Jump to content
matkarai

Mengurangkan Petak-petak

Recommended Posts

kawan ni je menceburi bidang video editing ni saje suka-suka

kawan pakai hanycam sony hi 8 model 265

masa capture semua ok-pakai pinacle,kadang ulead

masalahnya masa burn jadi vcd tengok kat tv gambonya amat menghampakan ada petak-petak, setakat boleh tengok jelah

untuk pengetahuan kawan guna laptop

ram 256

burn pakai burner Aopen

software nero

sape-sape yang boleh tolong........tolonglah terutamanya gcloud

Sebelum saya cuba menerangkan cara penyelesaiannya saya minta saudara nyatakan:

1. Bagaimana saudara capture video saudara ke laptop dan di dalam format apa (cth DVD (mpeg1), Dv(avi) dan sebagainya.

2. Apakah software yang saudara gunakan untuk tujuan capture dan editing.

3. Apakah format yang saudara save kan selepas editing.

4. Spesifikasi komputer/laptop saudara serta sistem operasi cth win98, winXp dan sebagainya

5. dan lain-lain yang saudara rasa perlu untuk dinyatakan.

Sebenarnya tujuan saya bertanya adalah untuk memastikan apakah penyelesaian yang terbaik yang boleh dibuat berdasarkan apa yang saudara ada dan sedang gunakan seperti (hardware/software) kerana cara penyelesaian mungkin berbeza. InsyaAllah saya dan rakan-rakan lain akan cuba membantu.

Saudara boleh membaca artikel yang saya buat di http://www.gcloud.com/tutorial/makevcd.htm atau mana-mana laman web lain seperti http://www.videohelp.com dan http://www.digitalfaq.com

Semoga dapat membantu.

aku x pernah try video editting tapi aku raser resolution setting waktu ko rekod video tu mgkn rendah...so, kena la up sket

Edited by izzo_argastra

terima kasih kepada gcloud kerana sudi memberikan pandangan

dalam laptop kawan ni ada dua program video editing, ulead video studio 6 dan pinacle 9, masa mula-mula dulu kawan lebih berminat gunakan ulead sebabnya senang

sekarang ni kawan ni selalunya capture dengan pinacle format dvd tapi masalahnya laptop kawan ni hdnya kecik, jadi kawan tuko ke format mpeg2, masa edit guna format mpeg2, masa nak burn jadi vcd kawan gunakan TMPGEnc, punyalah lama nak codeckan tuko ke mpeg1, tupun masa jadi vcd tak berapa cantik gak, masih ada kotak-kotak dan kadang-kadang sangkut

os xp pro

akum. aku pun tgh giler mengedit video jgk skang ni.... lebih kurang macam matkarai gak lah.... aku pun mcm dia jgk.. dulu aku guna ulead dan skang guna pinnacle sebab aku dapati pinnacle lagi advance... cuma aku capture video tu tak guna capture card tapi aku capture terus dari vcam (sony) ke komputer melalui kable usb...

aku capture guna software windvd creator... tapi gambar jadi buruk giler (blur nak mampos)... aku nak beli capture card mahal sangat... dengar2 dalam rm400... kalo boleh aku x nak guna capture card tu... so mcm mana ni....

anyone ....

kalau pakai pinnacle..ko capture la ke format avi..edit pun dlm

format avi..lepas ko dah edit..ko render pun ke format avi..

lepas tu ko render ke format mpeg1(vcd) guna la tmpgenc...rasanya mesti tadak kotak...

kalau ko capture guna analog...make sure ko capture format avi dengan resolution paling tinggi...

ayarx,

betul ke ayarx kene buat guna avi sumer?..... tapi hard disk aku kecik sgtlah....dalam 3.5 gig free.... aku dah try dulu buat guna avi...macam besar sgt file dia....

pastu software tmpgenc tu ada di jual kat kedai ke...murah tak...version terbaru dia berapa?

ayarx,

betul ke ayarx kene buat guna avi sumer?..... tapi hard disk aku kecik sgtlah....dalam 3.5 gig free.... aku dah try dulu buat guna avi...macam besar sgt file dia....

pastu software tmpgenc tu ada di jual kat kedai ke...murah tak...version terbaru dia berapa?

untuk dpt finished VCD yg cun, tadak petak2...tu la cara yg direkemen..guna avi file..mmg file dia besar..yg biasa aku buat.. satu jam avi file melebihi 10G.. bergantung kat setting ngan codec yg ko pakai gak...

3.5G...mana cukup nak buat video..aku pun pakai 80Gx2...os 20G..backup 40..balance khas untuk buat video editing...tu pun aku rasa cam x cukup jer...

tmpgenc versi lanun ada jual kat kedai cd lanun...yg latest aku x pasti laa..

kat net pun ko bleh dpt..sekali ngan biskut dia..

Edited by ayarx

belajar pakai virtualdub dan cuba gunakan filter ni

http://www.compression.ru/video/deblocking/index_en.html

edit:

opsss..jawapan aku tak mengikut kehendak soalan

kalau ada petak2 lepas encode ke vcd format... maksudnya encoder yg ko pakai la tuh

susah gak nak tentukan encoder mana sesuai utk video yg nkoo ambik tu

kena try satu2 laa

Edited by zeph

alah,,, aku buat ni pun untuk suker2 jer... saja nak belajar... tak padan aku nak beli hard disk baru lak semata mata nak buat video ni. tongue.gif ...

yang pasal gambar petak2 tu aku rasa masalah no.2.. masalah yang pertama ialah gambar jadi sangat blur, gelap dan tak tajam... memang jauh berlainan dengan tgk kat tape tu terus....atau yang capture guna capture card.

untuk pengetahuan korang aku takde capture card.... tapi aku capture terus tanpa guna capture card melalui kabel usb. so aku guna windvd creator untuk capture...lepas capture keluar format mpeg...

and then aku guna pinnacle untuk edit dan boleh burn terus jadi vcd lepas edit tu, melalui pinnacle jugak....

tapi ayark... kalo kita capture keluar format avi... bukan ke tulisan2 yang kita masukkan ada pada gambar yang kita edit tu akan jadi kecil sgt ker selepas ditukar ke format vcd untuk tgk kat tv? maka jadi susah nak baca...