Jump to content
schöne Gehirn™

Info Gaji Dan Jawatan Anda ?

Recommended Posts

Syarikat : (none )
Jawatan Awal : (Student )
Gaji Awal : (RM none)
Berapa Tahun Kerja : ( none)
Jawatan Sekarang : (Student )
Gaji Sekarang : (RM700++) sad.gif malu la..

p/s hasil dari mencari rezeki secara part-time tenet Edited by PinguSpy

Syarikat : (none )
Jawatan Awal : (Student )
Gaji Awal : (RM none)
Berapa Tahun Kerja : ( none)
Jawatan Sekarang : (Student )
Gaji Sekarang : (RM700++) sad.gif malu la..

OK la tu student ade RM700 aku dulu RM150 jer duit dlm poket setiap bulan miskin gile hari2 maggi caye la aku tak tipu kadang2 hutang siap ngan macha kedai bawah umah. sob sob sedey tu.

PASAL EDS LAK jeng jeng!

tapi seblom masuk eds tu sila dpt kan fact kerjaya dekat lowyat tentang kompeny yang korang nak masuk. sbb EDS nih klu hang berminat nak join kene tau jugak enviroment die cam ner (apply jugak la kepade semua kompeny). Abb member aku nih keje die kate keje cam kuli. aku tak tau la die yang ckp. sbb die yang keje sane kuikui Edited by schöne Gehirn™

QUOTE(schöne Gehirn™ @ Nov 12 2008, 02:35 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Ok ape yang aku nak buat nih adelah sbb2 banyak member aku yang freshgrad tak tau taraf gaji skarang dan asik menanyer jer keje mane berape gaji malas dah aku nak menjawab so aku ingat nak buat statistic. Tapi kadang2 kesian gak kat die org kadang2 dapat keje tak tau nak bargain berape ringit untuk gaji dan ramai yang tertipu atas alasan syarikat kecil. maka skg nih aku nak la senarai kan ape jawatan, gaji dan dah berape lame berkhidmat untuk syarikat anda. Starting gaji dulu berape. So tak la budak2 kite nih lost dalam menilai. Aku paham ade setengah2 syarikat gaji tu privasi syarikat takut org tak nak keje situ lagi tapi tak salah klu kite berkongsi dan kadang2 walaupon gaji kecil tapi benefit banyak betul tak?

Dik... cakap kat kekawan, atitude cam tu dah kurang sesuai sekarang ni... baru grad, xde pengalaman langsung tapi nak demand gaji lebih2... cam ner?
Sebenarnya, gaji permulaan tu tak penting... yg penting, pandai cari peluang ke tak? then kena berani ambik peluang tersebut

Aku bagi 2 senario yah...
1- Gaji starting kecik... tapi byk skil boleh belajar masa keja (coz byk benda kena buat sendiri)... kerja teruk, siang malam (if la)... benefit tak byk sgt la, yg biasa2 je.... tapi skil yg dipelajari masa keja tu mmg sgt relevent ngan keja/keadaan...
2- Gaji starting boleh tahan... ribu2 gak... tapi keja senang, buat 1-2 keja je secara khusus... keja 9-5...
Agaknya mana bagus?
Klu org pandai cari peluang... dia akan pilih 1.

Napa?
Coz dia byk skill.... bukannya nak suruh keja kat co tu sampai mati.... bila ada peluang lain, ambik la... resume pun cantik dibaca... nak demand pun boleh dah waktu ni.. sebab waktu interview mesti kena tanya macam2, if dah ada pengalaman, kacang je nak jawap...nak minta gaji tinggi pun tak segan, betul tak?

Degree/ diploma yg ada dlm tangan tu hanyalah sekeping kertas je.... ramai org ada kertas tu, maybe CGPA org lain lebih tinggi... so apa istimewanya fresh grad nak bagi gaji tinggi2 sgt, sedangkan kemampuan sebenar tak teruji atau terbukti lagi?

Buktikan dulu kemampuan.. be a value adder... then baru orang pandang...

* ni honest opinion je...jgn kecik hati lak smile.gif

p/s... saya dulu keja telesales je, gaji mula RM1300 + medical allowance RM200 + Commission
baru last week berhenti (keja 1 tahun 5 bulan je)... masa berhenti... gaji basic dah RM1800 + RM200 +
commission
skg- nak rehat & buat benda lain dulu... malas nak cari keja buat masa ni. Tapi if minta keja lagi, boleh je if
nak demand basic RM1800..... so nampak tak? rolleyes.gif

Spoiler :
QUOTE(anis73 @ Nov 13 2008, 10:47 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Dik... cakap kat kekawan, atitude cam tu dah kurang sesuai sekarang ni... baru grad, xde pengalaman langsung tapi nak demand gaji lebih2... cam ner?
Sebenarnya, gaji permulaan tu tak penting... yg penting, pandai cari peluang ke tak? then kena berani ambik peluang tersebut

1- Gaji starting kecik... tapi byk skil boleh belajar masa keja (coz byk benda kena buat sendiri)... kerja teruk, siang malam (if la)... benefit tak byk sgt la, yg biasa2 je.... tapi skil yg dipelajari masa keja tu mmg sgt relevent ngan keja/keadaan...
2- Gaji starting boleh tahan... ribu2 gak... tapi keja senang, buat 1-2 keja je secara khusus... keja 9-5...
Agaknya mana bagus?

Napa?
Coz dia byk skill.... bukannya nak suruh keja kat co tu sampai mati.... bila ada peluang lain, ambik la... resume pun cantik dibaca... nak demand pun boleh dah waktu ni.. sebab waktu interview mesti kena tanya macam2, if dah ada pengalaman, kacang je nak jawap...nak minta gaji tinggi pun tak segan, betul tak?

Degree/ diploma yg ada dlm tangan tu hanyalah sekeping kertas je.... ramai org ada kertas tu, maybe CGPA org lain lebih tinggi... so apa istimewanya fresh grad nak bagi gaji tinggi2 sgt, sedangkan kemampuan sebenar tak teruji atau terbukti lagi?

p/s... saya dulu keja telesales je, gaji mula RM1300 + medical allowance RM200 + Commission
baru last week berhenti (keja 1 tahun 5 bulan je)... masa berhenti... gaji basic dah RM1800 + RM200 +
commission
skg- nak rehat & buat benda lain dulu... malas nak cari keja buat masa ni. Tapi if minta keja lagi, boleh je if

pada pendapat saya
ye memang option no. 1 akan memberi kelebihan dikemudian hari
tapi katakan dapat option no.1 dan no.2 serentak
padat hemat bijak pandai pilihan manakah yang akan diambil
mestila yang gaji lagi besar kan?

pada pendapat saya
org yang terpilih untuk option no.1 tu sebenarnya secara kebetulan sahaja
tapi mungkin ada jugak orang yang akan pilih kerja berat daripada gaji besar sebab nak cari pengalaman
rambut sama hitam hati lain-lain

Agaknya mana bagus?

Napa?

commission

wow kak kalau saya dpt mcm tu alangkah happynya :-P

QUOTE(Evilngenious @ Nov 13 2008, 10:53 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Spoiler :

pada pendapat saya
ye memang option no. 1 akan memberi kelebihan dikemudian hari
tapi katakan dapat option no.1 dan no.2 serentak
padat hemat bijak pandai pilihan manakah yang akan diambil
mestila yang gaji lagi besar kan?

pada pendapat saya
org yang terpilih untuk option no.1 tu sebenarnya secara kebetulan sahaja
tapi mungkin ada jugak orang yang akan pilih kerja berat daripada gaji besar sebab nak cari pengalaman
rambut sama hitam hati lain-lain

klo owg yg dah dpt no 2...
sah2 dye nak g cr option no 1..

mcm aku ni..
gaji basic 2100
tu lom tambah bonus lg...
tp keje cket gle...
sejam dah ley siap..
pastu xtau nak watpe da..
busan sey...
rase mcm bengap je..
dr jam 8 smpi 5 duk je men tenet...
pastu xrase mcm ade byk experience...
aku da pegi cr company len nak mintak keje..
aku dah ckp awal2 klo bley bg la aku ni bz cket..
so aku rase yg terbaik msti la cr yg bley wat kte jd pandai..
gaji tolak tepi dlu..
klo da pandai dan byk experience byk company nak kite nanti..
ley ar demand nanti..
hoho

QUOTE(insy @ Nov 13 2008, 11:23 AM) <{POST_SNAPBACK}>
klo owg yg dah dpt no 2...
sah2 dye nak g cr option no 1..

mcm aku ni..
gaji basic 2100
tu lom tambah bonus lg...
tp keje cket gle...
sejam dah ley siap..
pastu xtau nak watpe da..
busan sey...
rase mcm bengap je..
dr jam 8 smpi 5 duk je men tenet...
pastu xrase mcm ade byk experience...
aku da pegi cr company len nak mintak keje..
aku dah ckp awal2 klo bley bg la aku ni bz cket..
so aku rase yg terbaik msti la cr yg bley wat kte jd pandai..
gaji tolak tepi dlu..
klo da pandai dan byk experience byk company nak kite nanti..
ley ar demand nanti..
hoho

wahhhhhhhhhhh bro bisnes apa ni bro haiz apa lagi share2 la sikit peluang tok2 warga putera

Agaknya mana bagus?

Napa?

commission

Hehe tak la tak kecik hati la... tapi cite kat atas tu cam MOVIE Persuit of Happiness (Will Smith)jerk hehe....

Aku bukan aper dan bukan la nak membangkang cehceh just sbb klu kite info kat semua org pekare nih sekali gus taraf peng-GAJIan kat negare kite boleh meningkat. pecaye tak ? dah tentu kite nak bangsa kite maju betul tak.

cth nyer la klu kite starting gaji RM2k kite keje setahun berhenti cari keje lain gaji kite meningkat ker menurun ?
dah tentu la naik kan. jadi perluang kite untuk start meniaga dah ade, klu nak keje sampai mati makan gaji penat la kan. dah tentu nak meniaga bukak biznes dalam usia muda klu gaji sebelom kite berhenti kerja terakhir berkhidmat dalam 5 tahun at least mungkin dalam RM3500 jadi peluang nak buat loan bank untuk starting sikit ker banyak? ikot statistik public bank la klu gaji dlm RM3500 bekerje under public bank loan yang kite leh minte dalam RM300,000.00 maka dengan ini bangsa kite bertambah maju. pandangan aku jerk la tak tau la yang lain. Nih aku terpengaruh dari akak sedare aku la die yang ajar sbb sblom nih die keje kat cyber la pastu berhenti setelah 5 tahun. meniaga product IT bulan lepas kuar kereta Mercedes SLK tu. Bukan jeles tapi respect la dak pempuan leh berjaye kao kao. geram nyer. hehe. padahal result takder la bgus sgt cam aku keke ceh ceh nih kes jeles nih. tongue.gif

tp gaji aku turun..sbb aku balik kg.gaji aku dgn cyber xsame..tp stlh kire2 sume gaji rendah skit pun still menguntungkan..

QUOTE(cikdayah @ Nov 13 2008, 10:52 AM) <{POST_SNAPBACK}>
kalo ko xnak keje ko skrg meh bg aku..bkn susah melayan perasaan..ahahaha

Jangan cikdayah, makcik dah rasa dah. Lebih baik kerja yg ada kerja yg nak dibuat, drpd gaji ada kerja takde, busan bole jadi sakit jiwa. rolleyes.gif

Spoiler :

Agaknya mana bagus?

Napa?

commission

hahaha..rupanya aku dlm senario 1
korang misti susah nk cayer..starting aku gaji rm450 ajer, as graphic designer kat advertising firm.

kat small company jer, dulu mmg struggle siang-malam kerja,
tapi sekarang alhamdulillah, slow-slow dah up rm2k skarang + ot average bulanan rm500 = rm2500
consider not bad lah kat area pantai timur tongue.gif
dah kerja 4 tahun skarang, dan sebagai senior & head dept, kerja dah x seteruk dulu.
insyaallah, tahun depan up lagi gaji aku..yeehaa!

bagi aku, attitude amat2 penting.
workskill 60%, attitude 40%

Syarikat : (Biarlah rahsia..hehehe )
Jawatan Awal : (Data Centre Operator )
Gaji Awal : (RM1900+RM300(shift allowance) )
Berapa Tahun Kerja : (6 bln )
Jawatan Sekarang : (Sama di atas )
Gaji Sekarang : (Sama di atas )

Bagi aku kje aku nie bnyk relaks coz wat rutin work jek. Juz manage backup tape. Kje 12 jam shift. Tapi yg syok nye aku kje 16 ari jek sebulan (2 ari kje 2 ari cuti).

aku rasa webmaster atau graphic designer yang freelance boleh sampai rm5k purata setiap bulan...
tapi dgn syarat dah ada portfolio dan client tetap..

aku plak.
Syarikat : (rahsia )
Jawatan Awal : (teknician komputer )
Gaji Awal : (RM700 )
Berapa Tahun Kerja : ( 3tahun)
Jawatan Sekarang : (dah mcam bos kecik plak )
Gaji Sekarang : (RMrm 1500.tapi itu pendapatan aku kerja kat kedai.pendapatan luar aku? pendapatan jual barang2? hehe ada la cecah rm 2500 )

aku yang besh tu ofis aku belakang rumah jerk.makan je balik rumah.pastu kerja bebas.masuk sesuka hati kepala aku.hehe.xde puch kad.xde buku kedatangan.xde rekod CCTV........baru2 ni aku ada permission gunakan kedai as tapak berniaga.hehehe....pasal bos aku x tahu apa-apa.so aku manipulate dia.

hasilnya tadaaa

lagi satu aku punya pekerjaan ni mmg hobi aku jugak.kiranya aku kerja mmg kita suka kerja ni.so bab rasa penat atau rasa letih x timbul.

Syarikat : (Perunding Kejuruteraan Mekanikal & Elektrikal)
Jawatan Awal : ( Electrical Drafting)
Gaji Awal : (RM 600-basic/elaun x dop )
Berapa Tahun Kerja : ( 2 thn 6 bln )
Jawatan Sekarang : ( Senior Drafting Merangkap Junior designer )
Gaji Sekarang : ( RM 850-basic/elaun x dop )

keje aku start dr mula2 keje sampai skarang sentiasa banyak. sampaikan keje yg aku minat dr dulu dah jadi keje yg paling membosankan...klu diikutkan antara gaji ngan keje tuh memang x padan bg aku.keje blambak, tapi gaji ciput....,apa2 pn aku tetap bersyukur dengan rezki yg aku trima nih...., erm..., harap2 pas ni bleh naik gaji lagi ah....,

Syarikat : Kementerian Pelajaran Malaysia
Jawatan Awal : PKS, Pekerja khidmat singkat (Juruteknik Komputer) /jawatan kontrak..
Gaji Awal : rm900 (tiada elaun, tiada overtime, tiada cuti, tiada cola, dan sebagainya)
Berapa Tahun Kerja : 7 bulan
Jawatan Sekarang : sama jugak cam tulis kat atas tu..
Gaji Sekarang : sama jugak cam tulis kat atas tu.

gaji aku dikira mengikut jam kerja.. sehari keja 5 jam.. tak boleh OT, takde elaun.. kalau aku kerja, ader la gaji, kalau xkeja xda gaji.. kerja sama macam juruteknik komputer FT17 kakitangan kerajaan.. cuma aku x diberi keistimewaan seperti kakitangan kerajaan.. dan jawatan ini adalah kontrak untuk 6 bulan je.. dah abis kontrak kena cari keja lain.. tidak dijanjikan kerja tetap dengan jabatan kerajaan.. agak malang sedikit disitu.. Edited by mosabiro_dari_Jepun

QUOTE(dak baik @ Nov 13 2008, 01:04 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Syarikat : (Biarlah rahsia..hehehe )
Jawatan Awal : (Data Centre Operator )
Gaji Awal : (RM1900+RM300(shift allowance) )
Berapa Tahun Kerja : (6 bln )
Jawatan Sekarang : (Sama di atas )
Gaji Sekarang : (Sama di atas )

Bagi aku kje aku nie bnyk relaks coz wat rutin work jek. Juz manage backup tape. Kje 12 jam shift. Tapi yg syok nye aku kje 16 ari jek sebulan (2 ari kje 2 ari cuti).

ko keje tnb eh?
hehe

QUOTE(schöne Gehirn™ @ Nov 13 2008, 11:28 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Hehe tak la tak kecik hati la... tapi cite kat atas tu cam MOVIE Persuit of Happiness (Will Smith)jerk hehe....

Aku bukan aper dan bukan la nak membangkang cehceh just sbb klu kite info kat semua org pekare nih sekali gus taraf peng-GAJIan kat negare kite boleh meningkat. pecaye tak ? dah tentu kite nak bangsa kite maju betul tak.

cth nyer la klu kite starting gaji RM2k kite keje setahun berhenti cari keje lain gaji kite meningkat ker menurun ?
dah tentu la naik kan. jadi perluang kite untuk start meniaga dah ade, klu nak keje sampai mati makan gaji penat la kan. dah tentu nak meniaga bukak biznes dalam usia muda klu gaji sebelom kite berhenti kerja terakhir berkhidmat dalam 5 tahun at least mungkin dalam RM3500 jadi peluang nak buat loan bank untuk starting sikit ker banyak? ikot statistik public bank la klu gaji dlm RM3500 bekerje under public bank loan yang kite leh minte dalam RM300,000.00 maka dengan ini bangsa kite bertambah maju. pandangan aku jerk la tak tau la yang lain. Nih aku terpengaruh dari akak sedare aku la die yang ajar sbb sblom nih die keje kat cyber la pastu berhenti setelah 5 tahun. meniaga product IT bulan lepas kuar kereta Mercedes SLK tu. Bukan jeles tapi respect la dak pempuan leh berjaye kao kao. geram nyer. hehe. padahal result takder la bgus sgt cam aku keke ceh ceh nih kes jeles nih. tongue.gif

Ah'ah la... cam wayang lak.... tak kisah, yg penting, aku tau last payslip aku stated gaji berapa... sebenarnya, gaji tu xnaik tetiba je cam tu... masa tu company cari org utk join project baru, xramai berani minta, coz project baru, tapi aku ni jenis pantang nampak duit, cabaran belakang kira... so apply join project tu, tat's y gaji naik mendadak... if not maybe ambik masa 2-3 thun baru boleh naik gaji setinggi tu.....

Apa kaitan gaji n loan? Nak suruh ambik loan lak ke? hehehe..

Bab berniaga tu... sokong!!
Tat's why aku dah berhenti skg... mmg ramai member kata keja bodoh, dah nak masuk zaman recession, tapi berani berhenti keja. member2 rapat mmg ngutuk habis... suruh fikir ttg commitment la duit la etc...
tapi aku nampak PELUANG... if keja ngan org, sampai bila2 pun cam tu gak selamanya , so attitude skg.. berani mati!!! Aku pun tak tau lagi akan berjaya or tidak. at least aku cuba

Tat's y aku stres kan... nak berjaya, kena berani bertindak bila nampak PELUANG. Memang kekadang susah, byk kena sacrifice...

Syarikat : Sapura Thales Electronics
Jawatan Awal : Test Technician
Gaji Awal : RM1.5k
Berapa Tahun Kerja : 6 bulan
Jawatan Sekarang : Test Technician jugak
Gaji Sekarang : RM1.5k + gaji wat part time = Rm2k

Keja kat sapura keramat xdak elaun.
Kat sapura sri kembangan ada plak elaun cola RM300 plak tu.
Cis! Cis! dan Cis!

Syarikat : TENTERA DARAT MALAYSIA
Jawatan Awal : PEGAWAI GAJI ( LEFTENAN MUDA )
Gaji Awal : RM 1128.20 + RM160 + RM 275
Berapa Tahun Kerja : 4 TAHUN 7 BLN
Jawatan Sekarang : PEGAWAI GAJI ( KAPTEN )
Gaji Sekarang : RM 2,521.35 + RM 300 + RM 150

Syukur alhamdulillah... dgn result SPM ja..aku mampu dpt gaji mcm 2 dia zaman IT nie. yg paling pentinggggg.... SABAR! SABAR! SABAR!