Jump to content
Sign in to follow this  
nidzamputra

Mobo Asus M2n-e Problem

Recommended Posts

tapi lepas flash bios ok x prob ko??

solve?

aku rase fungsi recharge balik bateri ko kat mobo tu dah x berfungsi...

patutnya bateri mobo boleh tahan 2~3 tahun tanpa penukaran...

mcm bateri jam tangan (yg berjenama la, bukan uptown punya :P)

tapi lepas flash bios ok x prob ko??

solve?

aku rase fungsi recharge balik bateri ko kat mobo tu dah x berfungsi...

patutnya bateri mobo boleh tahan 2~3 tahun tanpa penukaran...

mcm bateri jam tangan (yg berjenama la, bukan uptown punya :P)

selepas flash bios..masalah tetap timbul gak..tidak dapat disolvekan..

entahla aku pon tak tau..nape tiba2 leh jd mcm ni..bkn watpe pon..just tukaq psu jer

entahla aku pon tak tau..nape tiba2 leh jd mcm ni..bkn watpe pon..just tukaq psu jer

ko discharge x badan ko sebelum usik2 komponen pc? maybe bagi ko tukar psu sahaja tapi bagi aku lebih dari itu bende yg dah berlaku.....

sebelum tukar psu ko unplug dulu wayar 24 pin kat mobo ke atau wayar hitam kat psu tuh(power cord)?

****aku semalam ada 3 mobo ASUS soket 478....aku dah nak buang......3-3 ada masalah x leh boot.....so 3-3 tuh aku cabut bios dia then aku tukar satu sama lain......alhamdulilah salah satu mobo asus tuh hidup.......so teori aku kalau ko sanggup la......kan ada bios kan? macam leh cabut? ko keluarkan then ko on (mmg dia gelap) then off balik kemudian masukkan balik cip bios tuh......

mobo Asus ada 3 tahun waranti bro.....pergi mana2 kedai baayr sikit fees dalam rm 20 then waranti la.........

Edited by Janice Wei Lan

ko discharge x badan ko sebelum usik2 komponen pc? maybe bagi ko tukar psu sahaja tapi bagi aku lebih dari itu bende yg dah berlaku.....

sebelum tukar psu ko unplug dulu wayar 24 pin kat mobo ke atau wayar hitam kat psu tuh(power cord)?

****aku semalam ada 3 mobo ASUS soket 478....aku dah nak buang......3-3 ada masalah x leh boot.....so 3-3 tuh aku cabut bios dia then aku tukar satu sama lain......alhamdulilah salah satu mobo asus tuh hidup.......so teori aku kalau ko sanggup la......kan ada bios kan? macam leh cabut? ko keluarkan then ko on (mmg dia gelap) then off balik kemudian masukkan balik cip bios tuh......

mobo Asus ada 3 tahun waranti bro.....pergi mana2 kedai baayr sikit fees dalam rm 20 then waranti la.........

aku tak pakai waist wrap ( betol ntah ejaan ni ) huhuhuhu...

time tukaq psu tu..aku unplug dulu power cable...tekan button on untuk discharge balance supply kat mobo..kemudian baru aku cabut wire 24 pin tu kat mobo...

***xde effect ke kalo on pc tanpa chip bios tu?skrg leh pakai mcm biasa tanpa masalh..xde hang atau sebagainya...tp itulah ada kecacatan sket sb suka tereset sendirik pas unplug cable power tu...

Sapa Ada Ideal Lagi Nak Tolong Selesaikan Masalah Aku ni....

Salam nizam,

Abg ni kira baru lagi kt sini...tapi kalau tak silap abg..abg dah alami apa yg dh terjadi kt Nizam.

Seperti yg kita sedia maklum,kebanyakan mobo Asus menggunakan Chipset dari Intel.

So..dia punya masalah sekarang .kalau tak silap abg la...bateri dia problem. tetapi harus diingat...

kadangkala kita reset bateri dia dalam 2 -3 minit jer. Ok..dalm kes ni..cuba nizam reset bateri dia 24 jam .Maknanya..

selepas 24 jam baru pasang bateri kt mobo tu...inilah yg terjadi pada cust abg .Sekarang problem dia dh settle.Well done

Edited by amzani

Salam nizam,

Abg ni kira baru lagi kt sini...tapi kalau tak silap abg..abg dah alami apa yg dh terjadi kt Nizam.

Seperti yg kita sedia maklum,kebanyakan mobo Asus menggunakan Chipset dari Intel.

So..dia punya masalah sekarang .kalau tak silap abg la...bateri dia problem. tetapi harus diingat...

kadangkala kita reset bateri dia dalam 2 -3 minit jer. Ok..dalm kes ni..cuba nizam reset bateri dia 24 jam .Maknanya..

selepas 24 jam baru pasang bateri kt mobo tu...inilah yg terjadi pada cust abg .Sekarang problem dia dh settle.Well done

Saya rasa cara ni yang terbaik, ada kawan saya menggunakan pentium 3 windows me, setiap kali unplug dan on semula, BIOS akan reset ke 800Mhz padahal processornya 1GHZ dan mobo support hingga 1.2GHZ. Bateri telah ditukar baru tapi mengalami masalah yang sama.Dengan cara begini masalahnya telah selesai.

yg aku suh ko buat tu x buat ker??

aku dah wat dah bro..tak menjadik jugak

Salam nizam,

welkam abg ke putra.com :D

mobo saya pakai chipset nVidia 570 ultra...tp mmg seblom ni ( masa time xjdik lagi mcm ni...nak kena reset bios kena set jumper & cabut bateri sampai5 min baru bios reset )

xpe nanti saya try cara abg tu...thanks sebab bagi cadangan....

Saya rasa cara ni yang terbaik, ada kawan saya menggunakan pentium 3 windows me, setiap kali unplug dan on semula, BIOS akan reset ke 800Mhz padahal processornya 1GHZ dan mobo support hingga 1.2GHZ. Bateri telah ditukar baru tapi mengalami masalah yang sama.Dengan cara begini masalahnya telah selesai.

ikut cara abg tu ker?kalo mcm tu d

akan dicuba cara tu...nanti apa2 akan diupdate

1. tukar RAM.. atau guna ram satu slot per slot utk lihat problem masih ada ke tidak

2. pakai bateri asal -set jumper semula ke bentuk asal.. takut hang pi letak clear jumper..jadi auto reset ler..

tengok buku manual download.. utk mobo tu... set jumper kesemua kebentuk asal...

3. settting bios by defaul disable lan and sound kalau ada built in. termasuk gc ...guna gc card..

TQ..

***time testing .. just plugin cpu ram gc monitor keyboard ...lain disable.. tengok bios still reset ke tidak....

1. tukar RAM.. atau guna ram satu slot per slot utk lihat problem masih ada ke tidak

2. pakai bateri asal -set jumper semula ke bentuk asal.. takut hang pi letak clear jumper..jadi auto reset ler..

tengok buku manual download.. utk mobo tu... set jumper kesemua kebentuk asal...

3. settting bios by defaul disable lan and sound kalau ada built in. termasuk gc ...guna gc card..

TQ..

***time testing .. just plugin cpu ram gc monitor keyboard ...lain disable.. tengok bios still reset ke tidak....

yang ni aku akan try nanti..time aku baraikan pc aku hujung minggu ni..nak mod wat 2 lubang intake kat bawah..hehehehe...

UPDATE

hahahaha..akhirnya aku berjaya selesaikan masalah ni...selepas cabut bateri selama 24jam..baru masalah ni hilang...

tima kasih kepada yang memberi pandangan dan nasihat kepada aku selama ni...

p/s : time ni aku guna cap ayam PSU iaitu I-Cute 450watt...berjaya selesaikan masalah

UPDATE

TAPI BILA AKU PAKAI PSU THERMALTAKE TR2-550 PP...masalah sama jugak yang timbul..ker PSU ni problem..adussss..ingat dah sellesai dah prob aku ni :wacko:

Edited by nidzamputra

SAPA2 ADA CADANGAN LAGIK?TOLONG2..NEED UR HELP

Kalau dah psu buat hal mean kena tengok la psu tu berapa pin cap ayam berapa pin..

tengok plak yang 4 pin tu..

cuba bandingkan kedudukan wayar letrik ada psu baru ngan lama... beza or sama?..

kalau sama ... kena letak stabilizer lah kot utk pengunaan psu yang baru.

*pasal arus letrik mobo ni aku lama tak update. coz tiap model diffrent pengunaan psu yang support.

** ada kala berkaitan mouse dan keyboard dan bemacam kaitan..

** try disable halting and error kat bios

** try disable bacaan fan

** try set bios pada tahap optimal..

Edited by ayoi

oooo..aku ingat sume psu dia mai standard punya?xpe nanti aku check..skang tgh pakai pc ni

stabilizer tu AVR ker bro?aku pakai UPS+AVR skali dah

ok bro..aku akan buat apa yang dinasihatkan oleh bro tu

Edited by nidzamputra

aku pun baru terkene masalah mcm ni bios reset lepas shut off pc, aku tahu knp dia mcm tu, sbb PSU tak cukup current.

kurangkan device yg connected kat PSU tu, nanti dia OK balik. :D

aku pun baru terkene masalah mcm ni bios reset lepas shut off pc, aku tahu knp dia mcm tu, sbb PSU tak cukup current.

kurangkan device yg connected kat PSU tu, nanti dia OK balik. :D

yeke bro?pakai 550watt xcukup lagi ker bro?tp yang heran tu pakai cap ayam psu elok la plak...

la ni..partion E yang aku simpan movie+software dah hancus...gara2 tersilap format...windows xleh detect pas aku reset lama2..tekanan jiwa skang ni..benda berharga aku selama ni hilang mcm tu jer :(

test PSU 550W tu kat komputer lain plak, tgk ade prob tak?.

test PSU 550W tu kat komputer lain plak, tgk ade prob tak?.

dah test bro kat 1st rig aku...

ni spec pc satu lagi

amd x2 6000+

k9a2 platinum

crucial tracer 800mhz 1gb*2

320gb hdd sata2

x1950xtx 512mb

sound card

tvcard

ok jer..running ngan elok jer..

ni yang tgh pening ni

npa byk sgt prob mobo ni ha???

camna nk msok bios setup???

kat aku trus msok window....

entah la bro..aku tukaq power supply jer jadi mcm ni...

ko tekan jer button 'delete' kat keyboard ko tu banyak2 kali...mesti masuk punya..kompom bro...