Jump to content
Sign in to follow this  
parangjiwa

Post Mortem #1 Of Ny New Rig

Recommended Posts

Salam..hello to all...Ni lanjutan dari topik ni: Nak Tanya Pendapat...cdg Nk Build Satu Rig Baru...

First of all, sorry tal dpt sertakan gmbr pasal aku takdka camera digital..hp plak ada tapi takdak cable ke PC...

After bertungkus lumus siang dan malam memasang my new 'baby', aku pun format, install windows, softwares, update, bla2...selesai. Masa first run..cun...Then setelah lamer sket pakai ada 2 benda yg tak berapa best:

#1: dulu takdak problem ni..even PC lama aku pun takdak masalah ni: aku suka tutup semua if aku tak guna PC or nak kelauar rumah lama, so after aku disconnet from Stimix aku, then aku tutup la power switch kat modem aku tuh then baru nak shutdown PC, tiba2...PC AKU HANG!! Ctrl+Atl+Delete pun takdak kesan..terpaksak aku reset then shutdown lagi sekali..menda ni skang dah mmg lazim..my temporary solution is to shutdown dulu then baru tutup swicth kat modem tuh.

#2: Mobo aku takdak software ntuk monitor temperature, yg voltage and ntuk OC adelah..so setelah aku baca thread lepas2 korang smua, aku tlah guna HWMonitor ntuk monitor suhu..hasilnya..amatlah mengejutkan aku:

mytempsuw8.th.jpg Masa aku run aku just run forum ni and lagi 2 web window..and also Bittorent..takkan la panas giler...PC lama aku yg giler panas pun tak panas cam nih..

Tlglah..ishk2... :(

FYI.

aku guna stock fan jer for my proc dan selalu aktifkan Dynamic Energy Saver (mobo aku Gigabyte GA-EP35-DS3) tp aku just guner Dynamic Voltage jer. Dan lagi satu aku tak buang stock thermal paste yg dia bagi kat proc tuh...aku pasang proc n terus guner..

adakah semua ini antara penyebabyner?..

so processornya adalah wolfdale,

biasa la suhu macamtu.bukan sebab proc tu yang panas,tapi berdasarkan hasil pertanyaan sana sini yg aku da buat pasal aku pun guna wolfdale...

orang cakap temp software tu prob sebab pe ntah.kalau nak sedap hati sikit baca temp guna real temp

dorang2 pun tak sure ape TJmax untuk wolfdale 45nm ni.samada 95' atau 105'.kalau kau set TJmax 95 suhu de rendah sikit.kalau 105' mcm E4/E6 tinggi skit.kalau betulla panas sangat,takdenyer OCers sesah sampai 4ghz utk wolfdale ni.

lagik satu kalau guna aftermarket cooler kau akan dapat temp yg lebin rendah,let say kurang 10~15deg dari asal

Aku rasa temp proc ko OK lagi,jangan cecah sampai 70c sudah.tu dah K.O......

kau pasti ke problem ko berpunca dari proc yang overheat.Kalu camtu,cepat2 tukar HSF pada yg 3rd party cpu cooler.......

ko ada OC ke proc ko tuh??

dalam bios sana ada option EIST....choose enable....dan make sure ia enable....carik option CIA2 (Cpu Intelligent accelerator 2) make sure disable.....(pastikan disable).......then check suhu ko berapa........

pakai stock cooler ada 4 klip...aku nak ko pegang klip tuh rasa bebetul ada x mana yg longgar atau mana yg x ketat.....4-4 tuh mesti ketat together.....dia x boleh 3 ketat lagi satu tuh longgar.......mmg pc jadik x stabil.ramai tukang pasang kantoi part macam ni....kekadang aku pun sama lupa nak klip beebtul kaki dia tuh

ohh..maknanya cara aku pasang heatsink proc selamer ni salah laa..aiseh man..maknanya ada effect la kalo aku pasang after mobo masuk dalam casing?...hehee..naiff tull aku ni..

Ok..aku akan cuber buat yg korang cakap nih..

1) uninstall Gigabyte Energy Saver

2) EIST....choose enable....dan make sure ia enable....carik option CIA2 (Cpu Intelligent accelerator 2) make sure disable.....(pastikan disable).......then check suhu ko berapa........

Aku ada lagi satu rahsia bengong...actually..yg sebenarnya...

Aku tak dapat kasi ketat 4-4 pin tuh!! Hhahaa!! Tau tak semlm aku cuber sampai PC aku takmao on..terpaksa aku bukak balik then pasang bali, walaupun masih ta betul..but still can on..if not aku tak dpt hantar la reply nih..PC lama aku tak pasang..takdak ruang..meja baru blum sampai..

Aku dh try cara cam dalam manual tu but still tak bleh aa...nampaknya aku kena belajar 1 to 1 ngan otai nih..sapa2 bleh tlg?Faiz?

............OK..Dah Restart dan check kat BIOS..................

ok...aku blum buang lagi Gigabyte Energy Saver tuh..tp ku dh check kat BIOS tadi...EIST mmg dah ENABLE dan CIA2 mmg dah DISABLE.

aku rasa mmg heatsink tu tak ketat 4-4 pin la..uwaaa..aku telah gagal memasang heatsink stock ngan betul...apsal aa rasa cam susah dari P4 dan yg sewaktu dengannya?...

Grrrr..Geram aku..GRRR..Geramm nih..GEram... :angry:

Edited by parangjiwa

1) uninstall Gigabyte Energy Saver

2) EIST....choose enable....dan make sure ia enable....carik option CIA2 (Cpu Intelligent accelerator 2) make sure disable.....(pastikan disable).......then check suhu ko berapa........

aku rasa ini bukan penyebabnya..pasal aku guna mobo macam hang..tengok sig aku

1st cuba ketatkan dulu HSF tu...kalau boleh apply TIM yang baru..

dan 2nd, aku terbaca kat LYN, ada sorg mamat tu temp E8400 dia idle 50'c guna aftermarket HSF at stock speed. kemungkinan besar sensor proc dia dah rosak..sampai skg prob dia tak setel lagi..

Edited by dtheatre

aku rasa ini bukan penyebabnya..pasal aku guna mobo macam hang..tengok sig aku

1st cuba ketatkan dulu HSF tu...kalau boleh apply TIM yang baru..

dan 2nd, aku terbaca kat LYN, ada sorg mamat tu temp E8400 dia idle 50'c guna aftermarket HSF at stock speed. kemungkinan besar sensor proc dia dah rosak..sampai skg prob dia tak setel lagi..

hmm..maknanya temporarily aku cuba ketatkan heatsink n guner thermal paste baru dulu..then if fulus dh cukup aku tukar heatsink lah senang...ok..aku akan dptkan khidmat nasihat otai 1 to 1 ntuk kasi ketat heatsink aku if bleh..

lagi satu nak tanya...if suhu cam aku nih proc bleh cepat jahanam kan?...aiyaa.... :wacko:

lagi satu nak tanya...if suhu cam aku nih proc bleh cepat jahanam kan?...aiyaa.... :wacko:

sudah semestinya, suhu tinggi adalah musuh utama hardware..

hang duk kat mana?mai ni aku tolong pasang..hehe..roti canai dgn teh tarik dh la..huhu

sudah semestinya, suhu tinggi adalah musuh utama hardware..

hang duk kat mana?mai ni aku tolong pasang..hehe..roti canai dgn teh tarik dh la..huhu

Betoi ka ni?..aku duk kat Bayan Baru, area Lorong Mahsuri dekat ngan Sunshine Square...takpa;a..aku kan nak berguru ngan hang..patut aku yg pi tmpt hang..kalo dekat laa..hang duk mana? PM plz..

roti canai jer? awat tak amik roti teloq 2 ka, ngan pasemboq skali, takpun nasi kandaq kuah campuq?..teh tolak pun buleh...heheee..wait..atau adekah kau ni.....F#$z?

Edited by parangjiwa

Betoi ka ni?..aku duk kat Bayan Baru, area Lorong Mahsuri dekat ngan Sunshine Square...takpa;a..aku kan nak berguru ngan hang..patut aku yg pi tmpt hang..kalo dekat laa..hang duk mana? PM plz..

roti canai jer? awat tak amik roti teloq 2 ka, ngan pasemboq skali, takpun nasi kandaq kuah campuq?..teh tolak pun buleh...heheee..wait..atau adekah kau ni.....F#$z?

huhu..berguru apanya?aku pun buat2 terer saja...lgpun soket 775 punya stock hsf mmg susah nak pasang(bagi aku la..)

pernah sekali tu aku pasang...sampai melengkung mobo aku..aduih.penangan stock cooler.

aku duk BP...keja tepi intel...

kaki @ pin HSF tu plastik...

kadang2 ko kene rapatkan bahagian hujung pin tu...

pastikan pin tu dah terbenam dlm lubang dier tu...

baru ko tekan bahagian atas tu smpi bunyi 'klik'

ps: smlm pin HSF aku bengkok, nasib baik x patah :D

so..dtheatre..boleh ka dak nih?..if bleh bgtau, aku PM hang details...

kaki @ pin HSF tu plastik...

kadang2 ko kene rapatkan bahagian hujung pin tu...

pastikan pin tu dah terbenam dlm lubang dier tu...

baru ko tekan bahagian atas tu smpi bunyi 'klik'

ps: smlm pin HSF aku bengkok, nasib baik x patah :D

aku dh try dah..tak buleh aa..tak mampu den...uwaa...

salam,

tak betul agaknya teknik ko tu.. klu ko tgk kaki/pin hsf tu kan bole pusing2. cuba ko eksperimen pusing pastu ko tekan pin tu nnt akan ada 1 posisi yg bila ko tekan akan ada bunyi "klik" & pin tu akan kekal terbenam. memula mmg susah sbb ko tak kenal posisi yg betul tp ko cuba la tak yah masukkan kan mobo pon ko leh buat.. selamat mencuba..

Aku ada lagi satu rahsia bengong...actually..yg sebenarnya...

Aku tak dapat kasi ketat 4-4 pin tuh!! Hhahaa!! Tau tak semlm aku cuber sampai PC aku takmao on..terpaksa aku bukak balik then pasang bali, walaupun masih ta betul..but still can on..if not aku tak dpt hantar la reply nih..PC lama aku tak pasang..takdak ruang..meja baru blum sampai..

U dont have any ideas what U have done.....cooler pasang x betul then ko ON pc ko macam biasa? pin4 tuh x ketat x apa(aku selalu x lock kaki proc tuh).....janji dia masuk bebetul kat lubang mobo tuh...ini bende serius tau bukan bende main2 kebetulan proc ko E82xx ....bukan celeron Dual core.......mmg normally selagi ko pasang x betul dia akan jadik pelik dan kekadang `gila`........semasa dia `gila` tuh sebenarnya isyarat komputer hantar suruh ko pebetulkan......bila ko test lebih 5-6kali then same problem tak ada lagi kali ke 7 tau....... :ph34r:

kalau kali ke 7 gagal (processor overheat ke mobo hangus ke) waranti kira failure tau......waranti x cover kes2 macam nih.......so hati2

jap aku nak tanya bila last ko pasang komponen pc dan platform apa last ko pasang? Intel atau AMD?

relaks2 parang jiwa....aku pun gune mobo EP35-DS3...aku disablekan Dynamic Energy Saver coz aku nk buat OC...

tapi aku penah gune Dynamic energy Saver nie..mmg Pc kau mcm Sangkut2 aku pun terus disablekan tkt effect kat proc tue..kau tak pasang cooler CPu tue btul2 tue check balik.4kaki CPU cooler tue kene masuk btul2 smpai bunyi klik..kau msti blh punye(bukak mobo dprd casing tue dulu pastu baru pasang cooler tue,jgn lupe lapik bwh mobo kau dgn kotak or span jgn atas karpet ade elektrostatik )......kalau tak sesejuk yg kau nk..beli stock CPU cooler....tgk budget yg kau ade..mcm aku nk buat stock OC aku beli CM hyper 212..mmg cun ar cooler CPU nie..dulu suhu idle proc aku 42~48 darjah celcius sblm OC...skrg lepas pakai cooler tue suhu idle- 32~35 darjah celcius(sblm OC)..lepas OC suhu proc aku paling high cume 42 darjah celcius jek....COOL beb...hehehe....tapi nk pasang CM punye CPU cooler nie susah beb..kena btul2 ikut arahan yg dia beri dan buat dgn hati2....nk CPU cooler yg pasang senang dan bagus agak amik Artic Freezer 7....CPU cooler nie pun ok gak...

p/s:kipas yg intel bagi mmg stock biase2 jek..cepat panas ye gak :lol: :lol:

Edited by mon678

U dont have any ideas what U have done.....cooler pasang x betul then ko ON pc ko macam biasa? pin4 tuh x ketat x apa(aku selalu x lock kaki proc tuh).....janji dia masuk bebetul kat lubang mobo tuh...ini bende serius tau bukan bende main2 kebetulan proc ko E82xx ....bukan celeron Dual core.......mmg normally selagi ko pasang x betul dia akan jadik pelik dan kekadang `gila`........semasa dia `gila` tuh sebenarnya isyarat komputer hantar suruh ko pebetulkan......bila ko test lebih 5-6kali then same problem tak ada lagi kali ke 7 tau....... :ph34r:

kalau kali ke 7 gagal (processor overheat ke mobo hangus ke) waranti kira failure tau......waranti x cover kes2 macam nih.......so hati2

jap aku nak tanya bila last ko pasang komponen pc dan platform apa last ko pasang? Intel atau AMD?

dulu aku pasang P4 2.8 HT ntuk rig lama aku..mmg senang jer...rig lama aku tu dah berumur..jap2..aku kira; 4 tahun setengah dan masih ok smpai hari ni. tp rig lama aku tu ada la yg aku tukar last year, cam proc heatsink, gcard, PSU dan RAM...but yeah, i know i'm still noob and slow learner in this...but still i tend to learn...and i will try ma best. :D Thanks to all.

Edited by parangjiwa

dulu aku pasang P4 2.8 HT ntuk rig lama aku..mmg senang jer...rig lama aku tu dah berumur..jap2..aku kira; 4 tahun setengah dan masih ok smpai hari ni. tp rig lama aku tu ada la yg aku tukar last year, cam proc heatsink, gcard, PSU dan RAM...but yeah, i know i'm still noob and slow learner in this...but still i tend to learn...and i will try ma best. :D Thanks to all.

itu soket 478 senang giler......nih lga 775...tapi ko kena test 5-6 kali.....kena biasakan diri.

actually td aku dh bawak pi kedai yg aku beli tu mintak tlg pasangkn heatsink.aku tgk cara dia pasang.sebenarnya aku dh pasang cara yg betul, cuma bila sampai pin ke 2 dan seterusnya mmg kena tekan kuat2.tailo yg otai tu pun tekan mcm berlatih kung fu plak aku tgk..aku jer yg takut pasal nampak cam mobo nak patah..dia kata mmg susah nk patah punya. test 5-6 kali? aku lebih suker test berpuluh2 kali kalo buleh pasal aku ni slow learner.tp kalo reta company if rosak pun takper.ni barang sendiri.duit titik peluh sendiri.paham2 jer la.lebih lagi hambo yg noob nih.hehehee... :P

then bila balik umah check suhu menurun 3-4 degrees.jap2 ni ha..

hmm...ntuk jangka masa pendek apa lagi ekk yg buleh aku buat (yg murah la)...tukar thermal paste? note that suhu di atas tuh masa aku menorent dan surf 2 tenet window ngan setiap satunya 4-5 tabs. even my DES watt usage pun menurun dan semakin stabil.

lagi satu..td gak aku dh beli kipas 8cm jenis nipis ntuk aku letak kat panel casing sebelah belakang mobo ntuk suck out heat from processor. nnt esok aa aku pasang n tgk suhu camner plak..apapun, TQ all.

Edited by parangjiwa

kipas kat casing tak mmbantu sgt heat kat CPU punye heatsink tue..kau kene beli CPU cooler yg baik ar...dlm rm100~rm150...lagi ar..kau nk On Pc kau dlm beberapa hari...aku suggest kau beli CPU cooler artic Freezer 7 or Cooler Master Hyper 212...confirm sejuk..kau beli CPU cooler nie diaorg siap bagi kau thermal paste special skali... :lol: :lol:

tu la mon678, aku mmg berkira2 nak tukar heatsink tu nnt pasai nak OC...skang tak brani arr OC...la ni aku dok save sket duit ntuk tukar heatsink nnt...

aku dh pasang kipas belah kanan casing yg bawah/belakang mobo tuh...suhu overall turun gak a, tp sket ja turun dalam purata 1-2 degrees camtuh...

so kengkawan ada apa2 komen atau tips lagi?

masa tokey kedai tu pasang, ada dia apply thermal paste baru? aku rasa baik hang beli performance TIM, spt Tunix-TX2

bagi aku 53'c tu masih tinggi lagi bagi C2D 45nm.

Even proc aku C2D 65nm, aku oc 41%, load temp baru 55'c (tapi aku guna vendetta2 la..hehe)

masa tokey kedai tu pasang, ada dia apply thermal paste baru? aku rasa baik hang beli performance TIM, spt Tunix-TX2

bagi aku 53'c tu masih tinggi lagi bagi C2D 45nm.

Even proc aku C2D 65nm, aku oc 41%, load temp baru 55'c (tapi aku guna vendetta2 la..hehe)

hmm masa dia tlg pasangkan dia tak apply thermal paste baru...if thermal paste buh baru, that i can do..Tunix-TX2 tu sejenis thernal paste ka? tak penah dgr siot..apa kata cadangkn thermal paste yg bagus tp tak la mahal sgt say RM 20 ke bawah...ada ka?...

hmm masa dia tlg pasangkan dia tak apply thermal paste baru...if thermal paste buh baru, that i can do..Tunix-TX2 tu sejenis thernal paste ka? tak penah dgr siot..apa kata cadangkn thermal paste yg bagus tp tak la mahal sgt say RM 20 ke bawah...ada ka?...

bro pada aku 43 degree tu kira normal... kalo above 50 degree baru dikategorikan sebagai panas sikit ;) tak perlu tuko [email protected] mmg 43 tu normal walau guna stock HSF..

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Create New...