Jump to content
iris

Tanya Tentang Mata, Cermin Mata Dan Contact Lens

Recommended Posts

Salam...

Saya membuat bisnes cermin mata dan contact lens.

Saya buat thread ini utk berkongsi pengetahuan secara langsung dengan forumer dan disamping mempromosikan business saya, terus terang cakap. :D .. Iyalah.. usahawan kene buat pelbagai cara utk memastikan kelangsungan perniagaan masing2..

Namun begitu, saya buka thread ni bukan semata2 profit oriented..but i willing to share any information or enquiries yg forummer hendak tanya tentang mata, cermin mata, contact lens, harga berpatutan di pasaran, jenis yg sesuai etc supaya info yg saudara saudari dapat lebih telus dan tepat, insyaallah.

Boleh juga drop by di web saya Iris Optometry jika saya x sempat singgah sini kalo ada projeks...

Wassalam.

Edited by iris

Salam...

Saya buat thread ini utk berkongsi pengetahuan secara langsung dengan forumer dan disamping mempromosikan business saya, terus terang cakap. :D .. Iyalah.. usahawan kene buat pelbagai cara utk memastikan kelangsungan perniagaan masing2..

Namun begitu, saya buka thread ni bukan semata2 profit oriented..but i willing to share any information or enquiries yg forummer hendak tanya tentang mata, cermin mata, contact lens, harga berpatutan di pasaran, jenis yg sesuai etc supaya info yg saudara saudari dapat lebih telus dan tepat, insyaallah.

Boleh juga drop by di web saya Iris Optometry jika saya x sempat singgah sini kalo ada projeks...

Wassalam.

Saya pkai spec...tp klu ngadap komputer lama2, kpala akn jd pening...smpai seharian la pening tu...apa sebabnye ek?tq

Saya pkai spec...tp klu ngadap komputer lama2, kpala akn jd pening...smpai seharian la pening tu...apa sebabnye ek?tq

salam..

sebelum tu, boleh bagitahu dulu..lama2 tu lama mana ? 5 minit? 30 minit? 4 jam? .. umur brapa , last sekali chek /buat spek bila ?

Maklumat di atas penting utk memberi respond/jawapan kepada soalan cik yuniza.

sy sendiri x penah check mata...so far mata ok...ermm..dimestikan ke check mata?? kalau ya, setiap brape lama nak kene check mata?? tq:)

Askum bro

Aku nak tanya soklan since bro ni optometrist kan

Aku rasa aku ada masalah silau

Coz kalo aku drive waktu malam...aku memang anti ngan cahaya kat depan

Kadang2 kalo x wat high beam pun aku rasa cam high beam

Tp bila aku pi check kat kedai cermin mata xder lak silau nyer

Aku pakai contact lens yang ada cover for silau jugak

Masa aku beli dulu...pekerja tu cakap...kalo pakai lens...power contact lens tu mesti kena kurang 25-50 dari power asal

Betul ke bro? ;)

sy sendiri x penah check mata...so far mata ok...ermm..dimestikan ke check mata?? kalau ya, setiap brape lama nak kene check mata?? tq:)

adalah disarankan check mata setahun sekali di premis2 yg bertauliah seperti klinik pakar mata, pusat optometri dan hospital kerajaan/swasta.

kadangkala kita tak perasan...pandangan jelas..tetapi sebenarnya salah satu mata je jelas, satu lagi kabur ..boleh uji mata masing2 dengan lihat objek jauh jarak melebihi 20 kaki dan tutup salah satu mata utk compare adakah terdapat perbezaan ketara di antara mata kanan dan kiri.

Askum bro

Aku nak tanya soklan since bro ni optometrist kan

Aku rasa aku ada masalah silau

Coz kalo aku drive waktu malam...aku memang anti ngan cahaya kat depan

Kadang2 kalo x wat high beam pun aku rasa cam high beam

Tp bila aku pi check kat kedai cermin mata xder lak silau nyer

Aku pakai contact lens yang ada cover for silau jugak

Masa aku beli dulu...pekerja tu cakap...kalo pakai lens...power contact lens tu mesti kena kurang 25-50 dari power asal

Betul ke bro? ;)

w'salam.

silau driving waktu malam lumrah sebenarnya..cuma banyak atau sikit..yg banyak ni yg kita tak tahan sbb menjejaskan pemanduan.. bila kita rasa silau terlalu mengganggu waktu driving malam, disarankan check mata secara manual (di dalam bilik pemeriksaan mata) utk mendaptkan bacaan yg accurate. Mesin komputer yg canggih tu ketepatan paling tinggi pun 85%. Check manual one to one dgn optometrist ketepatan 99%. Insyaallah.

Pakai contact lens yg ada cover silau / astig ? Kalau contact l. ada astig/silau, spek mata pasti ada juga power astig/silau tu.

Power contact lens utk dikurang/ditambahkan ada formulanya. Secara asas power bawah -300 x perlu kurangkan apa2 , ikut directly.. Power atas -300 kene kurang skit by 25...dan semakin byk kurangnya bila dah sampai -600 ke atas. Ada kiraannya utk tahu exact power utk contact lens.

hehe ada pakar mata..

my problem.. mata selalu pedih bila mengadap pc .Selepas 1 or 2 jam mengadap PC kena pi keluar sat kat luar sambil isap rokok ..baru leh sambung keje.. kalau tak nak pandang monitor mata berair.. dan rasa kepedihan sket.

2. seperti b@sh gak ..drive malam tak kira lampu keta lain or tiang lampu.. kesilauan dia amat memedihkan mata kerana.. pandang pada lampu tu seperti tengok citer driff or impak maksima.. ada cahaya ekor yang panjang.

3. oleh sebab rasa pedih macam ni.. mata susah nak lelap. kul 3 or 4 baru leh lelap. bangun kul 9 or 10 pagi.. lepas solat subuh sambung balik ( cover sket )

sekian.

Salam...

Wassalam.

Tanya skit bro..

Kalau beli sun glasses camne nak tau ianya betul2 UV protect?

Selain dari label yg ade pada sunglasses tu la

hehe ada pakar mata..

my problem.. mata selalu pedih bila mengadap pc .Selepas 1 or 2 jam mengadap PC kena pi keluar sat kat luar sambil isap rokok ..baru leh sambung keje.. kalau tak nak pandang monitor mata berair.. dan rasa kepedihan sket.

2. seperti b@sh gak ..drive malam tak kira lampu keta lain or tiang lampu.. kesilauan dia amat memedihkan mata kerana.. pandang pada lampu tu seperti tengok citer driff or impak maksima.. ada cahaya ekor yang panjang.

3. oleh sebab rasa pedih macam ni.. mata susah nak lelap. kul 3 or 4 baru leh lelap. bangun kul 9 or 10 pagi.. lepas solat subuh sambung balik ( cover sket )

sekian.

hampir pasti saudara ada masalah astig/silau dan sedikit rabun jauh berpandukan penerangan simptom yg saudara berikan..

segeralah mendapatkan sepasang cermin mata . . the gift of sight..take care of it. wasalam.

Tanya skit bro..

Kalau beli sun glasses camne nak tau ianya betul2 UV protect?

Selain dari label yg ade pada sunglasses tu la

setiap pusat optometri/kedai cermin mata ada mempunyai alat UV detector yg dapat mengesan kebolehan sesuatu cermin itu menapis cahaya UV dari menembusinya. sepatutnya kanta/cermin tersebut haruslah mempunyai penapisan UV380 ke UV400.

dapatkan khidmat PERCUMA tersebut!

Hehehe bagus gak eh bley tanya pasal soklan mata ni.Gini bro , aku pakai contact lens.Lebih kurang la soklan kat atas kalu bawak keta malam je aku rasa orang bagi highllight kat aku dari depan , aku pun bukak la beam nahh dia balas balik.Rupanya aku je yang terasa orang tu bg beam walhal takde pun hehehe.So kalau contact lens yang ada silau punya mahal tak?Skrg aku pakai biasa punya je takde silau

Spek aku malas nak pakai leceh la.Lagi satu katner leh dapat contact lens pelik2 macam kaler putih semua , putih pastu ada titik kecik je kaler itam.Dah lama carik tapi tak jumpa2 heheehe :D

Oic...thanxz for the answer

Untuk silau tu memang aku dah check secara manual ngan optometrist tu sendirik

Tp dia cakap aku nyer silau bukan sampai peringkat kena guna astigmatism punya lens

Untuk contact lens tu...aku pakai brand Encore

Orang yang jual tu cakap bole cover silau...& bila aku pakai ada la kurang sket dr sebelum ni

Tp still rasa cam ada silau jer :D

sy nak tanya pasal contact leNSE,

klu power spec dlm 500

boleh ke pakai contact lense ni?

sesuai ka??

Oic...thanxz for the answer

Untuk silau tu memang aku dah check secara manual ngan optometrist tu sendirik

Tp dia cakap aku nyer silau bukan sampai peringkat kena guna astigmatism punya lens

Untuk contact lens tu...aku pakai brand Encore

Orang yang jual tu cakap bole cover silau...& bila aku pakai ada la kurang sket dr sebelum ni

Tp still rasa cam ada silau jer :D

silau/astig pada spek 100% bleh letak.. cuma kat contact lens tak bleh sbb minimum silau utk c.lens -0.75 ke atas.. so kalau silau hang -0.50, mmg c.lense takde stok..pkai encore yg diproduce oleh Igel ok gak utk minimize silau ni...

satu lg taktik org buat ialah pkai cl yang takde silau..power rabun jauh je situ..tapi buat spek yg ada astig/silau sahaja... bila nk drive malam, best!!

dalam mata ada c.lense power rabun jauh..spek lak ada power astig/silau sahaja..bila dicombokan..full powered eye..tip top..mesti ko puas ati bila drive.

Hehehe bagus gak eh bley tanya pasal soklan mata ni.Gini bro , aku pakai contact lens.Lebih kurang la soklan kat atas kalu bawak keta malam je aku rasa orang bagi highllight kat aku dari depan , aku pun bukak la beam nahh dia balas balik.Rupanya aku je yang terasa orang tu bg beam walhal takde pun hehehe.So kalau contact lens yang ada silau punya mahal tak?Skrg aku pakai biasa punya je takde silau

Spek aku malas nak pakai leceh la.Lagi satu katner leh dapat contact lens pelik2 macam kaler putih semua , putih pastu ada titik kecik je kaler itam.Dah lama carik tapi tak jumpa2 heheehe :D

harga bergantung pada sekotak ada brapa pieces n brand ape..bazsh brapa harga hang bli?

sy nak tanya pasal contact leNSE,

klu power spec dlm 500

boleh ke pakai contact lense ni?

sesuai ka??

power 500 boleh je.

kesesuaian kene datang kedai, kita kene buat pemeriksaan dulu. tak semua org boleh pkai c.lense.

Brand Encore...aku beli 3 pasang untuk 3 bulan RM48

Hmm..combo yang ko cakap tu ok jugak

Tp berapa kos kalo nak wat spek utk cover silau jer?

depends nk bli yg mahal or murah dari segi bingkai/frame or kanta/lens..

rm68 up to rm1000 ++..meh datang iris..hehehe

Hehe...watper nak beli yang mahal2

Pakai dalam kete jer kan

Bukan nyer ada orang nampak pun

Tu pun pakai waktu malam jer

Ko nyer kedai kat mana bro?

Ada cawangan kat Kelantan?

Hehe...watper nak beli yang mahal2

Pakai dalam kete jer kan

Bukan nyer ada orang nampak pun

Tu pun pakai waktu malam jer

Ko nyer kedai kat mana bro?

Ada cawangan kat Kelantan?

btul tu..masa skarang ni kene berbelanja berhemah.. actually bila2 pun kene bijak berbelanja..hehe

kedai aku kat seremban.

kat kelantan...blum lagi...akan datang..insyaallah.

cermin mata seeloknya tukar berapa bulan @ tahun sekali?

dan lagi satu~

power kita akan sentiasa naik?

x kan turun?

cermin mata tukar kalau :

1) hilang

2) rosak

3) kanta dah calar byk

4) tak jelas lagi..bukan cermin mata x jelas..mata kita yg x jelas .. :lol:

5) jelas, tapi pkai je pening..pkai je pening

6) setahun sekali eye check-up

7) tambahkan koleksi cermin mata..utk spare ..di kala kecemasan kalau yg satu lagi tu rosak/patah/hilang

8) ada lagi tak? sila tambah sendiri

power kita naik/kekal/turun (turun...jarang2 berlaku tapi saya dah selalu jumpa), bergantung pada penjagaan mata, genetik,umur, kerja kita dan sebab2 minor yg lain.

Antara pakai spec dengan cl, yg mana akan lebih cepat menaikkan power rabun nih?..sbb aku dengar mcm2 citer la..ada yg kata pakai spec lagi cepat rabun, dan ada yg sebaliknya.

Lagi satu, aku pakai cl 12 jam sehari. Takpe ke atau bahaya kat mata aku?

Aku keja hari2 mengadap pc. Boleh cepatkan proses rabun mata ke..sebab rasa cam cepat je naik power mata aku nih?..

Harap sudi bantu..

Cuma nak tanya lagi. Kalau power cecah 750 sebelah, boleh lagi tak pakai contact?

Antara pakai spec dengan cl, yg mana akan lebih cepat menaikkan power rabun nih?..sbb aku dengar mcm2 citer la..ada yg kata pakai spec lagi cepat rabun, dan ada yg sebaliknya.

Lagi satu, aku pakai cl 12 jam sehari. Takpe ke atau bahaya kat mata aku?

Aku keja hari2 mengadap pc. Boleh cepatkan proses rabun mata ke..sebab rasa cam cepat je naik power mata aku nih?..

Harap sudi bantu..

spek mata dan contact lens fungsinya hanya mengubah haluan arah cahaya dari luar masuk ke mata supaya ia bertindih di atas retina therefore vision kita jadi jelas seperti org yg tidak mempunyai masalah rabun.

Spek mata dan c.lense tidak mempunyai sebarang ciri yg boleh memudaratkan jika power yg dipkai itu tepat dengan keperluan pemakainya manakala penjagaan c.lenses dan pemakaian haruslah mengikut prosedur yg ditetapkan utk mengelakkan masalah infection/jangkitan bakteria dalam mata.

Setiap mata individu adalah unik. ada yg boleh pkai 16 jam sehari, 12 jam, 8 jam, 6 jam.. kenali limit mata anda. Bila dah start x selesa, merah dll ciri yg menunjukkan ketakselesaan berlaku..

Pada pandangan saya, jika nk pakai cl dalam jangka masa yg lama utk sehari lebih dari 12 jam, sangat digalakkan pakai contact lens pakai buang yg 2 minggu tu... contact lens pkai buang sebulan or yg tahan setahun tu jgnlah pkai lama sangat dlm sehari.

Mana2 bahagian badan yg overwork pun lama2 pun kiok juga :rolleyes: .. jagalah mata anda sebagaimana anda menjaga bahagian2 anggota badan yg lain.

Cuma nak tanya lagi. Kalau power cecah 750 sebelah, boleh lagi tak pakai contact?

hello seremban mate...

boleh bagitahu sebelah lagi tu power brapa..

wahh..

camne start up kos untuk bukak kedai cermin mata ni yer..sebab banyak tgk kedai yang takde optimetris pun leh bukak...

peralatan nak buat kanta tuh ade banyak jenis ke...

supplier kanta ni amik kat ner agaknye ek...ke datang dpd 1 supplier yang same...

cam aku power tinggi..selalu lah nak kene order dulu...huhu...

salam..

sebelum tu, boleh bagitahu dulu..lama2 tu lama mana ? 5 minit? 30 minit? 4 jam? .. umur brapa , last sekali chek /buat spek bila ?

Maklumat di atas penting utk memberi respond/jawapan kepada soalan cik yuniza.

lama tu lbh kurang 5 jam ke atas...umo 27..last skali check mata last month..dia kata power x naik..klu pkai contact lens lak, brapa jam maksimum seelok2nya kita pkai?