Jump to content
iris

Tanya Tentang Mata, Cermin Mata Dan Contact Lens

Recommended Posts

wahh..

camne start up kos untuk bukak kedai cermin mata ni yer..sebab banyak tgk kedai yang takde optimetris pun leh bukak...

peralatan nak buat kanta tuh ade banyak jenis ke...

supplier kanta ni amik kat ner agaknye ek...ke datang dpd 1 supplier yang same...

cam aku power tinggi..selalu lah nak kene order dulu...huhu...

bro...rahsia perniagaan tu. :ph34r::P

lama tu lbh kurang 5 jam ke atas...umo 27..last skali check mata last month..dia kata power x naik..klu pkai contact lens lak, brapa jam maksimum seelok2nya kita pkai?

simptom pening kan? power contact lesn tu tak tepat tu.. ada gejala2 power contact lense tu lebih tinggi dari yg sepatutnya.. confirmkan balik power c.lenses tu.

Hehe orang sekampung. :D Sebelah kanan 750, kiri 250. Camana tu?

kita panggil keadaan bro ni Anisometropia yg akan menyebabkan terhasilnye Aniseikonia .. harap boleh rujuk wikipedia. jgn risau, byk orang macam bro.

Pemakaian spek yg umum akan menyebabkan vision x selesa.

Disarankan mencuba memakai contact lense sbgai langkah pertama. Ada beberapa lagi cara sebenarnya.

Give it a try first. Dan lihat perbezaan penglihatan anda nanti. Boleh singgah kedai den. Kita test satu kali.

Edited by iris

Hehe thanks pasal info tu. Nanti kalau balik kampung Insya Allah aku singgah. :D

Salam.

I pakai cermin mata sejak umur 13 thn lagi...skrg ni dah 26 thn berkaca mata. tiap2 thn buat cermin baru. B)

sejak 2 thn kebelakangan ni i rasa rabun jauh yg i alami takde pun meningkat. cuma masalah barunya....susah nak baca apa2 pd jarak dekat. dah mai rabun dekat plk agaknya. so, kalau i nak baca msg kat henpon, i kena bukak cermin mata dulu...baru nmpk dgn jelas.

persoalannya, kalau blh i mmg taknak buat cermin double sbb kosnya pun mestila double. jadi, ada tak apa2 kaedah lain utk mengatasi masalah ni? maybe sbb tiap2 hari ngadap pc 4-5 jam, mata jadi letih.

i ingat nak try bilberry, tapi aritu mak i makan supplement tu sampai kena admit ke wad 3 hari. kata doktor, dia alergik dgn suplement tu sbb kulit dia jadi merah2 mcm udang bakar, pening2, muntah bagai.

Salam.

I pakai cermin mata sejak umur 13 thn lagi...skrg ni dah 26 thn berkaca mata. tiap2 thn buat cermin baru. B)

sejak 2 thn kebelakangan ni i rasa rabun jauh yg i alami takde pun meningkat. cuma masalah barunya....susah nak baca apa2 pd jarak dekat. dah mai rabun dekat plk agaknya. so, kalau i nak baca msg kat henpon, i kena bukak cermin mata dulu...baru nmpk dgn jelas.

persoalannya, kalau blh i mmg taknak buat cermin double sbb kosnya pun mestila double. jadi, ada tak apa2 kaedah lain utk mengatasi masalah ni? maybe sbb tiap2 hari ngadap pc 4-5 jam, mata jadi letih.

i ingat nak try bilberry, tapi aritu mak i makan supplement tu sampai kena admit ke wad 3 hari. kata doktor, dia alergik dgn suplement tu sbb kulit dia jadi merah2 mcm udang bakar, pening2, muntah bagai.

salam..

ya, apa yg saudari beritahu tu dah menunjukkan simptom rabun dekat atau presbyopia disebabkan kelemahan otot dalam mata utk membantu dlm melihat objek dekat disebabkan faktor penuaan/umur.

Rabun dekat adalah pasti pada setiap manusia. Hanya lambat atau cepat sahaja yg menyebabkan wujud variasi pada waktu datangnya rabun ini. Ada yg mengalami masalah rabun dekat seawal umur 37 . . berdasarkan pengalaman saya, antara golongan pelanggan saya yg paling cepat dapat rabun dekat ialah para guru. :rolleyes: ..

Untuk lebih praktikal dlm kehidupan seharian kita, disaran saudari memakai cermin mata multifokal (cermin mata double yg saudari kata tu).

Jika tidak, terpaksa angkat spek rabun jauh skarang ke atas utk tengok teks.. letih tu.. Lagipun akan sampai waktunya, angkat spek pun tak clear juga..kene juga pkai cermin mata multifokal tu later..

Boleh rujuk di sini utk penerangan ttg rabun dekat

terimakasih cik iris. nmpknya kena la kurangkan masa bertenet. lagi lama ngadap pc, lagi cpt mata ni rabun.

err...saya ni encik...bukan cik. :P

err...saya ni encik...bukan cik. :P

bro.....boleh ke rabun jauh dikembalikan ke asal semula? letih la pakai cermin mata......

ada lagi x bingkai yg ada spring tuh....utk mengelakkan patah?

bro.....boleh ke rabun jauh dikembalikan ke asal semula? letih la pakai cermin mata......

ada lagi x bingkai yg ada spring tuh....utk mengelakkan patah?

rabun jauh x bleh reverse dah.. kalau tak larat pkai cermin mata bleh pkai contact lens..kalau ada duit lebih, boleh buat laser.

bingkai spring banyak di pasaran...tapi spring pun ada kelemahan..spring boleh putus.

assalamualaikum,

saya baru 2 hari pakai contact lens torac.. sbb astigma saya tinggi lebih kurang 200. saya beli jenis soft lens. Tp mata ni kejap teang, kejap kelabu.. tengok komputer pong tak leh lama. kenapa jadi camtu? atau saya sesuai dengan hard lens?

tolong bagi pendapat sket.. saya ni dah penat pakai specs.. penglihatan pun tak sharp....

atau ada ubat tuk kurangkan silau ni?

rabun jauh x bleh reverse dah.. kalau tak larat pkai cermin mata bleh pkai contact lens..kalau ada duit lebih, boleh buat laser.

bingkai spring banyak di pasaran...tapi spring pun ada kelemahan..spring boleh putus.

buat laser berapa duit? then tahap penglihatan tuh serta merta ke atau kena `cuti` (pakai pembalut macam kasssim selamat) selama 1 bulan? ko ada buat ke bro? laser?

kontek lense kena pakai ikut jadual dia kalau x nanti kuman masuk . :unsure:

buat laser berapa duit? then tahap penglihatan tuh serta merta ke atau kena `cuti` (pakai pembalut macam kasssim selamat) selama 1 bulan? ko ada buat ke bro? laser?

kontek lense kena pakai ikut jadual dia kalau x nanti kuman masuk . :unsure:

salam. harap maaf dekat 22 hari tak jenguk kat sini. agak bz dengan keluarga dan biz.

tentang pertanyaan bro KITT, jika hendak membuat laser boleh berjumpa dengan saya secara terus untuk urusan appointment.

selain itu, jika ada para warga emas atau ibubapa saudara saudari sendiri hendak membuat laser atau pembedahan katarak/cataract/selaput mata di private centre boleh juga berhubung dgn saya utk diaturkan appointment dengan private centre tersebut.

sebarang pertanyaan boleh diajukan di ruangan chatbox saya di sini

salam. harap maaf dekat 22 hari tak jenguk kat sini. agak bz dengan keluarga dan biz.

tentang pertanyaan bro KITT, jika hendak membuat laser boleh berjumpa dengan saya secara terus untuk urusan appointment.

selain itu, jika ada para warga emas atau ibubapa saudara saudari sendiri hendak membuat laser atau pembedahan katarak/cataract/selaput mata di private centre boleh juga berhubung dgn saya utk diaturkan appointment dengan private centre tersebut.

sebarang pertanyaan boleh diajukan di ruangan chatbox saya di sini

up..

:lol:salam semua..

Semoga puasa dan ibadah kita di bulan Ramadhan ini mendapat keberkatan-Nya.

Di kesempatan ini saya mengucapkan Selamat Berpuasa dan selamat menyambut Aidilfitri yang bakal tiba.

Saya mohon maaf jika ada reply yang tidak menepati soalan dan jika ada soalan yg saya terlepas pandang.

Jika ada sebarang soalan, boleh shoutkan di chatbox saya di webpage iris ataupun email saya di [email protected]

Terima kasih juga kepada e-mail2 yg byk saya terima tentang soalan2 mengenai mata dan kesihatan. Dan juga link2 mengenai mata yg dishare kepada saya. Terima kasih.

Ternyata ramai juga yg concern mengenai mata masing2.. perkembangan yg baik...semoga selepas ini lebih ramai yg lebih menghargai ' The Gift of Sight '.

Terima kaseyyyy..

Edited by iris

Kepada para usahawan yg baru memulakan perniagaan, boleh cuba apply geran PERCUMA ini daripada SMIDEC iaitu Geran Permulaan Perniagaan yg akan membayar separuh dari sewa kedai anda selama 2 tahun or maksimum 40k.

Dapatlah meringankan sedikit komitmen sewa anda mudah-mudahan.

QUOTE(iris @ Jul 22 2008, 09:32 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Salam...

Saya membuat bisnes cermin mata dan contact lens.

Saya buat thread ini utk berkongsi pengetahuan secara langsung dengan forumer dan disamping mempromosikan business saya, terus terang cakap. biggrin.gif .. Iyalah.. usahawan kene buat pelbagai cara utk memastikan kelangsungan perniagaan masing2..

Namun begitu, saya buka thread ni bukan semata2 profit oriented..but i willing to share any information or enquiries yg forummer hendak tanya tentang mata, cermin mata, contact lens, harga berpatutan di pasaran, jenis yg sesuai etc supaya info yg saudara saudari dapat lebih telus dan tepat, insyaallah.

Boleh juga drop by di web saya Iris Optometry jika saya x sempat singgah sini kalo ada projeks...

Wassalam.

Assalamualaikum. ade pertanyaan sikit.
cmne eh kalau kite sepatutnya pakai spek tapi kite tak pakai ?
adakah akan meningkatkan power kite ?
dan mcm mana kita nak turunkan power kita ?
orang kate, kalau nk turun power,
kene selalu gosok gigi sebab urat mata ade dekat dlm mulut.
ade jugak kate bangun pagi pagi tengok tumbuh tumbuhan hijau.
sebab akan menyegarkan mata.

betul ke ? dan ade ke ubat yg boleh mengurangkan power mate ?
terima kasih.