Jump to content
Sign in to follow this  
hasril

Aku Baru Lagi Dalam Dunia 0pen Source

Recommended Posts

nak tanya ni.....aku ada dapat cd free ubuntu ( salah satu daripada jenis linux jugak ni) .......

macam mana syarikat open source memperolehi keuntungan sedangkan syarikat ni bagi cd free je.....

klu redhat, mandrake dll tu mmg mrk pack open source tu dlm cd utk dijual...tapi pada asasnya open source ni bukanlah berasaskan keuntungan...tapi lama kelamaan dah jadi cam bisnes..kenkadang harga hampir sama ngan micro$of...yg bezanya..open source kita le download free kat internet...microsofff lak mana ada melainkan bittorrent...ahakss laugh.gif

nak tanya ni.....aku ada dapat cd free ubuntu ( salah satu daripada jenis linux jugak ni) .......

macam mana syarikat open source memperolehi keuntungan sedangkan syarikat ni bagi cd free je.....

mmg la tak untung dari segi cd, tapi kalau nak teknikal support, kokena bayar la.. mana ada free.. mmg kalau kita dah terbiasa dengan microsoft, sket2 bayar.. mmg kita rasa rugi.. cuma sepanjang aku pakai opensource ni, kualitinya jauh lebih baik walaupun free.. dan kastemer aku tak penah komplen pun smile.gif... keep on update serta mcm2 lagi.. keypoint dia ko kena belajar cara config+tune-up dia tuh je smile.gif

TRUNASUCI aku tambah sikit ekkk ...

mungkin orang salah faham pasal open sorce ,mmg ko boleh dapat secara percuma . tapi ia juga boleh dijual dan diubah. terpulang la pada org yg nak jualnya. Utk org yg tau guna dan configur oss nie tak yah nak bazir2 banayk sebab boleh saport sendiri ..tapi pada mereka yg dah terbiasa dgn m$ ....nie faham2 je la kan .. sad.gif

angap la mcm nie ...ko ada sebidang tanah ...ko keluarkan modal sikit utk beli anak pokok dan baja utk dapatkan haslinya ...memula tu mmg la payah sikit ...tapi bila pokok itu dah besar maka nampak lah hasilnya ...tapi jika tak, ko boleh beli je dari kedai buah apa yg ko nak ...tapi beli setakat apa yg ko nak laa ...lepas tu bila habis2 la kan ...so dlm nie ...tanah tu bermaksud ilmu yg ko ada ....baja dan anak pokok tu pulak ko punya useha nak dapatkan ilmu ...(kena la keluar duit sikit ) dan hasilnya ....satu sistem yang ko buat sendiri ...boleh berkembang dari masa ke semasa , ikut ilmu yg ko ada.

tapi bila ko beli sesuatu sistem tu ...katakan lah user bagi sistem tu 100 org ..so ko juz boleh guna takat tu je la ...dan jika saport nye sampai 5 tahun je ...lepas tu ko kena la update sistem tu (kena beli sistem baru or bayar lagi ) . sebab ko tak leh update sendiri or ubah sikit pun sebab tak de sumber (source code nye) .