Jump to content
Datuk_Seri

Pelajar Perempuan Sekolah Menengah Tendang Cikgu

Recommended Posts

Sekarang ni kalau cikgu cakap sepatah..murid2 dah cakap berpatah-patah..cikgu ada hanset..murid2 pun ada hanset...cikgu pakai motor..murid2 pun ada motor...kadang2 tu belanja sekolah murod2 sekarang lebih dari gaji cikgu sebulan..camna tu...

Kesimpulan,..mudahnya , kalau cikgu tu baik dan selalu rasional,....takdenya pelajar nak serang dia sesuka hati...walaupun pelajar tu anak ahli yakuza @ mafia,...

Kalau cikgu pun selalu bertindak mengikut emosi dan kurang rasional,..jangan terkejut kalau pelajar dikalangan si nerd,... si pendiam dan si pemalu dan si pandai (pelajar yang baik) boleh bertindak kurang rasional juga.

Aku juga tengok kat tv3, amoi tu punya reaction agak keterlaluan,..cikgu tu punya reaction pun agak tak cool dan tak pro even dia nak defend his self.

cikgu tue aku tgk mmg muka mcm nk meluat tgk..bgga btul die dpt report polis....tapi nk pukul cikgu tue mmg agak melampau pelajar tue......tak blh....kita kene hormat org tua tue kalau die tak kurang ajar kat kita...pndpt aku ar

emm...kalau korg jd cikgu, baru korg leh tau keadaan sebenar...

aku lom sampai setahun jd cikgu...mula2,guna pendekatan baik ngan bdk2...tp lama2, diorg pijak kepala...anggap kite mcm kwn2...

bile kite buat garang, diorg tak suke...melawan, memberontak...

skang ni, taknk amik kisah sgt...kalau tak, buat sakit ati je...

kwn2 aku cikgu...hidup aku dikelilingi pelajar2...jd aku dh tau sikap bdk2 skang...

walaupun pelajar yg bsalah, kesalahan tetap akan diletakkan pd guru yg menghukum...

kat skolah, takde sape nk backing cikgu2...

cikgu2 dah diberi amaran supaya tak menyentuh pelajar, walau dlm apa keadaan pun...

walaupun pelajar kurang ajar, walau besar mana pun kesalahan pelajar...

tindakan yg bleh diambil cuma tindakan e-disiplin...

sikap & perangai bdk2 bmula dr rumah...

kalau kat skolah diorg dgn selamba menengking, melawan cikgu,

jd bleh byangkan mcmana diorg kat rumah...

kalau anak2 dididik dgn baik, insya allah anak2 ni takkan mnimbulkn masalah kat skolah...

ada sorg plajar aku...slalu ponteng skolah, ponteng klas, kaki gaduh kat skolah...

tp kalau cikgu2 marah, tak pernah skali pun mlawan...senyap je...

cikgu2 pun pelik nape dia mcm tu...

selidik dr kwn2, rupa2nye bapak dia garang...solat anak2 dijaga...

mungkin pasal tu, walau dia terlalu nakal, dia masih beradab...

pasal dah dididik dr rumah...

tak salah cikgu pompuan tu gi report polis...itu utk kselamatn dia...pelajar skang bleh buat ape je...

OK la, memandangkan ada pelbagai pendapat, elok jugak, dapat dijadikan perbincangan. Aku nak tanya satu soalan, dan aku harap soalan ni diperjelaskan oleh golongan berkaitan, seperti mereka yang terlibat dalam profesion perguruan dan sebagainya. Katakanlah kita wujudkan satu situasi. Anda seorang guru, tiba-tiba anda berjaya menangkap seorang pelajar anda merokok di belakang blok. Apa tindakan pertama anda? Tangkap dan bawa ke pejabat pengetua? Nasihat? Marah? Belasah dulu baru buat report? Report mak bapak terus? Aku tanya soalan ni bukan apa, sebab aku nak tau prosedur-prosedur yang sepatutnya. Sepatutnya dalam menangani kes-kes berkaitan, tak kisah ler kes apa yang melibatkan pelajar, guru-guru sepatutnya dah jelas dengan prosedur yang sepatutnya. Nak buat camana, nak buat apa, dari apa yang aku nampak methodnya takde yang tetap, macam takde garis panduan. Harap dapat beri penjelasan.

agk sukar... sbb mmg betul guru2 takde guideline yg jelas ttg perkara ni. paling dasyat cikgu2 akan buat tangkap. marah+nasihat berdiri tgh pns. esok budak buat lg....

ni ayah aku cite pengalaman die jadi guru disiplin kat skolah lelaki (sekolah dato' jaafar) kat jb 5-6 taon yg lepas..

kalo da name skolah lelaki, paham2 jela perangai budak2 lelaki camne kan.. campur plak cina ngan india..

die cite, banding anak cina, india ngan melayu, anak melayu paling kurang ajar..

prinsip die, bile start mengajar, tulis sume kat papan itam, ape yang die x ske, ape ksalahan yang membolehkan budak2 tu dihukum.. then salin kat buku suruh parents sign..

pastu, kalo ade budak buat silap, die hukum la.. rotan ke sepak ke tampar ke.. budak2 sume diam..

tapi nak compare anak melayu ngan anak cine, parents cina x kisah kalo cikgu nak hukum anak diorang..

parents melayu, cam skang ni la..trus serang balik cikgu..tapi ayah aku relaks je, bukak buku rekod, tunjuk sume rekod kesalahan budak tu, baru parents diam, cakap elok2..hahaha

ade 1 budak cine, ayah aku suro kutip sampah tapi dengan kurang ajarnye die tolak balik sampah tu gune kaki kat ayah aku..ayah aku cakap elok2 3-4 kali, die buat bodo jugak, ayah aku trus terajang cine tu..baru die nak kutip sampah tu.. pastu tegur balik.. trus cine tu tunduk 'mintak maap cikgu, terime kasih cikgu'..jumpe balik waktu rehat, da ok da.. tegur, senyum, hormat ayah aku..

tapi kalo budak melayu, lepas kena hukum rotan ke hape ke, kalo jumpe balik muke cam nak bunuh ayah aku.. takde hormat langsung..

dan biasenye budak2 yang biadap@kurang ajar@tak boleh disentuh ni adalah anak2 melayu yang parentsnya berpangkat besar@ade pangkat sikit.. itulah anak melayu..

patutnye hukuman rotan tu dilaksanakan balik la.. ape kesan negatifnye.. malu? memang la tu antara kesannya, supaya budak tu ade kesedaran sket.. buat jahat berani, kena rotan malu?

OK la, memandangkan ada pelbagai pendapat, elok jugak, dapat dijadikan perbincangan. Aku nak tanya satu soalan, dan aku harap soalan ni diperjelaskan oleh golongan berkaitan, seperti mereka yang terlibat dalam profesion perguruan dan sebagainya. Katakanlah kita wujudkan satu situasi. Anda seorang guru, tiba-tiba anda berjaya menangkap seorang pelajar anda merokok di belakang blok. Apa tindakan pertama anda? Tangkap dan bawa ke pejabat pengetua? Nasihat? Marah? Belasah dulu baru buat report? Report mak bapak terus? Aku tanya soalan ni bukan apa, sebab aku nak tau prosedur-prosedur yang sepatutnya. Sepatutnya dalam menangani kes-kes berkaitan, tak kisah ler kes apa yang melibatkan pelajar, guru-guru sepatutnya dah jelas dengan prosedur yang sepatutnya. Nak buat camana, nak buat apa, dari apa yang aku nampak methodnya takde yang tetap, macam takde garis panduan. Harap dapat beri penjelasan.

kalau tangkap student merokok, cikgu bebel2 skit, pastu antar nama kat guru disiplin...

itu je tindakan yg bleh diambil...

guru disiplin pun takleh wat apa2, kecuali masukkn nama dlm sistem e-disiplin...

pastu bdk2 kena buat keje amal utk kurgkn markah kesalahan...

mmg patut pun cikgu tu kene "hentak".... lol..

bdk2 camni la yg buat cikgu2 naik darah...

buat cikgu2 rasa nk menerajang je...

kalau ada cikgu yang memang jenis hangin , jangan la murid pun naik minyak gak .Kena la tolak ansur , kalau berlarutan masalah cikgu tu marah tak kena tempat/cara baru la repot dekat cikgu lain ke / pengurusan sekolah ke . Kalau no respon , baru bawak masuk ibu bapa . Patutnya murid kena la mengalah walaupun kita tau cikgu tu salah, pasal kalau orang yang lagi tua(beza umur jauh betul) kekadang ego taknak mengaku kesalahan dorang .Ni sama2 nak tunjuk terer. Masuk paper lak jawabnyer :D

salah mak bapak diorang jugak...

setuju@tidak?

anak terlalu dimanjakan, tak pernah ditangan-tangankan...

akhirnya pijak kepala mak bapak sendiri...

bukan tu je, bile anak buat kes disiplin kat sekolah dan cikgu bagi hukuman @ rotan bukannye datang sekolah nak marah anak @ bincang dengan cikgu, ebaliknya cikgu tu pulak yang dimarahimye balik...

alasan...

anak saye cikgu tahulah saye nak ajar camne...

kalau ada cikgu yang memang jenis hangin , jangan la murid pun naik minyak gak .Kena la tolak ansur , kalau berlarutan masalah cikgu tu marah tak kena tempat/cara baru la repot dekat cikgu lain ke / pengurusan sekolah ke . Kalau no respon , baru bawak masuk ibu bapa . Patutnya murid kena la mengalah walaupun kita tau cikgu tu salah, pasal kalau orang yang lagi tua(beza umur jauh betul) kekadang ego taknak mengaku kesalahan dorang .Ni sama2 nak tunjuk terer. Masuk paper lak jawabnyer :D

yg nie mon setuju....sbnrnye sama2 kene bertolak ansur.......jd cikgu nieh..mmg kerjaya yg mencabar tak rmai blh jd cikgu......kene byk bersabar...bkn senang nk mengaJAR org nieh

bukan itu saja bro.dulu ada satu kali satu lelaki melayu.mati kena tikam kot pasal nak leraikan 2 orang yang sedang bergaduh.keluar suratkhabar tempoh hari.ada la kecoh sekejap..........................

macam tempoh hari ada amt rempit pecah kereta jiran aku.ramai woo masa tu pukul 4 pagi.aku dengar bunyi bsiing2.aku ingat bunyi laki bini gaduh.so aku biarkan.pastu bunyi pecah.mak aku terbangun tido.mak aku soh aku pi check.aku xnak.pasal aku perasan yang buat hal tu mat rempit.aku suspek mat rempit tu tgh `high` x sedar diri..........masa aku perhati dari jauh tu mat rempit tu tgh baling serpihan pasu bunga kat rumah jiran aku.pasal jiran aku terbangun tido jugak.so dia nak keluar tgk.

nasihat aku kalau ada kes2 macam ni biar je la.kecuali korang ni mutan atau korang ni ada ilmu ghaib kena belasah x apa-apa boleh la masuk campur.kita ni nak tolong.last2 kita susah.bila kita susah xde nak tolong.semua cabut lari. x ngaku kawan. :ph34r:

aik bang tak buat tak tau je kalau nampak kes macam tu .. :blush: kalau yer takut pon dan malas sgt nak campur pun setidak²nya .. tipon la polis bang ..

jgn la biar cam tu je .. kene kat jiran kita tak pe la jugak ..

takut kene kat adik beradik kita cam ner .. :ph34r:

ps: Talian Kecemasan 999 - rakan Cop http://www.rakancop.net/HubungiKami/tabid/100/Default.aspx

bg aku prob sume start dr umah..

plus rakan sebaye..

knkdg maybe parent kate dorg didik betol tp maybe knkdg miss gak kat memane..

rakan sebaye lak mmg men peranan penting..yg x betol nie lar yg wat prob kat bebdk nie..

kene lak yg jenis cpt tepengaroh mmg hancuss..

pastu aku tgk parent skg nie cm x ksah ank dorg kuar..kenkdg yg br dajah 1 pon da le p times square..

kalo kite tgh cine nak kate yg kecik2 nie kuar ngn kwn dorg je mmg susah..tp ttp ade..

tp yg melayu nyer p lar times square tu..aku le cite most yg dtg situ bdk kecik je..pnah aku tnye umo bape dorg kate dajah 1..

mmg hampeh..pe parent die tak tau or x ksah ke ank die p cmtu je..

dorg kecik2 da bebas so no wonder bile besa nnt mmg betol2 bebas..

p/s: nie pndgn aku lar yer..tengs

Pandangan aku lak ek!

1. firstly, ape2 pun aku tetap akan salahkan budak tu.. kalau kuang ajar, berenti jer! tak pun tukar sekolah lain..

yang kedua, Kementerian patut di persalahkan sebab menggubal akta yang ntah ape2... hukuman disiplin di limitkan, tak boleh angkt rotan lebih dari bahu la, tak boleh nak sepak terjang la, tak boleh itu, tak boleh ini.. zaman sekarang budak2 tau sume tu, sebab tu diorang berani melawan coz diorang tau hukuman kt diorang dah di limitkan..

Biarkan je cikgu yang tentukan hukuman, tujuan nye pun untuk mengAJAR kan! so biarkan je la.. lagipun diorang manusia gak, ada gak perasaan.. takkan diorang smpai nak bunuh pelajar kan!

Dengan cara ni, pelajar akan lebih takut untuk melawan, seterusnya mengikut arahan cikgu. dan seterusnya ilmu yang di ajar tu akan meresap dalam kepalehotak mereka.. maka berjayalah semuanya! :lol:

Zaman sekarang sesuai guna 'army method' jer! yg audio lingual, CLT tu sume dah tak boleh pakai dah..

tulah..walau ape pun alasan budak tu...dia tetap bersalah.

menyepak org yg lagi tua dari kita mmg patut di panggil kurang ajar. xberadab, xd moral, bodoh.

walau ape bangsa sekali pon...perlakuan mcm ni mmg dikategorikan sbg buruk.

budak2 skang manja sgt....dari kecik mmg xpenah kena jentik, cmni la jadi nye...

mmg pun..aku dulu ayah aku sebat gune kayu rotan besar..kalau aku tak solat,tak buat keje sekolah,ponteng sekolah.....tapi adik2 aku..adeh....kene pukul pun tak..kdng aku yg pukul diaorg..nk bg diaorg sedar sikit......

ni ayah aku cite pengalaman die jadi guru disiplin kat skolah lelaki (sekolah dato' jaafar) kat jb 5-6 taon yg lepas..

kalo da name skolah lelaki, paham2 jela perangai budak2 lelaki camne kan.. campur plak cina ngan india..

die cite, banding anak cina, india ngan melayu, anak melayu paling kurang ajar..

prinsip die, bile start mengajar, tulis sume kat papan itam, ape yang die x ske, ape ksalahan yang membolehkan budak2 tu dihukum.. then salin kat buku suruh parents sign..

pastu, kalo ade budak buat silap, die hukum la.. rotan ke sepak ke tampar ke.. budak2 sume diam..

tapi nak compare anak melayu ngan anak cine, parents cina x kisah kalo cikgu nak hukum anak diorang..

parents melayu, cam skang ni la..trus serang balik cikgu..tapi ayah aku relaks je, bukak buku rekod, tunjuk sume rekod kesalahan budak tu, baru parents diam, cakap elok2..hahaha

ade 1 budak cine, ayah aku suro kutip sampah tapi dengan kurang ajarnye die tolak balik sampah tu gune kaki kat ayah aku..ayah aku cakap elok2 3-4 kali, die buat bodo jugak, ayah aku trus terajang cine tu..baru die nak kutip sampah tu.. pastu tegur balik.. trus cine tu tunduk 'mintak maap cikgu, terime kasih cikgu'..jumpe balik waktu rehat, da ok da.. tegur, senyum, hormat ayah aku..

tapi kalo budak melayu, lepas kena hukum rotan ke hape ke, kalo jumpe balik muke cam nak bunuh ayah aku.. takde hormat langsung..

dan biasenye budak2 yang biadap@kurang ajar@tak boleh disentuh ni adalah anak2 melayu yang parentsnya berpangkat besar@ade pangkat sikit.. itulah anak melayu..

patutnye hukuman rotan tu dilaksanakan balik la.. ape kesan negatifnye.. malu? memang la tu antara kesannya, supaya budak tu ade kesedaran sket.. buat jahat berani, kena rotan malu?

betul.. betul.. betul..

kisah macam abang ipar aku..

tampar kiri kanan dua tiga kali.. (lebih rasanya)

esok datang sekolah .. kosong.. balik..

tak dendam nyer budak cina..

sebab dia tahu dia salah..

klu budak melayu... abang ipar aku tak berani..

parent serang nanti

aku rasa cikgu tuh xsalah..

dalam hal ni cikgu tuh nk mendidik..

tapi problem nyer manusia2 ni xsuke di didik..

bile anak kene sentuh sikit je trus mak bapak dtg saman cikgu..

klau dlu cikgu rotan jadi manusia..

mesti xbuat lg dah..

1 lg family jenis xkisah...

bkn mak abah je tp adik beradik pon xkisah wat ape2..

adik buat salah abg siap dtg bwk geng lg nk pukul cikgu...

klau adik buat maksiat abg siap bole join lg..

lg teruk bapak sendiri pon join...

bodoh xbodoh la manusia ni...

klau nk bg didikan xleh nk salahkn mak n abah jer..

adik beradik pon kene tolong didik gak...

P/S: jd cikgu ni susah.. tapi sbb bekalan akhirat harap korg bersabarlah...

Aku dulu pun ader gak tendang guru aku...

Bukan sekali dua.. Berkali2 aku tendang cikgu aku.. siap wat flying kick lagi.. Aku tendang sekuat hati plak tu

sip baik guru aku tu mengelak..

Kalau tak tak pasai2 masuk hospital.. mende ni dah lama dah..

Kejadian tu berlaku waktu tu malam kul 9.30 malam hari Rabu..

Waktu tu aku berlatih silat ngan guru aku, dah dier soh aku sepak, sajer nak test tendangan aku ok ker tak..

sekang aku tak ingat lagi teknik tendangan yang guru silat aku ajar...

Dah lupe :huh:

itu cikgu lain... mmg die mintak ko sepak bukan ko sengaja nk sepat.... aiyah.... aku skang susah ati tgk budak remaja nih... entah mana silapnye.. masing2 bangga mengaku islam tp kenkadang perangai lg dahsat dr yg bukan islam... ader 1 ari tuh... aku siap nmpk budak melayu kissing kat tangga...! astaga... betullah... byk sgt tgk cerita "lelaki ngn pompuan" secara percuma kat tenet...

ada baiknye die buat didikan ala2 tentera... dh elok2 PKN (ke LPKN?) hehehhe mane2 lah... yg tua pulak amik kesempatan.... g rogol la pulak bebudak tuh... ptt yg laki2 anta kem tentera yg pompuan anta kem rumah tangga... mcm kat korea tuh... (tp takdelah kem rumah tangga hehhe)

cadangan je...

yang kedua, Kementerian patut di persalahkan sebab menggubal akta yang ntah ape2... hukuman disiplin di limitkan, tak boleh angkt rotan lebih dari bahu la, tak boleh nak sepak terjang la, tak boleh itu, tak boleh ini.. zaman sekarang budak2 tau sume tu, sebab tu diorang berani melawan coz diorang tau hukuman kt diorang dah di limitkan..

mmg takde 1 akta @ undang2 pun yg membela cikgu2...

polis2 pun tak dibenarkn masuk campur kalau ada kes antara pelajar & guru kat skolah (pengakuan sorg polis. tak tau la btul ke tak)...

bukan aku backing cikgu tu pasal aku pun cikgu...

tp apa yg bdk tu buat mmg tak patut...

tak beradab pd org yg lebih tua... <_<

budak2 skg ni mmg kurang ajar sebb xcukup diajar oleh mak bapak diorang yg anggap diorang2 syg anak tp bodoh bebal sbb syg anak xkena tempat manakala anak yang bangang tahap dewata raya2 pon naik angin sebab mak bapak diorang byk kasi angin kt diorg2.....

aku baca papers rse menyirap gile....pas2 kuar lak pasal pelajar beromen kt clas... Masyaallah.... ape nak jd...pkai semua tutp aurat...memg aku sedeyla bangsa aku da teruk sgt...bek kite bertaubat...kiamat da dekat rsenye...byk dah petanda...huhuhuuhu

Berdasarkan kepada semua maklumat, faktor yang paling utama sebenarnya berbalik kepada mak bapak jugak. Berapa ramai sangat mak bapak yang ajar anak dia start dari kecik pasal respect, pasal kesedaran sivik dsb., pasal benda kecik macam jangan buang sampah merata, ni bukan benda remeh, sebab benda ni mempengaruhi perwatakan anak-anak tu nanti. Kekadang memang ada mak bapak yang kata anak dia baik kat rumah, tapi kat luar tak tau camne. Bagi aku alasan camni macam alasan ambik mudah. Faktor-faktor lain termasuk ler pengaruh luar, tapi pengaruh negatif dari luar tu sebenarnya boleh ditangkis jika anak-anak mempunyai jati diri dan kesedaran yang kuat yang dibentuk oleh mak bapak diorang sendiri.

Yang paling penting sebenarnya, cikgu takkan dapat menggantikan peranan mak bapak, buat ler camne pun, memang tak boleh. Kalau zaman sekolah pondok dulu, sorang ustaz dalam kampung mungkin jaga 10 orang anak murid, kalau skang, berapa puluh ratus pulak anak murid yang sorang cikgu nak jaga. Kalau dulu, pengisian lebih kepada ilmu keagamaan yang secara langsung juga menjurus terus kepada peribadi dan moral, skang ni, berapa banyak pulak subjek akademik yang nak sumbat kat kepala anak murid, alih-alih kat sekolah subjek yang mungkin ada kaitan dengan peribadi dan moral tu cuma Pendidikan Islam atau Moral, tu pun kalau anak murid tu dapat menghayati benda tu. Sebab tu sebenarnya, semua perkara tu berbalik kat mak bapak jugak. Cikgu hanya membantu. Sebab tu jugak, segala kesalahan anak murid patut direport terus kepada mak bapak, cikgu tak boleh ambik tindakan sendiri. Tu salah satu cara defensif untuk mengelakkan diri dari disalahkan. Kalau mak bapak tu sendiri tak peduli, lantak pi ler, yang penting tanggungjawab sebagai cikgu dah dijalankan, perkara lain yang berlaku luar dari kuasa kita.