Jump to content
Sign in to follow this  
kerul

Tolong Setlekan Masalah M/board Gigabyte M57sli-s4

Recommended Posts

Salam...

sesapa yg pakar kat sini tolong ler aku cana nak buat nih....

sekarang ni pc aku dah tak leh nak on....lcd skrin memang gelap jer...

al kisahnya bermula selepas aku update dia punya bios..aku cuma tersilap dia punya revision
aku download file update kat gigabyte punya website secara manual bukannya online....sebab kat umah aku tak der internet...

aku dah check semua ok dan yg problem m/board ler...

so setakat ni aku dah reset dia punya bios pun x jadi....

ada apa2 cara lain ker nak reset m/board ni punya bios?? TOLONG ler aku....

sesapa yg dapat bantu aku settle kan aku punya board ni akan aku kasi RM...... smile.gif

nape kau update bios?update bios nieh bkn calang org blh buat...adeh...bahaya...tak hidup langsung ke mobo kau?

balik ke gigabyte websites dan donlot balik ORIGINAL version (amik yang paling lama) bagi mobo ko dan flash balik...

dijamin boleh.... boleh kasi model mobo dan revision skali klau ada...

reset cmos tak guna... sebab bios dah rosak...
klau ko reset cmos dia akan restore balik ke setting asal bios, yang mana dalam kes nih... bios yang salah tuh... faham?

dia kena flash balik bios.. itu saja caranya..

kalau mobo dual bios, masih ada harapan. tp mobo single bios, harapan dah tipis, nak flash bios tak silap kena ada mobo sama spec, n ada alat tertentu rasanya, aku tak pasti sgt.

QUOTE(kerul @ Nov 27 2008, 01:35 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Salam...

sesapa yg pakar kat sini tolong ler aku cana nak buat nih....

sekarang ni pc aku dah tak leh nak on....lcd skrin memang gelap jer...

al kisahnya bermula selepas aku update dia punya bios..aku cuma tersilap dia punya revision
aku download file update kat gigabyte punya website secara manual bukannya online....sebab kat umah aku tak der internet...

aku dah check semua ok dan yg problem m/board ler...

so setakat ni aku dah reset dia punya bios pun x jadi....

ada apa2 cara lain ker nak reset m/board ni punya bios?? TOLONG ler aku....

sesapa yg dapat bantu aku settle kan aku punya board ni akan aku kasi RM...... smile.gif

Waalaikumusalam.
Nampaknya anda telah menghadapi salah satu masalah mobo yg sangat serius.
Salah update Bios memang perkara yang critical.
Bayangkanlah, secara fizikalnya mobo dalam keadaan baik tapi xboleh guna.

Techies dah ada cara nak menghadapi masalah macam ni tetapi ia mmg rumit dan memerlukan ketelitian yg tinggi.
Awak perlu "HotSwap" untuk re-flash balik Mobo awak. (Sayang sungguh mobo awk x support backup flash)
Hotswap ni adalah menukar chip flash daripada mobo rosak ke mobo yg berfungsi pada masa mobo tu tengah on-
so ada excl.gif bahaya electric shock, ingat tuh.
Longgarkan skit chip mobo yg elok, on-kan dier, pastu tukar. (Lebih kurang macam tu la- sila rujuk balik)

Apa yg saya tahu sebelum ni, nak buat Bios HotSwap ni kene ade satu lagi mobo yg betul2 sama.
Sekarang awk kene rujuk balik la kalau boleh buat dengan mobo lain jenis or ade kaedah lain.

Hati2 dengan kaedah ni kalo nak cuba, silap2 gaya dua2 mobo hangus.
Namun begitu apa yg lebih penting ialah keselamatan diri.
Chip tu se-eloknya kene tanggalkan pakai "chip extraction kit" bg dia xrosak mase nak tanggal, mmg ketat.

Or maybe cara ni adalah lg baik:
beli mobo baru jer ... atau kau pi hantar kedai waranty .. bagi la alasan tetibe mobo x on

Pikir elok2. Goodluck.

Tq semua....

sebenarnya aku dah kasi kawan aku repair m/board nih....tp x dapat jugak...

Dia cakap, kalau update bios tersilap revision x per jgn silap model jer....lepas tu dia ada kata dah try buat flash tapi pakai disket, aku tak tahu ler cana dier buat...

so mcm ada harapan lg ler m/board aku nih....tu yg aku tanya kat sini kalau2 ada pakar2 komp yg bole setlekan....

kesilapnya aku update revision 1.0 tapi mb aku revision 1.1

warranty dah abis bulan 9 lepas ler...

ni mb aku... http://www.gigabyte.com.tw/Support/Motherb...?ProductID=2383

tdl cana ler aku nak tukar chip tuh...chip tu solder terus kat atas mb...dah ler kaki chip tu halus2...banyak plak tu....Tolong2....

Sawi...mb ni memang ada dual bios...ko tolong ler carikan cana nak buat....

sesapa yg ader idea bernas dan berpengalaman luas bab gini tolog ler aku.....

QUOTE (kerul @ Nov 28 2008, 09:43 AM) <{POST_SNAPBACK}>

astaga...ko usik ke cip atas mobo tu? mobo tu walaupun habis waranti 2 bulan xpe bro.sikit payment leh claim balik wacko.gif ....adussss......ko terbalikkan mobo ko tu tgk ada sticker macam servex atau NextGen x?

QUOTE(K.I.T.T @ Nov 29 2008, 11:04 PM) <{POST_SNAPBACK}>
astaga...ko usik ke cip atas mobo tu? mobo tu walaupun habis waranti 2 bulan xpe bro.sikit payment leh claim balik wacko.gif ....adussss......ko terbalikkan mobo ko tu tgk ada sticker macam servex atau NextGen x?

ok nanti aku tengok...

kalau ader cana??

under waranti lagi ker.....nak hantar kat saper nih....

QUOTE(kerul @ Nov 28 2008, 09:43 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Tq semua....

sebenarnya aku dah kasi kawan aku repair m/board nih....tp x dapat jugak...

Dia cakap, kalau update bios tersilap revision x per jgn silap model jer....lepas tu dia ada kata dah try buat flash tapi pakai disket, aku tak tahu ler cana dier buat...

so mcm ada harapan lg ler m/board aku nih....tu yg aku tanya kat sini kalau2 ada pakar2 komp yg bole setlekan....

kesilapnya aku update revision 1.0 tapi mb aku revision 1.1

tdl cana ler aku nak tukar chip tuh...chip tu solder terus kat atas mb...dah ler kaki chip tu halus2...banyak plak tu....Tolong2....

Sawi...mb ni memang ada dual bios...ko tolong ler carikan cana nak buat....

sesapa yg ader idea bernas dan berpengalaman luas bab gini tolog ler aku.....

Alahai, memang sungguh x bernasib baik kes awak ni.
Motherboard model awak tu ade yg pakai soldered bios chip dan ade yg pakai socket.
Awak punyer soldered (sure?), dah la xdek true Dual-Bios, Virtual Bios die fail.

Cakap monitor dah gelap x kuar ape2, tp mcmane plak member awk tu boleh nak try re-flash balik?
Nak pakai Blind Flash?
Rujuk manual la kalo nak guess key dia tu, tp kalo keyboard/fdd/usb legacy function dah x-ok,
saya xyakin boleh berjaya.

So, cara yang paling sesuai sekali untuk kes ni, seperti yang lain dah cakap,
=>try anta balik mobo tu servis kt kilang dia.
Saya kurang pasti kalo2 ader kedai komputer yg boleh repair mobo yg salah flash by de-soldering resoldering-
Bios chip. Tapi tgk harga service die berape, kadang tu lagi baik beli mobo baru.

solution paling senang, gi kat kilang mintak reflash balik, tapi ada charge la, sebab waranty dah abis. lagipun mobo ko ni single bios je, yang pi gatal tak check dulu apsai, bios ni sensitive, macam jantong buat mobo tu.

mula2 cakap ler mobo ni sdirik xleh on..
kalau diorang detect ko update silap ..ko cakap nak repair balik berapa kilang cas..