 2008, 11:24 PM) <{POST_SNAPBACK}>
pompuan suka hias2 laugh.gif

hikhikhik...wat2 xfaham lak..org pompuan mmg camtu ler..
sbb tu byk bezanya desktop laki ngan pompuan..org laki suka yg simple2.. laugh.gif

QUOTE(Jihad girl @ Dec 13 2008, 12:25 AM) <{POST_SNAPBACK}>
owh, lepas ke? apa kelebihan vista home basic ni berbanding xp?? rolleyes.gif

Jangan compare different OS , new OS mestilah lebih advanced dari sebelumnya , takkan MS nak cipta satu OS baru yang backwards ..

Windows Vista Home Basic

http://www.microsoft.com/windows/windows-v...home-basic.aspx

QUOTE(ryna168 @ Dec 13 2008, 12:28 AM) <{POST_SNAPBACK}>
sebab tu rina xnak install full window vista..window vista yang sedia ada ni,byk kekurangan berbanding window xp..dgr citer,dorang nak upgrade win vista tu.kalau dh upgrade,baru rina tukar guna full vista..wat masa skrg,just nak guna serba sedikit fungsi yg ada dlm vista tu campur gi window xp ni..

Nak tunggu upgrade yang macamana lagi .. dah setahun Vista upgrade ke SP1 dan sekarang dah keluar SP2 Beta .. tunggu 3 4 bulan lagi akan keluar SP2 Final .. apa yang kurang Vista dari XP , lebih ada la rolleyes.gif

QUOTE(e_sentinel @ Dec 12 2008, 11:39 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Jangan compare different OS , new OS mestilah lebih advanced dari sebelumnya , takkan MS nak cipta satu OS baru yang backwards ..

Windows Vista Home Basic

agaknya,bkn sengaja nak wat perbandingan tapi byk kwn2 rina dah tukar gi vista.dorang bgtau,vista ni masih ada yg kurang dari xp walaupun vista lebih moden..advanced tak bermaksud fungsinya lebih better.rina tak pandai nak explain,tapi vista mmg perlu lebih upgrade supaya fungsinya lebik better dari xp.ada kwn yg bgtau,vista akan upgrade dr yg sedia ada ni..

QUOTE(e_sentinel @ Dec 12 2008, 11:43 PM) <{POST_SNAPBACK}>

Windows Vista Home Basic

Nak tunggu upgrade yang macamana lagi .. dah setahun Vista upgrade ke SP1 dan sekarang dah keluar SP2 Beta .. tunggu 3 4 bulan lagi akan keluar SP2 Final .. apa yang kurang Vista dari XP , lebih ada la rolleyes.gif

hikhik...tunggu yg SP2 final tu lah... laugh.gif

NI SALAH SATU ARTIKEL CONTOH PERBEZAAN ANTARA XP, VISTA OR WINDOW 7

Begitu lah desas desus mengenai version terbaru operating system dari Microsoft. Persoalan nya apa akan jadi dengan Vista. Kalau Windows Vista keluar setelah hampir 7 tahun kenapa pulak Windows 7 (atau apa-apa nama sekalipun) dikeluarkan selepas 2 tahun selepas releasenya Vista.

Bercakap mengenai Vista ramai terdapat pelbagai pandangan dan pendapat dari pengguna. Ada yang kata better dari XP, lebih bagus dan ramai juga mengatakan Vista tak bagus, slow dan sebagainya. Ada yang berkata benda ni normal kalau benda tu benda baru macam peralihan dari Windows 98 ke XP. Ramai yang mengecam XP tetapi pada masa ini ramai yang mengatakan XP lebih bagus dari windows 98.. Begitu juga dengan windows XP ada yang mengatakan akan menerima nasib seperti windows 98.

Bagi saya yang telah mula guna OS dari microsoft sejak zaman DOS lagi kemudian Win 3.1 seterusnya win95 , 98 kemudian Windows ME (uninstall balik dan install win98 semula), skip Windows 2000 dan sekarang ni masih pakai XP. Jadi saya tahu apa perbezaan antara semua Os dari microsoft. Setiap upgrade dari satu version ada kelebihan dan kekurangan masing-masing. Kekurangan mungkin kita boleh abaikan jika kebaikan/kelebihan lebih banyak. Sebagai cth semasa beralih dari Windows 98 ke XP ramai yang mengatakan XP kuat makan Ram tetapi bagi saya itu bukan perkara besar…kelebihan feature dan stability dalam XP menyebabkan masalah ram dilupakan dan banyak benda yang saya boleh buat dengan lebih baik dalm XP jika dibandingkan dengan windows 98. Sebagai Cth dalam bab video editing. Kalau guna windows 98 blue Death of Screen adalah normal tetapi bila guna XP saya rasa tak pernah terjadi Dalam XP juga support ntfs file system yang mana amat berguna bagi saya untuk edit file yang lebih besar dari 4 gig. Bagi saya peralihan dari windows 98 ke win XP tak masalah malahan perkara yang lebih baik. Ada sekali saya cuba installed Windows ME…tetapi hanya sehari kemudian saya uninstall semula sebab bagi saya lebih teruk dari windows 95. Sehingga hari ini Windows XP di pc saya tak ada masalah. Kalau ada masalah bukan disebabkan XP tetapi disebabkan user error atau software yang ditulis dengan tidak begitu baik

Adakah lepas ini saya akan beralih ke Vista. Semasa saya tulis artikel ini saya menggunakan Vista. Tujuannya senang saya nak buat screen shot untuk artkel ini. Satu lagi saya nak mencuba sendiri pengalaman vista . Jadi saya boleh komen berdasarkan pandangan peribadi saya. TAPI saya akan uninstall Vista selepas dan kembali kepada XP dan saya akan tunggu bagaimana Windows 7 yang dikatakan akan release tahun depan.

Kenapa saya nak uninstall Vista. Jawapannya mudah…tak ada satu kelebihan atau feature yang begitu menonjol untuk saya beralih kepada Vista. Apa yang saya boleh buat di Vista saya juga boleh buat di XP. Mungkin orang kata Vista UI lebih baik dari XP ..ya secara default GUI Vista lebih baik dari XP cth Aero, Flip 3D dan sebagainya. Tetapi dalam XP pun boleh buat. Banyak free software yang boleh buat macam vista. Jika kita nak beli software seperti Windblinds untuk tukar skin/interface pun baru dalam RM60.00. dan kita akan dapat Interface jauh lebih baik dari Vista. Dari segi security..saya akui Vista lebih baik. Ini terbukti dalam minggu yang lepas ujian telah dijalankan anatara mac os, Vista dan linux…Vista adalah salah satu software yang agak kebal berbanding Mac os tetapi kalah pada linux di akhir ujian. Itu merupakan satu perkembangan yang bagus kalau nak dibandinkan dengan XP secara default. Tapi dalam hal ini Windows XP juga boleh dalam keadaan selamat jika kita install perisian security pada XP. Banyak softaware security yang percuma dan dipercayai boleh diinstall seperti anti virus, firewall dan sebagainya dan sestengah keadaan lebih baik dari security yang ada dalam Windows…

Dari segi performance..ya ini satu perkara yang sering diperkatakan. Dikatakan kuat makan CPU, Ram dan ruang h/disk. Kalau pc anda boleh berjalan dengan baik smooth kalau dengan vista belum tentu. Begitu juga dengan h/ware…boleh jadi ada problem. Mungkin ramai yang akan kata. benda ni normal kalau OS baru sebab pengeluar h/ware belum release driver untuk OS baru atau kalau ada pun belum perfect.. Ini memang saya terima . Tetapi mengapa kita kena kena keluar lebih duit untuk tambah ram, upgrade cpu , upgrade graphic card dan sebagainya hanya untuk memberi performance yang sama dengan XP…Itu tak termasuk harga OS Vista tu sendiri (kalau guna original laa). Macam saya kata tadi apa yang dalam Vista boleh “diadakan” dalam XP dengan kos yang amat minima dan dalam banyak kes boleh dibuat dengan percuma. Dalam masa yang sama kita tak perlu upgrade system.

1. Performance agak kurang sikit berbanding XP. Sebagai cth bila bab video editing. Ini disebab vista lebih makan CPU resources dan ram. Setengah software cth video editing software minimum requirement ram 1 gig kalau menggunakan XP , tapi kalau menggunakan Vista minimum requirement 2 gig. Walaupun pc utama saya ada 3 gig ram tapi saya tak mahu mengorbankan ram dan performance dalam video editing semata-mata kerana vista. Ram dan CPU lebih baik saya gunakan untuk video editing dan graphic cthnya.

2. Interface yang ada dalam Vista boleh di adakan juga dalam XP.. malahan desktop utility dan customization software yang boleh didapati percuma atau low cost mampu menghasilkan interface lebih baik dan kurang menggunakan pc resource. Cth image dibawah yang dihasilan dalam windows XP saya.

3. Dari segi security setakat ini saya tidak mempunyai masalah ..kerana saya ada installed security software dalam XP yang saya rasa baik dan dipercayai.

4. Certain h/ware cth soundcard dan firewire perform tak sebagus XP walapun dalam SP1 masalah ini dikatakan telah di fixed tetapi saya rasa masih ada masalah. Satu lagi saya mempunyai scanner (brand HP) yang saya beli 4 tahun lepas masih dalam keadaan baik dan scan quality sangat baik. Masalahnya driver untuk vista tak dikeluarkan. Betul… ini bukan masalah Microsoft..ini masalah HP. Tapi bagi saya kenapa nak beli scanner baru..seadangkan scanner yang disedia ada masih berfungsi dengan baik..

5. File Tranfer Slow - Masalah ini juga dikatakan telah difixed tetapi in reality tak begitu…saya memang akui tranfer file dalam Vista slow kalau nak dibandingkan dengan XP

6. Memang kita boleh jadikan performace vista sama dengan XP tetapi kita kena tweak atau disablekan setting dalam Vista. Cthnya disablekan Aero, setkan ke classic interface… Kalau macam tu tak perlu la guna vista..sebab certain features kena disable. Baik guna Xp tetapi still boleh buat interface macam Vista pada masa yang sama tak makan pc resources. Pengalaman saya menggunakan vista sekurang-kurang lebih 10 tweak dan adjustment untuk melajukan Vista. Jadi bayangkan setiap kali kalau saya reformat PC saya akan buat tweaking yang sama.

7. Secara default Vista enablekan service yang kurang perlu secara default cth Indexing, aotomatik defragment dan banyak lagi. Secara tak langsung mengganggu performance Kesemua service ini boleh didisable. Bagi yang pengalaman dalam Windows atau pc benda ni mungkin tak masalah . Tapi macam mana pengguna biasa…atau casual user …golongan macam ni lah yang selalu mengelohbila beli pc/labtop baru pcjadi slow…

8. Setakat ini tak ada software yang saya selalu gunakan hanya untuk Vista…Jadi mengapa saya perlu guna Vista. Saya percaya dalam 3 tahun lagi pengeluar software masih support software mereka untuk XP.

9. Kita guna pc untuk membuat kerja yang diperlukan dalam ertikata lain to make jobs done…so far perkara ini valid dalam XP tetapi belum tentu dalam Vista.

10. Saya kehilangan firewire networking. Dalam vista firewire networking digugurkan… Of course saya boleh transfer file menggunakan normal networking tapi speed slow… saya guna firewire untuk transfer file yang besar (gigabytes). Jadi file transfer lebih cepat.

11. Saya tunggu next version of windows (version selepas Vista)

QUOTE(ryna168 @ Dec 13 2008, 01:00 AM) <{POST_SNAPBACK}>
NI SALAH SATU ARTIKEL CONTOH PERBEZAAN ANTARA XP, VISTA OR WINDOW 7

Begitu lah desas desus mengenai version terbaru operating system dari Microsoft. Persoalan nya apa akan jadi dengan Vista. Kalau Windows Vista keluar setelah hampir 7 tahun kenapa pulak Windows 7 (atau apa-apa nama sekalipun) dikeluarkan selepas 2 tah.....

mana awk dapat ni ryna?

QUOTE(memito @ Dec 13 2008, 06:30 AM) <{POST_SNAPBACK}>
tu artikel copy paste dr mana...ke cik rina punya....

bkn rina punya lah artikel tu., artikel tu rina search dari intenet..tapi tu yang selalu rina dgr dri kwn2 rina yg pakai vista.tapi tu semua terpulang pada keselesaan sendiri.ada yg selesa ngan vista cara tu..cuma bagi rina yang familiar ngan xp,suka guna xp..walaupun dulu guna window 98,tapi now tukar xp..tak banyak perubahan yang ada..rina suka vista bab2 desktop vista je..sbb tu minta link wat sesapa yg tahu..kira oklah skrg ni dah install dah google tu..thanks wat game4life..

bg aku apa saja windows yg dikeluarkan oleh microsoft dr masa ke masa adalah yg terbaik , spt windows XP kpd windows vista, mustahil microsoft buat sesuatu OS tanpa merujuk pd research and development department.....mereka akan kluarkan mengikut kesesuaian semasa...sekarang pun hardware komputer cepat kluar dipsrn dgn kualiti2 lg hebat dr sebelumnya....so vista adalah sesuai utk matching dgn smua hardware komp yg power2....

p.s: kita sering kutuk2 software company spt microsoft,ea game,konami,etc ,padahal kita bukannya pakar dlm bidang tu pun...komen no satu...klu nak perfect wat la windows sendiri ,leh gak aku guna OS korg,nak tgk korg cekap ke x yg dok kondem2 microsoft laugh.gif

aku bukan supporter microsoft tp aku hargai apa yg diorg lakukan, igt sng ke nak wat OS.....org yg kluarkan artikel tu bkn merujuk pd majoriti pengguna,biasala ,mana ada produk yg dpt puaskan hati smua pelanggan

QUOTE(memito @ Dec 13 2008, 10:35 AM) <{POST_SNAPBACK}>
bg aku apa saja windows yg dikeluarkan oleh microsoft dr masa ke masa adalah yg terbaik , spt windows XP kpd windows vista, mustahil microsoft buat sesuatu OS tanpa merujuk pd research and development department.....mereka akan kluarkan mengikut kesesuaian semasa...sekarang pun hardware komputer cepat kluar dipsrn dgn kualiti2 lg hebat dr sebelumnya....so vista adalah sesuai utk matching dgn smua hardware komp yg power2....

p.s: kita sering kutuk2 software company spt microsoft,ea game,konami,etc ,padahal kita bukannya pakar dlm bidang tu pun...komen no satu...klu nak perfect wat la windows sendiri ,leh gak aku guna OS korg,nak tgk korg cekap ke x yg dok kondem2 microsoft laugh.gif

aku bukan supporter microsoft tp aku hargai apa yg diorg lakukan, igt sng ke nak wat OS.....org yg kluarkan artikel tu bkn merujuk pd majoriti pengguna,biasala ,mana ada produk yg dpt puaskan hati smua pelanggan

hahahha...emo lak memito ni. rina pun support window.kalau rina xsupport window,dah lama rina guna foss <linux> / mac os. laugh.gif
vista n xp ni ikut keselesaan lah..biasalah,benda baru..mmg byk yg nak compare.setiapnya ada kelebihan n kekurangan masing2..tipulah kalau bgtau guna vista semuanya perfect berbanding xp.

rina wat topik ni pun just nak dptkn desktop vista je..bknnye nak kondem window..rina sendiri pun guna window.
sokong window...hikhik.

QUOTE(ryna168 @ Dec 13 2008, 11:49 AM) <{POST_SNAPBACK}>
hahahha...emo lak memito ni. rina pun support window.kalau rina xsupport window,dah lama rina guna foss <linux> / mac os. laugh.gif
vista n xp ni ikut keselesaan lah..biasalah,benda baru..mmg byk yg nak compare.setiapnya ada kelebihan n kekurangan masing2..tipulah kalau bgtau guna vista semuanya perfect berbanding xp.

rina wat topik ni pun just nak dptkn desktop vista je..bknnye nak kondem window..rina sendiri pun guna window.
sokong window...hikhik.

wakaka...bgus klu ko support microsoft windows....klu x aku akan emo lg laugh.gif xde la ...aku mana emo....maklumlah aku ada kawan company microsoft ni ...tu yg support hbs ni tongue.gif