Jump to content
Siti Maherah

Pro Joomla, Tolong Aku!

Recommended Posts

aku baru jek selesai buat installation joomla dlm local disk aku di sebabkan aku masih xde hosting and domain name sendiri..aku dh tngk tutorial dr you tube untuk guna framework yang dh ade dlm control panel..aku dh try buat beberapa tajuk dekat section manager dan category manager tp ble aku publish,xde ape pon yg keluar...aku log guna URL local disk aku : http://localhost/cms...soalan aku, kenapa aku nye content satu pon x publish??adakah di sebabkan penggunaan URL aku yg salah?? 'cms' adalah nama folder yang aku simpan sume file2 joomla...disebabkan aku guna 'apserve' iaitu pakage yang dh lengkap dengan PHP, MySQL dan apache, root directory aku ialah 'www'..

tolong aku macam mana nk publish content2 aku ni...xkan aku nk kene ada hosting baru leh publish kot??? dry.gif

Joomla nih pe sebenarnya? leh terangkan taks?? ader cam Jom Heboh ke haper kee.. a`ah.. Joomla ke sureheboh...

QUOTE(Cixent @ Nov 2 2008, 04:06 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Joomla nih pe sebenarnya? leh terangkan taks?? ader cam Jom Heboh ke haper kee.. a`ah.. Joomla ke sureheboh...

secara ringkas nya, 'joomla' ni adalah salah satu kaedah yang paling mudah untuk develop web..sesuai dengan individu2 yang baru nk berkecimpung dengan teknology web..'joomla' menggunakan teknologi CMS ataupun 'content management sistem' iaitu satu sistem editing content tanpa perlu masuk kedalam persekitaran coding2 yang merumitkan dan memeningkan kepala..contoh paling best boleh aku bagi tau ialah blogspot..ramai orang suka tulis blog tapi tak tak semua yang pandai dalam menggunakan bahasa2 web programming jadi mereka hanya perlu tulis content pada ruang yang disediakan dan publish kedalam web..

itulah cara paling mudah membuat web..selain itu, terdapat beberapa CMS yang sering digunakan seperti wordpress CMS dan DRUPAL...heheheheh...macam lecturer... sleep.gif

gua baru jer nk blaja guna joomla nih install pun tak reti so eh korang yang mane dah pro tuh cite skit camner nk install n guna "menatang" nih..
gua tgk youtube pun tak phm kepala ekor..huhuh
mintak tolong yer..

Nak publish dinamik contents:
macam nie,
masuk control panel > home
ko cari bahagian section.
New (buat section baru)
Nama section Internet (contoh aje nie)
Save.

ko buat plak category
Nama : Sambungan
Pilih section : Internet
Save

Balik ke Home
Add new content

Title : Menambah Kelajuan Browsing
Alias : sama

Section : Internet
Category : Sambungan

Ko taip nota yang ko nak taip......
Save

Home
Menu manager
Main menu > New

pilih list content section (contoh)
Name : Internet

Pilih section internet
Parent : Top
Save

New
table content category
Name : Sambungan
Category : Internet/Sambungan
Parent : Internet
Save

OK. Edited by P.Ramlie

QUOTE(LineWork §tudio @ Nov 2 2008, 12:58 PM) <{POST_SNAPBACK}>
aku baru jek selesai buat installation joomla dlm local disk aku di sebabkan aku masih xde hosting and domain name sendiri..aku dh tngk tutorial dr you tube untuk guna framework yang dh ade dlm control panel..aku dh try buat beberapa tajuk dekat section manager dan category manager tp ble aku publish,xde ape pon yg keluar...aku log guna URL local disk aku : http://localhost/cms...soalan aku, kenapa aku nye content satu pon x publish??adakah di sebabkan penggunaan URL aku yg salah?? 'cms' adalah nama folder yang aku simpan sume file2 joomla...disebabkan aku guna 'apserve' iaitu pakage yang dh lengkap dengan PHP, MySQL dan apache, root directory aku ialah 'www'..

tolong aku macam mana nk publish content2 aku ni...xkan aku nk kene ada hosting baru leh publish kot??? dry.gif

WAAA...xde orang nk tolong aku laa...tp utk korang yang de pertanyaan tentang joomla, aku leh bg tau setakat yang aku tau jek sebab aku pon de prob guna kan menatang ni..

ok, utk installation joomla, de bnyk cara and kalau korang dh ade web hosting, dlm cpanel ade satu features nama 'fantastico'..itu adalah cara paling mudah untuk buat installation joomla..just klik icon fantastico dan ikut instruction..cuba tngk you tube macam mana install joomla guna fantastico..

cara yang aku gunakan ni lebih susah sebab aku xde hosting lagi..aku install secara manual ke dalam local disk aku..leh rujuk http://www.youtube.com/watch?v=CTBuIqmehd8 untuk installation yang xde hosting.. sleep.gif

QUOTE(P.Ramlie @ Nov 4 2008, 12:58 AM) <{POST_SNAPBACK}>
macam nie,
masuk control panel > home
ko cari bahagian section.
New (buat section baru)
Nama section Internet (contoh aje nie)
Save.

ko buat plak category
Nama : Sambungan
Pilih section : Internet
Save

Balik ke Home
Add new content

Title : Menambah Kelajuan Browsing
Alias : sama

Section : Internet
Category : Sambungan

Ko taip nota yang ko nak taip......
Save

Home
Menu manager
Main menu > New

pilih list content section (contoh)
Name : Internet

Pilih section internet
Parent : Top
Save

New
table content category
Name : Sambungan
Category : Internet/Sambungan
Parent : Internet
Save

OK.

ni untuk installation or setup framework??

[quote name='LineWork §tudio' date='Nov 4 2008, 01:13 AM' post='840152']
WAAA...xde orang nk tolong aku laa...tp utk korang yang de pertanyaan tentang joomla, aku leh bg tau setakat yang aku tau jek sebab aku pon de prob guna kan menatang ni..

ok, utk installation joomla, de bnyk cara and kalau korang dh ade web hosting, dlm cpanel ade satu features nama 'fantastico'..itu adalah cara paling mudah untuk buat installation joomla..just klik icon fantastico dan ikut instruction..cuba tngk you tube macam mana install joomla guna fantastico..

cara yang aku gunakan ni lebih susah sebab aku xde hosting lagi..aku install secara manual ke dalam local disk aku..leh rujuk http://www.youtube.com/watch?v=CTBuIqmehd8 untuk installation yang xde hosting.. sleep.gif

<--------------- nih kalo install ke local machine pastu camner laks nk edit2 natang tuh????

Actually, Joomla ni simple ajer kalau korang nak belajarnya.
aku guna Joomla untuk Music Community Site and tak lama lagi aku akan publishkan website aku, dan sekrang ni aku tgh deal dgn satu hosting yang support FFMPEG di mana aku nyer website ada Music Videos.

Pada mulanya aku guna Joomla ni mmg payah sikit la, tapi lepas ajer aku search kat Google macam mana nak learn Joomla nih mmg senang..

Aku mmg Suggest korang pakai hosting yang support Fantastico, tapi itu untuk Joomla 1.x.x, bukan 1.5.x. Kalau nak pakai 1.5.x, korang kena upload files yang korang download dari Homepage Joomla ke hosting yang korang guna dengan menggunakan FTP Client seperti Filezilla, SmartFTP etc. But 1st, korang kena buat satu root folder untuk Joomla punya files dan buat la Database untuk Installation Joomla.

Template mmg sesuatu yang kita mahukan untuk "keindahan" webpage kita.Ada banyak kat luar sana, tapi aku guna Gavick Music Top dari Gavick. Ada juga yang lain seperti JoomlArt, YooTheme, RocketTheme, IceTheme dan memacam lagi la. Untuk edit template mmg aku tak tau la macam manakan, sebab ianya pakai CSS/HTML, mmg boleh buat tapi aku tak study lagi pasal Joomla Web Design. So aku just cari then tukar ajer Template dari Template Manager dan jadikan ianya sebagai Default webpage aku. Tapi kalau korang nak senang, amik yang siap sekali dgn QuickFiles di mana Template kita mmg dah ada Modules, Plugins serta Component yang di tawarkan dalam Joomla Template Designer.Semuanya dalam satu packages cuma kita perlu Upload ajer ke root/folder/ Joomla dan buat Installation.

Untuk publish content or articles yang korang buat aku cadangkan begini la, sebab ini aku learn dengan cara yang mudah dan korang akan paham dengan cepat la. Itu pun kalau korang rasa ianya mudah, kalau payah gunakan cara korang sendiri.Ini untuk Joomla 1.5.x dan bagi user yang biasa guna 1.x.x, rasanya sama kot.

1. Content -> Article Manager -> New.

Title : Title article korang
alias : sama di atas
Section : Pilih section korang ( untuk article baru pilih Uncatogorised)

Dan buat articles korang di tempat yang disediakan. Dah siap click Save.

2. Menu -> Pilih Menu -> New.

Pilih Article - Article Layout ( Menu ) atau Article Submission Layout ( Submenu dari Menu ) dan korang gi kat Parameters di sebelah Kanan, click Select untuk pilih Article yang korang buat tadi.

-Menu

Title : Contoh seperti Bands
alias: bands

-Submenu

Title: Local Bands
alias:local

Pilih Parent Item untuk di publishkan ( untuk Submenu ) dan Save and Publish.

Cuba la..
Dan support website aku bila dah siap nnti yek..
Nnti aku annouce kat Forum nih..
hehehehe..!!

QUOTE(deathmusician @ Nov 7 2008, 08:01 PM) <{POST_SNAPBACK}>
aku guna Joomla untuk Music Community Site and tak lama lagi aku akan publishkan website aku, dan sekrang ni aku tgh deal dgn satu hosting yang support FFMPEG di mana aku nyer website ada Music Videos.
...

bro 'deathmusician', boleh saya tengok web yg bro buat pkai joomla tu...?

QUOTE(deathmusician @ Nov 8 2008, 12:46 AM) <{POST_SNAPBACK}>

Pada mulanya aku guna Joomla ni mmg payah sikit la, tapi lepas ajer aku search kat Google macam mana nak learn Joomla nih mmg senang..

Aku mmg Suggest korang pakai hosting yang support Fantastico, tapi itu untuk Joomla 1.x.x, bukan 1.5.x. Kalau nak pakai 1.5.x, korang kena upload files yang korang download dari Homepage Joomla ke hosting yang korang guna dengan menggunakan FTP Client seperti Filezilla, SmartFTP etc. But 1st, korang kena buat satu root folder untuk Joomla punya files dan buat la Database untuk Installation Joomla.

Template mmg sesuatu yang kita mahukan untuk "keindahan" webpage kita.Ada banyak kat luar sana, tapi aku guna Gavick Music Top dari Gavick. Ada juga yang lain seperti JoomlArt, YooTheme, RocketTheme, IceTheme dan memacam lagi la. Untuk edit template mmg aku tak tau la macam manakan, sebab ianya pakai CSS/HTML, mmg boleh buat tapi aku tak study lagi pasal Joomla Web Design. So aku just cari then tukar ajer Template dari Template Manager dan jadikan ianya sebagai Default webpage aku. Tapi kalau korang nak senang, amik yang siap sekali dgn QuickFiles di mana Template kita mmg dah ada Modules, Plugins serta Component yang di tawarkan dalam Joomla Template Designer.Semuanya dalam satu packages cuma kita perlu Upload ajer ke root/folder/ Joomla dan buat Installation.

Untuk publish content or articles yang korang buat aku cadangkan begini la, sebab ini aku learn dengan cara yang mudah dan korang akan paham dengan cepat la. Itu pun kalau korang rasa ianya mudah, kalau payah gunakan cara korang sendiri.Ini untuk Joomla 1.5.x dan bagi user yang biasa guna 1.x.x, rasanya sama kot.

Pilih Article - Article Layout ( Menu ) atau Article Submission Layout ( Submenu dari Menu ) dan korang gi kat Parameters di sebelah Kanan, click Select untuk pilih Article yang korang buat tadi.

-Menu

-Submenu

Cuba la..
hehehehe..!!

di rekomenkan supaya korang2 yang tengah guna Joomla tu , tukar la coding kat dalam page korang tu. 'coz, ada mamat indon ni yang da godam joomla, muatkan virus dalam codingnnya tu. tapi rasanya skarang masalah ti da setel. tapi still nk korang tau, TUKARlah coding dalam Joomla @ tukar p wordpress ke.. oo, Drupal pun sama juga. mamat tu kata, "Drupal is a scam site!". ntah la pe yang dia tensen sangat kat Drupal dengan Joomla tu,

QUOTE (kripkorn @ Nov 7 2008, 08:19 PM) <{POST_SNAPBACK}>
nape x nak guna drupal, lagi senang bagi aku. haha. nanti aku ajar drupal a smpi z

aku pakai drupal kurang la, sebabnyer tak ader component, modules, plugins yang menarik..

QUOTE (P.Ramlie @ Nov 7 2008, 08:35 PM) <{POST_SNAPBACK}>
CODE
Cuba la..
hehehehe..!!

Kami akan support biggrin.gif

thanks bro..
really need this..!!

QUOTE (mfaiz @ Nov 8 2008, 09:15 AM) <{POST_SNAPBACK}>
bro 'deathmusician', boleh saya tengok web yg bro buat pkai joomla tu...?

minta maaf saya dahulukan, buat masa ini mmg tak dapat nak kasi website nyer walaupun dah beli dari satu hosting yang support FFMPEG. saya akan annouce kat forum nnti..
wait and see and dont forget to comment my site after that..

QUOTE (xenomorf @ Nov 9 2008, 12:46 AM) <{POST_SNAPBACK}>
di rekomenkan supaya korang2 yang tengah guna Joomla tu , tukar la coding kat dalam page korang tu. 'coz, ada mamat indon ni yang da godam joomla, muatkan virus dalam codingnnya tu. tapi rasanya skarang masalah ti da setel. tapi still nk korang tau, TUKARlah coding dalam Joomla @ tukar p wordpress ke.. oo, Drupal pun sama juga. mamat tu kata, "Drupal is a scam site!". ntah la pe yang dia tensen sangat kat Drupal dengan Joomla tu,

pulak..
ini yang kurang minat nih..
nasib baik bagitau..
terlupa nak install component secure joomla..
hehehehehe..!!
thanks bout this info..

QUOTE(deathmusician @ Nov 7 2008, 08:01 PM) <{POST_SNAPBACK}>

-Menu

-Submenu

Cuba la..
hehehehe..!!

P.Ramlie.. & Feathmusician
Saya Subuhh, orang Dungun sekarang kerja kat K.Trg. Awak Dungun kat mane?
Saya nak minta tolong pasal Joomla nie,, tak paham2lahhh, dah cuba beberapa kali ikut menu dan juga apa yang member forumer bagi kat forum tu, tapi masih tak menjadi. Saya sekarang nie pakai Joomla1.5. Sebelum nie saya pakai dreamweaver untuk buat web, tapi web yg biasa je, jomla nie nampak cangih lagi, banyak component yg boleh buat.

1) nak buat menu dan submenu dan page camne?

Tolong ye..

boleh..asalkan berminat.
nanti saya buat Tutorial pasal Joomla v1.5 di komputer Localhost.

//Dungun - Dekat Sura Gate. biggrin.gif Edited by P.Ramlie

QUOTE(P.Ramlie @ Nov 18 2008, 06:06 AM) <{POST_SNAPBACK}>
boleh..asalkan berminat.
nanti saya buat Tutorial pasal Joomla v1.5 di komputer Localhost.

//Dungun - Dekat Sura Gate. biggrin.gif

Saya install Wamp dan jomla kat pc opis ok, takde masalah - win XP sp2
Balik rumah install Wamp dan Joomla dalam laptop Vista tapi masa buat database tu ada error 'Unable to connect to the database:Could not connect to MySQL' dah pening kepala cari kat google cara2 nk solve, tak solve jugak.

Camne nak solve tu? tolong ye....

Tq pasal tutorial tu, tapi awak punya print screen Wamp tu lain macam, versi baru ke?

Tq Edited by subuhh

kenapa nak guna Joomla ? Biasanya Joomla synonim dengan defaced....rasanya better guna Drupal kalau concern bab security.

Nak guna Joomla, make sure sentiasa guna core module sahaja dan follow update patch.