Jump to content
Sign in to follow this  
snipersnake

Pirates Of Somalia

Recommended Posts

Semua org tahu pasal insiden nih. Alhamdulillah semua anak kapal selamat dah. Syukur.

Cuma satu la aku agak pelik, kenapa kita bayar tebusan tuh yer? Kita ada komando, ada Paskal, apsal kita baya? Aku tau nyawa lebih penting, tapi adakah special forces kita tak cukup cekap nak handle bender2 mcm nih..bak tarik rambut dlm tepung, rambut jgn putus, tepung jgn bertabur.

so lepas nih, agak2 mamat somalia tuh sesak, dia kidnap lagik org kita. tebusan lagik, bayar lagik. gitu? mana maruah kita beb.

mana2 org yg cukup akal akan meningkatkan lagik kawalan kapal Malaysia, tapi susah kita nak cakap..kita masuk rumah org, selok belok situ dia lebih arif. depa infiltrate bukan cam movie tuh, mmg sneaking habis punya.

pasa koang camner? setuju ker baya tebusan tuh?aku tak. kita kene stand our ground, pertahankan hak kita. buat statement la at least pada masyarakat antarabangsa yang kita nih bukan lemah.

Aku setuju bayar untuk kes ni , kang kalau dia bunuh tebusan tu kesian saudara mara dorang . Ada kes kapal ukraine bawak kargo kereta kebal yang di-hijack siap kena kepung kapal tentera laut us dengan EU tapi masih tiada tindakan ketenteraan diambil pasal risaukan keselamatan dan nyawa tebusan.

Bab bahagian tingkatkan lagi kawalan kapal malaysia susah sikit pasal ada undang2 laut dunia(?) kapal civilan takleh ada senjata onboard . Aku pun setuju amik tindakan tentera pasal dah ada 3 kapal tentera laut malaysia kat situ siap pasukan PASKAL lagi tapi kalau aku ada saudara mara atas kapal tu aku pun takmau amik risk bahayakan nyawa dorang .

Edited by hampeh

hehehe betol tu...

sedangkan US pun tak berani ambil risiko kat

sana,ini kan pula kita...

dengar citer pirates tu mintak duit tebusan pun untuk

majukan tanaman diorang jer...tak tahu betul ke tak..

majukan tanaman diorang jer...tak tahu betul ke tak..

hehehe tunggu lanun tukar jadi petani la :lol: . Dorang tu dah lama melanun banyak alasan pulak , patut lepas bayar duit tebusan tu malaysia ikut ke base dorang panggil airstrike satu . :angry:

Cuma satu la aku agak pelik, kenapa kita bayar tebusan tuh yer? Kita ada komando, ada Paskal, apsal kita baya? Aku tau nyawa lebih penting, tapi adakah special forces kita tak cukup cekap nak handle bender2 mcm nih..bak tarik rambut dlm tepung, rambut jgn putus, tepung jgn bertabur.

so lepas nih, agak2 mamat somalia tuh sesak, dia kidnap lagik org kita. tebusan lagik, bayar lagik. gitu? mana maruah kita beb.

correction: syarikat yang bayar. bukan kerajaan. dengan erti kata lain, kita (pembayar cukai) tak bayar.

kerajaan setau aku mmg x kan bayar wang tebusan sebab kalo tak, sumer nak kidnap warganegara kita.

*kene tegur sebab ada org ambek kesempatan plak. hehe.

ahaks...MISC yang bayar ek?

tapi kan,aku nengok senjata diorang tu suma canggih2 yer...

mana dapat ek?ada plak duit nak beli senapang pistol tu suma..

I takde pendapat yang dinamik mengenai situasi real tu yang berlaku baru2 ni.

Tapi .... tapi mari kita simulate action-consequence STO (standard training operation)

berdasarkan pendapat dan pendirian TS mengenai situasi khusus yang di

perkatakan tu.

TS adalah pegawai pemerintah atau mana XO yang boleh order rescue team.

Lanun mengugut membunuh seorang demi seorang tebusan.

Field Of View Lanun : 360 degree, all eyes.

Fist Lanun : 10 - 20 orang (approx 10 meter per person, assuming kapal adalah

200 feet freighter).

Tech Spec Surveillance Lanun : Sekurang-kurangnya radar yang berfungsi (standard freighter)

Lanun kata , sebarang cubaan merapati kapal dari atas (udara), sight parallel (atas air) atau

sub parallel (bawah air), tebusan akan dibunuh.

Syarat mesti dipenuhi dalam masa 48 jam.

Apa pilihan yang TS ada, dan apa yang TS akan lakukan ? :)

|edit tambahan|

Sebarang jenis tindakan swat (special weapon and tactical) yang standard

hanya akan diambil jika margin of fatality adalah 10% dan ccd (civilian collateral damage)

adalah KOSONG!

ah sudah, aku kene jadik commanding officer plak :ph34r:

tapi tak syiok la CCD kosong. dlm mana2 black ops mcm nih, tentu ada kasuality. yang jadik persoalan, berapa orang ;)

lagi satu, navy saya mcm mana kuatnya?Berapa banyak kapal saya ada? apa saya punya support equipments?

kita kene nilai, penculik ada atas kapal dgn tebusan, in the middle of the ocean. dia nak duit, so jika dia bunuh semua anak kapal, dari segi manpower dan juga expense, dia dah waste kat situ, laymen terms, apa pon tak dapat :lol:

kalau saya la, saya akan arahkan dlm 6 KD kepung target, all facing in wards. semua at least ada 80 komando each ship.

dan 5 kapal pemerhati tuk observe surrounding. kenapa 5? sebab nak cleat satu pathway, sebagai goodwill utk perampas lepaskan diri jika dia setuju lepaskan anak kapal. tempat rundingan? tempat lain, darat , maybe kat somalia sebagai neutral ground. so mereka confident nak berunding, dan sebagain mental warfare, mereka pon sebenarnya dah kene kepung, dan mereka pon nak keluarkan org mereka secepat mungkin.

sorry saya punya paint cam...hahahah..

point saya sebenarnya, kalo kita lawan, at least in future mereka fikir 2,3 kali nak buat lagik. kalo tak, mmg lauk la..asyik kene pow jer. :lol:

correction: syarikat yang bayar. bukan kerajaan. dengan erti kata lain, kita (pembayar cukai) tak bayar.

kerajaan setau aku mmg x kan bayar wang tebusan sebab kalo tak, sumer nak kidnap warganegara kita.

*kene tegur sebab ada org ambek kesempatan plak. hehe.

Biggest shareholder MISC ialah Petronas.... logic logic..

tapi tak syiok la CCD kosong. dlm mana2 black ops mcm nih, tentu ada kasuality. yang jadik persoalan, berapa orang wink.gif

kalau ikut rancangan tu,tebusan mati ko leh jadi orang yang jumpa family mangsa . :lol: . Mungkin boleh kalau malaysia main pyscho dengan lanun2 tu tapi dengan iklim politik malaysia sekarang ni . Kita taula perangai pembangkang macam mana kalau tebusan mati .

kalau ikut rancangan tu,tebusan mati ko leh jadi orang yang jumpa family mangsa . :lol: . Mungkin boleh kalau malaysia main pyscho dengan lanun2 tu tapi dengan iklim politik malaysia sekarang ni . Kita taula perangai pembangkang macam mana kalau tebusan mati .

la, PAS akan kata : dah ajal..

DAP akan kata : belanja bawak balik mayat tuh sapa tanggung?? kami mau suruhanjaya diraja KAJI!

PKR akan kata : nih sandiwara politik, sebenarnya duit tebusan tuh dibayar pada kerajaan malaysia

:ph34r: konspirasi teori.

thread nih dari perbincangan am dah jadik teknikal pulak.. :lol:

^ hehe tergelak aku baca respon pkr dengan dap tu walaupun ada kemungkinan respon dorang camtu . Aku nak tambah sikit

PKR akan kata : lanun tu kerjasama dengan bn untuk naikkan sokongan . PKR kata ada bukti , hari esoknya nak buat press conference tunjuk bukti .

:lol: :lol: Sori tersimpang jauh dari topik . :)

Aku rasa aktiviti lanun kat somalia lepas ni kurang sikit kot pasal EU,US dengan Rusia pun hantar kapal masing2.

Jawapan dia senang je. Sebab kita bukan US. Mungkin dah polisi kita agaknya, kalau ada jalan penyelesaian secara aman, kita akan guna jalan tu. Lebih-lebih lagi benda ni melibatkan perairan luar. Kita dok canang keburukan US bila melakukan serangan luar secara unilateral, jadi sebab tu kita pun takleh buat apa yang diorang biasa buat. Lain isunya kalau jadik kat perairan kita sendiri. Bila dah diberi peluang untuk negotiate, dan lanun tu setuju lepaskan anak kapal dengan wang tebusan, kita pilih cara tu. Malaysia ni memang macam tu, sebab kita peace loving country, agaknya la kot. Aku tak kata tindakan tu betul atau salah. Cuma pro dan kontranya tetap ada. Kontranya, ada pihak tak bertanggungjawab akan tau kita ni baik hati sangat, mintak je mesti bagi, takut nanti dibuat lagi.

Pasal kes kapal Ukraine tu, ada cerita lain pulak. Kesahihannya tak tau betul atau tak, tapi ada khabar mengatakan senjata perang dalam kapal tu sebenarnya untuk Georgia, sebab tu US mula menyibuk. Tau-tau je ler keadaan Georgia dengan Russia skang.

Edited by Sir Pyan

alop. company shipping US dan europe pon usually diorang bayar pampasan jugak.

somalia nih, negara dia x der kerajaan berkesan. diorang pakai warlords. dan warlods nih cari duit dengan jadi [lanun]. tuh kerja diorang.

pasal napa bayar pampasan dan bukan hantar komandi serang: syarikat bertanggungjawab keatas nyawa pekerja dia. kalo mati, habislah syarikat tuh dipandang serong. sapa nak kerja ngan dia lagik.

apsal amerika tak amik tindakan drastik?

tak nampak pon diaorg kalut ,

klu negara org islam yg buat, dah lama kena cop terrorist, pastu siap nk serang habis habisan...

loll :lol:

somalia negara ramai umat islam eh?

pendapat aku :-

1. duit tebusan dibayar untuk menyelamatkan tebusan. sebab majoriti penduduk Somalia ni Islam maka perlu ke pertumpahan darah sesama agama??

2. disebabkan MISC still nk guna laluan tuh, kebarangkalian duit tebusan tuh adalah duit tol ntuk melalui perairan itu selama beberapa tahun..

3. konspirasi politik negara ni ada kaitan?? xpasti la...

itu saja pendapat aku dpt berikan..

kalau somalia orang dia islam patut dia tak la melanun kapal orang islam kan ? <_< . Sama la jugak ada penjenayah beragama islam kat malaysia ni ,dua2 patut dihukum . Harap agama je islam lanun2 tu.

lol pttnye kerajaan antar S.w.A.T untuk tngkap..dan berkerjasama dgn negara2 berdekatan..mmg ar kita byr wang tebusan blh...tapi nanti diaorg naik lemak.....nanti diaorg buat lagi punye sbb tak ade org halang dan diaorg dpt wang tebusan juta2

tak bace surat khabar ker? Dia nak melanun orang Islam sebab dia kata barangan orang Islam halal. dan dia serang melati apa tah pon kerana ada 'halal' status. Lagi baik dr merompak org bukan Islam.

kuang kuang....

miskin + ajaran x betul = tuh la jadinya.

diaorg ikut cite org puteh ....nk jd macm Robin Hood...mencuri untuk org miskin

tu la bila dah terpesong sampai kerja haram dorang kata kerja halal . Nak kata lebih2 tak boleh lak pasal aku taktau kehidupan dorang sebenar camne :\

cakap senang la ... macam² la

ah sudah, aku kene jadik commanding officer plak :ph34r:

tapi tak syiok la CCD kosong. dlm mana2 black ops mcm nih, tentu ada kasuality. yang jadik persoalan, berapa orang ;)

lagi satu, navy saya mcm mana kuatnya?Berapa banyak kapal saya ada? apa saya punya support equipments?

kita kene nilai, penculik ada atas kapal dgn tebusan, in the middle of the ocean. dia nak duit, so jika dia bunuh semua anak kapal, dari segi manpower dan juga expense, dia dah waste kat situ, laymen terms, apa pon tak dapat :lol:

kalau saya la, saya akan arahkan dlm 6 KD kepung target, all facing in wards. semua at least ada 80 komando each ship.

dan 5 kapal pemerhati tuk observe surrounding. kenapa 5? sebab nak cleat satu pathway, sebagai goodwill utk perampas lepaskan diri jika dia setuju lepaskan anak kapal. tempat rundingan? tempat lain, darat , maybe kat somalia sebagai neutral ground. so mereka confident nak berunding, dan sebagain mental warfare, mereka pon sebenarnya dah kene kepung, dan mereka pon nak keluarkan org mereka secepat mungkin.

sorry saya punya paint cam...hahahah..

point saya sebenarnya, kalo kita lawan, at least in future mereka fikir 2,3 kali nak buat lagik. kalo tak, mmg lauk la..asyik kene pow jer. :lol:

Biggest shareholder MISC ialah Petronas.... logic logic..

baiknyer malysia, bayor duit sama lanun is ser lam. sayang nyawa eh! malysia kita ni. kalo aku la, dari pada bayor, gitebuk kasi bocor, gerenti sumer lanun dengan sendiri terjun laut. bior padan nak melanun sangat. :lol: :lol: :lol: dunia3