Jump to content
Sign in to follow this  
vaLve

Me Vs Xp

Recommended Posts

hmm! dlu pc aku memula pakai 98Plus. Den rosak p tukaq pakai ME plak. sampey la baru selasa lepaih kena virus worm. x leh nk restore program dah. aku format pc den aku install XP plak. sad.gif tp aku rasa la XP better lagik coz bleh detect dia nya hardware smua la. x yah install dah. klu ME kna install smua hardware. so apa pendapat ampa semua ?

memang la sebab xp lagi latest dr me. lagipun, mengikut kebanyakan pendapat, WinME is a failure to microsoft. tapi, bila pakai xp, makesure ko selalu update sebab selalu jadi mangsa serangan

hmm! dlu pc aku memula pakai 98Plus. Den rosak p tukaq pakai ME plak. sampey la baru selasa lepaih kena virus worm. x leh nk restore program dah. aku format pc den aku install XP plak.  sad.gif tp aku rasa la XP better lagik coz bleh detect dia nya hardware smua la. x yah install dah. klu ME kna install smua hardware. so apa pendapat ampa semua ?

tunggu la sampai ko kene worm rpc baru ko tau betapa best nye XP nih... laugh.gif

baik ko update sp2 kalo blum... mmg XP lagi bagus dari ME dari segala aspek lebih2 utk network utilization dan internet... tapi worm pon paling laju masuk kat xp la.. kene prepare firewall la..

hah! er! bleh tulunk ajaq pasey firewall neh ? apa yg patut aku bwat ahh ? sad.gif

Salah satu kelebihan Windows Me yang aku suka ialah bila system boot cepat jer masuk Windows. Tapi kalau kita kerap delete and copy file atau buat installation/uninstall pada Windows Me memang tak boleh harap. Sekejap jer HD tak dpt handle cluster yang terlalu berselerak.

Windows XP kalau sekali pandang memang baguihlah. Tapi yang tak bestnya senang nak exploit pastu byk bugs yang ada pada WinXP ni. Kalau nak harap WinXP firewall memang tak bleh harap. Kena guna 3rd party software gak kalau nak lagi selamat.

Untuk user biasa kalau nak pasang software Firewall ni aku recommend ZoneAlarm Pro sebab dia ada Wizard yg mudah untuk user biasa ikut.

depense. kalau pc kau simpan top security data, than better pakai firewall. mana tau ade budak dalam lan tu yg tak puas ati ngan kau ke, ade spy ke yg nak curi data company kau and jual ke company lain.

dalam dunia ni macam2 leh jadi. kalau takde benda penting, than tak perlula pakai firewall dalam LAN yg 100% isolate dari internet.

kalau perfomance pc ko dah memang melebihi dari keperluan xp tuh.. memang xp lagi hebat dari ME, tapi kalau pc ko cecukup mkn.. huhuh.. kedek² la pc ko jalan rolleyes.gif

depense. kalau pc kau simpan top security data, than better pakai firewall. mana tau ade budak dalam lan tu yg tak puas ati ngan kau ke, ade spy ke yg nak curi data company kau and jual ke company lain.

dalam dunia ni macam2 leh jadi. kalau takde benda penting, than tak perlula pakai firewall dalam LAN yg 100% isolate dari internet.

t kasih atas penjelasan tersebut smile.gif

kalau guna port watcher dan firewall, port watcher lagi best kan? jaga sendiri port kita, tapi kena mantain 24/7 la, firewall ada functions tertentu.. portwatcher untuk tengok port yang masuk dan keluar (ip yang masuk), jadi kalau ada ip yang pelik, boleh terus kill/ban...

Ramai kedai komputer yang setup Windows ME sebab nak cepat, driver untuk me tak banyak buat hal sangat sebab release dipertengahan zaman (betul ke?), driver plug-in-play tak payah, banyak driver yang tak payah nak setup sebab dah autodetect.. cuma pc yang sekarang kalau beli, banyak yang dah disetup dengan XP...

ME memang banyak masalah, kalau tak buat apa-apa pun, RAM ok pun, tak pasal-pasal keluar blue screen, tak tahulah.. apa sebenarnya masalah sebenar..

semua sistem yang beli lepas tahun 2002 (2003 keatas), dah di setup XP kan? cc masih banyak guna 98 (area sini la) sebab tak ada menda sangat yang nak run atas 98, kecuali online/multiplayer/lan game dan internet..

kiranya, kalau ME anda anda masalah nak detect hardware anda spt graphics card, soundcard, (modem lain), XP mungkin lebih baik..

XP lebih baik..

#edit-1 eh.. RPC (remote procedure calls) bukan worms la.. cuba la delete menda nih tengok apa jadI? orang exploit RPC tu..

98 lagi laju boot ape? smile.gif kalau guna XP, dah ada updates.. mula2 setup windows xp pun, mula2 dia dah suruh connect ke internet dan update.. (first start up masa welcome tu dan suruh bagi username).. tak kira la windows apa pun.. windows mana tak ada updates selepas release ? 3.1 ada tidak eh? tongue.gif

dan seperti kata cerdik pandai kita, tak ada sistem yang "invulnerable" atau tidak boleh dibolos..

Edited by NaRa

aslkm;..

salam ceria..

sajer nak mencelah...

mmg beruntung skit orang-2 sekarang.. PC sekarang dah cukup hebat, cantik dan laju... tak macam masa aku pakai win98 dulu; cuma pentium 1, RAM 32mb, HD cuma sebesar 2gig, klu di bandingkan ngan sekarang... jauh ketinggalan

mujurlah sempat beli masa kerajaan benarkan kluar caruman KWSP, sempat la pakai winME, pentium 3, 933mhz, RAM 128mb, HD 20gig, masa tu dah cukup hebat rasanya, tapi bila orang dah mulai pakai XP emmm.. geram pulak,

sekarang ni dah pakai XP la.. cuma upgradekan RAM ajer.. tak lah banyak kluar belanja sangat.

ME ako sampai skarang tak rosak2 lagi (except tu ade la skali dua die cam hang ke... tapi generally ok). kalo pandai jage, pandai buang ape yang tak patut ade then shouldnt be a problem ler untuk dapat ME yang elok

Kalau stakat main game, taip2, tengok movie, dan buat benda ringan ni memang takde masalahlah kat Windows Me. Tapi kalau user yang slalu buat software debugging, install/uninstall software, graphic designing atau graphic rendering memang WinMe tak dpt nak handle dengan baik. Win9x/Me hanya untuk benda 'ringan-ringan' jer.

aku cukop x suker kalo pakai ME nie windows hang........................kena restart...............kalo win xp, bole handle lagik.............pakai task manager..........

ME ako sampai skarang tak rosak2 lagi (except tu ade la skali dua die cam hang ke... tapi generally ok). kalo pandai jage, pandai buang ape yang tak patut ade then shouldnt be a problem ler untuk dapat ME yang elok

oh.. ada lagi ME stripped edition ek? ingat XP je.. bila nak outsource la.. nak nara bukak topic baru ka? ish.. nampak cam dah lepaskan kat forum lain je.. sad.gif

ala bang, sebelum datang pentium4, kan ada pentium3? dan sebelum ada pentium3 ada pentiumII dan tentunya ada pentium1 dan pentium 30836.. jadi tak ada apa-apa yang nak segan la..

mujurlah sempat beli masa kerajaan benarkan kluar caruman KWSP, sempat la pakai winME, pentium 3, 933mhz, RAM 128mb, HD 20gig, masa tu dah cukup hebat rasanya, tapi bila orang dah mulai pakai XP emmm.. geram pulak,

sekarang ni dah pakai XP la.. cuma upgradekan RAM ajer.. tak lah banyak kluar belanja sangat.

hmmm! aku nya pc performance sejibik cam dia tuh. aku x upgrade pape pown. memula mmg la bez pakai ME den dia masok worms. den sbb tuh la aku tukar. ada x protection utk XP ahh yg bleh protect pc ? hmm! 1 lagik. XP neyh auto detect hardware die kan ?

bila cakap pasal winME dgn winXP nih,memang aku teringat sangat waktu aku gune winME..memang salu di "perli perli" oleh eussrizal ngan dzulcarnine. mentang-mentang lah waktu tu aku still gune Intel Celeron 700+Mhz jer..192 MB SDRAM dan 20GB jer HDD..

Tapi sekarang nih aku dah beli pc seken hen dari eussrizal..performance ok gak setakat nih..memang puas ati gune winXP..macam-macam boleh buat..ade gak software yg x dpt run kan winME boleh gune kat winXP..gune AMD jer..tp RPC Exploit tue yg membebankan..hehe..Internet worm plak..bla bla bla..

WinXP memang better la dari winME..tengok performance PC gak..

errr! cam tuh plak ? tp setakat nie mmg la ok XP aku. memula laju la. time aku format tuh ade la dlm 19 lebeh gb lagik. hmm, tp aku nk ask sket. pesal XP dah x jadik auto shutdown lagik ahh ? maksod aku mcam bile kite shutdown die auto snirik kan ? tp dia jadik cam Windows 95. kna tutup snirik. psepa plak dah ?

ekkk! sad.gif atx power casing ? hish! aku penin dah. bleh explain sket nk bwat cam mna bagik normal balek ?