Jump to content
skycrew

Final Year Project

Recommended Posts

Salam,

aku isnin dah start sem 5 dan dah kene buat FYP. memandangkan aku masih diploma lagi pastu dah bersepah pulak diploma IT kompom-kompom tajuk yang unik dah kurang uniknya.

jadi aku nk mintak pandangan dan cadangan korang sume utk tajuk yang sesuai dengan level aku.

FYP Info:

:: Windows atau Web Based

:: Language yang aku reti guna: C#, VB.NET, JAVA, ASP.NET dan PHP sahaja.

harap otai2 sume dapat tolong aku menyumbangkan idea yang simple dan unik..

dalam otak aku nak bangunkan sistem mamak. tapi macam dah ade mamak yg dah gune..

Salam,

aku isnin dah start sem 5 dan dah kene buat FYP. memandangkan aku masih diploma lagi pastu dah bersepah pulak diploma IT kompom-kompom tajuk yang unik dah kurang uniknya.

jadi aku nk mintak pandangan dan cadangan korang sume utk tajuk yang sesuai dengan level aku.

FYP Info:

:: Windows atau Web Based

:: Language yang aku reti guna: C#, VB.NET, JAVA, ASP.NET dan PHP sahaja.

harap otai2 sume dapat tolong aku menyumbangkan idea yang simple dan unik..

dalam otak aku nak bangunkan sistem mamak. tapi macam dah ade mamak yg dah gune..

sistem pelawat....boleh guna vb...

sistem pendftaran asrama...

sistem permohonan peleket kenderaan....

dll.....

dll.....

- pelawat yang melawat ape? mcm nak melawat muzium mcm tu ke?

- ni dah biasa

- ni mcm menarik gak :D

ko wat program tuk manage file kat opis...

ha yg ni tak biasa dengar..

mcm mane tu? boleh terang secara ringkas tak :)

tak biasa dgr ker? aku pon. hohohoho aku sajer2 tulis tu. sistem nak manage file ni, cam gini arr.. kalo ko dok opis, depa kan banyak fail ker, folder ker. so utk setiap fail tu, ada surat2, borang2, dan kawasan2 sewaktu dengannya kan. so, utk setiap isi fail tu, ada yg in, ada yg out, KIV, semua ler.. yang mana urgent, yg mana libatkan bayaran ker, hapa ker... so kebanyakan opis skang, depa takder pakai sistem komputer utk manage benda2 tu semua. yang ada rekod secara manual, pastu mula la kabinat fail menimbun2 dalam opis.. betul tak. so, buatla satu sistem yg leh manage fail2 tu semua. cth bila satu surat sampai, leh rekodkan dia punya detail, action apa yg perlu diambil, dan etc.. etc... so, cth lagik utk carik fail tu cthnya, senang sket, berbanding manual. cth kalo manual, katakan ada orang amik surat tu dari satu fail, then dia tak inform org yg handle fail tu... so, katakan bos ko nak surat tu segera, carik2 dlm fail tak jmpa.... kan problem tu. bila ada sistem ni, senang sket la kot, leh tau mana surat tu pegi.. tapi pastikan sistem ko buat tu leh kenalpasti sapa yg amik arr... cth kena mintak authorize dulu ker apa ker... cenggitu la.... paham ker... aku pon tak paham.... hohohoho

tak biasa dgr ker? aku pon. hohohoho aku sajer2 tulis tu. sistem nak manage file ni, cam gini arr.. kalo ko dok opis, depa kan banyak fail ker, folder ker. so utk setiap fail tu, ada surat2, borang2, dan kawasan2 sewaktu dengannya kan. so, utk setiap isi fail tu, ada yg in, ada yg out, KIV, semua ler.. yang mana urgent, yg mana libatkan bayaran ker, hapa ker... so kebanyakan opis skang, depa takder pakai sistem komputer utk manage benda2 tu semua. yang ada rekod secara manual, pastu mula la kabinat fail menimbun2 dalam opis.. betul tak. so, buatla satu sistem yg leh manage fail2 tu semua. cth bila satu surat sampai, leh rekodkan dia punya detail, action apa yg perlu diambil, dan etc.. etc... so, cth lagik utk carik fail tu cthnya, senang sket, berbanding manual. cth kalo manual, katakan ada orang amik surat tu dari satu fail, then dia tak inform org yg handle fail tu... so, katakan bos ko nak surat tu segera, carik2 dlm fail tak jmpa.... kan problem tu. bila ada sistem ni, senang sket la kot, leh tau mana surat tu pegi.. tapi pastikan sistem ko buat tu leh kenalpasti sapa yg amik arr... cth kena mintak authorize dulu ker apa ker... cenggitu la.... paham ker... aku pon tak paham.... hohohoho

ho..ok dah paham :D

boleh gune vb.net ni..

hahaha...sistem pelekat kenderaan tu ko paling senang...sbb projek aku dl pun wat bnde tu gak...PHP projek aku pakai tajuk tu,VB pun pakai tajuk tu...menunjukkan aku ni pemalas...sbb paling senang...

hahaha...

ape kata ko wat utk cashier...ko wat siap pakai kad kredit,easy payment....pastu leh kuar report utk satu ari sales,semgu sale n sebulan sales....aku rs cam senang je tu...otai2 senang ke??...aku pun xtau...aku cakap je...hehehhe :lol:

Edited by marijuana

hahaha...sistem pelekat kenderaan tu ko paling senang...sbb projek aku dl pun wat bnde tu gak...PHP projek aku pakai tajuk tu,VB pun pakai tajuk tu...menunjukkan aku ni pemalas...sbb paling senang...

hahaha...

ape kata ko wat utk cashier...ko wat siap pakai kad kredit,easy payment....pastu leh kuar report utk satu ari sales,semgu sale n sebulan sales....aku rs cam senang je tu...otai2 senang ke??...aku pun xtau...aku cakap je...hehehhe :lol:

thanx thanx thanx :D

Banyak gak projek2 yang bleh buat.. tanya le kat Skycrew.. aku dah bagi macam2 idea kat dia... :D

lanox..

ak pm ko x dpt ke..sampai ati x reply

Ishsh3... bukan taknak reply, tak ingat nak reply sebab banyak PM2 lain. Tapi aku dah reply kat thread nie.. orait ler tu.. hehehe :D

sy adtec kulim

dah dpt idea fp..

blh kita bincg sama2

haha....hg adtec kulim ke.... batch berapa.. aku X adtec kulim... :rolleyes::unsure:

Edited by z_tecon

Ermm..myb ko leh try wat lecturer portal..lect mskkn markah scara on9, n leh edit scara on9..smpi tarikh ttp mskkn mrkah dr lect,pihak admin leh jana rslt stdnt trus..xdela ssh2 lect ko nnt,hehe..lyn php pon leh wat bnd ni,k..pape pn..gudluck sehh..

erk.. ahahah...aku rase nk join plak.. aku pn ngah kne wat projek nih, modify motherboards supaya ready untuk overclock n sebagainya, tapi terhad pada motherboards sajer.. ader sape2 otai nk tolong tk?? heheh..

Ermm..myb ko leh try wat lecturer portal..lect mskkn markah scara on9, n leh edit scara on9..smpi tarikh ttp mskkn mrkah dr lect,pihak admin leh jana rslt stdnt trus..xdela ssh2 lect ko nnt,hehe..lyn php pon leh wat bnd ni,k..pape pn..gudluck sehh..

wah..bernas jugak ideo ko nie..... :rolleyes::D

huh? unikl mn? cc kah?

aku dlu dip bwt LMS - leave management system

borang permohonan/manage cuti

ha`ah unikl CC

ala, kat unikl dah mmg ade portal mcm ni..nnt kalo aku nk buat dah kompom kene upgrade bagi lagi power huhu

sapa ada lg idea2..

cadangan ni logik x?

tukar lagu winamp guna remote control..control winamp guna remote control la.

macam senior aku nak wat dulu la mencari...hehe....weh on9 mana

macam senior aku nak wat dulu la mencari...hehe....weh on9 mana

Bagi abang sham...untuk buat sesuatu projek yang berjaya, anda perlu fikirkan beberapa perkara :-

1. Language paling mahir

Anda sudah tentu tidak mahu projek anda tergendala kerana anda tersekat dlm proses programming writing

2. Sistem

Anda harus memastikan bahawa anda memahami selok-belok tentang sistem yang hendak dibangunkan..jangan terlalu mengikut idea orang yang akhirnya mengakibatkan anda loss idea dan sistem anda menjadi kurang menarik dan tidak mempunyai lots functionality.

3. Unik

Kalau abang sham marks my student..I want to see something different, something that can be used by your college, public or a company...thats why you become a programmer...kalau my student bangunkan suatu sistem yang dah memang wujud..they can only get 'pass' marks...I'm sure dalam Malaysia nie masih banyak benda yang kita buat secara manual...fikirkan...

GoodLuck! <_<

Edited by Nor Arisham Hj Bakar

Simple idea

---------------

Cybercafe Controller

- web based

- PHP/MySQL

- user auth guna Radius + MySQL from windows XP machine guna protokol 802

- windows auto disconnect / logged out lepas user expireed

Windows XP Embedded boot from thumb drive

- load profile dari samba server

- takder hdd

- pc guna PXE boot atau boot

- single sign on...controller dari satu server

- application semua load dari server

hahaha ckap pasal system attendance teringat lak time final pojek aku dlu..aku wat student attendance system gune aspnet 3x student x dtg name automatik smpai kt registrar pastu registrar bole print warning letter drpd system tu and submit to their parents...tp yg x logik nyer klu hari ke4 diorg bwak surat MC lantak diorg ar surat dah di print oleh registrar..haha! kt situ ler aku kene bomb!lecturer aku siap ckap ini system utk askar boleh la straight geller ape xnyer 3x xdtg trus kene warning letter in the same time name kene bar dari amik exam....wakakaka!