Jump to content
pencai

Masalah Nak Install Windows 98/xp

Recommended Posts

masa dalam menu win xp -aku tanya sedara aku yg repair pc tu dia kata kena off kan antivirus kat setting bios tuu ..sekarang dah ok dah ,dia pun pening juga tengok masalah aku tu ... dia chek 2 balik antivirus kena off kan kat bios tu baru masa copy win xp ke hdisk bolehh

aku pun ader problem macam ko jugak. tapi aku selesaikan sendiri dengan mengorbankan hardisk aku MAXTOR 40GB. Aku rasa aku banyak sangat format sana sini pasal tu ada bad sector. pas tu aku beli harddisk MAXTOR 80GB. Pas tu aku nak bagi tau ko macam mana nak buat win 98 ngan xp.kalo ko nak harddisk ko lagi clean giler dengan membersihkan semua data2 kat harddisk tu tanpa sebarang atom atau proton ko pakai la Drive Scrubber ko boleh download kat laman web iolo .First ko kena format hardisk ko pakai win xp buat partition FAT32. contohnya kalau ko ada 19030 MB ko nak buat partition untuk 98 ngan xp ko bahagikan 2. terpulangla ko nak yang mana lebih besar saiz dier. tapi aku cadang xp mesti lebih besar. buat satu partition yang ko bahagikan 2 9515 utk drive C.yang lebih tu ko jangan usik biar kan je dier tulis unpartition.lepas ko format 100% keluarkan CD halang dier copy windows xp punya file.Lepas tu masukkan cd win 98.Kalau ko punya ader boot dalam cd pastikan ko set firstboot from cd rom.lepas tu kau format lagi sekali pakai cd win 98 tuh supaya memadamkan file yang ko copy sedikit dari cd win xp tadi. kalau ko ada Start Up disk pun kau boleh pakai utk format. Lepas tu ko jgn risau takkan ada halangan. win 98 takkan detect NTFS File kat hardisk tuh. pas tu ko install win XP. ko buat partition yang lebih tadi (unpartition) ko install je pakai xp. lepas tu jadi la.

huh amik ko... diUlang-ulang .. kalo x paham lagi x tau laa..

pencacai,.... pelik gak problem ko tu, ada kaitan pulak ngan setting ANti-vir kat BIOS pulak ek.....

aku slalunya on jer setting tu, x pernah pun buat hal pulak......

biasa dia akan kaco kalo ko nak buat partition baru dari HDD yg baru diformat penuh.... atau HDD baru... smile.gif

akm kepada pakar2 dalam bidang nie..

aku baru jer install balik windows 2000 aku sebab problem..

tapi tak dapat install..dia kat ada error..mint tolon

aku nak tanya kalau lepas habis format hdisk nak install win xp nak kena install win98 dulu ke atau terus install win xp,bila di dos tadi aku taip setup utk win xp ada kuar mesej  xp tak support dos, pas tu bila aku install win 98 masa dalam dos tu aku tekan R:SETUP  ada masalah ni

bila dah run cd win 98 tu dia kuar satu mesej ni cannot create temporary directory.if you have HPFS or NTFS installed on your hardisk you will need  to create an ms dos boot partition to set up windows

A:

dia kuar cam ni tolong le aku dah 3 jam aku cari tak jumpa

kau nak install winxp terus run dari cd je...

yang penting cd xp kau tu leh bootable.