Jump to content
Sign in to follow this  
artit - www.artitmedia.net

Memulakan Perniagaan..harap Bantu.

Recommended Posts

Assalamualaikum...saya amat berharap anda semua yang membaca dan ada pengetahuan tentang bisnes dapat membantu saya. Saya berumur 21 tahun sekarang. sudah bekerja tetap.

Saya baru saja memulakan perniagaan mejual dan mengambil tempahan printing baju. Kilang baju tu adalah kilang kakak saya. Saya cuma mengambil sedikit keuntungan dari pelanggan.

Saya sudah mendaftar di SSM pada Jun 2008.

Apa yang saya ingin tahu adalah,

Bagaimana saya nak dapatkan tender2 dari kolej2 atau jabatan2 kerajaan?

buat masa sekarang saya hanya mengambil tempahan dari kawan2 dan juga pelajar2 di tpt kerja saya.

bagaimana saya nak mendapatkan pinjaman dari MARA?

syarat2nya pula?

baru-baru ini, saya ada pergi ke pejabat MARA Negeri Perak. Pegawai yang memberikan jawapan kepada saya cukup mengecewakan. Seolah-olah dia ingat saya main2 plak.

harap dapat bantu.

Akak ko ada kilang printing baju?

kat mana kilang tue??

nak masuk tender kerajaan bukan senang.

tapi antara tips yang bleh aku bg,

Ko kena kenal org kerajaan..

Kena tau jabatan mana yang perlukan..

bukan slalu ada tender kerajaan..

Tp kalau ada kilang sendiri dan sendiri nak masuk aku rasa peluang ko cerah.Asalkan harga tak terlalu mahal.

Kalau ko bleh bg harga spesel utk aku dan penghantaran ke penang insyaAllah kalau ada tender dari mana mana jabatan aku kontek ko..

Kalau nak dapatkan tender daripada jabatan2 & agensi kerajaan, kena berdaftar terlebih dahulu dengan Kementerian Kewangan. Baru boleh masuk bid untuk tender... Kalau tak berdaftar tak boleh

tu la pasai..mesti daftar ngan kementerian kewangan dulu..

tp..ak nak daftar pon..apa nak rekod nyer..jual beli pon bukan ribu2..

ratus2 je..

Assalamualaikum...saya amat berharap anda semua yang membaca dan ada pengetahuan tentang bisnes dapat membantu saya. Saya berumur 21 tahun sekarang. sudah bekerja tetap.

Saya baru saja memulakan perniagaan mejual dan mengambil tempahan printing baju. Kilang baju tu adalah kilang kakak saya. Saya cuma mengambil sedikit keuntungan dari pelanggan.

Saya sudah mendaftar di SSM pada Jun 2008.

Apa yang saya ingin tahu adalah,

Bagaimana saya nak dapatkan tender2 dari kolej2 atau jabatan2 kerajaan?

buat masa sekarang saya hanya mengambil tempahan dari kawan2 dan juga pelajar2 di tpt kerja saya.

bagaimana saya nak mendapatkan pinjaman dari MARA?

syarat2nya pula?

baru-baru ini, saya ada pergi ke pejabat MARA Negeri Perak. Pegawai yang memberikan jawapan kepada saya cukup mengecewakan. Seolah-olah dia ingat saya main2 plak.

harap dapat bantu.

ko leh tahan ke bro? tender ngan kerajaan diorang bayar lambat.kekadamg 2-3 bulan baru bayar.pastu barang dah hantar bayaran belum lagi.then masa nak tender nanti ko cuba la letak nama bini menteri ke atau nama datuk mana ke sure dapat.kalau ko sorang2 masuk tender kata nak dapat mmg payah la.ini pun ada seorang pakcik tu cerita kat aku.dia kata kalau boleh tender2 macam ni ngan gomen jangan amik.untung sikit masalah banyak.kalau betul2 kompeni kukuh..kompeni besar bertahun2 dalam perniagaan boleh la.

mmm... tahniah kerana mempunyai minat utk berkecimpung dlm bidang bisnes. Syabas kerana ada keinginan utk membuat bisnes yg lebih besar dgn memasuki tender2 kerajaan.

1. Perlu ada lesen kewangan dgn mendaftarkn syarikat bro dgn Kem. Kewangan (spt. yg disarankan oleh Kaiser_Khairi). Upah saje ejen utk menguruskn perkara ini. Upahnya adalah lebih kurang rm1300 (kalau buat sendiri kosnya lebih/kurang rm500 je kot). Pastikan dalam akaun semasa syarikat bro ada lebih kurang rm4k-5k. Utk pendaftaran kali pertama, syarikat akan diberi 10 kod bidang. Nanti bro akan diberi Smart Card eperolehan bagi mengetahui tender2 terkini. Maklumat lanjut ada kat sini.

2. Mmg tidak dinafikan spt yg dikatakn oleh K.I.T.T, persaingan hebat dari sykt2 sedia ada, paymnt sedikit lewat, profit margin rendah (tapi volume tinggi), sokongan dari org politik adalah diperlukan apb masuk tender kerajaan ni. Apapun, kalau tidak dipecahkan ruyung, manakan dpt sagunya. Semua sykt mega yg ada skarang adalah bermula dari bawah spt yg sedang bro lakukan ni.

3. Bro juga bleh lantik bbrp pelajar2 lepasan SPM utk buat marketing tempahan t'shirt di sekolah2. Biasanya skolah2 akan buat tempahan t'shirt dlm jumlah yg besar bagi temasya sukan tahunan. Bro perlulah bersaing dgn pembekal sedia ada dgn menawarkan harga yg menarik spt pemberian t'shirt percuma kpd guru2 di sekolah trsebut dsb. Kalau bro dpt supply utk 10 buah skolah pun dh cukup. (katalh 1,000 pelajar X 10 sekolah = 10,000 pcs X untung rm1 =rm10K). So, bro boleh target utk supply kat skolah pada suku pertama thn 2009. Suku kedua tahun 2009, bro target kejar tender kerajaan pula. Pada suku ketiga tahun 2009, bro leh target utk institusi pengajian tinggi bagi majlis konvokesyen. Syarikat2 korperat pula ,bro bleh target pada suku tahun keempat utk program family day mereka..

Wallahuallam...

Oh ya, aku nak gak tau harga dan kualiti t'shirt yg kilang akak ko keluarkan tu.. Brp harga ko nak tawarkan kalau aku nak tempah t'shirt;

black t'shirt, 100 pcs, round neck, short sleeve, 100% cotton fully comb, 1 color printing, rubber dye, free size.

Tq

Edited by k'z