Jump to content
Sign in to follow this  
rizan razer

Energy Efficient Pc

Recommended Posts

Assalammualaikum....

Macam mana kalau kita nak buat spec PC yang menjimatkan elektrik....sesuai untuk rumah sewa ke atau untuk Cyber cafe...Harap kawan-kawan di sini boleh mengesyorkan apakah komponen2 PC yang sesuai macam prosessor,motherboard,ram dll...

dalam membuat pc jimat elektrik nih pertama kene tgk psu dahulu..mesti kene cari yg truepower dan mempunyai efficientcy yg tinggi..psu bagus ada efficientcy sehingga 80 atau lebih tggi..skang psu yg ada cop 80+ jadi kalo psu ada cop nih efficientcy sehigga 80.
amd proc yg bagus athlon x2 sebab TDP proc x2 65w..mobo cari juga yg ati chipset.chipset ati bagus bab2 jimat letrik nih..gc juga yg ati..gc ati nih kalo idle ia akan auto downclock speed ke tahap yg terendah..jadi leh jimat letrik.

ko nak spec cpu shaja ke atau sekali monitor,keyboard,mouse?

QUOTE(muhian @ Nov 23 2008, 10:54 AM) <{POST_SNAPBACK}>
dalam membuat pc jimat elektrik nih pertama kene tgk psu dahulu..mesti kene cari yg truepower dan mempunyai efficientcy yg tinggi..psu bagus ada efficientcy sehingga 80 atau lebih tggi..skang psu yg ada cop 80+ jadi kalo psu ada cop nih efficientcy sehigga 80.
amd proc yg bagus athlon x2 sebab TDP proc x2 65w..mobo cari juga yg ati chipset.chipset ati bagus bab2 jimat letrik nih..gc juga yg ati..gc ati nih kalo idle ia akan auto downclock speed ke tahap yg terendah..jadi leh jimat letrik.

ko nak spec cpu shaja ke atau sekali monitor,keyboard,mouse?

ok...jadi semuanya kena berasaskan ati chipset jugalah dari segi mobo dan grafik kad...Spec sampai ke monitor lcd...nak tanya..kalau 4 keping ram 1 gb dan 2 keping ram 2 gb mana lebih energy efficient?Atau sama jer penggunaan elektriknya...

QUOTE(Rizan Razer @ Nov 23 2008, 11:21 AM) <{POST_SNAPBACK}>
ok...jadi semuanya kena berasaskan ati chipset jugalah dari segi mobo dan grafik kad...Spec sampai ke monitor lcd...nak tanya..kalau 4 keping ram 1 gb dan 2 keping ram 2 gb mana lebih energy efficient?Atau sama jer penggunaan elektriknya...

2 keping 2gb lgi jimat.

ok nih spec cadangan aku

amd athlon x2 5000+ rm210
asus m2a-mx rm170
kingston 2gb ddr2 667mhz rm75
seagate 320gb sata2 rm170
Lg dvdrw rm70
benq 17" lcd g700ad rm405
ocz game xstream 500w truepower 80+ rm319

rm1419..tanpa casing dan grafik card.

kalo masuk sekali casing n gc
casing yg biasa2 sekali psu capayam rm90..ko boleh minta tolak psu capayam mungkin dpt lebih murah casing
gc sapphire hd3650 512mb ddr3 rm200.
sume sekali rm1709.

QUOTE(Rizan Razer @ Nov 23 2008, 04:37 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Ok..berkenaan PSU tu...kalau 500W bagus ke untuk jimatkan elektrik...atau guna cap ayam 350W...?

walaupun watt tinggi cth 500w sebenarnya kalo pc guna hanya 200w shj psu akan keluarkan 200w shj jadi ko perlu byr kat tnb utk 200w..500w tu max psu tu leh support..ada paham?

jangan sekali2 pakai psu cap ayam utk buat pc jimat elektrik..sebenarnya ko akan makin rugi pakai psu cap ayam..sebab psu murah2 nih effcientcy sgt low2 tak menjimatkan..maksud aku pc ko cth guna 200w jadi utk mengeluarkan 200w psu capayam perlu lebih tggi watt utk hanya keluar 200w..jadi memang tak efficient langsung psu cap ayam nih..jadi ko perlu byr tnb lebih dari 200w.

kalo ko pakai psu yg efficiency tggi ko boleh jimat.cth efficientcy 80 psu perlu bekerja 80 lebih efficient utk keluarkan 200w yg 10% tu adalah haba..jadi dah nampak memang menjimatkan.

jadi labur la kat psu yg ok cam aku recommended kan tu..tak rugi utk masa depan.

ok..faham di sini pasal psu tu...macam mana pula berkenaan monitor..sekarang ni guna monitor CRT jer...ingat nak tukar kepada LCD.Kalau LCD ni makin besar saiznya...adakah makin banyak guna elektrik atau perbezaannya sikit sahaja?.Contohnya...lcd 17 inci dengan lcd 22 inci.

QUOTE(Rizan Razer @ Nov 24 2008, 06:59 AM) <{POST_SNAPBACK}>
ok..faham di sini pasal psu tu...macam mana pula berkenaan monitor..sekarang ni guna monitor CRT jer...ingat nak tukar kepada LCD.Kalau LCD ni makin besar saiznya...adakah makin banyak guna elektrik atau perbezaannya sikit sahaja?.Contohnya...lcd 17 inci dengan lcd 22 inci.

sebenarnya crt banyak guna letrik berbanding lcd saiz besar...sebab crt byk componen dalamannya..lcd kurang componen dalaman sebab itu lcd lebih jimat dan tahan lama.

lcd benq yg aku rekomen tu max power 35w shj.utk yg 22" max 48watt..ni kira masih jimat berbanding crt yg guna power dua kali ganda lcd..lcd bagus tuk dalam penjimatan juga boleh save environment.

OK...walaupun lcd saiznya besar tapi masih dikira menjimatkan elektrik yer....sebab tulah nampak cybercafe2 pun guna lcd yang besar juga saiznya.Hardisk pulak mcm mana yer...adakah makin besar saiz storage hardisk makin banyak penggunaan elektriknya.Contohnya mcm sekeping hardisk saiz 500gb tu.

hdd aku rasa power comsumption tetap walaupun saiz meningkat..hdd yg terbaru jenis SSD(solid state drive)future hdd, power comsumption memang rendah bwh 3w je.tapi rege mahal.biasa la benda baru..

Ada apa-apa tips tak untuk pc yang selalu bukak lama2 untuk download daripada internet misalnya.Setakat ni apa yang aku buat ialah.Tutup plag monitor dan tutup plag speaker tu....smile.gif

biasa aku buat masa download lama tutup lcd,speaker..kalo aku rancang memang nak download aku cabut plug dvd drive n hardware lain rasa tak perlu..kipas biar tinggal kipas processor shaja dgn psu.
kalo grafikcard aku turunkan speed serendah yg mungkin.
processor kalo oc aku turunkan biar stock speed pastu on kan coolnquite.
ini lah cara aku kalo betul2 nak download lama.

salam,

byk cara nak bagi pc jadi EE. klu baru nak setup bole la pilih komponen yg jimat letrik cam guna single core 45W cpu, guna onboard vga, HDD yg paling efficient, value RAM yg guna 1.8V. psu pon guna yg watt rendah sekadar mencukupi...dapat dlm 350W kira ok la sbb klu guna yg tinggi sgt cam 600W ke atas nnt dia tak efficient lagi. kebanyakan psu efficient bila kita load kan dia 50%-70% dr max wattage, klu kurang dr tu nnt efficiency dia jatuh. utk detail sila baca review pasal psu...

klu salah tlg betulkan..

Jgn samekan PSU efficiency ngan Total energy Usage pada System biggrin.gif
PSU efficiency tu indicate berapa percent PSU tu leh Deliver pada kadar keupayaan sebenar untuk Full load system. Sbb tu recommended "80 Plus" PSU.. biggrin.gif

Klu nk menorrent 24/7 ko leh jadikan pc ko tuh hibernate tak salah aku. Macam Asus contohnye ader teknology "AI Nap" yg jadikan pc ko snooze dgn menggunakan power seminimum yg mungkin. Sesuai dgn downloaders ni.. laugh.gif Edited by Mohd Panda

QUOTE(Mohd Panda @ Nov 27 2008, 05:18 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Jgn samekan PSU efficiency ngan Total energy Usage pada System biggrin.gif
PSU efficiency tu indicate berapa percent PSU tu leh Deliver pada kadar keupayaan sebenar untuk Full load system. Sbb tu recommended "80 Plus" PSU.. biggrin.gif

Klu nk menorrent 24/7 ko leh jadikan pc ko tuh hibernate tak salah aku. Macam Asus contohnye ader teknology "AI Nap" yg jadikan pc ko snooze dgn menggunakan power seminimum yg mungkin. Sesuai dgn downloaders ni.. laugh.gif

salam,

aku tak berapa paham penerangan efficiency tu..bole explain skit tak? apa maksud kadar keupayaan sebenar? tq

Baru2 ni sebenarnya aku ada buat satu sistem komputer yang energy efficient....AMD x2 4850e, mobo ASUS M3A 78 PRO dan 4 keping ram 1 GB CORSAIR XMS2 DDR2 800.Tapi setelah dengar penerangan daripada geng Putera...sistem x EE lagi sebab 4 keping ram dengan 1.9 Volt.Baik guna ram 2gb sekeping ke...baru lebih jimatkan elektrik.

QUOTE(warnet @ Dec 10 2008, 10:33 AM) <{POST_SNAPBACK}>
aku nak tanya,kalau guna psu cooler master 500W jimat tak elektrik?

Asalkan bukan cap ayam mestilah ok...500W pun bukan semuanya guna bergantung kepada
hardware2 yang ada pada komputer tu.Betul tak macam tu abg2 Putera sekalian?smile.gif

3 phase pun 460W bro..
kalau rumah biasa2, pakai single phase je.. [240W]
da tentu la x jimat elektrik laugh.gif
nak2 kalau pakai PSU true power biggrin.gif Edited by ajibs

psu cm tu extreme power 500w kan..jgn pakai psu nih..effciency 70% je...kalo nak buat pc energy efficient cari psu yg efficiency 80% keatas..dan mesti ada logo 80plus.

QUOTE(Rizan Razer @ Dec 25 2008, 07:59 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Asalkan bukan cap ayam mestilah ok...500W pun bukan semuanya guna bergantung kepada
hardware2 yang ada pada komputer tu.Betul tak macam tu abg2 Putera sekalian?smile.gif

betul tu..watt pada psu tu adalah max power psu tu leh kuarkan..kalo pc hanya guna 300w..300w je la psu kuarkan.

effciency dikira camnih..betulkan kalo salah
cth pc guna 300w
300/80%=375w..inilah watt sebenar yg ko kene byr kat tnb...lagi 20% tu jadi haba
kalo effciency kurang maka
300/70%=429w..tgk berapa byk yg kita kene byr kat tnb...lagi 30% jadi haba..brp byk bazir 129w hilang jadi haba camtu je.

kesimpulannya effciency tinggi maka kurang haba juga jimat letrik.

Ooo..mcm tu ke kiraannya..baru tau..:)Ingat selama ni kira 80% darab dengan watt PSU tu...smile.gif

Jadi x membazirlah kalau pakai PSU 650W sekalipun yer? Sebab ia guna ikut berapa watt PC kita kan?