Jump to content
Sign in to follow this  
sangbadut

My Kiosk Water Vending Machine

Recommended Posts

A'kum rakan2,

Kat sini aku cuma nak share pengalaman pasal water vending machine ni.Sebagai mana yang korang tau sekarang ni berlambak2 company vending machine ni kat market.Ada yang betul2 bisnes dan ada yang banyak tipu.Antara kes-kes penipuan mengenai vending machine ni seperti yang yang dibincangkan di dalam forum berikut :-

1)http://forum.lowyat.net/index.php?showtopic=545091&hl=

2)http://www.consumer.com.my/message/index.php?itemid=1438

3)http://www.mfa.org.my/?forum:mat-kiosk:12678-frm-4

Dalam kes aku , aku minat nak wat benda ni dah lama tapi modal tu tinggi sangat , pastu takde guarentee yang bisnes ni bley untung 1-2 ribu sebulan.One day aku jumpa satu mesin air ni (My Kiosk) mula2 akutengok pelik je, apahal kecik semacam je mesin ni , biasa mesin air bapak gedabak besar.Aku try call company ni then diorang explain la bla bla bla everything.Satu bende yang aku respek company ni dia tak bagi pun expectation tinggi kat kita.Dia explain yang sebulan bleh dapat around RM200-600 je sebulan.Sebelum ni aku g company lain semua cerita bleh dapat 2k-4k sebulan !!Jauh beza plak dari yang ni.

1st aku beli mesin ni ngan harga RM6400++.Tapi sebab location aku tu teruk , mmg income hampeh arr.Bukan setakat tak untung , siap aku plak kena kuar duit poket bayar sewa kat tokey kedai.Dalam hati aku dok menyumpah dah , nasib baik beli 1 mesin je kalau 2-3 tak ke melingkup aku.Tapi tu cerita dulu la , sekarang ni Alhamdulillah aku dah ada 4 mesin air.Mesin yang first dulu pun da dapat lokasi strategik.Aku dapat dua location kat kilang Nippon Glass Shah Alam , 1 dekat Ampang dan Jalan Klang Lama.Incone semua sekali campur dapat la bersih dalam 2000++ sebulan(tu pun sebab location yang cun)

Niat aku hanya nak share experience pasal bisnes ni.Banyak perception serong pasal biz ni coz banyak sangat company yang con orang.Kat paper pun berlambak2 cerita orang komplen.Pasal income monthly tu memang based on location korang.Advise aku pada sapa2 yang berminat nak join biz ni better cari location yang tengah develop yang ada ramai foreign workers ngan rumah kongsi coz diorang ni payah nak dapat air bersih so korang bley amik lokasi tu.Aku tak advise sangat pasal sekolah (sekolah cuti biz takdak)atau apartment (bergantung pada permintaan).Korang bleh view kat link ni pasal company yang aku cerita tu.Nak share experince ngan aku pun bley.Aku bley tunjuk lokasi mesin2 aku untuk proof apa yang aku cerita ni.Promote lebih2 bukan aku keje ngan company ni pun.Pikir2 la sebelum buat apa2 keputusan ya :lol:

Kalau lokasi yang korang cari kalau dapat ejas ngan tokey dia profit sharing lagi cantek.Contoh 70/30.Tapi kalau owner location tu taknak korang kena la bayar sewa.Paling tinggi pun offer RM150.Kalau lebih tak payah la.Biasa orang offer RM100 je termasuk bil eletrik dan bil air.Kos bil air dan letrik sebulan biasanya dalam RM 10-15 je.Tapi kalau kedai tu tak percaya bil murah camtu korang ada option untuk pasang meter elektrik dan air kat dalam mesin.Awal bulan bagi owner lokasi tu amik bacaan dan ujung bulan amik bacaan lagi pastu calculate la.

Ni aku buat kos harga untuk mesin tu.Harga ni untuk mesin yang baru diorang keluarkan.Kecik je dari yang biasa korang nampak tapi watpa amik mesin sampai belas2 ribu if usage dan function pun sama kan.Aku pun amik yang kecik je.

Mesin My Kiosk - RM 5980

Stand kaki - RM 98

Pemasangan - RM 250

Lokasi - RM 150

Total = RM 6478 (korang bley save kos kat lokasi kalau lokasi korang cari sendiri / pasang sendiri)

Pasal maintenance ada 2 option :-

1)Company buatkan - Diorang charge 25% dari jumlah keuntungan sebulan korang.Apa2 barang rosak/tukar/servis diorang buatkan dan semua tu termasuk dalam maintenance tu.Kalau apa2 jadi macam mesin rosak ke apa ke tak kena bayar extra lagi coz dah termasuk semua skali dalm 25% diorang tu

2)Buat sendiri - Ni yang aku buat.Aku pun x reti sangat tapi belajar la.Bukan susah pun belajar tukar filter je.Filter pun bli kat kedai dalam RM2 je satu.Kalau ada barang2 rosak still company cover sebab waranty 5 tahun melainkan macam filter tu kena la tukar sendiri sebab korang dah pilih nak wat maintenance sendiri.

p/s:Member aku ada wat pemasangan mesin ni , dia charge RM150 je.Bley save RM100 tu.Maintenance pun bley mintak tolong dia bergantung pada lokasi la.

Link ke web tu --> www.waterkiosk.biz

HP aku - 0172859944 (Riez)

Edited by sangbadut

Bro,ko servey untuk cari kawasan strategi tu amek masa brapa bulan?

aku dah lama terpikir nak wat biz cam ni tapi masalah nya payah nak dapat

kawasan yang betul2 strategi la..

Bro,ko servey untuk cari kawasan strategi tu amek masa brapa bulan?

aku dah lama terpikir nak wat biz cam ni tapi masalah nya payah nak dapat

kawasan yang betul2 strategi la..

Takdak la sampai bulan2 heheh.Sebab aku ada full time jobs.So ada masa free aku p la survey2 , bincang harga ngan tokey lokasi.Kalau mahal sangat aku x mau aku takut tak balik modal.Aku nak pindah satu mesin aku ni yang kat ampang.Lokasi depan kedai runcit dan takdak saingan.Income sebulan bersih dalam RM400++.Problem kat situ 2 je.Sewa mahal sangat RM200.Satu lagi dah 3 bulan aku letak 3 kali kena pecah mesin.So apa aku buat aku bagi kunci mesin kat tokei kedai.Dia tutup kul 1030 malam dia collect siap2 duit dalam mesin.So kalau orang pecah mmg ada la kot singgit dua je hehehe.Aku dapat lokasi baru kat sekolah asrama cina.Nak try nasib kat sana kot lagi ok.Cuma bestnye lokasi kat situ ko takdak saingan la dan orang ramai amik air bro.Member aku ada wat part time cari lokasi ni.Dia charge RM100.Kiranya ko cuci tangan la mesin terus letak kat lokasi.Dia nego harga ngan kawtim ngan tokey :lol:

Takdak la sampai bulan2 heheh.Sebab aku ada full time jobs.So ada masa free aku p la survey2 , bincang harga ngan tokey lokasi.Kalau mahal sangat aku x mau aku takut tak balik modal.Aku nak pindah satu mesin aku ni yang kat ampang.Lokasi depan kedai runcit dan takdak saingan.Income sebulan bersih dalam RM400++.Problem kat situ 2 je.Sewa mahal sangat RM200.Satu lagi dah 3 bulan aku letak 3 kali kena pecah mesin.So apa aku buat aku bagi kunci mesin kat tokei kedai.Dia tutup kul 1030 malam dia collect siap2 duit dalam mesin.So kalau orang pecah mmg ada la kot singgit dua je hehehe.Aku dapat lokasi baru kat sekolah asrama cina.Nak try nasib kat sana kot lagi ok.Cuma bestnye lokasi kat situ ko takdak saingan la dan orang ramai amik air bro.Member aku ada wat part time cari lokasi ni.Dia charge RM100.Kiranya ko cuci tangan la mesin terus letak kat lokasi.Dia nego harga ngan kawtim ngan tokey :lol:

oooo.risiko kena pecah la pulak...ermm kawan ko kat area KL gak ker?

huhu aku kat penang jer

oooo.risiko kena pecah la pulak...ermm kawan ko kat area KL gak ker?

huhu aku kat penang jer

Ooo penang.Member aku kat KL je.Tapi factory mesin ni kat Kulim.Buat kat sana then antar kat KL.HQ pun kat sana bro.Nak cari tempat biar kat area cina.Klu nak masuk kat sekolah pun biar sekolah cina.Sekolah melayu ni paham2 je.Budak2 melayu antara air kosong seposen ngan air sirap 50sen aik dia p cari air sirap gak hehehe

Ooo penang.Member aku kat KL je.Tapi factory mesin ni kat Kulim.Buat kat sana then antar kat KL.HQ pun kat sana bro.Nak cari tempat biar kat area cina.Klu nak masuk kat sekolah pun biar sekolah cina.Sekolah melayu ni paham2 je.Budak2 melayu antara air kosong seposen ngan air sirap 50sen aik dia p cari air sirap gak hehehe

ooo kulim yer?ok ok nanti aku try p servey kat kilang dier..

hurmm <_< kat tmpat yang majoriti cina yer?ok idea ni ok gak,

coz aku slalu nampak cina memang banyak minum air kosong jer.

BTW,kalau nak pasang mesin ni,kita kena ada sumber air kan

contoh macam paip air kena ada

dekat dengan mesin tu kan?

ye bro tpt tu kena ada paip air ngan letrik coz nk idupkan mesin.air yg msuk plak akan thru filter dulu.Lg satu mesin xkan telan duit kalau air kurang coz mesin aku shutdown sndiri if air kurang dr suku tangki.bila lebih dr stgh mesin akan on blk automatik

dlm sebulan brape untung ek?? tolak bil air n sewa tapak???

Aku bg contoh mesin aku di klang lama.Kat sana aku bayar rm100 je untuk sewa tapak+air+letrik.Untung sebab aku dapat sewa murah.Bersih kat situ lepas tolak RM100 dapat la aku aku sebulan dalam RM600-700.Situ aku letak dalam setinggan indon.Mesin pun letak depan kedai makan indon je..

ok gak lau sebulan leh dapat dlm RM600-RM700..ermm

maintenance untuk mesin ni plak cam ner?tinggi ker kos tu?

Bayar secara ansuran tu bley tapi bukan dengan company air ni la.Maksud dia klu ko nk pinjam bank ke apa ke sendiri la tak melibatkan diorang heehehe.Pasal maintenance aku spent sebulan dalam 20 hengget untuk beli filter je.Filter biasa bleh basuh balik 2-3 kali melainkan dah teruk sangat xbley la.Filter tu kat supermarket biasa pun ada jual.Biasa ada jual 5 batang dalam satu peket RM10-15.Kalau let say coin slot ke rosak ko panggil je maintenance company tu datang tukar baru , x di caj sebab under waranty barang2 elektronik dia mcm board , coins slot , display , transformer etc.Barang yang wear and tear tu takdak la dalam waranty mcm cth filter ngan ceramic filter ^_^

OIC..kira murah gak yer maintenance untuk mesin ni.eerm

memang boley dipertimbangkan la lau nak biz nih.hehe

OIC..kira murah gak yer maintenance untuk mesin ni.eerm

memang boley dipertimbangkan la lau nak biz nih.hehe

aku pun rasa nak pertimbangkan business nie.. memang nampak menarik dan berpotensi...

aku pun rasa nak pertimbangkan business nie.. memang nampak menarik dan berpotensi...

Yup , tips dari aku , amik masa cari location tu dulu , then baru decide nak amik mesin.Ambik pengajaran dari aku heheh.First mesin dulu beli x survey location last2 2 bulan bukan setakat tak untung aku lak kena kuar duit poket bayar kat tokei tapak hehehe :rolleyes:

Wuih bro sangbadut. Apesal aku tengok dalam website dia yang part keratan akhbar tu harga seunit RM 12800 maintenance RM 500? Lagi satu kalau nak relocate machine air tu bape pulak dorang charge?

Yang harga 12800 kalau ko tengok kat 1st post aku tu mesin yang tengah2.Yang kanan sekali tu RM20K++ sebab ada air sejuk.Yang RM6500 ni yang kaler biru sebelah kiri.Mesin tu kecik sket dari biasa versi ekonomi.

Pasal maintenance RM500 tu maybe dulu kot sebab since aku beli mesin ni aku x penah lak dengar maintenance cost rm500.Yang aku tau kalau ko bagi company wat kan maintenance diorang charge 25% daripada keuntungan ko bulan tue.Tapi baik buat sendiri je bukan susah pun hehehe

Relocate x silap aku la diorang charge RM150 rasanya.Aku x sure sangat sebab aku tak penah mintak diorang relocated.Aku mintak tolong member aku yang keja company air gak tapi bukan yang ni la tolong.Dia yang tolong wat pemasangan ngan pindah kalau tempat tu kurengg je.Kalau area KL/Selangor bley mintak tolong dia untuk wat pemasangan ngan relocated

Tuan,

Tuan tentu ada tempat yang best2 untuk buat business nei,bagilah cadangan?

Nampak macam minat.

Tuan?Mak aihh takut aku bunyinye heheh.Kalau tanya pendapat mcm yang aku kata aku nasihatkan cari tempat yang baru nak membangun.Cth katakan kawasan tu banyak rumha kongsi ngan construction ko cari area dekat2 situ yang bleh letak mesin.Sebab mesin aku yg dkt setinggan indon tu masyukk.

Satu lagi kalau nak ok cari lokasi dalam kilang.Ni pun strategic sebab kilang time keje pekerja payah nak g canteen amik air.Apt ngan sekolah aku tak recommended.Satu sebab sekolah kalau cuti income ko takde.Apartment plak kalau nak letak biar flat yang pekerja indon/bangla banyak sewa mcm tu jangan cari kondo.Kondo biasa orang jarang amik air.Ni survey yang pernak aku buat la bro

aku dah survey tempat2 yang aku rasa berpotensi 'boleh jalan' tapi mungkin aku

terlambat sket..hehe aku target da 3 tmpat yang betul sempoi2 tapi aku tengok kat

situ dah ada mesin plak...nampak gaya kena survey g lah tempat2 lain.

aku dah survey tempat2 yang aku rasa berpotensi 'boleh jalan' tapi mungkin aku

terlambat sket..hehe aku target da 3 tmpat yang betul sempoi2 tapi aku tengok kat

situ dah ada mesin plak...nampak gaya kena survey g lah tempat2 lain.

Satu lagi tips , jangan takut dengan saingan.Apa yang bley ko bley buat kalau mesin sebelah set 500ml 10 sen , ko set mesin ko 1 liter 10sen.Ko rugi sket tapi nanti volume ngan income akan bertambah.Tu yang aku buat.Sebab kalau ko tengok mesin kat situ lama , ada sebab la owner dia x ubah so ko bley try.Mesin aku kat ampang sebelah2 je ngan mesin company lain tapi aku set air aku lebih.Rugi sket tapi overall aku dapat lagi ramai customer compare to mesin satu lagi.Hakikat yang x dapat diubah orang mmg akan cari benda yang lagi murah :lol:

mesin tu kalo pecah cm ne plak...nak kene kos btolkan lagi..

ak tgk mesin air ni bagus n ak percaye die ni bgs smpai habes...

tapi mslhnye skang, bebudak semakin nakal...keje vandalisme je...conteng sane sini n pecah brg suke2

so, cm ne mesin ni kite nak elakkan dr berlaku sebarang ape2 yg x diingini..ad mangga ke@padlock ke

mesin tu kalo pecah cm ne plak...nak kene kos btolkan lagi..

ak tgk mesin air ni bagus n ak percaye die ni bgs smpai habes...

tapi mslhnye skang, bebudak semakin nakal...keje vandalisme je...conteng sane sini n pecah brg suke2

so, cm ne mesin ni kite nak elakkan dr berlaku sebarang ape2 yg x diingini..ad mangga ke@padlock ke

Vandalism mmg ada kemungkinan leh jadi kat mana2.Satu sebab aku amik dari company ni sebab utama mesin dia besi.Kebanyakan mesin air kat market sekarang kalau kia tengok body dia dari fiber.Korang bleh p check tengok mesin2 air yang bersepah sekarang kat mana2 cuba ketuk body dia.Then korang bley tau body dia fiber or besi.Untuk safety standard mesin ni ada 2 lock.Satu lock untuk pintu dan satu lagi kat tepi mesin untuk korang boh mangga mcm solex ke.Aku ada jumpa satu mangga ni , besar sket dari solex tapi yang bestnya kalau ada cubaan orang nak pecah mesin dan mesin gegar sket dia sensitive gegar.So akan bunyi alarm hehehe.So far aku pun baru je pakai mangga ni memang best la.Harga pun RM60 je.Nanti aku upload gambar dan video camna bentuk dan function mangga ni.Tu untuk safety lagi :)

Kebaikan body besi ni satu kalau pencuri tu tahap nekad pun , yang teruk pecah mangga dan tempat lock mangga je.Kos kalau repair dalam rm15-20 je.Tambah buat telingan baru kat mesin ngan beli mangga baru.Mesin takkan jahanam sebab body besi.Kalau fiber punah jawabnya mesin tu.

Ko rasa2.. berapa sewa yang orang bagi untuk letak kat dia. Maklum ler kadang2 dia bagi harga tinggi giler tu... ko boleh bagi range price tak yang biasa dibuat. Satu lagi, ada tak contoh macam agreement ker untuk kita buat dengan owner premis... perlu ker kita mintak kebenaran majlis daerah untuk pasang benda nie sebelum boleh beroprasi.

Harap en. badut blh berikan penjelasan lanjut..:D

Ko rasa2.. berapa sewa yang orang bagi untuk letak kat dia. Maklum ler kadang2 dia bagi harga tinggi giler tu... ko boleh bagi range price tak yang biasa dibuat. Satu lagi, ada tak contoh macam agreement ker untuk kita buat dengan owner premis... perlu ker kita mintak kebenaran majlis daerah untuk pasang benda nie sebelum boleh beroprasi.

Harap en. badut blh berikan penjelasan lanjut..:D

Sewa biasa RM100-150.Lebih daripada tu kira tinggi la sewa.Agreement dan proposal memang ada.Senang nak approach bawak dokumen tu je.Dokumen tu ada letterhead company dan ada proposal + agreement untuk mesin air tu.Kebenaran x perlu sebab dikira di bawah premis kedai.So apa2 just dengan tokei kedai je.Satu lagi mesin ni ada approval dari jabatan ukur dan sukat.Jabatan ni keluarkan satu sticker untuk mesin mengesahkan mesin tu mematuhi apa yang diiklankan cth dia akan datang check betul ke ko advertise 10sen seliter.Kalau takde stiker tu bleh kena sealed dan nak bukak seal tu kena bayar RM2000.Stiker tu valid untuk setahun dan tiap2 tahun diorang akan datang check.Kos RM25 je dan pegawai jabatan tu akan datang ke lokasi mesin korang untuk check :rolleyes: